Урок мистецтва для 2 класу. Добро несе різдвяний ангел.
Автор: Вчитель початкових класів Кропельницька Марина Антонасівна
Інтегрований урок за даною темою передбачає розвиток творчих та музичних здібностей, знайомство із традиціями та звичаями рідного краю.
Урок мистецтва
у 2 класі
Тема уроку: “Добро несе різдвяний Янгол”
Мета:
- Ознайомити із зимовими святами, зосередившись на святі Різдва;
- ввести поняття “колядка”, “щедрівка”;
- розвивати вокальні – хорові навички, вміння працювати в колективі;
- виховувати повагу до національних звичаїв та традицій.
Обладнання:
- Фонограми та записи музичних творів
- портрети М. Леонтовича, Ф. Шопена
- фрагмент мультфільму
- музичні інструменти: баян, сопілка, бубенчик.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель: Пролунав уже урок –
час почати наш урок.
То ж і ми часу не гаймо –
працювати починаймо!
До нас завітало багато друзів, то ж давайте привітаємося (кивком голівки)
Гасло, девіз нашого уроку, який прошу прочитати, буде нас супроводжувати весь урок: Ти лиш добро твори повсюди.
Людина у цьому світі лиш добро повинна творити.
Як ви думаєте, чого б ви очікували від уроку, на якому буде такий девіз?
(Відповіді дітей)
Очікування ваші я зрозуміла.
ІІ. Презентація теми уроку
– А що конкретно ми будемо вивчати на уроці я прошу вас відгадати при допомозі музичної підказки.
(Музична підказка “Свято наближається”)
ІІІ. Актуалізація знань учнів
– То як ви думаєте, про що ми будемо сьогодні говорити? (відповіді дітей)
– Вірно, зимові свята. Назвіть, які ви знаєте зимові свята? (відповіді дітей)
– Зупинимось на святі Різдва та його величних піснях
– Хто що може розповісти про Різдво? (Заздалегідь підготувати 3-4 учні)
1 учень: На святу вечерю збиралась вся родина і на столі мало бути 12 страв. Страви пісні, а 12 тому, що стільки місяців у році.
2 учень: Другого дня потрібно було ввечері ходити від хати до хати і сповіщати прол народження Нового Сонця. Сповіщали це піснями – колядками, а зображення Сонця носили із собою – це вертепна зірка. Ця традиція збереглась і до нині.
3 учень: Через тиждень після Коляди відзначали Щедрий вечір. Діти ходили від хати до хати із побажаннями щастя, здоров’я, добра. Діти ходили групами, які називали ватагами.
4 учень: До Різдвяних свят господині готувались дуже старанно. Усе мили, підбілювали, прали,прасували.
Кожна була впевнена, що вона найкраща хазяйка.
“Чом я не хазяйка”
(баян, сопілка, бубенчик)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: – Отже, раз Різдвяні свята незабаром, потрібно вивчити величеньку пісню. А це щедрівка. Одна із най популярних “Нова радість стала”. Послухайте музичний запис цієї щедрівки у виконанні хору із м. Львова.
Звучить фонограма “Нова радість стала”
– Чого вчить? До чого закликає щедрівка? (відповіді дітей)
– На парті у вас є слова щедрівки і разом зі мною попробуємо виконати щедрівку, але спочатку розспіваємося.
- Поспівка “Пада, пада білий сніг, він засипав увесь світ” (баян)
- Стійкі звуки до, мі, соль.
- Первинне виконання пісні разом з учителем
Фонограма
– Раз діти ходять щедрують ватагами, ми з вами поділимося на три ватаги по рядах. 1 ряд назвемо “Метелиця”, 2 ряд – “Хуртовина”, 3 ряд – “Заметіль”.
Кожна ватага співає один куплет щедрівки, а останній усі разом. (Виконання).
– Перемогло добро і дружба, молодці, гарно виконали щедрівку.
V. Фізпауза
Руханка “Білий сніг у Полонному”
VІ. Слухання музики
Прийшов час слухання музики, а це наш “Музичний просп.” І це теж щедрівка, але незвичайна. Називається “Щедрик”. Український композитор Микола Леонтович обробив її для виконання хором. Але саме цікаво те, що в Америці настільки полюбили щедрівку, що вважають за свою різдвяну пісню. Вона звучить у дитячих фільмах “Один дома”, “Каспер” і я вам пропоную подивитись і послухати “Щедрик” на англійській мові і на нашій рідній мові.
(Перегляд і слухання “Щедрика” фрагмент мультика)
VІІ. Художній цикл уроку
- Робота в альбомах “Вертепна зірка”. Розфарбувати яскравими, теплими кольорами, бо вертепна зірка – це образ Сонця. (Вчитель контролює процес)
- Малюнок – сюрприз (у парах)
На партах маленький клаптик паперу. Якщо його зафарбувати синім або блакитним кольором, то з’явиться зображення, яке символізує назву ваших ватаг. Що це саме, ви самі здогадаєтеся. Цю роботу ми виконаємо під слухання нового твору Ф. Шопена “Зимовий вальс”
Роботу виконуєте у парі, зробивши, показуєте це долоньками. І уявіть, як взимку вітер із снігом танцює вальс.
ІX. Підсумок уроку
– Чи сподобалось на уроці?
– Що сподобалось на уроці?
– Для наших гостей також подарунок – сюрприз у вигляді сніжинки.
– То як називаються різдвяні пісні (колядки, щедрівки)?
– Дякую за гарну роботу на уроці, подаруйте один одному посмішку.
Добрий день, Марина Антонасівна! Сьогодні , в Святий Вечір, напередодні Різдва Христова, вдячна Вам за урок ” Добро несе різдвяний Ангел.” Актуальність ідеї Вашого інтегрованого проекту в тому, що вона є оптимальною для сучасного етапу розвитку національної школи.Урок в єднанні музики, образотворчого мистецтва, мультиплікації, народознавства є потужним стимулятором розумової діяльності дитини. Діти починають аналізувати, зіставляти, порівнювати, шукати зв’язки між предметами і явищами. Лейтмотив Доброчинності пронизує сценарій, викликає позитивні емоції єдності, віри, що в любові і мирі треба зустріти Різдвяну Зірку. Зі Святами Вас! Творчості і здоров я бажаю Вам.
Коли на землю опускається свята, велика ніч Різдва Христового, з небес спускається Різдвяний Янгол. Він відвідує бідуючих і стражденних і обдаровує всіх подарунками та сюрпризами, залишаючи про себе добрі казкові спогади. Такі ж казкові відчуття від конспекту Вашого уроку!
Мариночка – молодець! Майстер своєї справи!
Мені дуже сподобався ваш урок.Мета і завдання виконані.Цікаво подана презентація теми уроку. Сучасний інтегрований урок.Творчий вчитель-творчі діти.Дякую.
Інтегрований урок проведено методично вірно. Чітко витримана структура уроку. Урок наочно та технічно оснащено. Матеріал цікавий, науковий, пов’язаний з життям, найголовніше – доступно поданий. Учні – не пасивні спостерігачі, а активні учасники. Є чого повчитися. Гарно дякую!