Урок української літератури, 8 клас

Юрій Винничук. “Місце для дракона” – повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть “драконячі закони”

Автор: вчитель української мови та літератури Дацюк Ганна Анатоліївна

Тема: Юрій Винничук. «Місце для дракона» – повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть «драконячі закони».

Мета: ознайомити учнів із творчою особистістю Ю. Винничука та його роллю у сучасному літературному процесі; вчити аналізувати літературний твір, проводити паралель між фольклорною та авторською казкою, розкривати особливості повісті-казки; розвивати критичне мислення, вміння оцінювати людські думки та вчинки, виховувати почуття справедливості та рівноправності.

Тип уроку: урок-вивчення нового матеріалу

ТЛ: повість-казка, магічний реалізм

Обладнання: портрет письменника, художній текст, робочий зошит, дошка, комп’ютер, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал.

Презентація до уроку

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети.

Вступне слово учителя

Сьогодні ми розпочинаємо вивчення творчості сучасного українського письменника, талановитого філолога, журналіста, редактора, перекладача та суспільного діяча – Юрія Винничука. (Слайд 1)

Юрій Винничук народився 18 березня 1952 р. в місті Івано-Франківськ у родині лікаря.

У 1969 році Винничук Ю. П. вступив до Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, працював учителем української мови та літератури. У 1974 році переїжджає до Львова, де йому довелося спробувати себе у різного роду спеціальностях: від звичайного вантажника до професійного дизайнера-оформлювача. Винничук працює режисером у Львівському театрі естради «Не журись. Працював редактором таких журналів та газет, як «Post-Поступ», «Гульвіса», «Поступ». (Слайд 2)

Почувши, яке широке поле діяльності Юрія Винничук, ми розуміємо, що це серйозна особистість, яка зробила великий внесок в розвиток сучасної української літератури. На сьогоднішній день Юрію уже 64 роки, його твори перекладалися в Англії, Аргентині, Білорусі, Канаді, Німеччині, Польщі, Сербії, США, Франції, Хорватії, Чехії.

Проте, не применшуючи вартості усіх «дорослих» творів Юрія Винничука, найбільшої уваги потрібно надати його казкам. В одному інтерв’ю Юрій Винничук сам зауважив, що з дитинства і досі дуже любить казки, і йому здається, що він постійно пише самі казки. Одна з таких його казок, повість-казка «Місце для дракона», яку сьогодні ми і будемо розглядати

Відкриймо зошити і запишімо число та тему сьогоднішнього уроку. (Слайд 3)

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда

Якщо ми звернемо увагу на тему нашого уроку, то ми побачимо таке твердження: «Місце для дракона» – повість-казка про сучасний світ, у якому й досі живуть «драконячі закони».»

  • Чи справді ця казка про сучасний світ, адже головними персонажами, окрім дракона, є князь, воєвода, лицарі, джури, яких нинішньому суспільстві немає?

(Не зважаючи на те, що персонажі із казки – представники Середньовіччя, проте їхні долі, життєві ситуації, думки та вчинки такі ж, як і у сучасних людей)

  • А що означає, на вашу думку, словосполучення «драконячі закони» і як поводять себе люди, які за ними живуть? (Слайд 4)

Учитель заслуховує різні думки учнів і пропонує послухати історичний коментар від зарання підготовленого учня

Історичний коментар (Слай 5,6)

У Стародавній Греції був такий вираз: «Драконівські закони писані не чорнилом, а кров’ю», пов’язаний з діяльністю давньогрецького правителя Дракона (за іншими джерелами Драконта). Звід законів, уведений ним, передбачав надзвичайно суворі покарання – смертну кару – за провини.

Вони настільки закріпились у тогочасному суспільстві, що відмінити їх не наважувались і наступні правителі Греції.

  • Ось ми прослухали історичну довідку, як ви зрозуміли цю інформацію? Чи знаходите ви щось спільне між Давньою Грецією, казковим Люботином та нашим сучасним життям?

Підсумок бесіди:Повість казка «Місце для дракона» алегорично розповідає про сучасне життя. Насправді в усі часи закон і правда залежить від тих, на чиєму боці сила. Нажаль, для можновладців часто не важливо, що в багатьох випадках заради утвердження та підтримки їхніх законів ллється невинна кров.

