Урок математики в 1 класі
Вправи і задачі на засвоєння таблиці додавання та віднімання числа 2.
Порівняння виразу і числа
Автор: вчитель початкових класів Чорна Галина Степанівна
Тема.
Вправи і задачі на засвоєння таблиці додавання та віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа.
Мета.
- Закріплювати уміння учнів виконувати додавання та віднімання числа 2, порівнювати вираз і число, розв’язувати задачі та приклади;
- розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння порівнювати, усне мовлення учнів; виховувати пізнавальні інтереси, любов до природи.
Обладнання. Завдання для усного рахунку, картки з цифрами, малюнки ялинки, білочки, лисички, їжачка, зайчика, числовий відрізок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Девіз уроку:
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок.
На уроці не куняй,
Математику вивчай
Розпочинаємо наш урок. Урок незвичайний, а казковий. Тому що залетіли до нас казкові сніжинки . І принесли вони сьогодні цікаві загадки, які ми відгадаємо та дізнаємося хто ж завітав до нас у гості.
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч мала вона на зріст
Та великий має хвіст. (білка)
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її? (лисиця)
Довгі вуха, куций хвіст,
Всіх боїться, малий на зріст. (заєць)
В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі-намистинки (їжачок).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Усний рахунок.
а) Гра «Прикрасьте ялинку»
Звірятка хочуть прикрасити у лісі новорічну ялинку. Вони принесли із собою цифри: 3 4 6 7. А нам потрібно поміркувати, хто і яку іграшку вибрав для ялинки. Для цього ми повинні обчислити на новорічних іграшках приклади.
4+2
5 +2
6-2
1+2
2+2
9-2
5-2
Отже ми допомогли звіряткам. Тепер ялинка стане красивою.
б) Гра «На гірці»
Люблять звірята взимку розважатися на гірці особливо полюбляє прудкий Зайчик.
– Наша гірка не звичайна,
А корисна у навчанні.
Щоб із неї позїжджати,
Треба вміти рахувати.
7– 2
3+2
4-2
6+2
8-2
в) Гра «Завдання від Лисички»
– А зараз завдання від Лисички. Ой лихо, вона так поспішала, що в мішечку несла числа, а вони перемішалися. Допоможіть , малята їй. Потрібно відновити ряд чисел: (завдання №5 с.56)
- Назвіть числа, менші від 7.
- Назвіть числа, більші від 6.
- Назвіть найменше число.
- Назвіть найбільше число.
2. Каліграфічна хвилинка. «Завдання від Білочки»
– Мудра Білочка теж прийшла не з пустими лапками , ось від неї грибочок. Та не простий , а з цікавим завданням.
– Ось грибочки у лісочку
Капелюшки одягли.
Ось грибок і ще грибок.
Скільки ж разом їх було? (2)
Діти обговорюють правила написання цифри 2. Потім записують рядочок цифри 2, перед цим промовивши віршик:
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно не зігнусь.
Буду я писати гарно,
До роботи вже берусь.
3. Математичний диктант . «Завдання від Їжачка»
– Запишіть число, яке стоїть між числами 2 і 4.
– Запишіть число, яке йде попереду числа 8.
– Запишіть сусідів числа 9.
– Перший доданок – 3, другий доданок – 2, знайти суму.
Самоперевірка (На дошці відповіді на грибочках)
7 8 10 5
- Фізкультхвилинка
1, 2, 3, 4 — у гайочок ми ходили, (крокувати)
Зайця сірого зустріли. (показати вуха зайця)
Білка прудко там стрибає, (пострибати)
Бджілка весело літає. (політати)
Швидко лис десь пробіжить, (біг на місці)
Їжачок в кущах сидить. (присісти)
Пострибали і ми трішки, (пострибати)
Щоб спочили ручки, ніжки. (оберти руками)
Всі веселі, от чудово! (плескати в долоні)
До роботи взялись знову. (сісти за парти)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо розв’язувати приклади і задачі на додавання і віднімання числа 2, також порівнювати вирази з числами.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Складання задачі за малюнком.
а)Повторення структурних елементів задачі
- Згадайте, з яких частин складається задача?
(Умова, питання, розв’язок, відповідь)
- Що містить умова?
- Що містить питання?
- Що є розв’язком?
б)Складання і розв’язування задачі за малюнком ялинки (на дошці) на знаходження суми . (коллективно під керівництвом вчителя)
в)Аналіз задачі
– Повторіть умову задачі.
– Про що запитується в задачі?
- Це – запитання задачі.
- Коли вішали іграшки, то їх ставало більше чи менше?
