Урок позакласного читання. Собор без Бога (За романом В.Гюго “Собор Паризької Богоматері”) 9 клас.
Автор: вчитель зарубіжної літератури Страх Людмила Михайлівна
Конспект уроку позакласного читання “Собор без Бога” (За романом В.Гюго “Собор Паризької Богоматері”) доречний у 9-му класі під час вивчення теми “Романтизм”. Кожен із героїв твору є носієм певної ідеї,яку пропонували романтики.
Тема. Собор без Бога(За романом Віктора Гюґо «Собор Паризької Богоматері»). Урок позакласного читання.
Мета:
- спостереження за життєвими долями героїв роману, засобами передачі їх внутрішнього світу й висловлення авторської позиції, аналіз образів персонажів та засобів їх творення;
- розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, аналізу твору великої епічної форми,його жанрової своєрідності;
- виховувати спостережливість, увагу до художнього слова,почуття милосердя, любові, гуманізму, формувати активну життєву позицію щодо боротьби із злом.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентаціі, CD диск звукозапису музичної композиціїї Bell, тексти роману «Собор Паризької Богоматері».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні:
- Знатимуть зміст роману В.Гюґо «Собор Паризької Богоматері»
- Умітимуть аналізувати твір великої епічної форми, жанр історичного роману
- Розрізнятимуть засоби передачі внутрішнього світу героїв, засоби творення образів, авторську позицію.
Проблемні питання: Чи може бути собор без Бога?
Як знайти шлях до свого собору?
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
- Який роман є історичним?
- Що ви можете сказати про романтичного героя?
- Поясніть літературознавчий термін антитеза.
ІІ. Оголошення теми, мети, представлення очікуваних результатів,
озвучення проблемних питань уроку
ІІІ. Усвідомлення змісту уроку
- Робота в групах
Кожна група готує матеріал по характеристиці окремого героя роману та значенні собору в його житті.
І група «Квазімодо – душа собору»
На які питання готують відповідь:
- Історія народження Квазімодо і його поява у соборі;
- Чим став собор для Квазімодо?
- Ким був Квазімодо у соборі;
- Як собор вплинув на формування душі Квазімодо?
- Любов до дзвонів;
- Кохання до Есмеральди;
- Страх перед Клодом Фролло;
- Чим став собор для Квазімрдо? Слайд №1,2,3,4.
ІІ група «Клод Фролло – страж собору, його в’язень»
На які питання готують відповідь:
- Ким був у соборі Клод Фролло?
- Чим був собор для Клода Фролло?
- Чому він порівнює себе і з мухою, і з павуком?
- Чому Клод Фролло і не може жити без собору, і ненавидить його?
- Любов до Есмеральди . Які таїни душі Клода Фролло вона відкрила? Слайд№6,7.
ІІІ група «Есмеральда – душа народу, душа Франціі»
На які питання готують відповідь:
- Хто вона,Есмеральда?
- Як потрапила до собору?
- Чому її шанували і поважали у Дворі чудес?
- Як Есмеральда розуміє кохання?
- За що подобалася Есмеральда різним чоловікам у романі?(Гренгуару,Фебу,Фролло,Квазімодо)?
- Хто її по-справжньому любить?
- Чим схожий потворний Квазімодо на красуню Есмеральду?
- Чим Есмеральда схожа на Францію? Слайд №8,9
ІV група « Собор – серце Франціі»
Учні демонструють презентацію( повідомлення) про Собор
Паризької Богоматері :
- Історія створення;
- Яке значення мав Собор для французів на різних етапах держави;
- Чому Віктор Гюґо зробив Собор головним місцем подій у романі?
- Тлумачення слова « собор»(Будівля,храм,фортеця,душа).
- Чи можна Собор вважати героєм роману?
2.Мінідискусія.
Обговорюється проблемне питання «Чи може бути Собор без Бога»? Виступають представники кожної групи від імені свого героя.
Якщо Собор – це душа,Бог, чому герої роману забувають про Бога?
Щоб справжньою була душа треба не тільки ходити до собору або жити собором – треба, щоб душа стала Собором?
V. Рефлексія
Підсумок.
У романі звучать великі та вічні ідеї добра, соціальної справедливості, гуманності і милосердя саме тому до образів героїв роману звертаються і сьогодні. Презентація « Герої «Собору…» у
Різних видах мистецтва».
VI. Домашнє завдання
Написати твір-роздум на одну із тем: «Чи може бути собор без Бога?», «Як знайти шлях до свого собору».
Презентації до уроку
Людмило Михайлівно ! Урок Ваш відповідає всім вимогам щодо написання конспектів до уроків. Ви постійно працюєте над розвитком зв’язного мовлення учнів, над розвитком критичного мислення.Ви використали цікаві інтерактивні технології роботи на уроці.Нестандартне проблемне запитання. Творче домашнє завдання. Але є описки в тексті Вашому .Міні -дискусія пишеться через дефіс. А далі Щоб справжньою була душа , ставиться кома , бо підрядне речення відділяється від головного. Квазімодо ( у 1 групі – 8 запитання – теж описка) , є порушення в чергуванні у -в. Попросіть адміністратора виправити помилки. Але урок дуже вдалий. Дякую за урок.Дякую за презентацію нестандартну та творчу. Мирного неба та спокою Вам.
Людмило Михайлівно, Ви прекрасно підготували урок формування ціннісних орієнтирів у житті учнів. Проблемне питання червоною лінією пройшло через увесь урок. Дякую. Творчості і наснаги у роботі!