Урок української мови у 6 класі
Поділ іменників на відміни
Відмінювання іменників І відміни
Автор: учитель української мови і літератури Меніна Галина Михайлівна
Презентація до уроку
Тема: Поділ іменників на відміни. Відмінювання іменників І відміни.
Мета: Продовжити роботу над вивченням граматичних та морфологічних ознак іменника. Ознайомити учнів із чинниками поділу іменників на відміни; удосконалювати практичні вміння учнів визначати відміну іменника, змінювати іменника І відміни за відмінками. Формувати орфографічні та пунктуаційні навички учнів. Розвивати правильне зв’язне мовлення учнів. Виховувати любов і пошану до рідної мови , рідної землі ;правильне розуміння людського щастя.
Тип уроку: Урок формування практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку :
І.Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Наявність робіт у зошитах. З’ясування незрозумілих питань.
ІІІ. Актуалізація опорних знань :
А) Запис у зошиті.
Б) Ознайомлення з роздатковим матеріалом(Файлові папки). Довідковим бюро.
В) Презентація “Частини мови” (на екран).
Г) Опорний конспект ”Іменник” (на екран).
Іменник – Предмет-Хто?Що?
Рід-чоловічий, жіночий, середній; спільного.
Речення-підмет-додаток.
Число-однина, множина(АБО).
Хто?-істота;Що?-неістота.
Відмінки: Називний, Родовий, Давальний,
Київ, Петренко – власна назва.
Знахідний, Орудний, Місцевий, Кл.ф.
Село,поле,щастя-загальна назва.
ВІДМІНИ
Д) Асоціативний ланцюжок.
Сонях-соняхи.
Вдалині ми побачили два великих поля соняхів.
Соняхів – аналіз ?
ІІІ. Основна частина.
- Оголошення теми , мети і завдань уроку(записати у зошити). Методи роботи на уроці: за групами (ряди); за варіантами (1, 2, 3, 4, 5, 6); у парах (парта).
- Повторення правил роботи на уроці:( файл №7,за варіантами)
Завдання – вираз висловити одним словом(іменником); слова записують на дошці.
А) Ми поважаємо права власні й чужі(Чемність – ж.р.,нульове закінчення)
Б) Ми не сміємося над чужими помилками (Толерантність).
В) Ми завжди допомагаємо один одному (Взаємодопомога).
Г) Ми слухаємо ,що нам хочуть сказати інші (Уважність).
Д) Ми цінуємо здобутки інших (Порядність).
Е)Ми намагаємось виконати роботу якнайкраще(Наполегливість).
6.Вивчення нового матеріалу.
Аналіз іменників:
Чемність , толерантність(лексичне значення), взаємодопомога(розбір за будовою), уважність, порядність, наполегливість.
Висновки: іменники жіночого роду; нульове закінчення – ІІІ відміна
Етапи визначення відміни: закінчення в початковій формі; рід .
Довідкове бюро: переклад слів; тлумачення слова чемний.
Б). Самостійна робота: підручник – с.107,таблиця(файл № 8)
7.Практичні вправи ,спрямовані на закріплення вивченого матеріалу :
А) Колективна усна робота над вправою 225 с. 107
На дошці і у зошитах: доля, хата, рік, душа, борщ.
Усно: решта слів «ланцюжком».
Молоко – ІІ,дихання –ІІ,вчинок -ІІ,золото – ІІ ,зілля –ІІ, куля – І, маля -4, сіль – ІІІ, звістка – І, різнотрав’я – ІІ, гордість – ІІІ.
Б) Самостійна робота : вправа 226(за варіантами по реченню).
Фізкультхвилинка
А). Вступне слово вчителя: Ірина Жиленко “Якби я знайшла чарівну паличку, попросила б у неї миру і благополуччя для своєї землі і своїх рідних (перехід прикметника в іменник).”
А)Розвиток мовлення.
А що б попросили ви ,коли б знайшли чарівну паличку ?(записати у зошити речення – Я б попросив (ла )щастя – І відміна,відмінювання )
……..,щастя!
Б)Навчальний диктант.
Щастя – це життя . Його не купиш, не вкрадеш. Воно просто приходить. Людина завжди радіє його появі.
Завдання :(Робота в групах,парах)
1.Пояснити орфограми, пунктограми.
2.Визначити члени речення.
3.З’ясувати відміну іменників, пояснити свій вибір.
4.Поставити іменники у непрямий відмінок, виділити закінчення (1- у родовий і т.д.)
Довідкове бюро: Тлумачний словник(щастя)
Словник синонімів (щастя)
Проблемне завдання : Використовуючи матеріал таблиці на ст.108-109 поясни поділ іменників І відміни на групи.
8.Узагальнення вивченого матеріалу : робота в парах.
Довідкове бюро:”Підкова щастя”
Завдання: знайти код іменників.
ІV. Домашнє завдання.
С.107-109,вправа 230;
Урок ефективний,не дає дітям нудьгувати.Роботу пожвавлює і фізхвилинка,і різноманітні завдання.
Вони сприяють формуванню стійкого інтересу до навчання, допомагають формувати навички навчальної діяльності, завдяки чому у них формуються міцні знання. Дякую!
Дуже цікава форма проведення уроку,інтерактивні технології використовує вчитель. Галина Михайлівна постійно активізує роботу учнів на уроці.Вдячна вчителю за такий вдалий конспект уроку!