Урок-подорож з математики у 6-му класі
“Мандрівка казкою”
Автор: Вчитель математики Гомлякова Вікторія Юріївна
Розробка уроку спрямована на узагальнення та систематизацію знань учнів з теми “Рівняння”; розвиток навичок математичних розрахунків та логічного мислення; виховання інтересу до математики.
Мета уроку:
- узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Рівняння”;
- розвивати навички застосування основних властивостей рівнянь до розв’язування конкретних задач, розвивати навички розрахунків, роботи в групі, логічного мислення; інтерес до математики.
- виховувати увагу, сконцентрованість.
Обладнання: мультимедійний проектор, картки із завданнями, атрибутика воєвод, плакат із зашифрованим словом.
Тип уроку: урок-подорож.
Хід уроку
1.Вступне слово вчителя. (Слайд 1) звучить фон_0
Доброго дня! У нас сьогодні незвичайний урок, ми з Вами здійснимо подорож казкою і разом з тим готуватимемося до контрольної роботи з теми «Рівняння».
А все почнеться з того, що…
2.Початок подорожі.
Слайд 1
Слова вчителя. (Слайд 2) В ті давні часи, коли світ божий був наповнений лішими, відьмами та русалками, ріки текли молочні, береги були кисільні, а по полях
Слайд 2
літати куропатки, в ті часи жив-був у своєму царствії (Слайд 3) цар по імені Горох з царицею Анастасією Прекрасною і все у них було дуже добре.
Слайд 3
(Слайд 4) Але одного разу на квітучу, дружню державу напав злий Змій Горинич та викрав Прекрасну царівну, бо дуже сподобалася вона йому. (Слайд 5)
Слайд 4
Слайд 5
Забрав він її у своє темне та моторошне царство та зачарував.
Цар Горох посумував та вирішив, що визволить свою кохану, але одному йому ніяк не впоратись, тому він заслав гінця, щоб зібрали йому могуче та сильне військо. (Слайд 6)
Слайд 6
Але Жар-птиця принесла нам звісточку, що воїни повинні дуже добре розв’язувати рівняння. (Слайд 7)
Чи згодні ви допомогти царю Гороху звільнити царівну Анастасію Прекрасну?
Так у нас тут набралося цілих три мужніх війська! Всі знають, що кожне військо повинно мати воєводу, який поведе його на битву зі злим Змієм Гориничем.
Слайд 7
Пропоную воєводами назначити: (вчитель називає воєвод кожної групи та кріпить їм розпізнавальний атрибут).
Слова вчителя. Пропоную трішки розім’ятися перед боєм: (учні дають відповіді на поставлені запитання)
- Дайте означення рівняння
- Що означає розв’язати рівняння?
- Що називають коренем рівняння?
- Назвати які має корені і при якій умові рівняння виду ах = в.
(На закритій дошці заздалегідь вивішані три умови для рівняння виду ах=в: 1) а=0, в=0; 2) а=0, в≠0; 3) а≠0, в≠0).
Слово вчителя. Отож цар Горох набрав собі аж три війська і вирушив у путь-дорожку. Довго вони скакали звивистими шляхами і тут дивляться – камінь (Слайд 8), а під каменем лежить карта, як дістатися до величної відьми – Баби Яги, яка має те, що приведе їх до загарбника.
Та ось тільки, щоб зрушити камінь з місця, необхідно розв’язати рівняння, а корені цих рівнянь допоможуть вам розшифрувати предмет, який необхідно буде попросити у Бабусі Яги.
Слайд 8
(На мультимедійному екрані виводиться слайд із рівняннями для розв’язання. Кожен воєвода назначає одного учня для розв’язання біля дошки, астанні працюють на місцях). (Слайд 9) звучить фон_1
Слайд 9
Кожне військо також отримує картку-відповідь для розшифрування слова. Учні, які працюють біля дошки, отриману відповідь обводять маркером на вивішеному плакаті.
Б | А | Л | Н | У | К | Е | О | К |
1,2 | 3 | -7 | -1,2 | 6 | -8 | -6 | 4 | 18 |
(відповідь: клубок)
Слово вчителя. Молодці! Ви впоралися з рівняннями та розшифрували закодоване слово, а цар Горох дістав карту та продовжив свою подорож.
