Складнопідрядні речення з підрядними означальними.
Автор: вчитель української мови та літератури Литвинова Ірина Іванівна
Комбінований урок, який допоможе вчителю поглибити знання учнів про СПР означальні; розглянути особливості таких СПР; практично застосовувати такі речення в мовленні; удосконалювати навички визначати головну і підрядну частин; розвивати вміння здійснювати заміну СПР означальних простими реченнями з дієприкметниковими зворотами і навпаки; розвивати логічне мислення, вміння і навички робити висновки та узагальнення; залучати дітей до творчої діяльності ; виховувати любов до природи, до рідного краю.
Українська мова 9 клас
Тема : Складнопідрядні речення з підрядними означальними
Мета : поглибити знання учнів про СПР означальні; розглянути особливості таких СПР; практично застосовувати такі речення в мовленні; удосконалювати навички визначати головну і підрядну частин; розвивати вміння здійснювати заміну СПР означальних простими реченнями з дієприкметниковими зворотами і навпаки; розвивати логічне мислення, вміння і навички робити висновки та узагальнення; залучати дітей до творчої діяльності ; виховувати любов до природи , до рідного краю.
Тип уроку комбінований урок.
Обладнання: підручник; текстовий матеріал; презентація до теми.
Очікувані результати: засвоєння учнями основних понять із теми; дотримання синтаксичних і стилістичних норм мовлення; вміння вирізняти СПР означальне з-поміж інших синтаксичних конструкцій; удосконалення вмінь творчо моделювати речення
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до навчальної діяльності. Створення емоційного фону.
1.Слово вчителя
II. Повідомлення теми та теми уроку.
Природа – це казка, яку потрібно читати серцем.
Джеральд Даррелл
III. Актуалізація опорних знань.
- Метод незакінчених речень:
1) Складне речення – це ……
2) За способом об’єднання частин (простих речень) в одне граматичне ціле складне речення поділяють на……. (сполучникові і БСР)
3) Сполучникові складні речення поділяються на …… (ССР і СПР)
4) СПР – це …. ( такі складні речення, які складаються із синтаксично нерівноправних частин, одна з яких – головна, а друга(гі) – залежна(ні). Від головної до залежної частини ставимо питання)
5) Назвіть основні види СПР : ……..
означальні
– з’ясувальні
– обставинні
- Гра «Третє зайве». Вибрати з-поміж СПР зайве, свій вибір обґрунтуйте.
а) Зупинися, людино, на мить і відчуй, як планеті болить. (СПР з’яс)
б) Ви чули, як шумлять бори у вересневі вечори. (СПР з’яс)
в) Ми підемо, де трави похилі. ( СПР обставини місця)
а) Світ наш – тільки школа, де ми вчимося пізнавати.
б) Треба знати, що природа – рідна мати.
в) Небо, яке засіяли зорі, чудово заблищало.
а) Люблю ту пору, коли в природі пахне скошеною пшеницею.
б) Усі шляхи мене ведуть у край, де колоситься хлібна нива.
в) Природа – це казка, яку треба читати серцем
IV Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
- Лінгвістичне дослідження.
1) У виписаному реченні визначити граматичну основу.
2) Знайти головне і підрядне речення.
3) На яке питання відповідає підрядне речення, що пояснює у головній частині.
4) Де стоїть підрядне речення стосовно головного.
5) Який розділовий знак стоїть між частинами підрядного речення
6) Укажіть контактне слово у головній частині. На що воно вказує. ( хтось із дітей виходить і виконує завдання, озвучує висновок)
- Робота з підручником
Опрацювати теорію з теми сторінка 85; яку інформацію про СПР означальні ви вже чули, опрацювали, а на чому ще не наголосили.
Відповідь дітей : «У головній частині СПР означальні бувають ще вказівні слова»…
Слово вчителя.
Підсумуємо все про СПР означальні : ( див слайд №6 «Схематичне зображення СПР з підрядними означальними»
- Вправа на спостереження ( див слайд №8)
Порівняти речення в колонках:
1) чи різняться вони за змістом, а за будовою?
Діти роблять висновок.
4) Слово вчителя :
СПР з підрядними означальними і прості речення з дієприкметниковими зворотами
(поширеними відокремленими означеннями) часто бувають синонімічними, тобто
однаковими чи близькими за значенням. Вони можуть заміняти одне одного, тобто
виступати як граматичні синоніми.
V Закріплення вивченого матеріалу . Фізхвилинка.
1.Творче конструювання
Запишіть речення. Визначте їх вид. Замініть підрядні означальні на речення з відокремленими означеннями і навпаки. Складіть схеми речень.
1) Уже видно гори, вкриті густим снігом.
2) Дністер вливається в лиман, що заріс очеретом
2.Рефлексія настрою та емоційного фону.
Вправа на створення міні-тексту за світлинами
Кажуть, що у природи немає поганої погоди. Добре, коли навколо світить сонечко, зеленіє трава, розквітають квіти. А якщо навпаки- січе мокрий сніг, під ногами – ожеледиця…(Роздивіться світлини, прокоментуйте побачене на двох останніх фото, використовуючи при цьому СПР означальні).
VI Підбиття підсумків уроку.
Оцінювання.
Метод незакінчених речень
-Ми говорили на уроці про речення, ( які мають назви СПР означальні);
-СПР означальні- це речення , (у яких підрядна частина …).
-Кома- той розділовий знак,…( який стоїть між частинами СПР;;
Тяжко далася підтема,… (у якій розповідається про заміну СПР означального на просте з дієприкметниковим зворотом)
VII Домашнє завдання : Параграф 11, правила сторінка 85; вправа 113, або написати міні-твір «Зимова краса Криворіжжя» ( у творі використати складнопідрядні означальні).
Додаток до уроку. Резервна вправа Записати текст, виправивши в ньому пунктуаційні помилки. Вказати СПР означальні. Скласти до них схеми.
- Рідний край стежина що веде до школи. 2. Це ласкаве проміння сонечка що голубить та пестить обличчя пробиваючись крізь гілля улюбленого дерева. 3. Це високі і здається суворі гори що заховали в потаємному куточку чарівний світ казок легенд переказів і наше суворе життя. 4. Бережімо наш край що дарований нам Богом.
Презентація до уроку
Гарний урок, але як на мене, то занадто мало матеріалів для його проведення. Учні 9 класу вже є більш підготовленими, спритнішими. Тим паче, що Ви з дітьми повторююте тему СПР, тобто діти вже мають уявлення, а виконують всього декілька вправ. Наприклад їх можна було б хоч би розширити ( заміна СПР на прості і навпаки), урізноманітнити завдання.
Побудова уроку відповідає науковим та методичним критеріям, добре що вчителька використала інтерактивні методи, що сприяли успішному засвоєнню знань та досягненню мети уроку.
Ірино Іванівно! Урок сучасний,дотримано методику проведення комбінованого уроку.Хороша презентація,цікавий мовний матеріал.Такий урок сприятиме розвитку педагогічної думки,пошуку.Дякую!