mail@urok-ua.com

Творчий звіт учасника І-го етапу Всеукраїнського конкурсу “Вчитель року – 2016”

Автор: вчитель історії та правознавства Тканова Тетяна Пилипівна

Вчитель історії та правознавства Тканова Тетяна ПилипівнаТканова Тетяна Пилипівна

Кіровоградський державний педагогічний інститут ім..О.С.Пушкіна   спеціальність – «вчитель історії та суспільствознавства»

Педагогічний стаж – 20 років, 18 з яких працюю вчителем історії та правознавства в НВК «Кіровоградський колегіум»

Маю вищу категорію та звання «вчитель – методист»

Педагогічне кредо – «Вчитель – не той, хто вчить, а той, у кого вчаться.»

Проблема, над якою працюю:   «Розвиток критичного мислення учнів шляхом використання різних форм і методів навчання».

В сучасних умовах вже став традиційним пошук відповіді на питання «Як навчати, щоб мати найкращі результати?».

Сьогодні навряд чи треба когось з вчителів переконувати в тому,що активні методи навчання, інтерактивні та ігрові технології, продуктивне навчання є необхідною умовою розвитку школярів. Використовувати такі методи нелегко, адже вони обов’язково мають елементи творчості, експромту. І кожен з нас скаже, що одного разу це виходить краще, іншого – гірше.

Школа повинна навчити дітей мислити, аналізувати. Тільки так можливо сформувати вміння застосовувати отримані знання на практиці.

Критичне мислення формується всі роки навчання дитини. А історію ще стародавні філософи називали учителем життя; тому її роль у формуванні особистості важко переоцінити.

Загальновизнаним є те, що будь-яке дослідження обов’язково починається з формулювання проблеми. Послідовність «проблема → дослідження→розвязок» вважається такою,яку можна застосовувати скрізь і завжди. (Методика Терно С.)

Для досягнення позитивних результатів навчання я використовую задачі з історії ( проблеми, які треба розв’язати). Дуже важливо, щоб учні навчились не лише розв’язувати запропоновані вчителем проблеми, а й помічали їх самостійно, читаючи матеріал параграфа або документ. Самостійно розмірковували над тим, що читають та ставили запитання до прочитаного.

Чому? Що відбулося б, якби…? У чому позитивні та негативні наслідки? .»

Розв’язуючи історичні задачі, учні вчаться визначати причини і наслідки подій. Наприклад, учні 7-х класів отримують завдання:

«Китайські винаходи, а саме: компас, папір, порцеляна, порох, арбалет з’явилися у Європі із запізненням на декілька століть? Чому так сталося? Свою відповідь обґрунтуйте.»

Учні 8-х класів мають вирішувати набагато складніші проблемні завдання:

«Історики по-різному оцінюють Українсько – московський договір 1654 р.: 1. Українсько-московський договір 1654 р. – це особиста унія царя і гетьмана; 2. Українсько-московський договір 1654 р. – це військово-політичний союз, згідно з яким українські землі були приєднані до Московської держави. Яку оцінку поділяєте ви і чому? Можливий свій варіант.»

Розв’язуючи вказану задачу, можна використати прийом «Займи позицію».

Загалом робота з такими завданнями допомагає:

 • Прищеплювати інтерес до предмету;
 • Стимулювати позитивне ставлення до самоосвіти і взаємного навчання (використання взаємних зусиль у вирішенні конкретних проблем).

Важливим завдання для вчителя є формування в учнів вміння аналізувати отриману інформацію та робити висновки. Це робота з документами. Важливо правильно зорієнтуватися на можливості кожного учня. Тому один документ учні різного рівня сформованості навчальних вмінь аналізують за різними питаннями:

З «Руської правди»:

«1.Якщо уб’є вільна людина вільну, то за нього мають право помститися брат за брата, або син за батька, або батько за сина; якщо хто з них не бажає або не має можливості помститися, то нехай одержить 40 гривень за вбитого.

6.Якщо палець відрубає у будь-кого, то сплатити потерпілому 3 гривні.

7.А за вирваний вус або жмут бороди сплатити потерпілому 12 гривень.

12.Якщо хтось вкраде чужого коня, або зброю, або одяг,або знайде крадене у своїй общині, то дістає своє та 3 гривні за кривду.

16.Якщо холоп ударить вільного чоловіка та сховається в хоромах свого пана, а той не схоче його видати, то залишає холопа в себе і сплачує скривдженому 12 гривень; а потім, якщо де зустріне побитий кривдника холопа, то має право побити його.»

Завдання (рівень І)

Проаналізуйте статті першого правового акта на українських землях і визначте основні риси держави часів Ярослава Мудрого (наявність різних груп населення та ставлення до них закону; загальна спрямованість закону; наявність пережитків родового ладу).

Завдання (рівень ІІ)

Проаналізуйте документ за планом:

1.Становище різних груп населення.

2.Наявність невільних груп населення.

3.Захист приватної власності.

4.Юридична відповідальність різних груп населення.

5.Особливості розв’язання конфліктів.

6.Загальні висновки.

Завдання (рівень ІІІ)

1.Чим ви поясните:

– дозвіл законодавством кровної помсти;

– заміну кровної помсти грошовим штрафом;

2.Яку власність захищає «Руська правда»? Про що це свідчить?

3.Зробіть висновок про рівень розвитку державності в Київській Русі на поч.. і в сер. ХІ ст..

Не лише на уроці можна використовувати історичні джерела, а й для самостійної роботи. Даю посилання на свій блог, де розміщені документи. Учні їх опрацьовують дома. У класі ми їх обговорюємо. Такий вид роботи часто більш продуктивний, бо спонукає до дискусії. Адже у учнів частіше виникають власні думки і погляди, які вони презентують у класі.

