Урок літературного читання у 4 класі. Тема. ЩО ІЗ ЗАГУБЛЕНОГО НЕ ПОВЕРТАЄТЬСЯ.
Автор: вчитель початкових класів Турчина Анастасія Валеріївна
Мета: з’ясувати важливість морально-етичних проблем, які вирішує у своїй поезії А. Костецький; сприяти вихованню високої людської моральності кожної особистості.
• Удосконалювати розвиток мовленнєвого апарату і вимови.
• Розвивати вміння висловлювати оцінні судження; розвивати навички самоконтролю.
Тема. ЩО ІЗ ЗАГУБЛЕНОГО НЕ ПОВЕРТАЄТЬСЯ
Матеріал до уроку: А. Костецький «Бюро знахідок».
Мета: з’ясувати важливість морально-етичних проблем, які вирішує у своїй поезії А. Костецький; сприяти вихованню високої людської моральності кожної особистості.
- Удосконалювати розвиток мовленнєвого апарату і вимови.
- Розвивати вміння висловлювати оцінні судження; розвивати навички самоконтролю.
- Збагачувати активний словник учнів.
Обладнання: підручники, комп’ютер, записи на дошці, пам’ятка «Читай виразно».
Тип уроку: ознайомлення з новим матеріалом.
І. Організація класу (Психологічний настрій).
— Я хочу подарувати вам цей урок.
- Які почуття виникають у вас, коли вам щось дарують?
- А які почуття виникають , коли щось загубив?
- А які почуття виникають , коли щось знайшов?
- Я сподіваюсь , що ці приємні відчуття у вас виникнуть і на сьогоднішньому уроці.
- Оголошення завдань
На уроці ми будемо:
- Вдосконалювати навички читання.
- Аналізувати прочитане.
- Аргументувати думки.
- Висловлювати власне ставлення до прочитаного та почутого.
- Пояснювати значення нових слів.
- Наприкінці уроку ми перевіримо наскільки виконали заплановане.
Давайте згадаємо правила нашого навчального співробітництва.
- Уважно читати.
- Працювати так, щоб не заважати іншим.
- Вислуховувати думку кожного.
- Користуватися додатковою літературою.
- Презентувати виконану роботу.
- Дотримуватися правила піднятої руки.
III. Мовна розминка.
б)Вправи для розвитку швидкості читання.
Читання слів ( презентація)
Заходьте дивіться совість прожити бери не губи проґавив справи чемність страждає згубили
не соромтесь
- З якою метою ми виконували цю вправу?
- VІ . Опрацювання вірша А. Костецького «Бюро знахідок»
- Визначення теми уроку.
- Подивіться уривок з мультфільму ( мультфільм «Бюро знахідок») і здогадайтесь, що буде предметом сьогоднішнього уроку.
- Словникова робота. Робота з орфографічними словниками.
- Бюро — Назва деяких установ або їх відділів, контор.
- Наприклад. В конструкторському бюро створили новий літак.
- Рід письмового стола з висувною кришкою і шухлядами для паперів; конторка.
- Наприклад. Поклавши газети на бюро, ми продовжили гру.
- (картинка)
- Передбачення
- Виберіть серед поданих предметів ті, які можна загубити.
- Дати загальну назву кожній групі : речі, моральні якості людини.
- Що може зберігатися в бюро знахідок, про яке написав Костецький?
VІ Фізхвилинка ( музична)
Повідомлення теми.
Що із загубленого не повертається. Про це розповідається в вірші А.Костецького.
Колективне опрацювання вірша. Читання по частинах. Аналіз змісту прочитаного.
1 -2ч. – аудіозапис.
- Як проявляє себе людина, у якої загублена совість?
- Як відчувають себе ті, кого образила ця людина?
- Чи хочете дізнатися, про які ще загублені якості говориться далі?
3ч. – «буксиром»
- Що значить ловити гав?
- Що може загубити неуважна людина?
- Як можна загубити себе?
- Щоб ви порекомендували такій людині?
4ч. – мовчки.
- Коли ми губимо час?
- Що робити ,щоб не губити час?
5ч. – читання учнями вголос.
- Що зберігається в бюро знахідок, про яке написав Костецький?
- Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
— Чому ці речі незвичайні речі та хто їх загубив?
- Яку знахідку не можна повернути?
З яким закликом звертається господар до людей?
- Як ви вважаєте, якою була мета в поета, коли він створював цей вірш?
- Чого хотів він нас навчити?
- Презентація книг А. Костецького (2 учня).
Оцінювання за критеріями оцінювання монологічного мовлення.
- Для чого ми готуємо презентації книг?
Узагальнення. Вправа «3-2-1»
Напишіть 3 речі з бюро знахідок, які ніколи не можна губити
2 якості, які повинні бути у кожної людини
1 річ . яку не можна повернути.
- Домашнє завдання. Виразно читати 1 частину вірша, на вибір, користуючись пам’яткою «Як навчитися виразно читати»
VІІІ Підсумок уроку
- Ми перевіримо наскільки виконали заплановане.
- Ви сьогодні ще раз переконалися, що твори А. Костецького — надзвичайно чудові, повчальні. Я сподіваюсь, вони вас зацікавили.
Із радістю можу сказати, що твори поета із задоволенням чекають на вас у бібліотеках, на прилавках магазинів, закликаючи: «Читайте, навчайтесь та зростайте справжніми людьми!»
Завдання гостям: напишіть нам побажання або поради. Ми помістимо їх в наше бюро знахідок. Будемо ними користуватися.
На уроці була створена атмосфера творчості, пошуку. зацікавленості. Зверну увагу на те, що для мене дуже цікавим на уроці була презентація книг А. Костецького, а також вправи на розвиток швидкого читання. Сьогодні багато проблем виникає у учнів саме із=за того, що читають повільно, не розвивають навики швидкого читання. Дуже цікаве завдання – вправа “3-2-1”. Дякую за розробку.
Вчитель дарує урок дітям, тому обирає сучасні прийоми , методи навчання, чітко оголошує план роботи. Завдання для гостей зацікавило, гадаю, що побажання були лише позитивними. Таким методичним прийомом вчитель отримає корисні поради від колег.
Сподобався психологічний настрій, з якого розпочинається урок. Питання, які ставить вчитель, вимагають вдумливого читання, розуміння та осмислення матеріалу, направляє хід думки учнів таким чином, щоб вони активно, зосереджено намагались побачити невидиме, зрозуміти приховане. Види роботи відповідають віковим особливостям учнів, дозволили вчителю активізувати навчальну їхню діяльність. Так тримати!
На початку уроку Анастасія Валеріївна викликала в учнів не тільки приємні відчуття, а й націлила їх на кінцевий результат уроку. Для опрацювання вірша використовує різні види роботи, залучає учнів до обговорення, що стимулюєня розумову діяльність та розвиває мовлення. Я б розповіла учням коротко про автора.
Урокам, що піднімають морально – етичні проблеми, необхідно давати “зелене світло”, адже, байдужість та жорстокість, що часто крокують поруч школярів, не дають розвитку високої людської моральності кожної особистості. І виховуючи людяність, чесність, доброзичливе відношення до навколишніх, Ви, Анастасіє Валеріївно, робите добру справу.
Усі люблять подарунки. А коли дарують урок – це щось незвичне, таємне, загадкове. Урок цікавий, насичений різними формами роботи, усі етапи відповідають темі та завданням заняття. Велика увага приділяється виховній меті. Побажання для учнів в бюро знахідок – будьте гарними людьми, особистостями, будьте цілеспрямованими, будьте щирі і чесні. Побажання для вчителя – здоров’я, натхнення, творчості. Успіхів!!!
Гарний урок літературного читання. Вчитель проводить мовну розминку. Добре, що є словникова робота до читання та перегляд уривку з мультфільму. Анастасія Валеріївна також використовує різні види читання.
Дана розробка сприяє вихованню високої людської моральності особистості показаної на прикладі твору Костецького. Сподобалося цікаве психологічне налаштування учнів на початку уроку, адже учням подарували не звичайний подарунок – урок!!! А ще відмітила для себе хороший елемент тренінгової роботи, застосований учителем – правила навчального співробітництва , від якого залежить весь хід уроку. Дякую.