Урок навчання грамоти у 1 класі
Закріплення знань про звукове значення букви Ш
Автор: вчитель початкових класів Перепадіна Людмила Миколаївна
Тема. Закріплення знань про звукове значення букви Ш; удосконалення навичок читання
Мета:
- закріплювати знання дітей про звукове значення букви Ш;
- удосконалювання вміння робити звуко – буквений аналіз слів, зв’язних текстів, уміння розуміти прочитане; розширювати і збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, мислення, пам’ять;
- прищеплювати почуття любові до природи.
Обладнання: каса букв, фішки для побудови звукових моделей, предметні малюнки, таблиці складів і слів, казкові герої.
Тип уроку: закріплення знань.
Методи: словесні, образні, наочні, практичні.
Лейтмотив. Грамоти вчиться – завжди пригодиться.
ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтації
Позитивна настанова на роботу.
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок!
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі,
Діти – просто молодці!
– А девіз нашого уроку буде такий: «Грамоти вчиться – завжди пригодиться».
Як ви розумієте ці слова?
– І одразу подивіться на план уроку. Тут визначено, що ми будемо робити протягом уроку.
ІІ. Етап визначення мети
– Сьогодні в нас незвичайний урок. Ми здійснимо уявну прогулянку на Галявину стежиною Читайликів. А хто буде нашим провідником ви зараз дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Уночі гуляє, а вдень спочиває,
Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
ІІІ. Етап визначення плану діяльності
1. Мовна розминка.
а) Звукова зарядка
– Як дерева шумлять? (Ш – ш – ш)
– Який це звук? ( ш )
– Якою буквою він позначається на письмі?(«Ша»)
б) Робота в парах «Віднови букву»
Відновлення букв за картками, які лежать на партах.
в) Вправи для розвитку артикуляційного апарату. Читання складів за таблицею (з дошки)
ш – повільно;
шк – чітко, ніби хтось щипає;
шт – скоромовкою;
шн – з питальною інтонацією;
шл – з окличною інтонацією.
г) Читання «драбинки» слів
шпак – перелітний птах; шторм – сильний вітер, буря на морі
шкатулка – невеликий ящик для дрібних речей;
Шипшина
Чудова лікарська рослина називається шипшина.
Її кущик в колючках, у рожевих квіточках,
Ягоди червоні має, які восени збирають.
І ти спробуй, назбирай, будеш пити смачний чай.
д) Повторення вивченої скоромовки («Супутник Букваря »)
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
2. Звуко – буквений аналіз слів – відгадок.
У садочку понад тином
я зробив йому хатину.
Він навколо обдивився,
засміявсь і оселився. (Шпак)
По зерні котилось і в дірку сховалось. (Миша)
3. Гра «Утвори нові слова» («Супутник Букваря »)
Шоколад: коло, лад, школа, око, док, дошка, шок. Шок – загальний тяжкий розлад функцій організму в результаті психічної або фізичної травми.
4. Фізкультхвилинка для очей.
5. Розвиток читацьких навичок. Робота над казкою.
а) Проблемне запитання:
– Згадайте, з якої казки ці герої: дід, баба, дочка, мишка? («Ріпка»)
Кого ще не вистачає? (собачки, кішки) Молодці!
б) Читання початку казки вчителем.
в) Словникова робота.
г) Читання початку казки учнями (напівголосно, самостійно).
г) Читання «ланцюжком».
д) вибіркове читання.
е) Переказування казки учнями (по черзі).
є) Читання казки повністю (за книгою).
ж) Прислів’я та приказки:
- За багатий урожай всі сили віддавай.
- Поодинці ми слабкі, а разом – сила.
- Без труда нема плода.
- Друга шукай, а знайдеш – тримай.
6. Вірш «Смішинка – веселинка».
ІV. Етап контрольно – оцінний
– Ось і добігає кінця наша уявна прогулянка на Галявину стежину Читайликів
– Прогляньте план уроку.
– Яке завдання вам найбільш сподобалось?
Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець!
Що сподобалось вам, поділіться,
Що сумним було, пожаліться.
Методично-грамотно побудований урок. Урок дозволяє розширити і збагатити словниковий запас учнів, розвиває увагу, мислення, пам’ять. Цікавою є робота над казкою. Добре використана робота над розвитком читацьких навичок. Дякую!
Дуже цікавий та простий урок, Вдало використані різні прийоми та методи навчання. Задіяні казкові герої, що актуально для учнів 1 класу. Присутній здоров”язберігаючий момент.