Розробка відкритого уроку зарубіжної літератури у 5 класі
Тема уроку: «Там на незвіданих доріжках…» Синтез фольклорних і літературних елементів у пролозі до поеми «Руслан і Людмила» О. Пушкіна.
Автор: вчитель зарубіжної літератури Пилипова Людмила Миколаївна
Методична розробка відкритого уроку із зарубіжної літератури у 5 класі, розроблена згідно нової програми. До уроку додана мультимедійна презентація.
Мета уроку:
- розкрити красу і багатство творчості О.Пушкіна –великого шанувальника народної казки, показати, як поєднуються фольклорні і літературні елементи у пролозі до поеми «Руслан і Людмила»;
- розвивати пам’ять, мислення, увагу, зв’язне мовлення, навички виразного читання та аналізу художнього твору,вміння працювати в групах;
- виховувати любов до художнього слова, кращі моральні якості.
Обладнання:
портрет письменника, книжкова виставка, карта світу, презентація до уроку,словничок –довідничок, епіграф до уроку, ілюстративна галерея,аудіозапис виконання А.Фреденліх «Край Лукомор’я дуб зелений», дидактичний матеріал до уроку
Перебіг уроку
Що за розкіш – ці казки!
О.Пушкін
І. Етап орієнтації (слайд № 1)
- Привітання
-Добрий день, діти! Сідайте.
І добрий день, шановні гості,
Які зібрались тут.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
- Створення позитивної психолого – емоційної обстановки в класі. (слайд № 2)
Світ літератури безмежний. Завдяки нашій уяві ми сьогодні ми помандруємо незвіданими доріжками казки, розгадаємо багато таємниць, пройдемо незвичайні випробування, знайдемо справжній скарб і отримаємо чарівний подарунок. А щоб чудеса збувалися, як у казці, ви повинні бути активними, старанними.
- Мотивація навчальної діяльності(слайд № 3)
Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та повчальні,
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Казки читає – дуже вони гарні.
Казка – це світ,чарівний та незвичний,
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринути в казку – це ж так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
І випробування (слайд№4)
«Чарівне гроно»
(діти створюють асоціативний ланцюжок до поняття « літературна казка», щоб отримати ключі для подорожі)
ІІ. Етап ціле покладання(слайд № 5)
Сьогодні ми помандруємо у країну казок відомого російського письменника Олександра Сергійовича Пушкіна. Взявши все прекрасне з фольклору свого народу він створив неперевершені казки, які вражають своєю красою, фантазією, мудрістю і зрозумілі кожному із нас.
- Оголошення теми уроку(слайди № 6 -7)
- Презентація мети (слайд №8)
- ознайомимося з особливостями казок Пушкіна;
- навчимося розуміти прекрасне на прикладі життя самого письменника та його казкових героїв;
- розкриємо загадки казки « Край лукомор’я дуб зелений»;
- доведемо істину, що казки – це невичерпне джерело мудрості
( + учитель оголошує дороговказ мандрівки і правила роботи в групах)
Ось Вам наука, діти:
Вперто йти навстріч меті, не спинятися в путі,
Мусите широко дивитись,
Мусите сміло в глиб пірнуть,
Щоб Вам відкрилась суть.
Ясність повна буть повинна,
Справжня істина – глибинна.
ІІІ. Етап роботи над темою уроку
ІІ випробування (слайд № 10)
« Казковий чарівник»
«Милі, любіть Пушкіна!» Але щоб полюбити поета, треба добре знати його — хто він, звідки родом, треба читати його твори.
Які факти з життя О.Пушкіна Вас вразили?Поділіться з нами.
Учень 1(слайд № 11)
Змалечку майбутній письменник долучився до фольклору: слухав пісні та казки, спостерігав за обрядами.
Учень 2(слайд № 12)
Ще маленьким, примостившись у величезному робочому кошику бабусі, серед клаптиків тканин і клубків різнокольорової вовни, хлопчик, затамувавши подих, прислухався до її голосу. Він дрімав, і казкові образи приходили до нього уві сні.
Учень 3 (слайд №13)
Олександр рано захопився книгами. У їхньому домі була багата бібліотека, і він частенько цілі ночі проводив за читанням, уже в одинадцять років дивував дорослих своїми знаннями, поетичними здібностями.