- Якою дією розв’яжемо задачу? (4+2=6)
- Складіть приклад для розв’язання задачі. Запишіть. (на дошці та в зошитах)
- Так яке ж було питання задачі?
- Ми дізналися? Отже, ми й розв’язали задачу. Яка відповідь?
2. Робота з підручником на с.56
а)Загадка про бджіл:
Зимою спить.
Літом бринить.
Понад сади літає,
Солодку росу збирає. (Бджола)
б)Бесіда про життя бджіл взимку.
Влітку виробники смачного, корисного і улюбленого всіма нами продукту – меду – перелітають з квітки на квітку, і ми можемо спостерігати за ними постійно. Але наступають холоди, квіти в’януть, природа засинає … Куди ж діваються бджоли? І що відбувається в холодну пору року в їх будиночку – вулику?
Бджоли взимку, на відміну від багатьох інших комах, у сплячку не впадають. У період приблизно з листопада до кінця березня вони перебувають у вуликах, але живуть нормальним життям, харчуються і активно реагують на навколишнє середовище. Нектар і пилок бджоли заготовляють заздалегідь.
в) за №1 та числовим відрізком.
Що означає додати 2? (додати 1 та 1). А відняти 2? (відняти 1, потім ще 1)
Пригадайте, як ми рахуємо за допомогою числового відрізка?
(додаємо – вправо по відрізку, віднімаємо – вліво по відрізку)
Обчисліть за числовим відрізком: 2+2, 5-2.
3. Робота з підручником . Порівняння виразу і числа.
а)Пояснення вчителем завдання №2: спочатку обчислюємо вираз, а потім порівнюємо його з поданим числом. Ставимо відповідний знак. (1стовпчик)
б) Колективна робота( 2стовпчик-запис на дошці)
Порівняти вираз і число. Вставити потрібний знак.
В)Робота в парах. (3стовпчик-запис в зошитах)
4. Фізкультхвилинка
Дзу-дзу-дзу, джу-джу-джу! (рухи руками ніби крильцями)
Із бджілками я дружу!
На квіточку бджілки сіли, (присісти)
Сіли, посиділи,
Пилок назбирали, (покружляли)
Далі полетіли.
А ми знову разом взялися до діла. (сісти за парти)
5. Робота з підручником. №3. Розв’язання діти записують у зошити.
6. Робота з підручником. №4 «Завдання від бджілки та її подружок»: обчислити вирази. (на дошці)
*7. Робота з геометричним матеріалом.
– Як і в будь-яку казку в нашу теж завітав хитрий звірок:
– Хто з вас цю тварину знає?
Хто скоріше відгадає?
Гладенький бочок,
Рожевий п’ятачок,
І хвостик – крючок!
(порося)
– Поросятко замаскувалось в геометричні фігури. Назвіть їх і покажіть.
V. Підсумок уроку.
1.Гра «Вихвалялки»
-А тепер скажіть , що вам сподобалось і запам’яталось на уроці?
2.Подарунки від звірят.
-Від звіряток отримуєте подарунок за старанну роботу. (математичні розмальовки)
Авторка добре продумала сюжет уроку, поєднала усі завдання, руханки однією темою. Добре , що учителька розказала учням про зимівлю бджіл. У протилежному випадку завдання про бджілок були б недоречними. Рекомендую колегам розробку Галини Степанівни взяти на замітку. Можна помітити, що це урок із застосуванням міжпредметних зв`язків.
Галина Степанівна, знайомство з конспектом Вашого уроку – справжнє задоволення. Сподобалося все: логічні завдання, поіскові завдання, фізкультхвилинка, загадки, корисна інформація про життя бджіл взимку. Дійсно, урок стимулює пізнавальну самостійність, творчу активність та ініціативу школярів. Навчання на ньому спрямоване на підвищення їхніх знань, формування працьовитості, потрібних у житті навичок і вмінь. Натхнення Вам!
Цікавий урок, сприймається,як говорять, на одному диханні. Тематичні віршовані задачі, що відповідають віку та можливостям малечі, розвивають мислення та уважність, постійна зміна форм роботи запобігає перевтомі, а цікавий природничий матеріал розширює кругозір дітей, – як наслідок, мети досягнуто!
Гарний матеріал для роботи! Всі етапи уроку на обличчя. Перехід від одного етапу до іншого плавний, не помітний. Дану розробку можна застосувати при підготовці до відкритого уроку.
Використано різні види наочності, а також мені сподобалося використання міжпредметних зв*язків на уроці. У підсумку уроку Галина Степанівна провела гру «Вихвалялки», залучавши учнів до підведення підсумків.