Урок математики у 1 класі. Письмова нумерація чисел 11-20. Записування чисел під диктовку. Задачі на знаходження невідомого доданка.

Автор: вчитель початкових класів Скиба Тетяна Павлівна

Screenshot_4Урок має профорієнтаційну спрямованість. Опановуючи ази математики, діти знайомляться з професіями, які потрібні у сільському господарстві


 

Тема. Письмова нумерація чисел 11-20. Записування чисел під диктовку.

Задачі на знаходження невідомого доданка.

Мета: формувати вміння позначати числа другого десятка цифрами. Закріплювати вміння записувати числа другого десятка. Вправляти у розв’язанні задач на знаходження невідомого доданка. Розвивати вміння порівнювати числа в межах 20. Показати важливість математики в повсякденному житті.

Обладнання. Демонстраційний матеріал: малюнки з зображенням домашніх тварин. Лялька Оксана в українському костюмі.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Наш урок математичний

І цікавий, і незвичний.

Вирушаємо у путь –

Нас цікаві справи ждуть.

Девіз нашого уроку: «Пам ятай: швидко рахуй, та не поспішай. Праця й терпіння ведуть до уміння».

II. Повторення, закріплення вивченого.

  1. Математичний диктант.

Записати число у якому: 1дес.2од.; 1дес.9од.; 1дес.4од.; 1дес.7од.; 1дес.1од.; 1дес.6од..

( Вчитель нагадує про каліграфію письма.

Зошит свій я відкриваю.

Навскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно не зігнусь.

Буду я писати гарно.

До роботи я берусь.)

  1. Гра «Плетемо віночок».

На магнітній дошці по колу записані приклади. А внизу прикріплені різнокольорові стрічки. По всій дошці прикріплені квіточки з цифрами-відповідями до прикладів. Діти підходять до дошки, беруть квіточку з відповіддю до приклада і прикріплюють на колі біля відповідного приклада. Так утворюється український віночок.

III.  Опрацювання матеріалу уроку.

Ділова гра «Фермерське господарство».

  1. Письмова нумерація чисел 11-20.

 Гра «Кращий обліковець»

Словничок. Обліковець – людина, яка веде облік.

Голові фермерського господарства Оксані потрібен обліковець. Необхідно порахувати птахів і тварин у господарстві фермерші Оксани. (Вчитель нагадує про каліграфію письма).

Щоби цифри не хворіли.

Треба рівно їх писати,

Каліграфію тримати,

Із рядків не вибігати.

  1. Записати тільки відповіді:

На фермерському подвір’ї

–  10 курок і 2 півні;

–  10 білих і 5 сірих курчат;

–  10 гусок і 3 гусаки;

–  10 сірих і 10 білих гусят;

–  10 качок і 4 качури;

–  10 сірих і 9 білих каченят;

–  10 страусів і 7 страусят;

–  10 корів і 1 бик;

–  10 овець і 6 ягнят; -10 кіз і 8 козенят.

(12 15 ІЗ 20 14 19 17 II 16 18 – взаємоперевірка. Хто записав всі цифри правильно отримує знак « Обліковець»).

  1. Розв’язування задач.

а)  На фермі було 5 телят. Вночі народилися ще телятка. Вранці телятниця (людина, яка доглядає за телятами) порахувала їх. Телят стало 9. Скільки телят народилось вночі?

б) У фермерші Оксани було 10 козенят, їй подарували ще 5 козенят. Скільки козенят стало у Оксани?

  1. Розв ‘язати приклади.

Гра «Знайди помилку»

Ось прийшла із школи Оксанина донечка Яринка. Вона відпочила, а потім розв’язала приклади і попрохала маму перевірити їх. Але Оксана жінка заклопотана. Давайте допоможемо Оксані і перевіримо приклади Яринки.

7-2+5=10         9-8-0=0(1)

4+4-8=1 (0)     1+4+5=10 (7)

7+3-5=5          0+3+2=5

5+3+1=9          10-4-4=2

(Діти показують сигнальними картками цифру

3) Висновок: Яринка була не дуже уважна. Зробила 3 помилки.

  1. Побудова відрізка за даною текстовою умовою.

