mail@urok-ua.com

Розробка уроку з української мови для 7 класу

Узагальнення та систематизація вивченого з розділу

“Дієслово”

Автор: методист РМК, учитель української мови та літератури Трунденко Інна Петрівна

 

Узагальнюючий урок з української мови у 7 класі, який має за мету систематизувати і узагальнити здобуті учнями знання про дієслово як частину мови та його правопис; навчити застосовувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, культуру усного й писемного мовлення; виховувати організованість, дисциплінованість, викликати бажання вивчати українську мову.

Тема: «Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Дієслово»

Мета: систематизувати і узагальнити здобуті учнями знання про дієслово як частину мови та його правопис; навчити застосовувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, культуру усного й писемного мовлення; виховувати організованість, дисциплінованість, викликати бажання вивчати українську мову.

Обладнання: таблиці, схема маршруту, назви зупинок, сигнальні картки,       музичний супровід.

Тип уроку: систематизація і узагальнення знань.

Форма проведення: урок – подорож.

Клас поділений на дві групи.

Хід уроку

I. Організаційна частина

Нумо, діти, до роботи!

Для навчання час настав.

Наберімося охоти

До потрібних добрих справ.

II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Лунає музика.

Учитель. Добрий день, діти. Сьогодні у нас незвичайний урок, адже ми потрапимо до країни Морфології.

Урок наш підсумковий і ви повинні згадати все відоме про дієслово, правильно виконувати завдання.

III. Систематизація і узагальнення знань

Фронтальне опитування. (Проводить хлопчик – Дієслово.)

Я Дієслово! Слово діє?
Слово дію називаю
І до дії спонукаю
я працюю й ти працюй
і ніколи не дармуй!
Називаю стан природи,
стан людини і погоди:
вже надворі потепліло –
веселіє душа й тіло.
Ніде й ніколи не дармую,
скрізь і всюди я працюю.
Про роботу запитаю:
що робив? І що зробив?
Що учора ти робив?
І чи все ти завершив?
Що сьогодні робиш?
А завтра що зробиш?
І не просто запитаю –
кожну працю називаю:
я пишу, він заспіває,
ти муруєш, він скопає.
Я гарний хлопчик діє-слово:
про все знаю і все вмію,
бо роботу розумію.
Навіть сплю – і то робота.
Відпочити – теж охота!

Хлопчик – Дієслово ставить запитання:

  • Що означає дієслово?
  • На які питання відповідає?
  • Яку особливість має неозначена форма дієслова?
  • Форми яких часів мають дієслова?

Відповіді учнів.

Дієслово. Я бачу, що ви все про мене знаєте і ми можемо вирушати до країни Морфології. На нас чекає перше завдання.

(Учитель демонструє карту,  на якій є умовні позначки з зупинками.)

Зупинка 1. Вибірково-відтворювальний диктант

Випишіть дієслова, визначте їх час, вид, перехідність.

1 група учнів.

Український рушник пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуттів, безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею, він щедро простелений близьким і далеким друзям, гостям.

2 група учнів.

Рушники продавали і брали, коли йшли у свати, пов’язували молодих, прикрашали гільце на дівич-вечорі, на рушничок ставали.

Зупинка 2. Фразеологічна хвилинка

Запишіть фразеологічні звороти, де б вживалися дієслова з не.

1 група учнів – 3-4 фразеологічних зворотів;

2 група учнів – 5-6 фразеологічних зворотів.

Зупинка 3. Сигнальні картки

За допомогою сигнальних карток, наприклад, червоного кольору – дієслово,  зеленого – інші частини мови, визначити, які з прочитаних слів є дієсловами, а які іншими частинами мови.

Учитель називає слова, а учні піднімають картку відповідного кольору.

Натроє, весь, зимувати, прагнути, відповідь, рішуче, писати, сьогодні, навколо, її, відомий, дружити, говорити, росте, перетворити, незбагненній, оповитої, прекрасний.

Зупинка 4. Способи дієслів

Від поданих дієслів утворити всі форми наказового та умовного способів.

1 група учнів. (Приїхати, кричати, відбігти.)

2 група учнів. (Співати, линути, зберігати, творити, дозволяти.)

Зупинка 5. Творча робота

Скласти твір – мініатюру з використанням різних дієслівних форм.

1 група учнів. (на вільну тему)

2 група учнів. (на тему: «Якби я був (була) чарівником».)

Зупинка 6. «Четверте зайве»

Учитель. Щоб завершити подорож, нам необхідно виконати останнє завдання.

Вилучіть зайве дієслово. Вибір обґрунтуйте.

1 група учнів. (Будете, писати, намалюєш, випустимо, ходять.)

2 група учнів. (Косити, їздити, тремтіти, жати, ходила, сядьте, намалюєш, стоять.)

IV. Підсумок уроку

Учитель. Сьогодні ви добре підготувались і працювали на уроці, успішно пройшли всі зупинки і потрапили до країни Морфології.

Метод «Мікрофон» (опитування «Закінчіть речення»).

  • На уроці найскладнішим було…

Виставлення й аргументація оцінок.

V. Домашнє завдання (диференційовано)

  • Скласти і записати казку про дієслово.
  • Записати подане речення, розібрати два дієслова як частину мови.

Мово українська, звідки прилетіла, як тут зросла, розцвіла й зарясніла?

Список використаних джерел:

  1. Мельничайко О.І. Рідна мова: Добірка нетрадиційного дидактичного матеріалу. – Т.: Богдан, 2005.
  2. Рудницька О. Нетрадиційні завдання з української мови для 5-9 класів. – .: Мандрівець, 2007.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 коментарі

  1. Який чудовий інтерактивний урок-подорож, що містить зупинки з завданнями та творчою роботою. Сподобалося, що фронтальне опитування проводить учень. Добре, що домашнє завдання зробили диференційованим. Успіхів та наснаги у роботі!

  2. Вчителька проявила творчий підхід до проведення уроку-подорожі.Діти люблять такі уроки.Змістовий матеріал підібраний з урахуванням рівня підготовленості дітей.Хоча завдання легкі.Дякую!