mail@urok-ua.com

Розробка уроку зарубіжної літератури в 6 класі з теми “Байка як жанр літератури

Автор: вчитель зарубіжної літератури Йовенко Катерина Семенівна

Йовенко Катерина СеменівнаТема.  Байка як жанр літератури. Її особливості.

Езоп – основоположник жанру байки. Байки Езопа.

Мета. Формувати в учнів знання про байку як жанр літератури, її особливості, простежити історію розвитку жанру байки, презентувати найвідоміших байкарів, текстуально ознайомити учнів із байками Езопа;  розвивати творчу уяву школярів, їхні здібності, прищеплювати інтерес до літературного жанру байки, поглибити навички виразного читання, розширити коло читацьких інтересів; виховувати естетичний смак, повагу до позитивних людських якостей.

Обладнання: підручник,  байки Езопа, Жана де Лафонтена,

І. Крилова,  ілюстрації до байок.

Тип уроку:  урок – подорож.

  Епіграф до уроку.

Сміючись, говорити правду

Античний афоризм

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. У скарбниці духовних надбань народу є казки, приказки, прислів’я, міфи, легенди.  Послухайте одну  із них .

Було це давно…Серед широкого поля ріс собі Льон – оповідь. Сонце  зігрівало його своїм теплом, дощик живив цілющою водою. Було Льону затишно та добре. Оповіді його були лише  світлими та  зі щасливими історіями.

Та одного разу прийшли люди, схопили Льон, вирвали з корінням із землі. Боляче стало йому. Потім поклали у воду, тіпали, м’яли, чесали…Та Льон все терпів і тільки приговорював:

  • Не завжди жити лише для задоволення.

Ось опинився він на прядці. А потім і на ткацький верстат потрапив. Та на цьому страждання не звершилися. Різали його, кроїли, голками кололи.

І коли полум’я вогню почало нещадно знищувати Льон,  здавалося прийшов йому кінець. Та ні, глибоко помиляється той, хто так думає. У повітря почали підніматися крихітні іскорки і, кружляючи у танку,  розлітатися по всьому світу невеличкими оповідками з часточками відчаю і болю, образи і горя, та все ж нескореної правди і бажання жити.

Розліталися ці іскорки по світу невеличкими розповідями про ображених і слабких, про маленьких і беззахисних, про мудрих і недолугих, щоб  людей повчати.

А  назвали ці  іскорки –  байками.

Сьогодні на уроці ми дізнаємося що таке байка, познайомимося із авторами байок, навіть вивчите  нову мову, якою розповідають байки.  Тож  вирушаємо у подорож  до країни Байкарії.

ІІ. Робота над темою уроку.

  • Презентація теми, мети уроку. (слайд № 1)

Влаштовуйтеся зручніше,  літак набирає висоту. (Аудіозапис гулу літака)

Ось завершився успішний переліт і ми ступаємо на землю країни з дивною назвою Байкарія. Але   не лише назва, а й жителі, і мова, якою вони спілкуються у  цій  країні – незвичайні. Щоб ми не заблукали, маємо карту (додаток №7). А все нове будемо ретельно записувати.

Перша зупинкаЖанрова долина.

  • Словникова робота.

Що ж нам відомо про новий жанр літератури як байка? (слайд № 2)

Байка – вигадка, вимисел, небувальщина ( Сучасний тлумачний словник).

Байка –  короткий, переважно віршований, алегоричний повчально-гумористичний чи сатиричний твір (Літературознавчий словник)

Друга зупинкаЕзопова гора.

Подивіться,  під розлогим дубом гурт людей. Доволі просто вдягнений чоловік щось розповідає, а навколо всі уважно слухають. Хто це? У 5 класі ми читали цікаву легенду про мудрого раба, який виконував накази свого господаря філософа приготувати страву з найціннішого, наймилішого та найбридкішого,  найогиднішого… Пам’ятаєте цю легенду?

( Діти переказують легенду)

 Як звали раба?

На нас  чекає нове знайомство з цим мудрим чоловіком і його   творчістю.

