Урок на тему “Творчість українських поетів. Вправляння у виразному читанні віршів. Опади.”
Автор: Вчитель початкових класів Тимошук Лариса Петрівна
Продовжувати знайомити учнів із творчістю українських поетів, вправляти у виразному читанні віршів, знайомити з видами опадів; розвивати читацькі навички, уміння виразно читати вірші, аналізувати прочитане, спостережливість і допитливість; виховувати почуття любові до рідного художнього слова, до природи, бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Мета: Продовжувати знайомити учнів із творчістю українських поетів, вправляти у виразному читанні віршів, знайомити з видами опадів; розвивати читацькі навички, уміння виразно читати вірші, аналізувати прочитане, спостережливість і допитливість; виховувати почуття любові до рідного художнього слова, до природи, бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: Читайлики, таблиця для розчитування, відеоматеріали, плакат, фотографії поетів, карта України, текст «Атмосферні опади»,речення для роботи в групах, підручники, глобус.
Тип уроку: Інтегрований урок.
Інтеграція предметів: Літературне читання. Природознавство.
Хід уроку
1.Організаційна частина
-Добрий день, шановні гості!
Раді зустрічати на відкритому уроці.
Це буде цікаво, весело і жваво!
(Діти усміхаються до гостей і махають рукою).
-Будьте, учні, уважні та працьовиті і отримаєте міцні знання.
11.Мотивація навчальної діяльності
-Ходить жовтень по рідній землі. Він дає землі вологу, людям і тваринам щедрий урожай, дерева фарбує в різні кольори.
-А вам, дітки, можливість вчитися і набувати нових знань.
(Запис на дошці) Завдання: «Вилучіть зайве» 1
Твормчість українських поертів. Вправсляння у викразному читанні віршів. Опалди.»
«Мозковий штурм»
-Як ви розумієте дані поняття?
-Що з власного життєвого досвіду ви можете про це сказати?
-Хто такі поети?
-Чим вірші відрізняються від творів інших літературних жанрів?
-Що значить виразно читати вірші?
-Яких поетів ви вже знаєте? Чи є серед даних фотографій уже вам відомі назвіть, будь ласка.
-А ще погляньте, що до нас на урок завітала вірна супутниця цих талановитих людей- Поезія. Адже поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.
-А що таке опади? Звідки вони беруться?
-Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово опади?
(Асоціативний кущ)
Опади
-Чому, на вашу думку, ми маємо про це вивчати?
111.Актуалізація опорних знань
1) Вправи для розвитку артикуляції дихання
«Цокання» язиком у ротовій порожнині.
Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово»ні» з поступовим видихом.
2) Фонетична зарядка
-Як накрапає дощ?
-Як гуркоче грім?
-Дмухнемо на кульбабку. 2
3) Розчитування. Читайлики (в парах).
Перша сторінка, сторінка, де слова за стрілочками, скоромовки, сторінка, де парна робота над віршем, пригадайте.
Таблиця – літературна хмара
*Читаємо «дощем» вертикально згори донизу, за краплями дощу, «блискавкою», тихенько, як падають сніжинки, спокійно, як стелеться туман.
*Читаємо весело, сумно,здивовано, захопливо.
*Читаємо питальною інтонацією, окличною, розповідною.
*Читаємо голосними звуками.
4) Перевірка домашнього завдання.
-Прочитайте, що сподобалось.
-Прочитайте, що здивувало.
V. Робота над темою уроку
5).Моє слово
-Ви знаєте, діти, поети – це талановиті творчі люди, які помічають багато таких речей, яких інші можуть не побачити. Одним літераторам ближча природа, іншим – взаємини людей.
-Давайте поглянемо ще на портрети інших авторів, які є у нас у коллажі.(Розглядаємо інші фото).
-Ось Оксана Кротюк помітила ліричну мелодію природи і написала про це вірші.
6).-То ж давайте продекламуємо їх під музику дощу.
(Звучить музика дощу і демонструється відео, діти декламують вірші).
Коли дощик іде
Ані плащик, ні взуванка
Не потрібні для Іванка,
Коли дощик іде.
3 Бо ростуть дерева й квіти,
І усі на світі діти,
Коли дощик іде.
Веселий дощисько
Веселий дощисько городом пробіг,
Полив нам капусту, картоплю і біб,
А ще помідори, петрушку і кріп.
Ростіть, огірочки, колючі, зелені!
Ростіть кабачки й гарбузи отакенні!
А їм на додачу – і морква носата,
Яку не вкопає ніяка лопата!
Як взимку ми зліпимо сніговика,
Вона знадобиться нам саме така!
Вулиці в жоржинах
Вже небо не таке як влітку
В жоржинах вулиці й хати.
Снує павук тоненьку нитку,
Наводить між гілля мости.
