Урок англійської мови “The Day In My Life”

Автор: вчитель англійської мови Тарасова Лариса Броніславівна

Screenshot_1Всі звикли до звичайних буденних справ. А який, на думку учнів, найкращий день може бути…


 

THE DAY IN MY LIFE.    

ОДИН З ДНІВ МОГО ЖИТТЯ.

Мета: Навчати вживати лексичні одиниці по темі в над фразовій і поза фразовій єдності, слухати текст та відповідати на запитання,              розширювати словниковий запас учнів по темі;

  • Розвивати і вдосконалювати навички говоріння, читання та письма з увагою на змістові зв’язки і контекстуальну здогадку, розвивати навички сприймати мову на слух;
  • Формувати позитивне відношення по процесу пізнання і дослідження, відповідального відношення до свого життя.

Обладнання:   На дошці девіз тематичного розділу і уроку «The only routine with me is routine  at all», тема і мета уроку і тематичного розділу; вірш «Mrs. Grundy» з пропущеними словами, малюнок Мrs. Grundy; формула Present Continuous і слова-вийнятки;

Слова по периметру кабінету ALWAYS, SOMETIMES, OFTEN,            USUALLY, NEVER;

Електронний варіант уроку;

Комп’ютер, діапроектор, екран;

Роздатковий матеріал – питання для інтерв’ю,  завдання (НО1,    НО2, НО3, НО4, НО5, НО6, НО7), текст пісні до уривку з мультфільму The Perfect Day, слова для вірша«Mrs Grundy» , лист,  завдання для письма «Лист».

Малюнки пристроїв (посудомийна машина, мікрохвильова піч…)

6 думаючих шляп, картки для вибору  кольору шляпи, Портфоліо учнів.

Тип уроку: Урок розвитку навичок усного мовлення.

Хід уроку.

Good morning, children. I’m glad to see you all here.

  1. Report of on duty.

3.Aims.

Recently my daughter has told  me, “Mummy! What a life.  Every day I get up early, go to school, do h\w, read a book, do householding chores. It’s so boring.  I want a special day. A holiday!” – “Oh, my dear!” – I said , “ Yes. Your daily routine is very busy”. All five days a week you go to school, work hard – and only after that you may have a great day – a day off. Your life is very difficult. Poor teenagers! But to have a good rest – You must work hard. And today we have to understand “How to spend a good day?”, “What is a favourite day?”  But to find it all out we need to do a lot of work.

  • Today we’ll revise all words & phrases we need.
  • We’ ll take interviews about daily routine.
  • We’ ll speak about our typical days, a favourite day , perfect day .
  • We’ll do grammar exercises in Simple Tenses  and Present Perfect Continuous Tense .
  • We’ll watch a video & do some tasks.
  • We’ ll write letters to our foreign friend.

In this unit today we’ll talk about our typical day & our perfect day, practice the structure Present Perfect Continuous and write a letter.

Are you ready? Let’s start. And let’s take a journey into the life of teenagers. Come on.

  1. Warm up.
  2. What do you like to do at home?                T-Cl
  3. Do you help your mother about the house?
  4. Do you do the sweeping?… Yes/No             P1-P2,   P2-P3…

III. The main part.

Good for you. And let’s find out how we spend our days. Let’s take the interview. Please, ask questions to each other in your group. And tell us about one of the points.

НО1

How to spend our day

  • Have you got a householding duty? What is it?
  • What householding duties do other members of your family have?
  • Is your mother the busiest person in doing chores? Prove that.
  • Have you got any machines to help in house- holding?
  • What does your morning look like?
  • Can you make tea? How do you do it?

Read the poem about Mrs. Grundy. She is a housewife but she is very busy every day at home like your mothers.

MISSIS GRUNDY

  • MISSIS GRUND  WASHES ON MONDAY,
  • IRONS ON TUESDAY,
  • CLEANS ON WEDNESDAY,
  • SEWS ON THURSDAY,
  • MENDS CLOTHES ON FRIDAY,
  • COOKS ON SATURDAY,
  • FEELS TIRED ON SUNDAY,-
  • THIS IS THE LIFE OF MISSIS GRUNDY.