  • Повідомлення учнів, які підготували проект.

 Біографи (слайд № 3)

Учень 1.  Біографія Езопа носить легендарний характер.  Його перший господар вирішив продати ні на що не придатного балакучого раба, якого купив простуватий філософ Ксанф з Самосу. Езоп вразив його дотепними відповідями. Коли Ксанф спитав Езопа, чи  хоче він, щоб той його купив, Езоп нібито відповів:

Езоп –  А хіба тобі не все одно, чого я хочу? Купи мене в радники, тоді й запитуй.

Учень 1.  А на запитання, чи він завжди такий балакучий, Ксанф отримав відповідь:

Езоп – За балакучих птахів платять дорожче.

Учень 1.  Жодного разу Ксанф не пожалкував, що купив Езопа. Навіть коли той багато разів просив дати йому волю, філософ не хотів розлучатися з мудрим рабом. І тільки коли на Самосі скоїлась тривала пригода, яку ніхто не зміг роз’яснити, крім Езопа, він зміг позбавитися рабства.

Третя зупинкаРіка Особливостей

  • Ріка Особливостей – чарівна, бо коли  звичайна мова, чи то особа якась зайде до цієї ріки, то враз змінюється.  (Слайд № 4 )

Персоніфікація – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослин, предмети.

Алегорія інакомовлення, де конкретний образ є формою розкриття певного уявлення, судження, поняття, так в байках в алегоричних образах тварин, предметів відображаються людські стосунки і характери.

Езопова мова – зашифрований спосіб викладу думок з натяками і недомовками з метою уникнути цензурної заборони і переслідування.

Четверта зупинкаКнижкове узбережжя

На  книжковій виставці твори  відомих та  невідомих авторів.

(Учитель презентує книжкові видання)

П’ята зупинкаБудівельна

Байка має свою будову. Уважно погляньте, з яких частин вона складається ?

Байка складається з

  • оповідної частини
  • висновку-повчання, яке називається мораллю (слайд № 5).

Шоста  зупинка – Місто Образів

– Це місто дуже велике, навіть важко перерахувати його жителів. Давайте познайомимося з кількома. Ось дивіться, похмурий Крук наближається до нас, запитаємо: що з ним трапилося, може зарадимо його  біді.

  • Виразне читання байки Езопа «Крук і Лисиця».

(Показ  ілюстрації до байки)

Бесіда за прочитаним.

–    Яке горе спіткало Крука?

–    Схарактеризуйте Лисицю.

–    Яка мораль цієї байки?

Давайте прислухаємось до розмови  Вовка та Ягняти.

  • Виразне читання байки Езопа «Вовк і Ягня» (слайд № 6)
  • Бесіда за запитаннями.

–    У чому звинувачує Вовк Ягня?

–    Доведіть невинність Ягняти.

–    Який фінал байки?

–    Кого автор засуджує?

–   Яка будова байки?  (слайд № 7)

Дійсно, байка – це такий твір, де діють казкові герої. Хоча вони не такі вже й казкові – хіба не існують насправді віл, осел, виноград, лисиця? (Існують)

  • Тоді що ж у них казкового? (Вони розмовляють людською мовою).
  • А які моменти байки нам вказують на те, що перед нами не казки? Зверніть увагу на ситуації: бувають такі серед звірів?  (Це життєві ситуації людей).
  • Виразне читання байки Езопа «Мурашка і Цикада».

(Учитель знайомить з особливостями виразного читання байки з елементами інсценізації).

  • Дотримання оповідної манери виконання.
  • Намагатися перевтілитися у певного персонажа
  • Витримувати паузу між розповіддю та мораллю
    • Робота з епіграфом.
  • Чому Езоп у своїх оповідях героями робить звірів? Як ви думаєте? Згадайте час, коли він жив, ким він був.

(Езоп боявся покарання та переслідування за зухвале висловлення раба, якщо б в оповідях виступали його господарі та заможні люди.)