В імлі ранковій сяють роси,
На вуха шапку гриб натяг.
Птахи на крила взявши осінь,
Курличуть журно в небесах.
Пишаються зерном стодоли,
А сіно складено в стіжки.
І пахнуть медом доокола
Земля, і сонце, і грушки.
Зайшло на літо
Зайшло на літо. Сяють роси,
Духмяно піняться бузки.
Іще далеко до покосів,
І жито квітне залюбки. 4
Зелений коник поміж стебел
На скрипці стиха награє.
І попід саме синє небо,
Нагрітий сонцем день встає.
Поливай, поливайчику!
Хмари грізно насупились,
З неба сіється дощ.
Вся левада захлюпалась-
Зійде щавлик на борщ.
Позбігалися зайчики,
Стали дошик хвалить:
-Поливай, поливайчику! –
Будем дощик варить.
Осіннє
Струсила грушка листя шерехке.
Струсила і, зажурено зітхає.
Бо дощ осінній все іде та йде,
А в неї одежини вже немає.
По листі мокрому, як сірий корабель,
Пройшов їжак. Задумався, спинився:
Було ж тут груш, і яблук, і морель…
А світ узяв і так перемінився.
А ведмідь вже спати ліг
Сніг сріблиться на морозі,
Їдуть зайчики на возі,
А за ними з бричкою –
Сірий вовк з лисичкою.
Всі гуртом везуть ведмедю
Діжку липового меду.
Стали. Стукають в барліг.
А ведмідь вже спати ліг. 5
Натягнув на вуха плед –
Сниться сон йому про мед.
-Які опади згадує поетеса у своїх віршах?( Відповіді дітей)
V. Фізкультхвилинка
(Діти виконують танцювальні рухи під фрагмент «Осіннього вальсу»). Відеоряд «Картини осені».
-Навколо нашої планети знаходиться атмосфера – це така навколоземна повітряна оболонка.(Показую глобус). Тому опади називають атмосферними опадами.
7).-Прочитайте про них в однойменній статті «дощиком» в парах.(Діти читають).
8).Перевірка сприймання тексту.
-Про що довідалися?
9).-Давайте подивимось слайди про види опадів і уточнимо їх визначення. (Демонструються слайди, учні уточнюють).
Дощ – вода, яка випадає з хмар та досягає земної поверхні у вигляді крапель.
Град – вода у вигляді сильних крижаних часток неправильної форми до 15-20 мм у поперечнику.
Сніг – вода у твердому стані у вигляді крижаних кристалів різноманітної форми.
Роса – крапельки води, що утворюються на поверхні грунту та рослин.
Туман – у вигляді скупчення продуктів конденсації пари на поверхні Землі.
Іній – тонкий шар крижаних кристалів, що утворюються на грунті, траві й наземних предметах.
Паморозь – відкладення кристалів льоду на гілках дерев, стінах, стовпах, тобто, на різних поверхнях.
10).Моє повідомлення
-Ми вже мали змогу побачити деякі з опадів перед гарним святом Покрови Пресвятої Богородиці і після нього. Покрова – від слова покривати, покриває землю або листям, або снігом. Або тим і тим одночасно. Тому що це жовтень. Із цим місяцем пов’язано багато приказок, прислів’їв і прикмет. Жовтень – болотник як не з дощем, то зі снігом – не любить ні колеса, ні полоза. Грім у жовтні – на малосніжну, м’яку і коротку зиму. Граки відлетіли – чекай снігу. Швидкий падолист – на сувору зиму.
11).-Відчуваючи такі зміни у погоді восени, готуються до зими і тварини.
-Хочете знати які?
-То ж давайте познайомимось із віршем відомої української поетеси Ліни Костенко «Білочка восени»(с.81).
12).Словникова робота
Пороша
комора
бурундук (малюнок бурундука)
(Довідкове бюро)
13).Перше читання вірша
-Які емоції від даного вірша? Чому?
V1. Закріплення матеріалу
-Яким тоном треба його читати?
14).Діти читають
15).Вибіркове читання
-Зачитайте, яку роботу виконує білочка?
-Які опади тут описані?
-В якому значенні вжито вислів «день ще не погас»? Що це означає? 7
16).Комбіноване читання( по рядку я і учні).
17).Фізкультхвилинка для очей
*Кліпаємо очима
*Дивимось вверх-вниз, вліво-вправо
*Обведіть поглядом малюнок білочки в підручнику.
18).-Які слова римуються у вірші?
-Придумайте свої рими.
19).Гра «Актори» (в групах).
1- читає радісно; 2- сумно; 3- захопливо; 4- здивовано; 5- задумливо;6- жалісливо.
20).Гра «Дощик» (фронтально).
*»Накрапає дощ* (тихо).
*»Дощ пускається сильніше» (голосніше).
