mail@urok-ua.com

Тарас Шевченко «Тече вода з-під явора», «Тихесенько вітер віє», «Он гай зелений похилився».

Автор: вчитель початкових класів Савченко Катерина Олексіївна

Screenshot_3Навчати учнів виразно і вдумливо читати вірші поета, визначати основні ідеї, художні засоби поезії, висловлювати власні міркування, спостереження, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати любов до творчості Кобзаря.


Тема: Тарас Шевченко «Тече вода з-під явора», «Тихесенько вітер віє», «Он гай зелений похилився».

Мета: продовжувати навчати учнів виразно і вдумливо читати вірші поета, визначати основні ідеї, художні  засоби поезії, висловлювати власні міркування, спостереження, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати любов до творчості Кобзаря.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, картки для групової роботи, картини Шевченка, вислови Тараса Григоровича, презентація.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент. (Слайд 1)

  1. Привітання

Зараз в нас почнеться цікавий урок

Про це повідомив веселий дзвінок.

(Діти повертаються до гостей і вітаються)

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас

І запрошуєм ласкаво

На урок у другий клас.

  • Чи все необхідне до уроку ви приготували?

Голова-щоб слухати.

Вуха-щоб чути.

Очі-щоб усе бачити.

Руки-щоб їх піднімати.

Серце-щоб усе відчувати і сприймати.

ІІ.   Актуалізація опорних знань учнів.

  • Діти, ви любите мультфільми?  А   які найбільше?
  • Відгадайте загадку і дізнаєтесь, які герої завітали до нас на урок.
  1. Загадка.

Зараз дружно всі сідайте,
Весело відповідайте,
І загадку відгадайте.
З’їла жінка горошину,
Згодом народила сина.
Виріс, як з води хлопчина,
Захищать пішов родину.
Бивсь зі змієм булавою
Врятував братів з сестрою.
Дам подумать тільки трошки
Хлопця звуть? — Котигорошко! (Слайд 2)

  • Сьогодні до нас на урок завітали герої з мультфільму «Чарівний горох». Вони для вас приготували невеличкі подаруночки.   Але ви їх отримаєте тільки тоді, коли будете на уроці гарно працювати і виконувати всі завдання, які вони для вас приготували.

Завдання 1(від Котигорошка) (Слайд 3)

  1. Звуконаслідування

Озвучте як:

Шелестить листя (ш-ш-ш)

Звучить тиша (ц-ц-ц)

Летить бджола (дж-ж-ж)

Їде потяг (чух-чух-чух)

  1. Мовна розминка (Слайд 4)

Ді-ді-ді

Човен на воді,

Ду-ду-ду

На річку я піду.

Де-де-де

Вітерець дмухне,

Да-да-да

Виблискує вода.

(Діти промовляють за вчителем)

  1. Тести .(Слайд 5)
  2.  Коли народився Т.Шевченко?

А)10 березня;  б) 9 березня;  в)15 березня

2. Ким були батьки?

А) панами;  б) кріпаками;  в) кобзарями

3. Про яку річку згадує поет у вірші »Зоре моя вечірняя…»?

А) Десна;  б) Дніпро;  в) Південний Буг

4. Про яку частину доби згадує Шевченко у творі « Сонце заходить,гори чорніють…»?

А) ранок;  б) вечір;  в) день

5. Чому ,,радіють люди“ у вірші Т. Шевченка » Сонце заходить, гори чорніють…»?

А) що одпочинуть;  б) зустрічі з рідними;  в) новому дню

  1. Скільки років прожив Шевченко?

а) 67 б) 47 в) 87

  1. Гра «Встав закінчення». (Слайд 6, 7, 8, 9)

– Діти, на минулому уроці ми вивчали дві поезії Шевченка,тож давайте перевіримо, як уважно ви їх читали і що запам’ятали.

(На слайдах діти читають початок речення з вірша і вставляють закінчення)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання. (Слайд 10)

Наступне завдання від Одуда.

– Одуд хоче послухати як ви вмієте вірші напам’ять читати.

  1. Гра «Мікрофон».

(Діти «ланцюжком» з місця читають вірші напам’ять).

  • Діти, також вдома ви малювали малюнки до вивчених віршів. (Діти виходять до дошки і вивішують свої малюнки, вчитель коментує кожен малюнок).

ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  1. Бесіда .
  • Сьогодні ми продовжимо знайомство з поезією видатного, геніального поета, нашого земляка Тараса Шевченка. Але перед вивченням нового матеріалу ми хочемо показати вам невеличку інсценізацію, з якої ви дізнаєтесь яким Тарас був у дитинстві.
  1. Інсценізація. (Слайд 11)

(Заходить жінка до хати, підходить до ікони, запалює свічку. До неї підходить хлопчик.)

Хлопчик. Матусю, а правда що небо на залізних стовпах тримається?

Мати. Так, синку, правда.

(мати сідає на лаву, обіймає сина і співає)

Хлопчик. А чому так багато зірок на небі?

Мати. Коли людина народжується на світ, Бог запалює свічку, ми її бачимо у вигляді зірочки, і горить та зірочка поки людина живе на землі. А як помирає, зірочка гасне і падає. Бачив?

Хлопчик. Бачив, матусю, бачив… Матусечко, а чому одні зірочки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати. Бо коли людина зла, жадібна, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, любить людей, то і зірочка її ясно сяэ.

