Розробка уроку з природознавства у 3 класі

Міні-проект. Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його забруднення

Автор: вчитель початкових класів Шершньова Наталія Миколаївна

Вчитель початкових класів Шершньова Наталія Миколаївна

Тема. Міні-проект. Виявлення пилу в повітрі та встановлення джерел його забруднення. Узагальнення знань.

Мета:

  • узагальнити знання дітей з теми « Повітря» та заходи до його збереження; закріпити вміння виконувати досліди, спостерігати за ходом і результатами досліду ,робити висновки;
  • формувати у дітей ділову готовність реалізувати ці знання в нестандартній ситуації (під час «судового процесу;»)
  • розвивати логічне мислення, творчі здібності, розуміння того, що здоров’я людини тісно пов’язане із станом навколишнього середовища;
  • Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення природи, екологічну грамотність, здатність спілкуватися в процесі самостійної діяльності.

Обладнання: костюми до гра «Екологічний суд», презентації, тестові завдання, ІКТ, прилади для проведення дослідів, кросворд.

Тип уроку: узагальнення знань.

ХІД УРОКУ

1. Організація класу. ( 1 хв)

1.1. Привітання гостям.

На дворі ранок! Сонце піднімається.

Діти класу з гостями вітаються.

Покликав у клас голосистий дзвінок.

Готові до праці? Почнемо урок.

1.2. Емоційна налаштованість на урок

Я посміхаюсь сонечку:

«Здрастуй, золоте!»

Я посміхаюсь квіточці,

Хай вона цвіте.

Я посміхаюсь дощику:

«Лий, мов із відра.»

Я друзям посміхаюся,

Зичу їм добра.

2. Актуалізація опорних знань.(3 хв)

2.1. Хвилинка синоптика

2.2. 1. Вправа «Очікування»

До кожної літери слова урок доберіть слова, якими б ви хотіли бути.

У – уважними

Р – розумними

О – організованими

К – кмітливими

Чекаю від вас плідної і творчої праці.

2.3. Декламування вірша

Повітря        

Повітря і не видно, і не чути.

Але без нього нам не обійтись.

Не можна ні хвилиночки пробути.

Ось ти навколо себе подивись.

Все дихає: листочок і травичка,

Метелик, що над квіткою летить.

І дише рибка й рак, і дише річка…

Повітря треба кожному, щоб жить.

А он несуть вітри хмаринку білу,

Щоб дощик на поля й ліси пролить.

А он у небо пташка полетіла,

А без повітря як вона злетить?

Повітря — це велике диво, діти.

І все життя — це казка чарівна.

І кожній миті треба нам радіти,

Земля казкова і у нас одна.

3. Мотивація навчальної діяльності Оголошення теми і мети уроку( 2 хв)

3.1. Вправа «Математична загадка»

ПОРА – РА + ВІТЕР –ЕР + РЯ = ПОВІТРЯ

3.2. Вступна бесіда

– А чому ми будемо говорити про повітря?

Діти: Бо повітря відіграє величезне значення для всіх живих організмів і зокрема в житті людини.

  • Все, що оточує нас і не зроблене руками людей – природа. Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, повітря. Вона є джерелом натхнення для художників,письменників, композиторів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Природа потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства.

– Сьогодні у нас незвичний урок. Уроки бувають різні: веселі й сумні, цікаві та пізнавальні. А я хочу подарувати вам урок милосердя і справедливості. А ви, як завжди, будете мені помічниками. Домовились? (Так).

4. Перевірка домашнього завдання.( 5 хв)

Рольова гра «Я – учитель»

  1. Які властивості повітря ви знаєте?
  2. Доведіть, що повітря є всюди.
  3. Що відбувається з теплим і холодним повітрям?
  4. Вітер – помічник чи руйнівник?
  5. Які бувають вітри?
  6. Що забруднює повітря?

5. Узагальнення й систематизація знань (25 хв)

5.1.  Вчитель. Інколи чуєш: “Людина – цар природи”. Але хто поставив людину над природою? Сама людина! Але хто така людина без природи? Уявити собі неможливо… Без повітря, води, співу птахів, пахощів лук, шелесту листя. Все це нам щедро дає природа, а замість цього просить тільки бережливого ставлення до неї.

– На жаль, ні повітря, ні вода не можуть говорити? А якби могли? Давайте пофантазуємо

5.2. Екологічний суд.

– Отже, суд. Суд над людиною

Суддя. Прошу уваги! Судове розслідування починається! Слово – головному обвинувачувачу.

Природа. А що робиться зараз! Отруєно повітря, ріки… Подивіться! Зупиніться! Подумайте!

Суддя. Яке покарання, на вашу думку, заслуговує Людина?

Адвокат. Вона покарана і продовжує карати сама себе!.

Суддя. Давайте послухаємо свідка Повітря.

