mail@urok-ua.com

Розробка уроку “Харчові добавки. Е-числа”.

Автор: вчитель хімії Хімін Денис Вікторович

Screenshot_4Тема уроку: харчові добавки . Е –числа 

Мета уроку: формувати поняття про харчові добавки, показати учням значення харчових добавок, їхню необхідність і небезпеку для здоров’я; визначити значення хімії в сучасній харчовій промисловості; розвивати критичне мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

Обладнання:мультимедійний проектор, чіпси, йогурт, шоколадний батончик, сік., відеофільм «Шок Е-добавки.Правда,яку приховують.», програма «Sell Code» 

Тип уроку: урок удосконалювання знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І Організаційний момент

Доброго дня. Бажаю вам  усім здоров’я. А чи всі у нас сьогодні здорові? Чи гарний у вас настрій? Я радий, що у вас все гаразд, тому що тільки здорова людина може працювати на повну силу.

ІІ Мотивація навчальної діяльності

 Сьогодні ми  з вами запрошені до дегустаційної зали, де для дегустації запропоновані чотири продукти: Сік, шоколадний батончик, чіпси,йогурт.

Нашим завданням є оцінка не тільки смакових якостей,але й  хімічний склад дегустаційних матеріалів.

Переглад мотиваційного відеоролика «Харчові добавки»

ІІІ Актуалізація опорних знань

У продуктах харчування містяться різні речовини, які збагачують наш організм енергією та поживними речовинами. Чи знаєте ви різницю між поняттям продукт харчування і поживні речовини.

 Пропоную вам виконати тести:  Випишіть у дві колонки  продукти харчування і поживні речовини.

А)картопля, б)білки, в)рис, г) жири д) яблука, е) м’ясо, є) мінеральні солі, ж) вода, з) вуглеводи, і)риба

Отже тема нашого уроку харчові добавки. Е- числа.

Мета уроку: формувати поняття про харчові добавки, показати учням значення харчових добавок, їхню необхідність і небезпеку для здоров’я; визначити значення хімії в сучасній харчовій промисловості; розвивати критичне мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.

 ІV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя

Харчові добавки це – речовини які,ніколи не споживаються самостійно а вводяться в продукти харчування при виготовленні

Харчові добавки виконують дві функції:

– Збільшують термін зберігання продуктів;

– Посилюють приємні смакові якості.

Харчові добавки позначаються буквою Е після якої трьохзначне число (код) 

Практичне застосування знань.

Слово вчителя

Розрізняють девять основних типів харчових добавок. Ви отримали випереджальне завдання охарактеризувати кожен клас. Щоб краще в них орієнтуватися пропоную скласти карту  і позначити на ній прапорцями шкідливі і корисні добавки ( учні записують кожен клас хд на частині карти,

які потім складають на дошці у вигляді карти,на червоному прапорці позначають коди шкідливих хд, а на жовтому корисних.)

Отже наших знань достатньо щоб провести дегустацію продуктів.

Слово вчителя

(Вчитель зачитує притчу)

 Коли пацієнт прийшов до відомого єгипетського лікаря,зі скаргою на біль у животі. Лікар запитав йог, що він їв на обід. Коли хворий розповів що він з’їв на обід, то лікар приписав йому очні каплі. На велике здивування пацієнта чому виписані очні каплі,коли болить живіт, лікар відповів: « На слідуючий раз будете бачити що ви їсте». 

Щоб виявити хімічний склад продукту потрібно звернути увагу на етикетку.

Зважайте на те,що назви інгредієнтів розташовують за зменшенням їх вмісту у продукті

На етикетці також зазначають штрих код країни виробника.

Проводимо голосування за найкращий за якістю продукт дегустації (На  дошці вивішені малюнки досліджувальних речовин кожен учень почерзі підходить і наклеює стікер на той продукт  який він вважає найбезпечнішим.)

Слово вчителя

Харчові добавки, що потрапляють в організм людини, як правило не залишаються бездіяльними. Їх вплив на організм людини залежить від активності, кількості споживання. Інколи малі і часті дози речовин можуть бути більш шкідливими для організму, ніж великі і ті що рідко вживаються. Але й без харчових добавок ми не уявляємо свого життя. На даний час лише фрукти і овочі не містять добавок.