(Слайд 10) Три дні війська крокували темними лісами та полями, нарешті діставшись до підніжжя гір, попрямували до самої вершини. Стежка привела їх до кругленької хатинки, (Слайд 11) яка вертілася на дерев’яному стовпі.
Слайд 10
Слайд 11
Стали вони перед нею, а тут хатка їм говорить: «Ось розв’яжете рівняння, тоді й впущу!» (Слайд 12) звучить фон_2
Слово вчителя. Нужбо воєводи! Кого відправите на це відповідальне завдання? (Поки воєводи назначають відповідального, вчитель на дошці вивішує рівняння і роздає їх кожній групі.).
Фізкультхвилинка
(На мультимедійному екрані виводиться відео-ролик, рухи коментуються вчителем)
Слово вчителя. Коли перед царем Горохом відкрилися двері хатинки, він опинився в крихітній кімнатці. Баба Яга сиділа на лавці та пряла. (Слайд 13) Почувши шурхіт, бабця підняла голову та подивилася на гостя. Старий чорний кіт замурликав та сонними очима обдивився царя з голови до ніг.
– Чого тобі треба, синку? – запитала Баба Яга. І цар горох розповів їй, (Слайд 14) що злий Змій Горинич викрав його кохану, а щоб потрапити до царства викрадача йому потрібен чарівний клубочок.
Слайд 13
Слайд 14
Баба Яга дуже уважно вислухала царя та й говорить: «Добре, я дам тобі клубок, якщо ти допоможеш мені розв’язати декілька задач!»
(Слайд із задачами виводиться на екран, крім цього кожна група отримує картку із умовою задач. Воєводи назначають одного учня для розв’язання біля дошки, всі останні працюють у групах.) (Слайд 15) звучить фон_1
Слайд 15
Слово вчителя. І з цим завданням ви впоралися, молодці! Баба Яга віддала обіцяний чарівний клубочок. (Слайд 16) Не встиг цар вийти із хати, а клубок як вискочив з рук та швидко покотився лісовими стежками. Привів він війська до великої гори, над якою висіла велика чорна хмара. (Слайд 17) Змій Горинич цим часом пролітав над своїми володіннями і помітив нежданих гостей.
Слайд 16
Слайд 17
– Ласкаво просимо, дорогий царевичу! З чим завітали?
– Я прийшов забрати свою кохану, яку ти викрав!
– Ну, що ж царю, щоб зняти закляття з царівни необхідно розв’язати задачки. Якщо впораєшся, то обіцяю повернути Анастасію Прекрасну і більше ніколи не нападати на ваше царство! (Слайд 18) звучить фон_2
Слайд 18
(Проходить робота в групах; один представник від війська представляє пояснення задачі біля дошки).
Слова вчителя. (Слайд 19) Чари Змія Горинича розвіялися. Царівна Анастасія повернулася до царевича цілою та неушкодженою. Та й зажили вони довго та щасливо! (Слайд 20)
Слайд 19
Слайд 20
3.Аналіз уроку (нагородження та виставлення оцінок) звучить фон_3
Слова вчителя. А за вашу безцінну допомогу, цар Горох вирішив вас нагородити. Давайте підрахуємо ваші бали! (Після підрахунку балів проходить нагородження раніше заготовленими медалями за відвагу та хороші математичні здібності учнів).
4. Домашнє завдання (Слайд 21)
- 48,49 (повторити означення, властивості)
Виконати № 1342,1383
Підручник: Істер О.С. Математика 6 клас (Слайд 22)
Презентація до уроку
Вікторіє Юріївно, Ви справжній казкар! З великим захопленням читала Вашу казку, так хотілося дізнатися, що ж там далі придумали! Впевнена, що після цього уроку не залишиться байдужих до математики, адже, в поцесі мандрівки велася наполеглева робота по формуванню умінь та навичок по розв’язуванню рівнянь та прикладних задач, формуванню логічного та критичного мислення учнів. Творчих Вам успіхів та здібних учнів!
Казкова мандрівка з математикою – це вдалий задум уроку. Урок, дійсно, нестандартний. Він стимулює творчість учнів. сприяє умови для співпраці. А прикрашає все це яскрава презентація. Вважаю, Вікторія Юріївна, рівняння на уроці вихованці закріпили та казочку послухали. Чудово!