Повітря. За рік тільки вуглекислого газу в атмосферу викидається 5 млрд тонн. В результаті тоншає озоновий шар, з’являються озонові діри. В ці діри потрапляють ультрафіолетові промені, які призводять до ракових захворювань, зменшується кількість кисню. Знищуються ліси, в основному тропічні, багатоярусні, мішані ліси.

Суддя. Свідок Вода.

Вода. Вчені підрахували, що кожного року у водойми світу потрапляє стільки шкідливих речовин, що ними можна було б заповнити 10 тис. товарних поїздів. Забрудненою водою не можна користуватися. У ній багато шкідливих речовин, які спричиняють різні захворювання. У такій воді гинуть рослини і тварини. Людина ще не зрозуміла багато чого, що діється навколо неї…

Суддя. Слово захисту.

Адвокат. На жаль, все це гірка правда. Але ж людині потрібне повітря, без нього не проживе не одна жива істота.

Суддя. Ми слухали свідків. Виходить, що людина сама собі підписує смертний вирок. Після всього, що ми тут дізналися, що ж нам робити з людиною?

Адвокат. На будь-якому суді дається слово звинуваченому. Послухаємо людину.

Людина. Не буду виправдовуватись. Я хочу попросити у вас пробачення.

Адвокат. Хочу ось що вам сказати. Те,що зробила людина з природою, – тяжкий злочин. Але ж тільки людина може щось виправити! На наше щастя, люди на Землі різні, кому, як не вам, шановний Суддя, про це знати?

Повітря. Рятуємо чисте повітря.

Вода. Рятуємо воду – в морях, в океанах, в малих і великих річках.

Суддя. Чи можемо ми заспокоїти нашу землю?

Людина.     Все на землі, все треба берегти,

І птаха, й звіра, повітря і воду,

Не чванься тим, що цар природи ти,

Бо, врешті, ти – лише її частинка.

Адвокат    Так, частка – невелика і залежна,

Цю істину сприймай беззастережно,

Якщо береш, то треба віддавати,

Коли й надалі хочеш царювати.

Суддя. Зараз вже ні в кого не виникають сумніви, що повітря потрібно охороняти.  І ви багато чого можете зробити, якщо станете на захист повітря.

Повідомлення лікаря

Життя на планеті не може існувати без повітря. Кожен задавав собі питання: Скільки може прожити людина без повітря? Без їжі 40 діб, без води 8 діб, а без повітря ні хвилини. Чисте повітря позитивно впливає на роботу усіх внутрішніх органів.

5.3. Фізкультхвилинка

5.4. Презентація «Що забруднює повітря»

5.5. Презентація проекту «Виявлення пилу у повітрі та встановлення джерел його забруднення»

5.6. Гра «Що шкодить повітрю?»

Вчитель: А зараз ми пограємо у гру. Будьте уважні. Під час цієї гри ви не вимовляєте жодного слова. Покажете все жестами. Якщо річ, яку я назву шкодить повітрю, то ви берете її у долоню і викидаєте геть, а якщо навпаки, то складаєте у долоньку. Готові?

Побутове сміття, вихлопні гази, кущі, дим від пожежі, тютюновий дим, дерева.

Молодці!

5.7. Гра «Інтерв’ю»

Уявіть себе журналістами і візьміть інтерв’ю у свого сусіда по парті на тему «Щоб ви побажали людству, щоб зберегти повітря…»

Складання пам’ятки.

  1. Не палити листя, траву.
  2. Насаджувати дерева.
  3. Не палити цигарки.
  4. Встановлювати фільтри на труби шахт, заводів.

5.8. Тестові завдання. Гра «Так чи ні»             А – так. Б – ні.

  1. Повітря прозоре.
  2. Повітря має запах.
  3. При нагріванні повітря розширюється.
  4. При диханні людина поглинає кисень.
  5. Повітря складається тільки з кисню.
  6. Людина повинна дбати про чисте повітря.

5.9. Самоперевірка у парах.

5.10. Кросворд.

  1. Де не ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш.

  1. Вода у газоподібному стані.
  2. Мене частенько просять, ждуть,

А тільки покажусь – ховатись почнуть.

  1. Невидимий дух зірвав капелюх.
  2. Білим килимом все поле вкрито.
  3. Велетенський вихор, який супроводжується зливами, що має руйнівну силу.
  4. Вночі спить на землі, а вранці висихає.
  5. Хоч не літак, а крилатий,

Без крил не може працювати.

Кросворд з природознавства

6. Домашнє завдання.( 1 хв)

Зробити малюнок . На альбомному аркуші зліва намалюйте « Забрудники повітря», а з права –             «Очисники повітря».

7. Рефлексія( 2 хв) Гра «Мікрофон»

– Тепер я знаю…

– Розумію…

– Ціную…

8. Підсумок уроку( 1 хв)

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Хороший, змістовний урок. Сподобалася гра “Екологічний суд”, зацікавив кросворд. Такі уроки-проекти виховують в учнів пізнавальний інтерес до вивчення природи, екологічну грамотність, комунікативність, розвивають логічне мислення. Дякую!