ІІІ випробування(слайд №14)
«Чарівні завдання»
В основу більшості своїх казок Пушкін поклав народну творчість
І група – як пов’язані казки Пушкіна з російськими народними казками? (слайд №15)
ІІ група – чим різняться казки Пушкіна від російських народних казок? (слайд №16)
ІІІ група – які особливості казок Пушкіна? (слайд №17)
ІV випробування
«Чарівна скринька» (слайд №18)
(діти вгадують назви казок )
« З якої це казки ?»
- “Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича та про прекрасну царівну Лебедицю”(слайд №19)
- “Казка про попа і наймита його Балду” (слайд №20)
- “Казка про золотого півника” (слайд №21)
- “Казка про мертву царівну та сімох богатирів” слайд №22)
- “Казка про рибака та рибку” (слайд №23)
V випробування (слайд №24)
«Чарівна торбинка»
Пушкін і поема «Руслан і Людмила»
(слайд №25)
- Перший поет пушкінської доби Василь Жуковський подарував Пушкіну свій портрет з написом: «Переможцю-учневі від переможеного вчителя» в той високоурочистий день, коли він закінчив свою поему «Руслан і Людмила».
(слайд №26)
- Зі слів своєї няні Орини Родіонівни Пушкін записав кілька народних казок, серед них була і така: «Що за диво, — говорить мачуха,— ось що диво: біля моря лукомор’я стоїть дуб, а на тому дубі золоті ланцюги, і по тих ланцюгах ходить кіт; угору йде — казки розповідає, вниз іде — пісні співає. — Царевич прилетів додому і з благословення матері переніс перед палац дивний дуб».
У цьому ж зошиті поета були і знайомі всім нам вірші «Край лукомор’я дуб зелений».
(слайд №27)
- Дехто з українських дослідників творчості О.С. Пушкіна вважає, що казкове лукомор’я розташоване на українському Причорномор’ї, де колись було багато гаїв зі столітніми дубами. Російські дослідники висувають різні припущення: деякі з них вважають, що лукомор’я слід шукати на узбережжі Балтійського моря, інші говорять, що воно знаходиться на Псковщині, в Пушкінському заповіднику, хоча в тих місцях ніякого моря немає. Це непорозуміння між дослідниками пояснюється просто: морських заток і бухт можна налічити дуже багато, але пушкінське поетичне лукомор’я одне.
Казкова фізхвилинка (слайд №28)
В казковому лісі розминка
Настала фізична хвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
VІ випробування (слайд №29)
Чарівна плутанина
(робота з незрозумілими словами)
- Примари – лицар, воїн
- Витязь – бере у полон
- Смарагдовий – ватажок, командир.
- Дозорець – хворіє
- Полонить – яскраво-зелений колір
6.Чахне – видіння
VІІ випробування(слайд №30)
Конкурс на кращого читця частин прологу «Край лукомор’я дуб зелений»
(слайд №31)
Краса твору відчувається, коли він читається вголос, коли читець вміє передати все те, що хотів сказати автор і цим самим допомогти слухачам уявити картини зображуваного. Справитися з цим завданням нам допоможе чарівна квітка, на пелюстках якої записане висловлювання мудрої людини Сократа.
(слайд №32)
- Ми маємо прекрасну можливість читати найкращі шедеври зарубіжної літератури завдяки натхненній праці перекладачів. Авторами перекладів цього знаменитого твору є…
- Пам’ятка « Правила читання вступу» (слайд №33)
- Проголошення девізу читання (слова Сократа) (слайд №34)
( учасники конкурсу читають твір під увертюру до опери Глінки «Руслан і Людмила»)
Чарівна хвилинка
- Які жителі заселяють казкову країну Лукомор’я?
(Лісовик, русалка, хатка на курячих ніжках, тридцять витязів, чаклун, богатир, царівна, бурий вовк, Баба-Яга, цар Кощій, королевич, грізний цар, ватаг морський).
VІІІ випробування (слайд №35)
Чарівні ілюстрації (слайд №36)
(учні зачитують до поданих ілюстрацій рядки з твору)
ІХ випробування(слайд №37)
Чарівна довідка
(учні використовуючи слова з довідки повинні визначити:)
- тема твору
- ідея твору
- основний тон
Слова довідки:
- урочистий, піднесений ;
- опис казкового світу Лукомор’ я;
- уславлення народної казки у творі.
Х випробування (слайд №38)
Чарівні недомовки
Літературна казка |
Автор – … Форма створення – … Сюжет існує – … |
ХІ випробування (слайд №39)
Чарівні запитання
Культурологічна лінія
КЛ : національний колорит казки і засоби його створення
- Чому у пролозі 14 разів повторюється слово «там»?