What does she do on Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday?

Fill in the missing words.

  1. There are many gadgets, machines we use in our householding chores. Which machines help in householding?
  2. Fill in the blanks.  НО2

1/  I use a ________________ to wash my clothes.

2/  It is better to clean the carpet with a _________ than to beat it outdoors.

3/All modern flats have a ____________ to make washing-up easier.

4/It is necessary to use an_____________ to make our clothes smooth.

5/_____________ are small and convenient. They are very useful too.

6/You need ______________to operate a TV set from distance.

Do you like the day off? It is the favourite day for you. What can you do on these days? What do you like doing?  НО4

  1. Answer the questions about the days off . P1, P2, P3,                       НО5

How many days off do you have?

When do you get up on Sundays?

What do you usually do during weekends?

What do you do if the weather is sunny?

Do you spend a lot of time with your friends?

Do you watch TV a lot?

What time do you go to bed?

Do you like weekends?

  1. What do you like best of all: your working day or your day off?
  2. The best day for everyone is the perfect day. Especially for the main character of British tales – Winnie the Witch. What has she been Transform the sentences into Perfect Continuous.
  3. I know what you like doing in your favourite day. But what don’t you want to do this day.

What don’t you want to … in your      perfect day?                             НО6
eat: ice-cream, cake, borsch, fruit;
play: football, the guitar,
computer games;
do: the riding a bike, homework,
householding chores;
drink: tea, coffee, milk, lemonade;
visit: theatre, London, McDonalds;
have: lessons, gifts, talking.

  1. Watch the fragment of the cartoon about Sponge Bob and using 6 thinking hats discuss about his Perfect Day. НО7 . Портфоліо учнів.

 

6 THINKING HATS

Детальна і необхідна інформація. Тільки факти.

Творчість. Нові ідеї.

Критичне відношення.

Оптимізм. Переваги.

Емоції.

Підсумки.

To have your perfect day I think you need Quazar. He:

  • Washes up
  • Irons clothes
  • Makes the beds
  • Sets the table
  • Cooks the food
  • Washes the car
  • ……….

We have a letter from Alice, the British girl. She wants to get your answer.

Dear friend,

 Hello! How are you? I hope you are O’K.

 Well, my day is busy. I get up at 6 & after a fast shower & breakfast I go to school, where I have 6 lessons. After school I come home, have lunch & do my homework. Then I go for a walk or watch TV. In the evening I read books. I take a shower before I go to bed. I go to sleep at 10. Тhat’s all for every day. Write me about your daily routine. Do you like it?

     That’s all for now. Write back soon.

        Love,

        Alice.

  1. Summarising.
  2. TODAY:
    * we took interviews about daily routine;
    * we spoke about our typical day, favourite day, our perfect day;
    * we did grammar exercises in Present Perfect Continuous Tenses;
    * we watched a video and did some tasks;
    * we wrote letters to our foreign friend.
  3. HOMEWORK: Write the composition about your perfect  day .
  4. Putting marks.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Матеріал уроку цікавий і достатньо високого рівня. Допоможе дітям попрактикувати свої знання, та мотивувати тих учнів, які маютьь низький рівень знань. матеріал уроку і форми роботи дуже цікаві.

  2. Спираюся лише на знання шкільного курсу англійської мови, і то впевнена в доречності та актуальності публікації: пізнавально, навчально та змістовно. Думаю колеги Лариси Броніславівни будуть вдячні за поповнення їх методичних скарбничок.

  3. Приємно читати план уроку.Сподіваюсь,що вчитель зміг його провести теж приємно і корисно для своїх учнів. Зі свого досвіду знаю .що такий вид роботи як THINKING HATS вимагає гарної та грунтовної підготовки учнів. Не кожна група зможе таке. Але знаю ,що це-дуже цікаво і повчально.Навчанню граматиці в цьому уроці приділено теж багато часу та вправ. Матеріал підібрано доцільно та дозовано.