Інженер з техніки безпеки намалював план евакуації на випадок надзвичайної ситуації у фермерському господарстві. На його плані відстань від жилого будинку до корівника 10 см, а від корівника до птахоферми на 2см коротша. Накреслити відповідні відрізки.

  1. Порівняння чисел. Гра «Кого більше»:

– 12 курей чи 15 курчат;

–  20 гусят чи 13 гусей;

–  14 качок чи 19 каченят;

–  10 страусів чи 7 страусят;

–  11 корів чи 9 телят;

–  16 овець чи 15 ягнят?

ІV Підсумок уроку.

– Чи сподобався вам урок?

– Як ви думаєте, чи змогла б фермерша Оксана і її працівниці дати лад у своєму господарстві якби не вміли рахувати?

– Чи згодиться математика у вашому житті?

Шкільний мелодійний дзвінок

Сповістив, що закінчився уже

Наш незвичний урок.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Урок має профорієнтаційний характер, формує уявлення дітей про навколишній світ , мотивує до обрання корисний прибуткових професій.Яскравою виявилася гра “Віночок”. Можна було б додати ще кілька фінансових задач. Не врахувала авторка жодної руханки.

  2. Дійсно, уроки Тетяни Павлівни – це своєрідна реклама рідного краю, престижу сільського господарства. Конкретні приклади з навколишнього середовища дозволяють показати практичну спрямованість математики. А це викликає підвищення інтересу учнів, активізує їхню пізнавальну діяльність.

  3. Крізь призму уроків Тетяни Павліни чітко проглядається виховна мета її занять: підняти престиж сільського господарства й сільськогосподарських професій. Ви, колего, молодчина, що впродовж уже не одного уроку пояснюєте підростаючому поколінню важливість знання математики та практичне використання її у селі. Так тримати!

  4. Читаю вже не перший урок Тетяни Павлівни і всі вони направлені на профорієнтаційну спрямованість.У вас прям вже ціла система по цьому напрямку. Але не побачила жодної фізхвилинки, хоча для першачків це важливий етап уроку.

  5. Урок відповідає віковим особливостям учнів, несе не тільки навчальний характер, а й виховуючий. Використано багато видів роботи, але відсутня робота з підручником.

  6. Тетяно Павлівно, мені сподобався Ваш урок, який має профорієнтаційну спрямованість. Вже з першого класу дітей вчать профорієнтації- і це дуже добре. Зацікавили такі ігри : «Плетемо віночок», «Фермерське господарство», «Кращий обліковець», все це підвищує пізнавальну активність першокласників. Весь урок використовуються міжпредметні зв’язки ( народознавство, література, українська мова,зоологія).Дякую.

  7. Профорієнтаційна робота є важливою для дитини ще змалечку. Підняття престижу сілького господарства наразі є вкрай необхідним. Вчитель вдало подолала разом з учнями всі перешкоди , використаними методами забезпечила індивідуальний розвиток школярів. Сподобалась ділова гра. Дякую!

  8. Доступно поєднана для першокласників навчальна складова і профорієнтаційна. Ділова гра “Фермерське господарство” – чудовий метод практичного обліку тварин, знайомства з професіями і клопіткою працею людей цієї галузі. Урок творчий. Хай Вам, Тетяно Павлівно, щастить!

  9. Уроки з елементами гри безумовно цікаві дітям. А урок-гра, прив`язаний до знайомого середовища з елементами профорієнтаційної спрямованості сприяє підвищенню пізнавального інтересу та розвитку вмінь й навичок учнів. Сподобався математичний диктант, привчаючий уважно слухати. З конспекту видно, що вчитель в постійному пошуку прийомів для створення на уроці найсприятливіших умов для навчання дітей. Бажаю успіхів.

  10. Впевнена, що такий незвичайний, профорієнтаційний урок припаде до душі усім вихованцям сільських шкіл, бо мова в завданнях йде про їм рідне, знайоме на кожному кроці, а значить нерозривно пов’язане з їх незначним досвідом, з професією їх батьків та майбутніми перспективами. Відчувається постійна увага вчителя за каліграфією та правильністю побудови геометричних об’єктів. Гра «Плетемо віночок» дозволяє не тільки перевірити знання учнів з математики, а й дає шанс для розмови на народознавчу тематику. Лялька Оксана – вдала спроба наочності, але й мультимедійна презентація не була б тут зайвою. Дякую.