Конспект інтегрованого уроку з літературного читання і основ здоров’я у 3 класі. Тема “Весна іде – красу несе”

Автор: Вчитель початкових класів Красінська Ольга Павлівна

Даний конспект уроку допомагає вчителю удосконалювати техніку читання учнів, розвивати зв’язне мовлення та доторкнутися до весняної краси за допомогою творів письменників, поетів, художників, композиторів народу


 

Інтегрований урок в 3 класі

Тема.Весна іде – красу несе.

Мета. Розширювати знання учнів про пору року – весну, удосконалювати навички орієнтування у творах різних авторів за темою «Весна»;

Збагачувати уявлення учнів про красу рідної природи;

Розвивати спостережливість, допитливість, творчу уяву школярів;

Виховувати любов до природи, книги, потребу в звертанні до краси природи.

Тип уроку: урок повторення і узагальнення знань.

Форма проведення: інтегрований урок.

Обладнання. Запис А.Вівальді «Пори року. Весна»; презентація «Відпочинок на природі»; загадки, прислівя

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

1.Сьогодні на уроці ми будемо

Не просто слухати, а чути

Не просто дивитися, а бачити

Не просто відповідати, а міркувати

Дружно і плідно працювати.

2.Вправа «Надія»

– Який урок ви надієтесь побачити?

– Чого чекаєте від нього?

– Я надіюсь…

І. Мотивація навчальної діяльності

– Які пори року ви найбільше любите?

1.Гронування («асоціативний» кущ)

– Що спадає вам на думку, почувши слово «весна»?

Screenshot_4

– Зараз послухайте, як весна буде розповідати про себе.

Метод «Емпатії». Розповідь весни.

Діти, а хто розповідає нам про весну? Які майстри помічають і розкривають нам її таємниці?

Screenshot_5

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

– Тема нашого уроку – Весна іде-красу несе

Ми спробуємо сьогодні торкнутися весняної краси завдяки творам поетів, письменників, композиторів та художників.

На уроці ми будемо

  • читати вірші;
  • працювати над оповіданнями;
  • складати прислів¢я;
  • відгадувати загадки;
  • лухати музику;
  • повторимо правила поведінки на природі.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

– Наш клас об¢єднаний у групи. Кожна група одержала своє домашнє завдання.

1.Звіт групи «Народознавці»

1-й учень. У давнину в Україні рік починався в березні. З Х І століття було введено початок року з січня. Березнем у народі називається небесний місяць, який народжується у Великий піст. Про нього кажуть, що назву взяв від білокорої берези, яка в цей час плаче солодким соком.

2-й учень.14 березня свято Явдохи, що є вісником весни. Якщо на Явдокії ясний день– чекайте на гарний рік, якщо похмурий – поганого. Якщо ж віє теплий вітер, то й літо буде теплим.

3-й учень. Якщо грім загримить на голе дерево – на дорід. Новий місяць народився в ясну погоду – чекайте на щедрий достаток.

4-й учень. 7 квітня – Благовіщення. За народним повір¢ям, яка погода на Благовіщення, така й буде на Великдень.

5-й учень. Другий місяць весни називається квітнем, або цвітним, адже в цей час природа України в першому цвіту. Найчастіше на цей місяць припадає свято Пасхи, Великдень, який і стає початком весняних святкувань.

6-й учень. Третій місяць весни – травень – час, коли виростає трава в степу, лісах та луках. У цей час дівчата оспівували сіяння маку, ячменю, пшениці. У травні хлібороб чекає на дощ, дуже потрібний для врожаю.

  1. Звіт групи «Поети». Презентація домашнього завдання групи

Читання віршів

Наталя Забіла. Весна.

– Які картини природи ти уявляєш, читаючи цей вірш?

– Із ким автор порівнює весну?

– Який настрій переважає у вірші?

– Леонід Глібов. Хто вона?

– Чому вірш має таку назву?

– Які прикмети весни змальовує поет у вірші?

– Коли ластівки повертаються із теплих країв?

Прочитати текст «Цікаво знати»

Звіт групи «Літератори»

  1. Робота над оповіданням «Як зайчик весни дочекався»

Гра «Театр»

а) читання оповідання в особах;

б) знайдіть і прочитайте пестливі слова.

  1. Робота над оповіданням «Лісові їдальні»

Читання оповідання вголос.

а)словникова робота

барилася – не спішила,

статечно – поважно.

