Урок на тему “Моє рідне місто”
2 клас
Автор: вчитель початкових класів Богуславська Ірина Миколаївна
Мета:
- познайомити з інфраструктурою рідного міста;
- розвивати уміння орієнтуватися у міській обстановці;
- виховувати повагу до людей різних професій.
Пізнавальні компетентності:
- формувати уміння вилучати інформацію із схем, ілюстрацій;
- формувати уміння визначати сутність, особливості об’єктів ;
- формувати уміння на основі аналізу об’єктів робити висновки;
- формувати уміння установлювати аналогії;
- формувати уміння узагальнювати і класифікувати по ознакам.
Комунікативні компетентності:
- формувати уміння слухати і розуміти інших;
- формувати уміння будувати мовленнєві висловлювання відповідно до поставлених завдань;
- формувати уміння оформлювати свої думки в усній формі:
- формувати уміння сумісно домовлятися про правила спілкування та поведінку.
Особистісні компетентності:
- формувати уміння визначати і виказувати самі прості,спільні для всіх людей правила поведінки в місті;
Регулятивні компетентності:
- формувати уміння визначати мету діяльності на уроці;
- формувати уміння визначати успішність виконання свого завдання у діалозі з учителем;
- формувати уміння оцінювати учбові дії у відповідності до поставленої задачі ;
- формувати уміння здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.
ХІД УРОКУ
І Актуалізація опорних знань, постановка навчальної проблеми
Подивіться всі на мене!
Екскурсовод я – не забудь!
Ні хвилиночки не гаймо,
Я запрошую вас в путь!
Взяти всі знання в дорогу
І посмішку – не забудь!
Сьогодні ми з вами відправляємося в подорож. А подорож наша буде не проста, а віртуальна. Але спочатку давайте визначимо, куди ми з вами відправимося, де побуваємо і що побачимо.
Увага на екран!
- Що зображено на ілюстрації? ( місто)
- За якими ознаками визначили? (високі будинки, багато вулиць, провулків, скрізь магазини, транспорт, багато людей)
- Як ви думаєте, чи може людина прожити одна, без допомоги інших людей?
- Ви вже, мабуть здогадалися, якою буде тема нашого уроку.
(вчитель повторює найбільш правильне формулювання)
ІІ. Спільне відкриття знань
= Діти, а скажіть, в якому місті ми живемо? А як називаємося ми з вами – жителі Селидового? (селидівчани).
Селидове – наша мала Батьківщина . А що ми називаємо Батьківщиною?
Але перш ніж розпочати нашу подорож, скажіть, а який транспорт рухається вулицями нашого міста? Відгадайте загадки,
Є великий, є малий,
З вантажами, легковий,
По дорогах поспішає,
У собі людей катає. (автомобіль)
По маршруту вас везуть
І квиточки продають.
З вигляду продовгуватий,
Але зовсім не рогатий. ( автобус).
Пасажирський чи товарний
Металевий він і гарний.
Все ховає у вагонах
І стає лиш на перонах. (потяг)
На чому з вами відправимося в путь?(відповіді дітей, демонстрація слайдів).
Шановні пасажири! Наш потяг відправляється від шкільного вокзалу в подорож по станціях нашого міста Селидового. Прошу всіх зайняти свої місця!. Ми побуваємо з вами на трьох станціях і повернемося на шкільний вокзал за 45 хвилин.
ПЕРША СТАНЦІЯ «ІСТОРИЧНА»
– Хто з вас знає, коли і при яких обставинах виникло наше місто? Ось зараз ми з вами про це дізнаємося.
– подивіться на фотографію. Де ж це ми з вами знаходимося? Впізнаєте? Насправді, з вами зараз знаходимося у великому бахмутському степу…де тільки починає виникати наше місто..
Офіційна версія походження нашого міста сягає ХVI століття, коли на його території виникло поселення запорізьких козаків. За легендою, засновником степової слободи був козак на імення Селид. Територією сучасного міста пролягав, на той час, чумацький шлях. З пожитками, на трьох возах, Селид нібито переїздив із Приазов’я додому, в Запоріжжя. Та, коли вбрід переправлявся через річку, зламалась вісь одного з возів з сіллю , віз пірнув у воду. Сіль швидко розчинившись зробила річкову воду соленою на смак.
Минули роки, смак води в ріці давно став природнім, а назва Солена залишилася навіки. Оскільки знайти швидко дрова в степу було неможливо, а була вже пізня осінь, козак вирішив зазимувати у цьому місці. Вельми сподобались Селиду ці місця, багаті на рибу та дичину. Тому і змінив Селид своє рішення повернутися додому весною та й залишився тут жити. А далі стали поруч селитися і другі козаки, заснувавши поселення –слободу, давши їй назву Селидівка, яка збереглася, аж до 1965 року.
– Наша подорож триває. І ми прибуваємо на …
ДРУГА СТАНЦІЯ «ВПІЗНАЙКА»
Я буду показувати вам слайди, а ви маєте впізнати що за будівля зображена..