Метод незакінченого речення

Отже ми можемо дати відповідь на запитання: «Чи залежить здоров’я людини, від продуктів харчування які вона споживає?»

Відповіді учнів 

Домашнє завдання 

Поради при виборі продуктів харчування:

1 Беріть з собою список заборонених і дозволених Е-добавок ідучи в магазин за продуктами.

2 Не купляйте консерви, напівфабрикати та кондитерські вироби тривалого зберігання, тому що це досягається за рахунок використання синтетичних консервантів.

3 Намагайтеся НЕ вживати щоденно консервовані продукти, ковбаси та копченості.

4 Не купуйте продукти, які містять більше 3-х синтетичних Е, тому що невідомо як вони взаємодіють.

5 Відмовтеся від солодкої газованої води, бульйонних кубиків, готових соусів та сухих продуктів і супів, які треба «тільки залити окропом».

6 Не купуйте продукти з неприродньо яскравим забарвленням, так як у них може міститися велика кількість синтетичних барвників.

7 Не захоплюйтеся картопляними чіпсами, хрусткими хлібцями та крекерами, які містять акриламід (канцерогенна та мутагенна речовина) та глутамат натрію.

8 Добре промивайте водою екзотичні фрукти перед вживанням, тому що вони обробляються біфенілом (Е230) та ортофенілфенолом (Е231) для захисту від плісняви.

Можна зовсім по-різному ставитися до тих чи інших харчових добавок. 100 років тому кокаїн теж вважався харчовою добавкою, і в напої того часу спокійно його додавали. У свій час одним із запатентованих препаратів проти кашлю був «героїн», а у 60-ті роки безпечним стимулятором вважався метамфетамін. І лише через 5 років широкого його застосування лікарі дізналися про смертельно шкідливі побічні дії. Ось чому у нас немає ніякої впевненості, що через 5 років якийсь природний барвник не визнають психотропною речовиною, що призводить до розладів нервової системи. А тому турбота про власне здоров‘я стає сьогодні не лишень модною течією, а й якоюсь часточкою боротьби за краще життя прийдешніх поколінь.

Завантажити документ з відомостями про барвники

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 коментарів

  1. Цікаво, корисно, і дуже необхідно для дітей сьогодення.Дякую за такий хороший матеріал.Сама використаю. при нагоді

  2. Інформація, що висвітлюється на Вашому уроці, актуальна та корисна. Цікаво не тільки для учнів, але й для дорослих. Думаю, що поради і рекомендації, що учні отримали на уроці, змусять їх обережніше вибирати продукти, дбати про своє здоров’я.

  3. Враховуючи” як широко простягла хімія руки свої в справи людські”, говорити про Е- добавки конче необхідно, особливо з молодим поколінням. Перегляд відеоролика «Харчові добавки» став доброю мотивацією для осмислення теми та мети уроку; метод незакінченого речення дав можливість дізнатися про рівень сприйняття та усвідомлення значимості теми. Впевнена, що поради, які рекомендує вчитель при виборі продуктів харчування будуть цінними не тільки дітям, а й їх батькам, всім, хто дбає про збереження власного здоров’я.

  4. Дуже цікавий урок. З захопленням прочитала конспект й з радістю побувала б на такому уроці. Денис Вікторович досяг мети уроку, використав багато наочності (картки, прапорці, відеофільм). Гарно підвів підсумок уроку. Спасибі! Творчих успіхів та натхнення в подальшій роботі!

  5. Розробка уроку “Харчові добавки” – є дуже потрібною і корисною, як для учнів, так і для всіх! Багато з того матеріалу, що було на уроці думаю багатьом не відомо, а варто нам усім задумуватися над цим, адже це наше здоров я. Вчителю вдалося досягти мети і показати учням значення харчових добавок, їхню необхідність і небезпеку, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я. Особливо сподобалися поради при виборі продуктів харчування та документ з відомостями про барвники.. Взяла їх і собі на замітку. Щиро дякую за такий практичний урок.