(Щоб підкреслити, що дія відбувається там — у казці).
- У кінці «Прологу» автор говорить, що і він «там був», «і мед… пив», «бачив дуб зелений», «і кіт учений своїх казок» його вчив. Як це розуміти?
(Цим поет ніби говорить, що він увійшов у чарівний світ казки й завжди буде насолоджуватися нею).
- Чому автор використовує так багатозастарілих слів?
(Ці слова роблять картини вступу чарівними, казковими, відчувається, що події відбуваються дуже давно).
- Які народні казки ви згадуєте, слухаючи пролог до поеми?
(«Царівна-жаба», «Мар’я-Царівна», «Баба-Яга», «Казка про Івана-царевича, Жар-птицю і Сірого Вовка», «Кощій Безсмертний» та ін).
ХІІ випробування (слайд №40)
Чарівний клубочок
- Компаративна лінія
ЕК : Зіставлення оригіналів (фрагментів) зарубіжних казок з їхніми українськими перекладами (за умови володіння відповідною іноземною мовою).
Словничок до тексту оригіналу (слайд № 41)
Неведомый — невідомий, незнаний;
дол (застаріле) — долина;
видения — дива, видіння, фантастичні картини;
брег — берег;
витязь — воїн, лицар;
чредой — по черзі, один за одним;
дядька (застаріле) — вихователь;
пленяет — бере в полон;
чахнет — худне, хворіє.
(слайди № 42 -46)
(учні слухають читання твору російською мовою у виконанні А. Фреденліх, переглядачи відповідні ілюстрації)
ІV. Підсумок уроку(слайд № 47)
Прочитайте зашифрований вислів відомого російського казкаря П.Бажова про значення казки( пропущені голосні звуки)
Стр кзк птрбн. нй бгт тг дргг мнлг ,к крсн нн й зндбтьс птм.
(Стара казка потрібна. У ній багато того дорогого минулого, яке корисне нині й знадобиться потім.)
V. Домашнє завдання (слайд № 48)
- Вивчити напамять вступ до поеми «Край Лукомор’я дуб зелений»;
- Створити рекламний ролик до твору
Ви пройшли всі випробування для того, щоб потрапити дочарівного світу Книги, до країни Світової Літератури. Наша навколосвітня мандрівка в просторі й часі тільки розпочалася. Ми з вами йдемо у майбутнє, і щоб стати культурними людьми, ознайомимося з літературою, створеною з давніх часів до сьогодення, з творами, якими пишаються народи світу.
Головне, щоб Книга стала вашим помічником і другом, щоб ви її любили і шанували.
Презентація до уроку
Правильно підібрана учителем форма проведення уроку для п’ятикласників, які найкраще сприймають навчальний матеріал у формі гри. Презентації, ілюстрації, словникова робота – показник уміння вчителя чергувати різні форми й методи роботи, які активізують роботу учня на уроці. А конкурс художнього читання поезії – то родзинка, адже діти цього віку ще інтуїтивно прагнуть виборювати першість.
Чудовий матеріал! Таким розробити урок літератури може саме учитель-майстер. Все продумано, доцільно, змістовно та цікаво. Навіть урок за твором російського автора не на мові оригиналу не вплинув на враження: учні почули авторський текст у виконанні майстра слова. Форма проведення уроку вдало вибрана. Цей урок – методична знахідка учителя.
Шановна Людмило Миколаївно! Ви – творча людина, професійний педагог, інноваційний учитель. Ваш урок – це дійсно цікава мандрівка, на яку чекали, безперечно, всі учні, кожне випробування якої допомагає кожному учневі зробити певне відкриття, виконати те чи інше завдання. Це урок аналізу, спостереження, дослідження. Саме такі уроки забезпечують успішне навчання. Дякую Вам.
Шановна Людмило Миколаївно! Ваш урок іноваційний та сучасний. Він розроблений з використанням презентації, а техніні засоби навчання роблять урок цікавішим та яскравішим. Особливо мені сподобалося, що ви вдало використали класичну музику, адже це допомогло краще сприйняти і зрозуміти твір. Дякую!
Людмило Миколаївно ! Ваш відкритий урок-справді відкритий колег ,бо дуже багато повчального. для колег.Ваш урок – це методична енциклопедія. Усе виважено, усе достатньо правильно та чітко.Я вдячна Вам за творчість та наснагу.