Хлопчик. Матусю,я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічка світила найясніше.

Мати. Старайся мій хлопчику.

  1. Бесіда .(Слайд 12)
  • Тож хто з вас був уважним, і скаже мені яким Тарас був в дитинстві? (Відповіді дітей)
  • Так, Тарас Шевченко в дитинстві був допитливим хлопчиком. Йому хотілося все знати, а ще більше хотілося стати малярем. (Перегляд слайдів 13, 14)
  • Подивіться,діти, навіть на полі, коли пас ягнят, тихесенько собі в бур’янах малював, складав вірші.
  • Як ви,діти, думаєте веселим, щасливим дитинство було в Шевченка? Ні, тому що, світлі дні дитинства були недовгими. У 9 років вимучена тяжкою працею померла мати. Тарасові тоді було всього 9 років і батько залишився з п’ятьма дітьми. Звичайно, батько хотів щоб у дітей була мама, щоб любила їх і піклувалася про них, тому згодом він одружився на Оксані Терещенко, яка сиріт не взлюбила. От тоді то й почалося нестерпне життя у дітей, постійні бійки, сварки, потрібно було виконувати безліч різної роботи, часто-густо хлопчик лягав спати голодним. Не встиг він звикнути до того що немає його матінки, як раптово, простудившись у дорозі, помирає батько. Шевченкові на той час було 11 років, коли він став сиротою. Далі його чекатиме теж багато розчарувань, важкої роботи, поневірянь. Але не дивлячись на все це Шевченко досягнув всього того, про що мріяв з дитинства.
  1. V. Опрацювання вірша «Тече вода з-під явора». (Слайд 15)
  2. Прослуховування вірша. (По відео)
  3. Бесіда за змістом прочитаного. (Слайд 16, 17)
  • Яку картину ви уявили собі під час прослуховування вірша?
  • Щоб ви намалювали до прослуxаного вірша?
  • Цей вірш Шевченко написав за місяць до своєї смерті. Він був дуже хворий і перебував на той час на чужині. Душа його рвалася на Україну, він не міг дочекатися весни, щоб поїхати на Батьківщину, але не судилося…
  1. Словникова робота. (Слайд 18, 19, 20)

Читання слів з дошки різними способами.

1-й  – мовчки

2-й – « ланцюжком»

3-й –  по кольорах

4-йпояснення слів (явір ,калина, колись з явором порівнювали козаків, а дівчину з калиною)

  1. Читання вірша «Я тобі, а ти мені».

(Діти з одного ряду читають перший рядочок, а діти з другого ряду читають другий рядок, і так до кінця вірша).

  1. Читання луною.

– Діти знайдіть рими в цьому вірші.

– З якою інтонацією слід читати цей вірш (Повільно, спокійно)

– Яка пора описана? (Літо)

– Чому ви так думаєте? (Тому що дерева зелені, калина червона)

– Прочитайте рядки, які свідчать, що качка дбайлива мати.

VІ. Фізкультхвилинка .(Під дитячу українську пісню «Чобіточки»)

VІІ. Опрацювання вірша «Тихесенько вітер віє». (Слайд 21)

  • Діти, Вернидуб пропонує вам познайомитися ще з одним віршем Тараса Шевченка.
  1. Виразне читання вірша вчителем.
  2. Перевірка розуміння прочитаного. (Слайд 22, 23)
  • Чи схожі між собою вірші?
  • Чим саме? (Описом природи)
  1. Словникова робота .(Слайд 24)

1-й раз читає слова  вчитель

2-й раз читають учні мовчки

3-й раз читання «ланцюжком»

4-й раз вчитель пояснює незрозумілі слова

  1. Читання вірша учнями напівголоса.
  2. Читання в парах.

VІІІ. Опрацювання вірша « Он гай зелений похиливсь». (Слайд 25, 26)

  1. Читання учнями мовчки.
  2. Читання кращим учнем.
  3. Бесіда.
  • Які слова вам не зрозумілі?…

ІХ.  Підсумок уроку.

1.Гра «Встав пропущену букву». (Слова на дошці)

(Діти виходять до дошки і вписують пропущену букву)

2.Робота в парах. (Слайд 27)

(Діти з’єднують частини прислів’я )

3.Закінчи речення. (Слайд 28)

Всі ви діти молодці, тож від Котигорошка отримайте по маленькій булаві у вигляді чупа-чупса.

Презентація до уроку

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Вчитель обирає для досягнення мети дієві методи навчання. Завдання стимулюють розумову діяльність, сприяють розвитку зв*язного мовлення. Інсценізація урізноманітнює роботу на уроці, зацікавлює учнів. Дякую.

  2. Урок змістовний, цікавий. Види роботи підпорядковані меті .Учні збагатили знання про життя Т, Шевченка. Достатня кількість робіт для аналізу твору, формування навичок читання. Я вважаю, що казкові герої зайві. Презентація доповнює урок, кольорова, в українському стилі.

  3. На мою думку колір шрифта в презентації трохи різкий (жовтий,червоний).Урок змістовний,структура правильна.Методи і форми роботи підібрані цікаві.Дякую

  4. Катерино Олексіївно. Ваш урок відповідає вимогам часу.Дуже ефектна презентація,послідовна робота з текстами поезій Т.Шевченка,інсценізація тощо…Хороша робота.Дякую