*»Злива» (голосно).
*»Дощ слабшає» (тихіше).
*»Дощ припинився» (читання припинити).
21).Гра «Буксир»
(Читаємо разом зі мною виразно, правильно інтонуючи речення відповідно до розділових знаків).
22).Виразне читання вірша учнями
-Хто хоче виразно прочитати вірша?
23).Час реклами
-Сподобався вам цей твір? Це приємно. До вашої уваги реклама сучасної української поезії. (Учень рекламує).
-Ми вже вивчали твори Т. Шевченка, Л.Українки, І.Франка та інших українських письменників. То ж давайте ще вивчати твори сучасних українських авторів: Н.Найдич, С.Дерманського, М.Павленко, Л.Ніцой, Марини та Сергія Дяченків, Д.Кузьменка, Н.Поклад, Т.Стус, М.Савки, Т.Прохаська, О.Кротюк та інших.
24).-До деяких віршів композитори пишуть музику. Так утворюється пісня. То ж послухаймо пісню «Осінь, зачекай» на вірші А.Базилевича, музика О.Макаревича.
(Звучить пісня у виконанні учня та учениці. Демонструється відеоряд).
25).Бесіда
-Діти, а чи знаєте ви, що тварини відчувають опади. Опрацюйте речення у групах і дізнаєтеся.(Учні читають і повідомляють).
- Кінь трусить головою й задирає догори – на дощ.
- Якщо худоба до купи збирається – піде дощ.
- Собака качається по землі – на дощ або сніг.
- Кроти вилазять з-під землі – чекай дощу.
- Мурашки ховаються до мурашника – на грозу.
- Цвіркун кричить – на погоду, мовчить – на дощ.
26).Розподіл опадів територією України: на заході та півночі зазвичай більше випадає опадів, на півдні та сході менше, у центрі – помірно.(Показую на карті України).
27).Цікавинка
У Китаї ( це така країна в Азії) є така провінція, де дуже висока вологість. Достатньо тільки голосніше сказати слово і піде дощ. Ось така цікава матінка-природа.
V11.Підсумок уроку
-Давайте наситимо хмаринку краплями, які потім стануть опадами знань.
-Що ви дізналися з сьогоднішнього уроку?
-Що сподобалося?
(Чепляю «краплинки» на хмаринку).
-Від себе додам: хай у нас в житті будуть тільки опади радості, миру і достатку.
V111.Домашнє завдання
-Вміти виразно читати вірш «Білочка восени»,за інформацією з бібліотеки дізнатися більше цікавого про опади.
-Дякую за співпрацю. Урок закінчено. 9
Відеоматеріали
Урок досить емоційний, різнобарвний. Тема поезії і погодніх явищ дуже близькі.Вони такі ж мінливі, прекрасні. Авторка розробки тонко відчуває це і намагається передати, навчити цьому своїх учнів. Хотілося б побачити, як діти сприйняли такі почуття безпосередньо на уроці.
Залучати учнів до читання потрібно як можна частіше, а такий яскравий матеріал цьому сприятиме. Не секрет, що наші діти, буває, не пам’ятають навіть прізвища письменника, а про решту і говорити не доводиться.
Складний у підготовці за визначеними цілями урок. Та дуже цікавий, пізнавальний для дітей. Багато представлено ігрового матеріалу, діяльнісних вправ. Цікавинкою є “Час реклами”, що розвиває фантазію, стійкість учнів.
Доброго дня! Гарний приклад інтегрованого уроку. В конспекті враховані і вік учнів, і їхні знання. Взагалі мені хотілось би відвідати такий урок. Зазвичай на уроці ми бажаємо тиші, а тут багато було вправ, щоб діти полюбили виразне читання. Але в самому конспекті відсутня чіткість подання інформації. Хай будуть опади радості, Миру та достатку.Дякую.
Інтегрований урок – нестандартний урок, на якому проявляється творчість учителя. Даний урок продуманий, матеріал вдало поєднаний. Проведена велика робота з читання: і вправи з швидкочитання, і словникова робота, і робота над виразністю. Сподобалася нестандартна рефлексійна частина уроку.
На уроці доцільним є міжпредметний зв’язок, додаткова інформація про опади сприяє розвитку пізнавального інтересу, підсумок налаштовує на позитивне враження дитини від уроку, що є важливим.
Ларисо Петрівно! Мені сподобався інтегрований урок підготовкою до виразного читання, великим обсягом опрацьованого матеріалу, використанням музики, відеоматеріалу. Але я знайшла помилки: твормчість поертів, вправсляння у викразному … опалди і т.і.
Любове Іванівно! Дякую за ваш коментар. Це не помилки, а завдання для учнів “Вилучіть зайве”. Діти мають вилучити зайві літери з даних слів і прочитати тему уроку.