Театралізація власної казки “Чому ялинку наряджають” для дітей середнього дошкільного віку
Автор: вихователь Черняк Ольга Степановна
Цю казку можна включити, як до новорічного сценарію старших дошкільників, так і показувати самостійно.
Попередня робота: читання, переказ легенди “Ялинка”,
Мета: Розвиток творчих здібностей. Формувати виразне та інтонаційне мовлення; удосконалювати вміння та навички дітей у передачі характерних особливостей різних художніх образів; Спонукати до активного монологічного і діалогічного мовлення. Виховувати усвідомлення колективної діяльності у процесі підготовки театральної вистави, та під час неї.
Обладнання: костюми, презентація — чотири пори року, музика.
Ролі: автор-вихователь, ялинка, ангел, коза, Св. Миколай, вітер.
Казка “Чому ялинку наряджають” (сценарій)
Автор: На весні на галявинці в лісі з’явилась маленька ялиночка.
( з’являється дитина – ялинка, дивиться направо, наліво.) Вона була новенька у лісі і хотіла виглядати так, як усі. Озирнулась вона направо, наліво розглядаючи поруч дерева, подивилась на себе і заплакала… (плаче ..) До неї прилетів Ангел і запитав:
Ангел: Ялиночко, чому ти плачеш?
Ялинка: А, як же мені не плакати, всі дерева мають листочки, вони ними шурхотять, а я так не можу бо в мене голочки. Я хочу також листочки.
Ангел: Не хвилюйся, спати лягай, а коли прокинешся будуть і в тебе листочки.(улітає)
Автор: І ялиночка заснула. ( присідає, робить вигляд наче спить) Прокинулась вона, коли було вже тепле літо. Вона дуже зраділа побачивши на своїх гілочках зелені листочки, ялинка ними досхочу шаруділа. ( дитина прокидається, радіє, махає листочками, кружляє) Але в обід прийшла на галявинку кізочка,( з’являється кізочка) побачила молоду ялинку і з’їла всі листочки,( забирає всі листочки) адже ялинка маленька і кізочці було дуже зручно це зробити… І ялинка знову заплакала… ( ялинка плаче) Знову до неї прилетів Ангел і запитав:
Ангел: Ялиночко, чому ти плачеш?
Ялинка: А, як же мені не плакати, в мене були гарні листочки, але прийшла коза і всі листочки з’їла.
Ангел: Що ж ти хочеш ялиночка?
Ялинка: Я хочу, такі листочки, щоб коза їх не могла з’їсти…
Ангел: Не хвилюйся, спати лягай, а коли прокинешся будуть і в тебе листочки.
Автор: І ялиночка заснула. (ялиночка присідає, робить вигляд наче спить) Була вже осінь, коли ялиночка прокинулась від красивої мелодії, вона дуже здивувалась коли побачила, що цей звук видає вона, своїми новими листочками. Адже вони були золоті. Ялиночка дуже зраділа, і не дивуючись, що всі інші дерева в лісі також стояли золоті вона стала вихвалятись… (кружиться і показує свої листочки) На цей звук прийшов Св. Миколай, адже він ходить не тільки взимку, а і в інший час спостерігає за дітками, шукає гроші щоб діткам купити гарні подарунки).
Св. Миколай: Ой, яке чудове дерево! Які листочки! Зараз я їх зберу і діткам всім подарунки куплю. (зриває всі листочки і іде)
І ялинка знову заплакала… ( ялинка плаче)
Ангел: Ялиночко, чому ти плачеш?
Ялинка: А, як же мені не плакати, в мене були гарні золоті листочки, але прийшов Св. Миколайі всі листочки зібрав… І в мене знову немає листочків…
Ангел: Що ж ти хочеш ялиночка?
Ялинка: Я хочу, такі листочки, щоб Св. Миколаї їх не забрав.
Ангел: Не хвилюйся, спати лягай, а коли прокинешся будуть в тебе листочки.
Автор: І ялиночка заснула. (ялиночка присідає, робить вигляд наче спить). Була вже зима, коли прокинулась ялиночка від яскравого світла, вона навіть не одразу змогла відкрити очі, адже це блищали її, нові листочки. Вони були скляні і переливалися на сонці чудовими барвами. Ялиночка дуже зраділа…
Вітер: прилітає і забирає всі кульки.
Невстигла ялиночка намилуватись своїми листочками, як налетів холодний вітер і всі листочки розбилися… І ялинка знову заплакала… ( ялинка плаче)
Ангел: Ялиночко, чому ти плачеш?
Ялинка: А, як же мені не плакати, в мене були гарні скляні листочки, але вітер всі листочки розбив… І в мене знову немає листочків…
Ангел: Що ж ти хочеш ялиночка?
Ялинка: Я хочу, такі листочки, щоб кізочка їх не їла,Св. Миколаї їх не збирав, вітер не розбивав… Такі, такі, як мої голочки!
Ангел: Не хвилюйся, спати лягай, а коли прокинешся будуть і в тебе голочки.
Автор: І ялиночка заснула. (ялиночка присідає, робить вигляд наче спить) Коли прокинулась ялиночка на її гілочках були знову голочки. А згадуючи той час про вередливу маленьку ялиночку люди і досі наряджають ялинку в золоті буси, скляні кульки.
Матеріал дісно цікавий, гарно прописаний.
В садочку зараз часто наймають аніматорів на свята, я вважаю що Ваша робота для діток значно цікавіша, пізнавальніша та сприяє розвитку діток.
Діти дошкільного віку дуже люблять театралізовану діяльність,особливо за сюжетом казок. Вони дуже щиро вірять в чудо, це стимулює на нові ідеї.Раджу після декількох разів проведення казки за ролям під конролем і керівництвом педагога надати дітям можливість провести казку самотійно під час самостіної ігрової діяльності.
Дуже мила, цікава та добра казка – вже декілька разів розповідала своїй донечці.
Але признаюсь чесно – трішки змінили одного героя – замість Ангела – в нас Чарівна ФЕЯ.
Цінним є те, що казка авторська. зміст відповідає віковим особливостям учнів. Фото допомагають переглянути цікаві моменти творчої діяльності учнів. Погоджуюсь з автором, що дана робота сприятиме розвитку монологічного мовлення. Дякую.
Цікавий матеріал. Жаль, що побачила пізніше святкової події. Буду слідкувати за вашими доповненнями. Бажаю вам творчих злетів і успіхів у вашій нелегкій праці!
З Новим роком. Дякую! Рада, що моя казка сподобалась і стала в нагоді!
Дякую. Дуже рада, що моя казка сподобалась і стане в нагоді!
З Новим Роком, Ольга Степанівна! Як чудово, що в перші дні січня я зeстріла Вашу творчу роботу “Театралізація власної казки “Чому ялинку наряджають” Як керівник шкільного театру беру в скарбничку милу казку. Замість сучасних жорстоких мультфільмів про всіляких монстрів, чудернацьких потвор, які все нищать і насолоджуються руйнуванням, Ви повертаєтесь до казки, яку власноруч створили. Обов’язково спробую зіграти з малятами першого класу виставу про Ялиночку. Дякую Вам. Бажаю Наснаги.
Залучення до театру дітей дошкільного віку – це розвиток комунікативних умінь, акторських здібностей, естетичних смаків. Казка легка для сприйняття та театралізації.
Легка для сприйняття ця казочка, адже саме в ній йде роз’яснення того, чому наряджають ялинку, і це усвідомлюється дітьми, коли вони її театралізовано проводять, при цьому у дітей розвивається діалогічне мовлення, що є необхідним для дитини у соціальному середовищі.