mail@urok-ua.com

Урок читання для спеціальної школи на тему: За М. Слабошпицьким оповідання “Подих осіннього саду”

Автор: вчитель-дефектолог Овсієнко Катерина Станіславівна


Screenshot_11

Тема: «За М. Слабошпицьким оповідання «Подих осіннього  саду»

Мета: Формувати навички правильного, виразного і свідомого читання. Працювати над розвитком зв`язного мовлення, пам`яті, творчого мислення, спостережливості, вміння висловлювати свою думку, збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до природи, до її краси.

Обладнання: малюнки, загадки, прислів`я, підручник.

Хід уроку:

І. Організаційна частина

Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: Добрий день!

ІІ. Психологічний настрій на урок

  • Сьогодні кожен з вас прийшов на урок з різним настроєм. Я сподіваюсь, що в кінці нашого уроку і вас буде чудовий, гарний настрій.
  • Яким має бути наш урок? (цікавим, веселим, навчальним)
  • Якими повинні бути ви на уроці? (уважними, активними, спостережливими, зібраними організованими)

ІІІ. Загальнокорекційна частина уроку

Розгляньте малюнки, послухайте загадку і скажіть про яку пору року ми будемо сьогодні говорити, читати?

У садках, гаях блукає,
жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
жде сестрицю білу в гості.
(осінь)

Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
(осінь)

Жовте листячко летить,
під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає,
коли, діти, це буває?
(восени)

Невидимка ходить в гаї,
всі дерева роздягає.
(осінь)

Робота з малюнками (розглядання малюнків)

Якою буває осінь? (ранньою, золотою, пізньою, теплою, дощовою)

А які прислів`я про осінь, або осінні місяці ми з вами вчили?

  • Весна красна квітами, а осінь — плодами.
  • Літо дає коріння, а осінь — насіння.
  • Осінь збирає, а весна з’їдає.
  • Усякому літові кінець, а осені початок.
  • Хвали літо, коли осінь прийде.
  • Весною горшки порожніють, а восени – повніють.

Молодці, ви дуже багато вже знаєте про цю красиву, багату, щедру пору року.

ІV. Основна частина

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми з вами прочитаємо оповідання «Подих осіннього саду». Написав це оповідання Михайло Слабошпицький.

  1. Знайомство з автором

Василь Сухомлинський – це письменник. Який написав для дітей багато цікавих розповідей, казок та оповідань. В його творах переважає доброта, любов до природи, бо він сам був доброю людиною і люби природі, її красу.

  1. Вивчення нового матеріалу

Учитель читає оповідання М. Слабошпицького «Подих осіннього саду»

  1. Словникова робота. (Слова написані на дошці)

Гу-дин-ня                хут-ко              по-ро-ша

Кро-на                      жух-ла

  1. Діти разом з учителем розбирають лексичне значення цих слів, ставить логічний наголос у словах.
  2. Хорове читання оповідання (Учитель звертає увагу дітей на правильне читання важливих слів)
  3. Фізхвилинка

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

В кошики великі

Ми їх складемо.

Ручки хай потрудяться —

Буде нелегко.

Вправними, бадьорими,

Дружними ростемо.

А тепер всі відпочили і за парти тихо сіли!

  1. Робота з підручником
  • Самостійне читання учнями оповідання.
  • Індивідуальна робота вчителя з учнями, які повільно читають.
  • Читання оповідання ланцюжком (кожен учень читає по одному реченню)
  • Робота над змістом прочитаного тексту:
  • Як називається оповідання, яке ви прочитали? (оповідання називається «Подих осіннього саду»)
  • Хто написав це оповідання? (Михайло слабошпицький)
  • До кого поїхав Сашко з батьком? (до діда Степана)
  • Розкажіть про зустріч з дідом? (дід скуйовдив Сашкові чуба та пригорнув його)
  • Перекажіть розмову діда з онуком?
  • Що уявлялося Сашкові?
  • Які яблука вродили у саду? (антонівка)
  • Чому дід називав землю щедрою? (Усе, що хочеш, чого душа забажає на ній родить)
  • Прочитайте про ознаки осені?

