mail@urok-ua.com

Урок читання для спеціальної школи на тему: За М. Слабошпицьким оповідання “Подих осіннього саду”

Автор: вчитель-дефектолог Овсієнко Катерина Станіславівна


Screenshot_11

Тема: «За М. Слабошпицьким оповідання «Подих осіннього  саду»

Мета: Формувати навички правильного, виразного і свідомого читання. Працювати над розвитком зв`язного мовлення, пам`яті, творчого мислення, спостережливості, вміння висловлювати свою думку, збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до природи, до її краси.

Обладнання: малюнки, загадки, прислів`я, підручник.

Хід уроку:

І. Організаційна частина

Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: Добрий день!

ІІ. Психологічний настрій на урок

  • Сьогодні кожен з вас прийшов на урок з різним настроєм. Я сподіваюсь, що в кінці нашого уроку і вас буде чудовий, гарний настрій.
  • Яким має бути наш урок? (цікавим, веселим, навчальним)
  • Якими повинні бути ви на уроці? (уважними, активними, спостережливими, зібраними організованими)

ІІІ. Загальнокорекційна частина уроку

Розгляньте малюнки, послухайте загадку і скажіть про яку пору року ми будемо сьогодні говорити, читати?

У садках, гаях блукає,
жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль –
жде сестрицю білу в гості.
(осінь)

Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
(осінь)

Жовте листячко летить,
під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає,
коли, діти, це буває?
(восени)

Невидимка ходить в гаї,
всі дерева роздягає.
(осінь)

Робота з малюнками (розглядання малюнків)

Якою буває осінь? (ранньою, золотою, пізньою, теплою, дощовою)

А які прислів`я про осінь, або осінні місяці ми з вами вчили?

  • Весна красна квітами, а осінь — плодами.
  • Літо дає коріння, а осінь — насіння.
  • Осінь збирає, а весна з’їдає.
  • Усякому літові кінець, а осені початок.
  • Хвали літо, коли осінь прийде.
  • Весною горшки порожніють, а восени – повніють.

Молодці, ви дуже багато вже знаєте про цю красиву, багату, щедру пору року.

ІV. Основна частина

  1. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми з вами прочитаємо оповідання «Подих осіннього саду». Написав це оповідання Михайло Слабошпицький.

  1. Знайомство з автором

Василь Сухомлинський – це письменник. Який написав для дітей багато цікавих розповідей, казок та оповідань. В його творах переважає доброта, любов до природи, бо він сам був доброю людиною і люби природі, її красу.

  1. Вивчення нового матеріалу

Учитель читає оповідання М. Слабошпицького «Подих осіннього саду»

  1. Словникова робота. (Слова написані на дошці)

Гу-дин-ня                хут-ко              по-ро-ша

Кро-на                      жух-ла

  1. Діти разом з учителем розбирають лексичне значення цих слів, ставить логічний наголос у словах.
  2. Хорове читання оповідання (Учитель звертає увагу дітей на правильне читання важливих слів)
  3. Фізхвилинка

У садку зеленому

Яблук нарвемо.

В кошики великі

Ми їх складемо.

Ручки хай потрудяться —

Буде нелегко.

Вправними, бадьорими,

Дружними ростемо.

А тепер всі відпочили і за парти тихо сіли!

  1. Робота з підручником
  • Самостійне читання учнями оповідання.
  • Індивідуальна робота вчителя з учнями, які повільно читають.
  • Читання оповідання ланцюжком (кожен учень читає по одному реченню)
  • Робота над змістом прочитаного тексту:
  • Як називається оповідання, яке ви прочитали? (оповідання називається «Подих осіннього саду»)
  • Хто написав це оповідання? (Михайло слабошпицький)
  • До кого поїхав Сашко з батьком? (до діда Степана)
  • Розкажіть про зустріч з дідом? (дід скуйовдив Сашкові чуба та пригорнув його)
  • Перекажіть розмову діда з онуком?
  • Що уявлялося Сашкові?
  • Які яблука вродили у саду? (антонівка)
  • Чому дід називав землю щедрою? (Усе, що хочеш, чого душа забажає на ній родить)
  • Прочитайте про ознаки осені?

Бачите якими словами можна описати красу осіннього саду, його настрій. Уявіть, що ви опинилися в осінньому яблуневому садочку?

Діти у відповідях використовують слова з тексту у своїй розповіді.

  1. Вибіркове читання : (формувати вміння працювати з тестом)
  • Прочитайте що побачив Сашко зранку у вікно?
  • Знайдіть у тексті і прочитайте, зустріч Сашка з дідом Степаном?
  • Прочитайте, опис яблука?
  • Прочитайте, кого дід Степан запросив збирати яблука у сад?
  1. Домашнє завдання

Виразно читати оповідання. Дати повні відповіді на запитання після тексту (стор. 14-15)

  1. Бесіда
  • Чим сподобалось вам це оповідання?
  • Чому воно вас навчає? (доброті, бережному ставленню до природи, до її краси)
  • А які ще вірші, загадки ви знаєте про осінню красу? (вірш Павла Грабовського «Осінь»; вірш Івана Франка «Дрімають села»)
  • А які загадки про осінь ви знаєте?
  • Прийшла дівчина до хати,

узялась хазяйнувати:

вправно скриню відімкнула,

в жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь)

  • Ліс гостинно закликає —

Нас грибами пригощає.

Неба потускніла просинь,

У права вступає…. осінь.

  • Сумно у гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості- ….. (Осінь)

  • Невидимка ходить в гаї, Всі дерева роздягає. (Осінь)
  • Там доорює, там сіє,

Трусить яблука в садах.

І малює, як уміє,

На листочках і листках. —

Ну й завзята ж у роботі! —

Так за те вся в позолоті. (Осінь)

В усіх цих загадках, віршах, оповіданнях, прислів’ях ви відчули, яка красива природа може бути в різні пори року. І кожна пора року красива по своєму. По різному можна побачити красу неба, сонця, дерев, квітів. Тому природу треба берегти, охороняти. Примножувати.

V. Заключна частина

– Про яку пору року ми сьогодні читали, розмовляли?

– Якими словами Сашко описував яблуко?

– Чому дід Степан називає нашу землю щедрою?

– Як треба ставитися до природи?

VI. Підсумок уроку

Ви сьогодні всі молодці. На уроці були активними, уважними, спостережливими. Отримали хороші оцінки і я бачу, що у вас хороший, веселий і бадьорий настрій, а на обличчях з’явилась посмішка.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
14

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *