Тематичний урок з математики для 5 класу до Дня українського козацтва
Висвітлення деяких фактів, пов`язаних з козаками, мовою математичних прикладів
Автор: учитель математики Кучеренко Ольга Юріївна
Мета: виховувати інтерес учнів до історії своєї країни; в ігровій формі прививати інтерес до математики;розвивати логічне мислення; активізувати розумові здібності учнів.
Обладнання: таблиці із завданнями, портрет гетьмана України, роздатковий матеріал.
План роботи:
- Вступне слово вчителя.
- Основна частина.
- Висновок.
Хід роботи:
Вчитель звертається до дітей з промовою про необхідність набувати знання та інформацію з різних предметів і вміти застосовувати її. Звернути увагу учнів, що сьогодні на уроці ми будемо розв`язувати задачі пов’язані з історією України, а саме з козацтвом. Дізнаємось деякі історичні факти мовою математики.
Завдання 1.
І почнемо ми з того, що дізнаємось прізвище одного з відомих козацьких гетьманів.
Ця людина походила з давнього козацького роду, мала значний авторитет серед козаків. Він відзначався гострим розумом та національно-патріотичними мотивами діяльності. Справжній його характер та патріотизм стають відомими ще до того, як він стає гетьманом. Однак, під час Полтавської битви він не підтримав Мазепу і це стає його великою помилкою та справжньою трагедією для України. Пізніше його таки обирають гетьманом, але наказним.
Отже, щоб дізнатись , хто це,треба розв’язати приклади, які записані на дошці, та під кожним з прикладів стоїть буква. Треба правильно розв’язати приклади та спробувати підібрати прізвище людини, про яку йшла мова у розповіді. Якщо виникне потреба, зробити підказку, що відповіді треба розмістити у порядку зростання.
- 351+266 /У
- 1837-958 /О
- 29+53-76 /П
- 1632-874 /Б
- 1243-756 /Л
- 2733+437 /К
- 3761-2751 /Т
- 45+59+55 /О
- 1345-244 /О
617,879,6,758,487,3170,1010,159,1101.
Відповідь: Полуботок.
Завдання 2.
Козакам часто приходилось воювати. Допоможемо їм у військовій справі та визначимо скільки ядер було витрачено під час битви.
Учням роздаються завдання на картках.
Задача.
Щоб перемогти ворога козаки підготували по 34 ядра для 9 гармат та по 42 ядра для 8 гармат. Після битви біля 7 гармат залишилось по 6 ядер, а біля 10- по 7.Скільки ядер було витрачено під час битви?
Учні заносять відповідь у бланк, де записана умова задачі та здають учителю. Після цього оголошується правильна відповідь.
Розв`язання.
34×9+42×8-7×6-10×7=306+336-42-70=642-112=530.
Отже, було витрачено 530 ядер.
Завдання 3.
Козаки любили смачно поїсти. А ми зараз порахуємо галушки,які з`їли козаки Крутивус і Непийвода.
Учням роздається завдання. Треба попрацювати разом с сусідом та знайти правильне розв’язання до задачі.
Задача.
Козак Крутивус з`їв 37 галушок, а козак Непийвода на 17 галушок більше. В казані залишилось утричі менше ,ніж з`їв Непийвода. Скільки галушок зварили для козаків?
Розвязання.
- 37+17=54 (г)
- 54:3=18 (г)
- 37+54+18=109 (г).
Завдання 4.
Воювали козаки не тільки на суші, а й на морі. Їхні човни, завдовжки 20 м і завширшки 3-5 м, називались «чайками». На одному такому човні вміщувалось до 60 козаків із військовим спорядженням і навіть кілька легких гармат.
Учням роздається завдання і пропонується разом пройтись по річці на такій «чайці» та виконати завдання.
Підсумок уроку. Вчителю зробити висновок про помилки, які допустили учні під час роботи. Оголосити переможців та побажати подальшої наполегливої праці у оволодінні математичними знаннями.
Домашнє завдання. Знайти більш цікаву інформацію про козацький човен. Повторити дії із десятковими дробами.
Урок інтегрований математика і історія цікавий. Для розв`язуванаявність автор підібрати задачі пов’язані з історією України, а саме з козацтвом. Учні на уроці зможуть вивчити історичні факти мовою математики. Дякую за матеріал.
Інтерес учнів до історії своєї країни на такому уроці буде 100%!
Розробка даного уроку варта похвали. Патріотичний урок, інтегрований, пов’язаний з історією. Хорошу ідею подала нам Ольга Юріївна. Такі уроки можна розробити для кожного класу й проводити їх напередодні 14 жовтня.
Пораджу авторці використовувати для даного уроку уривки нашого українського мультика “Козаки.”
Не тільки повторити, закріпити та систематизувати знання з натуральними числами, але й виховувати почуття гордості за наш славний український народ – це чудова мета уроку математики. Матеріал підібран дуже цікавий, що розширює кругозор вихованців. Щоб збільшити потенціал патріотичного виховання предмета математики, необхідно частіше включати в зміст уроку такі задачі, що викликають почуття гордості за рідну країну і стосуються державності, столиці, прапора, козацтва тощо. Спасибі за урок!
Оригінальне поєднання математики з історією, та ще й в процесі гри, що може бути більш для дітей захоплюючим та пізнавальним?! Цікаві задачі тематичного спрямування не тільки дозволяють активізувати розумові здібності учнів, шліфувати навички роботи з натуральними числами, а й виховувати інтерес учнів до історії своєї країни. Для створення відповідного настрою можна було б запропонувати невеликий фрагмент мультика, чи відеоролика на козацьку тематику.
Вчитель в ігровій формі прививала інтерес до математики. Достатньо використані виховні можливості уроку. Активізація розумової діяльності учнів на основі створення проблемних завдань. Цікавий урок. Вчителю вдалося реалізувати триєдину мету навчання.
Цікаве поєднання математичних, історичних та літературних матеріалів при підготовці даного уроку. Дітям в ігровій формі прищеплюється любов не лише до історичного минулого нашої країни, а й математики. Обов’язково скористаюся Вашою ідеєю.