Вони є особливо корисними саме для вчителя історії, тому що специфіка нашого предмету передбачає постійну роботу з ілюстративним матеріалом.

Демонстрація відеофільмів, слайдів, аудіо джерел занурюють учнів в історичну епоху, створюючи ефект присутності. Зібравши необхідний матеріал до кожного уроку окремо, можна його використати в необхідний момент.

Якщо є доступ до інтернет-мережі, можна використовувати електронний освітній ресурс (ЕОР): електронні архіви, електронні довідники, віртуальні музеї. Цікавим завданням для учнів є створення онлайн-презентацій.

Застосування інформаційних технологій дає можливість підвищити рівень використання наочності; підвищує результативність уроку; поліпшує взаємини вчителя і учнів, що призводить до кращого ставлення до вивчення предмету.

Але, звичайно,інформаційні технології не можуть замінити вчителя і підручник. Їх потрібно використовувати для підтримки і розвитку інтересу до знань і навчання у учнів.

Сучасний урок – це демократичний урок. Він проводиться не для учнів, а разом з учнями. Його характеризує навчання справою. Учні повинні спостерігати і бачити власне вдосконалення.

Метод проектів, або усне дослідження історії.

Пізнавати світ навколо себе, стежити за подіями, ведучи діалог з представниками різних поколінь – це те, чим завжди займались справжні дослідники історії. Особливого значення набуває ознайомлення учнів зі спогадами людей, які жили в минулому столітті і можуть поділитись інформацією про ті часи.

У минулому році з учнями 6-х класів ми працювали над проектом «Дитинство і юність моїх батьків». Учні дізнались багато нового, поспілкувались на цікаві теми зі своїми рідними. Результатом роботи стала книжечка-збірка, написана самими учнями.

Метод усного дослідження історії допомагає досягнути таких цілей;

 1. В невимушеній формі мотивує школярів до вивчення історії.
 2. Знайомить учнів з такою проблематикою , яка не передбачена шкільною програмою.
 3. Засвоєння учнями практичних навичок дослідження історії.

Я вважаю, що учні тільки тоді будуть поважати вчителя, коли їм з ним буде цікаво, коли вони бачитимуть і відчуватимуть добре ставлення до себе, і розумітимуть, що людина,яка їх навчає, не стоїть на місці у власному розвитку.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(1 оцінка. Рейтинг публікації: 5 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
Методична стаття: Позакласна робота з історії та правознавства в старшій школі Методична стаття: Позакласна робота з історії та правознавства в старшій школі Автор: Вчитель історії та правознавства Усата Алла Борисівна Завданням позакласної роботи є: збагачення й розширення ...
Творчий звіт вчителя історії Творчий звіт вчителя історії Не секрет, що для вдалого проходження атестації, кожен вчитель повинен підготувати свій власний творчий звіт. Це стосується усіх вчителів без виключення. І вчителя ма...
Пошукова робота “Палаючі серця безсмертних” Пошукова робота "Палаючі серця безсмертних" Автор: вчитель історії Сечкар Юлія Олександрівна Пошукова робота присвячена подвигам юних героїв Мелітопольщини під час Другої світової війни. &nbs...
2107

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

 1. Не знаю, наскільки можна віднести цей матеріал до звіту вчителя , адже Владислав Рубленко назвав матеріали, які потрібно додавати до творчого звіту, це дуже кропітка робота для тих вчителів, хто приймає участь у конкурсах “Вчитель року” ( хто проходив, той знає), але мені дуже сподобалось завдання у розробці «Дитинство і юність моїх батьків», цікаво було б ознайомитись з вашим матеріалом до нього.

 2. Тетяна Пилипівна, спасибі за творчий звіт. Дуже важлива проблема, над якою Ви працюєте. Безумовно, критично мислять ті, хто володіє інформацією і здатний аналізувати її, робити власний вибір та обґрунтовувати погляди. Нажаль, у вашому звіті немає результативності роботи учнів та особистої, моніторінгу якості знань, напрацювання вчителя, публікації за проблемою. Доречна і презентація.

 3. Цікаво було ознайомитись з досвідом вчителя Тканової Т.П. Вчитель ознайомила з деякими прийомами і методами, які використовує; вчитель намагається на уроках допомогти учням опанувати різні сторінки історії розвитку цивілізації. Так, я би с задоволенням послухала роздуми вчителя і учнів по аналізу питань з “Руської правди”, наприклад, за номерами 6 і 7 ( з цього звіту). Гадаю, Ваші учні навчились “займати свою позицію”. Успіхів. Дякую.

 4. Зі звіту пані Тетяни видно, що вчитель активно застосовує інформаційні технології, що дає можливість підвищити рівень використання наочності; підвищує результативність уроку; поліпшує взаємини вчителя і учнів, що призводить до кращого ставлення до вивчення предмету. Так тримати!!!

 5. Творчий звіт вчителя передбачає:
  – перелік проведених відкритих уроків та заходів вчителем з предмету;
  – навчально-методичне забезпечення;
  – результативність роботи з учнями;
  – участь у професійних конкурсах.

 6. З творчого звіту видно, що Тетяна Пилипівна – це вчитель, який не стоїть на місці, а йде в ногу з часом, використовує інноваційні технології. Але відповідно до вимог проведення Конкурсу, вчитель повинен представити власний педагогічний досвід у формі відеопрезентації, яка відображає сутність освітніх технологій, які використовує вчитель. Дуже хотілося переглянути таку презентацію .