б) вибіркове читання

– початок твору;

– кінець твору;

– знайдіть та прочитайте описи.

– яких птахів згадує автор?

– знайдіть прикметники у третьому абзаці.

  1. Робота в парах. Гра «Збери розсипані прислів’я»

Від березневих дощів земля квітне.

Сухий березень, теплий квітень, мокрий май – буде хліба урожай.

Квітень з водою, травень з травою.

Май холодний – не будеш голодний.

Весна ледачого не любить.

Весняний день рік годує.

  1. Робота над оповіданням «Чого синичка повеселішала»

– Самостійне читання тексту

– Чому синичка заспівала свою найкращу пісню?

– Який настрій у тебе виник після прочитаного твору?

– Гра«Метелик»

  1. Фізкультхвилинка

Ось іде до нас Весна,

Все навколо ожива:

Підсніжники прокидаються,

Проліски посміхаються,

Пташки прилітають.

Землю звеселяють

  1. Відгадування загадок.

А) Де вона проходить,

Там травиця сходить

Квіти розцвітають,

Соловї співають.(Весна)

Б) Чому?

Угадай, чому Мишкові

Стало жарко в кожушкові?

Угадай, чому за пічку

Він засунув рукавички?

Не тому, що неслухняний,

А тому, що день – …(весняний).

В)Три брати

Три брати ідуть по світу –

Від зими назустріч літу.

Перший пройде – тане лід,

Другий пройде – всюди цвіт.

Третій пройде – укрива

Землю шовкова трава!

Нерозлучні три брати.

Не стрічався з ними ти?

(Березень, квітень, травень)

– Весну описують не тільки поети, письменники, художники, а й композитори.

– Послухайте музику Вівальді «Пори року. Весна».

– Що уявили ви, слухаючи цю музику?

  1. Чого вчить нас оповідання Олександра Купріна «Шпаки»?

– Що нового ви дізналися про шпаків, прочитавши це оповідання?

– Гра «Хвостик». Читання закінчення речення.

  1. Розгляд малюнків на яких зображена весна.

– До яких оповідань ви намалювали б такі малюнки?

– Які з прочитаних творів вчать охороняти та захищати природу? (Берізка. Калина. Шпаки. Лісові їдальні.)

  1. Бесіда

Я зірвав квітку – і вона загинула.

Я спіймав метелика – і він умер

У мене на долоні.

І тоді я зрозумів, що торкнутися краси

Можна тільки серцем.

– З приходом весни ми хочемо відпочити на природі. На природі – найкращий відпочинок. Можна насолоджуватися чистим повітрям і мальовничими пейзажами.Сьогодні ми повторимо правила поведінки на природі.

  1. Перегляд презентації «Відпочинок на природі».

ІІІ. Підсумок уроку.

– Що вас здивувало?

– Які завдання на уроці вам було цікаво виконувати?

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Впродовж уроку учні міркують, висловлюють свої думки. Вчитель ознайомлює школярів із планом діяльності. Детально перевіряється творче домашнє завдання. Музичний твір стосується теми уроку.

  2. Урок цікавий за своєю побудовою, різними видами роботи,що створює у дітей емоційний настрій, цілісне уявлення про весну. Цікавими є метод “Емпатії”, асоціативний кущ, робота в групах. Вважаю, що, якщо це інтегрований урок з предметом”Основи здоров’я”, то потрібно звернути увагу на збереження здоров’я навесні, а не тільки правила поведінки у природі.

  3. Даний інтегрований урок сприяє формуванню умінь та навичок учнів, розвитку уваги, розширенню пізнавальних інтересів. Цікавим є те, що використано метод “Асоціативний кущ”, адже асоціації спонукають дітей до вільного мислення та збагачення словникового запасу.

  4. Такі уроки знижують втомлюваність головного мозку, створюють комфортні умови для дитини як особистості, підвищують успішність навчання, дозволяють уникнути ситуації, коли той чи інший предмет потрапляє в розряд не улюблених.

  5. Один із напрямів методичного оновлення уроків – проведення їх на основі інтеграції навчального матеріалу з кількох предметів,об”єднаних навколо однієї теми.Конспект є вдалим поєднанням літературного читання та основ здоров”я.Гарний урок

  6. Ольга Павлівна, спасибі за цікавий інтегрований урок. Учителем досить змістово використані прийоми інноваційних технологій, різні форми роботи, завдання, що створюють умови для мотивації навчання. Натхнення Вам!