Урок українського читання для учнів 4 класу
Україна-рідний край. Легенди
Автор: вчитель початкових класів, вчитель-методист Коваль Тетяна Андріївна
Анотація. Інноваційна форма проведення уроку-телепередачі дасть змогу вчителю розвинути в ході його проведення в цікавій формі навички діалогічного та монологічного мовлення школярів, уміння працювати у групах, удосконалити вміння учнів правильно, швидко та виразно читати, працювати над твором, значно розширить кругозір про столицю України та її культурну спадщину.
Конспект уроку
Мета: розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення, уміння працювати у групах, удосконалювати уміння правильно, швидко та виразно читати, працювати над твором, розширювати кругозір, виховувати спостережливість.
Обладнання: таблиці «Телестудії», карти «Телестудії»,фото міста Києва, фото українського одягу.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми і мети уроку.
- Вступне слово вчителя.
- В ефірі дитяча телепередача «Україна – рідний край.» З Вами її постійна ведуча Тетяна Андріївна. Я рада вітати всіх присутніх у студії.
Кожному дому щастя бажаю.
Маку – цвітіння, житу – врожаю,
Небові – миру, голубу – неба,
Кожній дитині – всього, що їй треба.
Хай усміхаються діти щодня.
Доброго вам дня!
Сьогодні у передачі беруть участь 6 груп дітей, які хочуть стати постійними ведучими цієї програми. Ми спостерігатимемо за їхньою роботою в різних студіях. Отож, сьогодні:
- Інформація про місто Київ в «Інформаційній студії»;
- Розвиток якостей читання у «Проектній студії»;
- Ознайомлення з новим текстом Лесі Храпливої у студії «Новини і вісті»;
- Формування інтонаційних навичок у студії «Юних дикторів»;
- Розширення кругозору у студії «У світі цікавого» та
- Інсценізація уривків в «Театральній студії».
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Робота в «Інформаційній студії»
- Про що ви дізналися в тексті «Київ – столиця України» (про засновників Києва).
- Які факти з історії України виявилися для Вас найбільш цікавими?
- Яка вулиця нашої столиці вважається центральною? (Хрещатик)
- У столиці можемо зустріти багато меморіальних пам’ятників і споруд. Кому? (Великому пророку, Кобзареві -Т.Г.Шевченку, першому Президентові – М.Грушевському )
- Собор Софії Київської було збудовано за часів Ярослава Мудрого. Назвіть на честь кого? (доньки князя)
- Пам’ятник славному лицарю гетьманських часів? (Б.Хмельницькому)
- Пам’ятник жінці, яка була єдинею княгинею Київської Русі(Ольги)
- Пам’ятник Голокосту. З якими подіями в Україні він пов’язаний? (Голодомор 1930-1933 р.р.)
- Про яку легенду згадує Ольга Хорошковська? (вибіркове читання з підручника)
- Так що ж таке «легенда» ? (народний переказ, в основі якого лежать давні історії, події героїв)
- Пригадайте, з яких легенд ці рядки?
(«…. Княжна мусила вибратися з палацу. Вона побудувала хатку за Києвом. Дні і ночі вона плакала. З цих сліз і пішов струмок…») («Легенда про річку Либідь»)
(«…. Спершу ангели розібрали теплі краї, гори, пустелі. Лиш один не вибрав собі країни. Він вказав на землю, що була золотою від осіннього листя…» («Ангел-хранитель Києва»)
- Робота у «Проектній студії»
2.1. Проектуємо успіх у читанні такими вправами мовної розминки
(вправа на розвиток органів дихання)
Всі дихайте. Не дихайте. Нахиліться. Розігніться. Станьте прямо. Усміхніться.
- Переставте букви так, щоб отримати слова. Яке слово зайве і чому?
Царли (лицар)
Нах (хан)
Лявоне (неволя)
Вціпало (половці)
Тивві (квіти)
Ратва (трава)
Чкасоро (сорочка)
- Робота над силою голосу.Читання словосполучень
Слово вчителя
Розгін. Стрибок. І ось лечу.
Голосовий загін кручу.
Запис на дошці. Читання учнями вголос
- Було це даним – давно
Був тисяцький
З пошаною вступалися
Вирушив на половців
- Словникова робота : хан, половці, неволя, тисяцький.
Слово вчителя
Тепер потрібно вниз летіти,
Щоб добре ставить крапку вміти,
Запис на дошці. Читання дітьми
Одягнув сорочку,
Буйним вихром.
Пішли обоє
Сила дивна.
ІІІ. Робота в студії «Новини»
Опрацювання легенди «Вишивані квіти»
- Що являє собою назва легенди? На що вона орієнтує нас, читачів. (Прийом передбачення)
Дізнаємося, прочитавши твір.
- Індивідуальна робота підвищеної складності2-ом учням: під час читання легенди, скласти анотацію.
- Пошукове завдання: знайдіть відповідь у тексті легенди: чому українці вишивали на сорочці квіти?
Фізкультхвилинка
- Вибіркове читання
Знайдіть:
- Яким був Яромир?
- Його зовнішність?
- Які риси характеру мав Яромир?
- Що найбільше сподобалось у Доброславі?
- Яке чудо здійснили квіти з рідної землі?
- Робота у «Студії юних дикторів»
- Вкажіть, який темп читання і тон буде у автора, хана, Яромира, Доброслава, половців:
Темп читання | Тон читання |
НормальнийШвидкий Повільний | СхвильованийЗдивований Роздратований Самовпевнений Недовірливий Спокійний Вимогливий |
- Мовне – логічне завдання виконуємо у студії «У світі цікавого»
- Робота в групах
Доповніть влучними словами вирази:
- Він порушив зі своїми друзями на половців – коч….. людей, які в 11-12 столітті населяли степи між…. Дунаєм…. і Волгою….
- Чоловічі сорочки мали на грудях розг….. пазушок. Сорочки по коміру, пазушку та рукавах прикрашалися виш……
Зачитайте.
ІV. Підсумок уроку.
- Яке чудо здійснили квіти з рідної землі?
- Яка основна думка цієї легенди?
- Як називається легенда, яку ми читали?
V. Домашнє завдання, коментар до його виконання. Оцінювання.
С. 47-50 читати, підготовити розповідь, прочитати прислів’я, пояснити їх значення.
Нестандартний урок захоплює різними формами і методами навчання. Впродовж уроку учні співпрацюють в групах, розвивають навички діалогічного та монологічного мовлення.
Тетяна Андріївна провела чудовий іноваційний урок- телепередачі,цілий урок був приділений техніці читання.Особливо привернуло увагу робота у «Студії юних дикторів”.