Бачите якими словами можна описати красу осіннього саду, його настрій. Уявіть, що ви опинилися в осінньому яблуневому садочку?

Діти у відповідях використовують слова з тексту у своїй розповіді.

  1. Вибіркове читання : (формувати вміння працювати з тестом)
  • Прочитайте що побачив Сашко зранку у вікно?
  • Знайдіть у тексті і прочитайте, зустріч Сашка з дідом Степаном?
  • Прочитайте, опис яблука?
  • Прочитайте, кого дід Степан запросив збирати яблука у сад?
  1. Домашнє завдання

Виразно читати оповідання. Дати повні відповіді на запитання після тексту (стор. 14-15)

  1. Бесіда
  • Чим сподобалось вам це оповідання?
  • Чому воно вас навчає? (доброті, бережному ставленню до природи, до її краси)
  • А які ще вірші, загадки ви знаєте про осінню красу? (вірш Павла Грабовського «Осінь»; вірш Івана Франка «Дрімають села»)
  • А які загадки про осінь ви знаєте?
  • Прийшла дівчина до хати,

узялась хазяйнувати:

вправно скриню відімкнула,

в жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь)

  • Ліс гостинно закликає —

Нас грибами пригощає.

Неба потускніла просинь,

У права вступає…. осінь.

  • Сумно у гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості- ….. (Осінь)

  • Невидимка ходить в гаї, Всі дерева роздягає. (Осінь)
  • Там доорює, там сіє,

Трусить яблука в садах.

І малює, як уміє,

На листочках і листках. —

Ну й завзята ж у роботі! —

Так за те вся в позолоті. (Осінь)

В усіх цих загадках, віршах, оповіданнях, прислів’ях ви відчули, яка красива природа може бути в різні пори року. І кожна пора року красива по своєму. По різному можна побачити красу неба, сонця, дерев, квітів. Тому природу треба берегти, охороняти. Примножувати.

V. Заключна частина

– Про яку пору року ми сьогодні читали, розмовляли?

– Якими словами Сашко описував яблуко?

– Чому дід Степан називає нашу землю щедрою?

– Як треба ставитися до природи?

VI. Підсумок уроку

Ви сьогодні всі молодці. На уроці були активними, уважними, спостережливими. Отримали хороші оцінки і я бачу, що у вас хороший, веселий і бадьорий настрій, а на обличчях з’явилась посмішка.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Робота з загадками завжди є актуальною для дітей шкільного віку. Відгадування завжди приводить в тонус багато психічних процесів, таких як увага, пам’ять, логічне мислення і підвищую загальний емоційний відгук.Уроки читання для дітей завжди будуть цікавими, як що до кожного з них підходити с творчим задумом, особливо це необхідно в навчанні дітей з особливими потребами.Велика подяка за ваші внески.

  2. Вчитель грамотно побудувала даний урок на основі особливостей мовленнєвого розвитку дитини з особливими потребами.Доречно скомпановано різні форми роботи.Важливим є наявність хвилинки відпочинку.На мою думку,можна було б пояснення домашньої роботи провести у більш зручний час,у кінці уроку.Дякую!

  3. Хороший конспект, етапи послідовні. Вчителі-логопеди можуть використати щось і для своїх занять. Використання Сухомлинського трохи мене збентежує. Це не стосується конкретно цього конспекту, а загалом у шкільній програмі. Твори Сухомлинського прості для розуміння, цікаві, повчальні, але інколи інформація в них вже застаріла для розуміння сучасних дітей. Мені важко було пояснити сину, чому в одному із творів, коли дитина розбила тарілку мама її сварила. Як пояснити сучасним дітям, що колись була одна тарілка на всю сім’ю?

  4. Етапи уроку продумані. Різні види діяльності використані, різноманітні завдання. Було проведено докладний аналіз цього твору. Матеріал розвиває пізнавальну активність учнів вчить спостерігати, порівнювати, узагальнювати та робити висновки. Формує ціннісне ставлення до світу і розширює знання дітей. Спасибі велике!