Урок навчання грамоти в 1 класі
Позначення звуків [ц], [ц′] буквою ц
Автор: вчитель початкових класів Льода Оксана Євгеніївна
Мета:
- Ознайомити з буквою ц;
- шляхом спостереження показати роботу букви ц;
- виявити пару за дзвінкістю-глухістю;
- формувати дію моделювання шляхом складання звукових моделей слів;
- розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення;
- розвивати вміння оцінювати результати виконаної роботи;
- розвивати мовлення учнів;
- збагачувати словниковий запас;
- тренувати в читанні складів, слів, речень;
- виховувати культуру поведінки та працьовитість.
Обладнання: буквар «Сонечко», проектор, замок, завдання для групової роботи.
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Привітання з гостями.
До нас на урок завітали гості. Поверніться до них і привітайтеся. Побажайте нам успіху.
ІІ. Ситуація успіху.
– До якого уроку приготувалися? Та спершу нам треба відкрити ось цей замок. А відкриється він, коли ви дасте правильні відповіді на запитання. І так починаймо. (Ручка замка складається з 8 овалів, за правильну відповідь вчитель по одному забирає)
- На які дві групи діляться звуки?
- Скільки в українській мові голосних звуків?
- Назвіть голосні, які позначають твердість попереднього приголосного?
- Назвіть голосні, які позначають м’якість попереднього приголосного?
- Назвіть голосні, які виконують дві роботи? Які саме?
- Що ми знаємо про приголосні звуки? Які вони бувають?
- Які приголосні називаємо надто дзвінкими? Дайте їм іншу назву.
- Який приголосний завжди м’який?
ІІІ. Постановка задач уроку.
- Як ви гадаєте чи з усіма приголосними ми познайомилися? (Ні)
- Послухайте слова і назвіть однаковий приголосний звук у словах: ціна, цирк, вівця, ціль, сонце, суниця.
- Так це звук [ц]. Давайте його вимовимо разом [ц].
- Скажіть, що ж ми робитимемо сьогодні на уроці? (Познайомимося із звуком [ц], покажемо його роботу, навчимося читати слова з ним….)
ІV. Аналіз умов розв’язання окремої задачі.
Слайд 1. На дошці з’являється малюнок на тему «Цирк».
- Складання звукових та звуко-буквених моделей. Робота букви.
– Що зображено на малюнку?
- Підніміть руки ті, хто був у цирку.
- Що вам найбільше запам’яталося?
Давайте покажемо звукову модель слова цирк.
- З чого почнемо?
- Хто буде працювати біля дошки? (Дитина яка працює коментує свою роботу).
- вимовляє слово
- вимовляє по складам,називає кількість складів і наголошений склад
- вимовляє по черзі кожен звук і характеризує його.
- перевіряє звукову модель.
-А слово можемо записати?
- Що не знаємо? ( Якою буквою позначити звук [ц])
- А може хто знає цю букву? (Виходять до дошки і записують)
- Ви згодні? Яку букву поставимо замість знака питання?
- Який звук вона позначає назвіть його.
- Скільки у слові звуків, а букв, складів? Який наголошений?
- Чи дізналися ми повністю про роботу букви ц? (Ні)
- А що ми ще не знаємо? (Може вона позначати м’який приголосний звук? Чи має пару за дзвінкістю-глухістю?)
- Як працюватимемо? (в групі)
Робота в групі.
- Що треба зробити в групі? (Вияснити роботу букви?)
- Що саме слід знати ? (Може позначати м’який приголосний звук? Чи має пару за дзвінкістю-глухістю?)
- Що вам треба для роботи? ( Листок із завданням)
- Давайте пригадаємо правила роботи в групі.
Презентація роботи груп. (Моделюють роботу)
Висновок: буква ц позначає звуки [ц], [ц′], має дзвінку пару[дз].
- Хвилинка фантазії.
– На що схожа наша буква? (виходять до дошки і показують)
- Звукова розминка. Фізкультхвилинка
– Як гукають господарочки курчат? (Цип-Цип..)
– Як кінь стукає копитом? (Цок-цок)
– Яким жестом ми показуємо іншому, що треба говорити тихіше? (Ц-Ц..)
– Які звуки чуємо від горобців? (Цвірінь-цвірінь…)
– Як цілує матуся вас у щічку? (Цьом-цьом)
Буква ц підготувала для вас багато цікавих завдань.
- Читання складів та слів
- Читання скоромовки.
Слайд 2. Цар у цирку циліндр згубив. ( радісно, сумно, жарко, холодно)
- Що таке циліндр?
- Слайд .Сходинки.
– Де чуємо звук [ц]?
1.В розмальованій хустині,
Солоденька всередині.
Коли нею почастують,
Діти тішаться, ласують. (Цукерка)
2.Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
3.В полі, в лісі, навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах. (Заєць)
4.Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
5.Хто вдень блідніє, а вночі ясніє? (Місяць)
6.Всяк школяр його шанує,
Бо він пише ще й малює.
Хто ж цей славний молодець?
Це звичайно … (Олівець)
7.Відкривайте оченята,
Досить спати, досить спати –
Рано-рано у віконце
Заглядає літнє… (Сонце)
- Слайд. Гра «Що кому?
Кравцю цукерка
Кухарю ножиці
Слюсарю яйце
Малюку стіл
ІV. Підсумкова рефлексія.
– Що сподобалося на уроці?
- З якою літерою познайомилися? Яка її робота?
- Яку пару має за дзвінкістю-глухістю?
- Які слова з буквою запам’ятали?
- Кого можемо похвалити за урок?
Завдання для групової роботи
- Виясни чи має пару за твердістю-м’якістю. Накресли модель.
Цирк, ціна, цап, цятка
- Виясни чи має пару за дзвінкістю.
Презентація відповідає темі та структурі уроку. Містить різнокольорові зображення, текст, що захоплює учнів. Вдало створена ситуація успіху на уроці. Дякую, успіхів у роботі!
Я взагалі не розумію, для чого ця дурня з звуко-буквенним аналізом? Що вона дає дітям? Який сенс вчити те, що вчать мовознавці як фахівці?