mail@urok-ua.com

Урок-практикум з географії, 6 клас

“Визначення географічних координат та відстаней за географічною картою”

Автор: вчитель географії Шевельова Олександра Анатоліївна

вчитель географії Шевельова Олександра АнатоліївнаПропоную урок-практикум для виконання практичної роботи за календарним планом. Поурочний план містить різнорівневі завдання для роботи всім класом, роботи в групах і парах. Оцінка же за практичную роботу виставляється за виконанням всіх завдань індивідуально. Також пропоную географічну розминку, яка визиває жвавий інтерес у учнів. Дякую за увагу.


 

Мета: поглиблення і систематизація знань про географічні координати, вдосконалення практичних навичок і вмінь, розвиток логічного мислення, виховання пізнавального інтересу.

Урок-практикум.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент. Д/з- визначити координати 6 столиць, знати поняття.
  2. Актуалізація знань і умінь.
  • Що таке географічні координати?
  • Як визначається широта місцевості?
  • Що називають меридіанами?
  • Що таке екватор?
  • Що називають полюсами Землі?
  1. А). Географічна розминка.

Я (вчитель) – північний полюс. Умовно – кожний ряд – 30-й меридіан. Учні першої до вчителя парти –  найближча паралель до північного полюсу (80 градусів), далі – 70˚, 60˚,… .

Завдання 1.

а) Встають всі учні, які мають умовні координати: 80˚Пн. ш., 30˚ Сх. д.

б) встають всі учні, які мають умовні координати: 50˚ Пн. ш., 30˚ Сх. д.

Ця «вправа» на розвиток уваги і на повторення поняття «широта». Якщо в класі 3 рядка парт і за кожною сидять учні, то за умовами, що довгота у всіх однакова, встають по 6 учнів.

Гру можна ускладнювати, якщо кожний ряд буде мати різну довготу.

Завдання 2.

Учні кожної парти за політичною картою записують по одній країні , яка лежить на 30 градусі східної довготи, вказуючи паралель, яка перетинає цю державу. Тобто, якщо в ряду 5 парт повинно записати 5 країн.   Далі: маршрутний листок повертається в протилежному напрямку і учні кожної парти дописують по столиці для певної країни.

Приклад:

Приклад

Учні з якого ряду першими правильно зроблять завдання, до своєї кінцевої оцінки отримують додатковий бал.

Б. Тести.

В кожному питанні потрібно вибрати правильні відповіді.    Правильними  може бути одна, дві, або три відповіді.

  1. Широта буває:

а) західна,                       г)  північна,

б) 100˚,                            д)  східна,

в) 0˚,                                е)  південна.

  1. Широта – це відстань в градусах до певної точки

а) від початкового меридіана,

б) від екватора,

в) від північного полюса,

г) від південного полюса.

  1. Україна знаходиться у півкулях:

а) південна,

б) східна,

в) західна,

г) північна.

  1. Правильними координатами Північного полюса є:

а) 90˚ Пд. ш. ;

б) 90˚ Пн. ш.;

в) 0˚ ш., 90˚Сх. д.;

г) 0˚ ш., 90˚ З. д.

  1. Практична робота.

Практичне завдання №1. ( початковий рівень)

За першими літерами назв міст написати слово і придумати до нього речення. Назви міст визначаємо разом за координатами.

  • 29º Пн. ш, 76º Сх. д,               (Делі).
  • 46º Пн. ш, 30º Сх. д,              (Одеса).
  • 20º Пн. ш, 99º З. д.                (Мехіко).

Земля- наш спільний дім.

Практичне завдання № 2. (середній рівень)

За фізичною картою України назвати міста та визначити відстань між ними.

  • 50º Пн. ш. 36º30′ Сх. д.                  (Харків)
  • 48º Пн. ш. 35º Сх. д.                        (Запоріжжя).

Практичне завдання № 3. (достатній і високий )

Літак вилетів з міста з координатами   38º Пн. ш, 121º Зх. д.  до міста

39º Пн. ш. 09º Зх. д. Визначте назви міст, визначте напрямок руху та відстань

  між містами ( найкоротшу за картою).

За правильно виконані практичні завдання  № 1, № 2 – по 3 бали (6б.)

За правильно виконане завдання № 3 – 4 бали.

Один (можливий) бал за речення і один бал отримують переможці розминки.

Максимальна можлива оцінка – 12 балів.

  1. Підсумки уроку.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Велике дякую за цікавий урок. Обов’язково скористаюсь елементами данної практичної роботи

  2. Конспект уроку-практикуму відповідає вимогам програми.Вчителька ефективно організувала практичну роботу на уроці.Географічна розминка викликає жвавий інтерес в учнів.Робота містить диференційовані завдання та шкалу оцінювання.Дякую

  3. Урок-практикум у виконані Олександри Анатоліївни мені сподобався. Досить вдала форма систематизації знань про географічні координати. Вчитель використовує тестові завдання для контролю якості знань. Доречна диференційована практична робота. Спасибі.

  4. Вчитель задіює усі можливі види роботи для повторення знань про географічні координати. Що мені найбільше сподобалось? Цей урок географії нагадав мені мого вчителя географії, яка карту відчувала спиною та могла назвати й показати будь-яку точку на карті. Так само й тут: вчитель настільки любить свій предмет, що перевтілюється разом із учнями в уовні кординати. Дякую) Успіхів Вам!

  5. Ви методично правильно провели етап актуалізації опорних знань. Досить цікаві вправи. Щодо проведення організаційного моменту, то тут я взагалі не розумію юмору. Бажаю Вам творчих успіхів!!!

  6. Гарний урок. Особливо сподобалась розминка. Вважаю, що подібні завдання дуже ефективні і цікаві.

  7. Урок насичений різними видами роботи. Учні не матимуть можливості відволікатися від виконання завдань. Великий плюс різнорівневі завдання. Успіхів натхнення. Урок чудовий.

    1. Дякую..Голуб Тетяні за коментар. Ті, що не бажають виконувати будь-яке завдання є завжди. Як і завжди залишається надія..Мира і добробуту.

  8. Олександра Анатоліївна, дуже цікава ідея з “Географічною розминкою”! Обов”язково скористаюсь даним прийомом у своїй роботі! Успіхів Вам у роботі!

    1. Дякую за побажання! Вам теж успіхів і натхнення!