Теорія літератури

Робота в зошиті

Ми уже частково обговорили твір Юрія Винничук і можемо дійти висновку, що він підіймає неймовірно складні проблеми. Проте викласти такий серйозний зміст автор вирішує у формі повісті-казки.

  • Що ж таке повість-казка? Чим вона відрізняється від казки? (Слайд 7)

Види казок

Повість — епічний жанр середнього розміру. Частіше за все їй відводять місце між романом і оповіданням.

Повість-казка, або казкова повість вирізняється тим, що в ній, як і в казці, багато вигадки та фантазії, але герої діють протягом тривалого часу.

Вчитель

Всі ми любимо казки. Напевне ви пам’ятаєте, як їх вам розповідали бабусі, читали батьки або в дитячому садку.

  • А хто ж складає казки? (Фольклорні казки створені народом, а літературні написані конкретним автором)

В попередніх класах ми уже читали як фольклорні, так і літературні казки, пригадаймо, що відрізняє ці два різновиди один від одного заповненням порівняльної таблиці.

Заповнення порівняльної таблиці (Слайд 8)

Фольклорні казки Літературні казки
Автор
 

 

Герої
 

 

Місце та час
 

 

Приклад: (Слайд 9)

Фольклорні казки Літературні казки
Автор
створені народом та відображають народні уявлення та ідеали; мають конкретного автора, вплив якого відчутний у тексті
Герої
присутнє чітке розмежування героїв на позитивних та негативних; складне поєднання доброго та поганого у характері героя, який більше, ніж фольклорний, наближений до життя;
Місце та час
дія відбувається в умовному казковому часі та просторі. в літературних казках часто вказується конкретний час та місце.

Ми з вами уже знаємо, що письменники творять в межах певного напряму літератури. Як напрями літератури ви пам’ятаєте? (романтизм, реалізм, модернізм..)

Як ви міркуєте в якому напрямі написана повфість казка «Місце для дракона»?

Очіковано, що учні скажуть, що цей твір фантастичний, проте написаний без прикрашування подій та вчинків, тому це реалізм. тому потрібно увести поняття «магічного реалізму», який є провідним методом творчості Юрія Винничука.

(Слайд 10)

Магічний реалізм – це реалізм, у якому органічно поєднуються елементи реального та фантастичного, побутового та міфічного, дійсного та уявного, таємничого. Магічний реалізм притаманний літературі Латинської Америки.

Корисно запропонувати учням прикладами із тексту довести, що твір насправді відноситься до магічного реалізму.

ІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

Метод «незакінчених речень» (Слайд 11)

(завдання учнів продовжити речення, не повторюючи відповідь однокласників)

Сьогодні на уроці я дізналася про/що…

IV. Домашнє завдання (Слайд 12)

Обовязкове: Дочитати повість-казку «Місце для дракона».

Оформити цитатну характеристику Дракона Грицька, Пустельника та князя.

За бажанням: намалювати ілюстрації до найцікавіших моментів твору, вміти розповідати про них.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. З цього конспекту можна взяти собі до педагогічної скарбнички роботу в зошитах,а також вивчення відомостей з теорії літератури.Вчитель прагне навчити учнів працювати самостійно.Слід більше використовувати активні методи та прийоми навчання.Але урок хороший.Дякую!

  2. Ганно Анатоліївно! Ваш урок містить дуже велику кількість інформаційного матеріалу , інколи здається ,що навіть занадто,бо це 8 клас. Майже відсутні інтерактивні методи роботи на уроці. Звичайно,треба допрацювати структуру уроку за методичними вимогами. Творчо попрацювати- і тоді урок буде кращим. Дякую Вам!

  3. Змістовно урок є дуже цікавим. Вчитель використовує одну інтерактивну вправу, проте можна було і більше. В структурі урока відсутні є організаційний момент, перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань учнів.

    1. Владеславе, дякую за коментар! Згідно з курсом методики викладання української літератури у ВДПУ, “організаційний момент” не є етапом уроку, але урок, на мій погляд логічно розпочатий етапом “мотивація навчальної діяльності. Щодо конкретного етапу перевірки домашнього завдання: він відсутній, але звичайно він є, бо без виконаної домашньої роботи (прочитати повість) цей урок просто неможливий.