Сьома зупинка – Доріжка Мудрих Висловів

На цій Доріжці  ми зачитаємо слова Езопа:

Хто  хизується перед тим,  хто його знає, – заслужено підіймає себе на сміх.

Намагайтеся доєднати до краси міцні чесноти.

Зародившись у Давній Греції, байка помандрувала по всьому світу і стала популярною у народі. Серед відомих байкарів слід назвати римлянина Федра, італійця Леонардо да Вінчі, поляка І. Красицького, француза  Жана де Лафонтена,  росіянина І. Крилова.

В Україні цей жанр відомий з ХІІІ ст. (народні байки, байки Г. Ско-вороди,  П. Гулака-Артемовського, Л. Боровиковського, Є. Гребінки, Л.Глібова, В. Грінченка, П.Глазового).

ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  • Бесіда за запитаннями

Давайте перевіримо, що ми сьогодні дізналися нового під час подорожі.

  • Дайте визначення байки.
  • Назвіть її складові частини.
  • Що таке алегорія?
  • Яка мова називається езоповою? Чому?
  • Кого вважають основоположником жанру байки?
  • Коли байка прийшла в Україну?
  • Назвіть відомих байкарів.

ІV. Підведення підсумків.

Висновок.    Сьогодні на уроці з нами була  байка Езопа, яка вчить нас добру, милосердя, справедливості, чесності. Я впевнена, що ми також  будемо чинити лише мудро, і вчинками нашими завжди милуватимуться.

Складання сенкана

Оповідь

Влучна, гостра.

Висміює, засуджує, викриває

Вчить жити правильно, чесно.

Сатира

Подорож завершується. Поглянемо у бінокль що нас чекає попереду: знайомство з іншими відомими байкарями, ми будемо присутні на «судовому процесі», відвідаємо галерею ілюстрацій, на виставі  будемо насолоджуватися грою акторів. Та все це буде на наступному уроці.

V. Домашнє завдання.

  • Зустрілися байка та казка про тварин . Що між ними спільного та відмінного? Описати їх зустріч у вигляді діалогу.

Презентація до уроку

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Ви вдало підготували урок, адже задумано його саме у формі подорожі. Сподобалась Ваша презентація, яку я вважаю корисною та обов*язково її використаю на своїх уроках при вивченні теми “Байка”. Дякую!

  2. Вчителька пропонує нестандартну форму уроку – подорож.При застосуванні такої форми виграє весь навчальний процес,бо вона дає можливість залучити кожного учня до співпраці.До своєї педагогічної скарбнички:назви зупинок та творче домашнє завдання.Дякую

  3. Цікава форма проведення уроку, на кшталт уроку-подорожі. Інформаційне наповнення уроку відповідає темі та спрацьовує на досягнення мети. Учня отримали випереджальне завдання, тому по суті стали партнерами вчителя у проведенні уроку.

  4. Епіграф до уроку: “Сміючись, говорити правду.” – відповідає темі уроку і дає можливість учням задуматися, а як же це – сміючись, говорити правду?Цьому і навчають їх байки Езопа. По-скільки на уроці згадується багато його байок, то форму роботи Катерина Семенівна підібрала вдало, саме через урок – подорож можна обговорити їх багато. Основний позитивний момент уроку – подорожі полягає в тому, що учні під час цікавих зупинок відчувають себе мандрівниками-дослідниками, першовідкривачами, які вирішують важливі проблеми. Вони самі роблять висновки, підсумки-узагальнення. Таким чином, урок-подорож сприяє розвиткові уяви і фантазії, мови і мислення, інтересу до вивчення даного предмету. Дякую.

  5. Чудовий матеріал! Чудова розробка уроку! За такою формою подачі матеріалу учні не тільки зрозуміють, що таке байка, а й вивчать матеріал. Творчо, зрозуміло подано нову тему на уроці, все логічно та лаконічно. Методично доцільно вибрана форма уроку. Викладений матеріал заслуговує на увагу колег.

  6. Урок зарубіжної літератури в 6 класі з теми “Байка як жанр літератури” дуже цікавий та креативний. Ви-творчий учитель. Молодець.