*Ви впізнали?Що це? Колись давно, центром міста був район, який зараз називають «старий центр». На місці магазину «Маяк» була будівля міської ради, оце вона і є, на фото.
* А це що? Так міська центральна площа. Дерев ще немає, вдалині – стела з портретами передовиків та героїв праці, видатних людей міста.
*Впізнали? Так , це палац культури, велична, гарна будівля.
* А це -? Ви не пам’ятаєте цієї будівлі, вас ще не було на світі, коли вона красувалася на вході до парку культури, що біля школи… Це Будинок культури, де був великий кінозал, працювало багато гуртків, бібліотека. Це був справжній культурний центр міста.
* А ось і арка, на вході до парку. Правда ж велична?
* Придивіться, що це за будівля, більш сучасна? Так, це Палац спорту « Авангард».
Тут працював басейн, спортивні секції , за будівлею – відкритий стадіон. Багато чемпіонів, славетних людей вийшли саме з нашого палацу спорту.
* А оце – будівля нашої школи. Вона у нас така гарна, затишна, привітна, як рідний дім, тому і зветься «Школа-родина». Їй уже 80 років.
А які ще цікаві місця нашого міста ви знаєте? Де у нашому місті можна вчитися, лікуватися, відпочивати? (відповіді дітей, демонстрація слайдів).
– Вирушаємо далі…
ТРЕТЯ СТАНЦІЯ «ІГРОВА»
Шановні пасажири! Наш потяг прибуває на станцію. Я пропоную вам спуститися на перон і познайомитися з людьми, які мешкають у нашому місті…
– Людей у нашому місті дуже багато( 24 269чоловік за переписом 2011 року) Розкажіть, людей яких професій ми можемо зустріти на наших вулицях? А що таке професія?( це основне заняття людини, його трудова діяльність).А людей яких професій немає у нашому місті?
– Подивіться і скажіть, які інструменти потрібні людям різних професій?
ГРА « ЯКИЙ ТИ ЖИТЕЛЬ МІСТА?»
- Чи кидаєш папірці на вулицях?
- Хто з вас зриває квіти на клумбах?
- Чи малюєте ви на стінах в під’їздах?
- Чи можна голосно кричати в міському транспорті?
- Чи ламаєте ви гілки на кущах та деревах для гри?
- Чи є такі серед нас, хто ображає дітей на дитячих майданчиках?
Місто, це дуже велика територія. Особливо для дітей. Кожен житель міста має обов’язково знати свою адресу.
- Чому? Чи можна її говорити незнайомим людям?
- А в яких випадках знання адреси можна повідомити незнайомим людям?
- Чи всі з вас можуть назвати свою адресу: вулицю, будинок, квартиру?
Я думаю, що всі ви любите моє місто і коли станете дорослими, зробите свій внесок у благоустрій Селидового.
Заплющіть очки, уявіть, яким стане наше рідне місто через 10, 20, 50 років…
Уявили? Спробуйте вдома відтворити свої уяви на папері, залучіть до роботи своїх близьких: батьків, бабусь. дідусів, старших братиків і сестричок. А потім у класі організуємо виставку ваших робіт.
Увага! Наша подорож закінчується, ми прибуваємо на шкільний вокзал.
Але перш ніж ми вийдемо з вагону, прошу підвести
ПІДСУМОК УРОКУ: – Що нового ви взнали на уроці?
- Що повторили з того, що вже знали?
- Який висновок зробили?
Дякую всім учасникам нашої подорожі. Маю надію, що знання, отримані вами у ході подорожі , знадобляться вам у навчанні і у житті.
Додатки до уроку
Шановно Ірино Миколаївна, я у захваті від вашої розробки, що ви з такою любов *ю розповідаєте про своє місто, зробили стільки фотографій, розробили питання. Але думаю, що ви дослухаєтеся до поради: укажіть предмет конспекту ” Моє рідне місто”. Це класна година, народознавство?
дякую за матеріал, наснаги вам!
Шановно Ірина Миколаївна ! На уроці ” Моє рідне місто” Ви дотримуєтесь загальнодидактичних вимог: визначили оптимальний зміст уроку відповідно до вікових особливостей учнів , вибрали найбільш раціональний улюблений прийом – подорож по малій Батьківщині – містечку Селидовому. Урок не тільки проблемно – пошуковий , а й профорієтаційний, екологічний. Продумано визначені Станції подорожі: від ” Історичної” – до ” Громадянської”.Урок сприяв здійсненню самовираження кожного учня, емоційної сфери, збагаченню особистого досвіду. Дякую
Цікава подорож містом. Продумані станції на яких зупинялися учні. Використання інформаційно-комунікативних технологій для покращення ефективності роботи учнів на уроці. Сподобалася гра “Який ти житель міста?”. Дякую!
Мета уроку побудована відповідно до компетентісного підходу, це нові вимоги. Чудовий урок! Дякую!
На мій погляд, вчитель ставить об’ємну мету. В основному переважає фронтальна робота з класом.Додаток до уроку цікавий. Добре, що він побудований на інформації про своє рідне місто.