mail@urok-ua.com

Конспект уроку української мови . 4 клас. Рід іменників. Змінювання іменників за числами

Автор: вчитель початкових класів Лобанова Юлія Анатоліївна

Screenshot_16Конспект уроку розрахований на учнів 4 класу. Містить цікаві творчі завдання, інтерактивні форми роботи, матеріал вивчається диференційовано, використовую різноманітні ігрові форми роботи, що дає змогу учням краще сприймати і запам’ятовувати матеріал.


 

Тема. Рід іменників. Змінювання іменників за числами

Мета: актуалізувати знання учнів про рід і число іменників; удосконалювати

вміння визначати рід і число, закріплювати вміння учнів визначати

частини мови;розвивати зв’язне мовлення, творчі  вміння побудови

речень, вміння аналізувати, порівнювати; виховувати любов до

української мови, бажання її вивчати

Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні картки із завданнями

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційна частина

Весела пісенька дзвіночка

Покликала нас на урок.

Я бачу ваші милі личка

І очі з безліччю думок.

Ми помандруєм в світ науки,

Що гордо МОВОЮ зовуть…

Та лиш кмітливість та увагу

З собою взяти не забудь…

  • Сьогодні наша подорож не звичайна, а космічна.
  • Що ми можемо побачити у космосі?
  • Ми будемо подорожувати по планетах.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

Старт

1.Перевірка домашнього завдання ( Вправа 96)

  • Прочитайте речення, які ви склали.
  • Усно опишіть птаха, зображеного на фотоілюстрації
  1. Вибіркове списування ( Слайд 1)

З поданих слів виписати:

1 варіант – іменники

2 варіант – прикметники

Мед, літає, бджола, гречаний, вулик, висить, яблуко, пасіка, пахучий, липовий, акація, акацієвий, смачний.

( Взаємоперевірка в парах)

  • Що вам нагадують ці слова?

Хвилинка цікавинка (Слайд 3)

Мед є символом достатку, добробуту і процвітання. Цей цінний продукт відомий людству з давніх часів. Його їли, ним лікувалися і використовували при багатьох потребах. Чудові властивості меду не тільки надають організму енергію та лікують від багатьох хвороб, а і сприяють омолодженню і довголіттю. Для отримання ложки меду ( 30г) 200 бджіл повинні збирати нектар протягом дня.

Планета «Каліграфія»( Слайд 4)

  • Космічні жителі цієї планети дуже люблять порядок, правильність і чистоту. Тому ми покажемо їм, як уміємо писати.

Повторення написання букви Аа, складів і слів з цією буквою.

Складання звукової моделі слів акація, акацієвий.

ІІІ. Повідомлення теми, мети. завдань уроку

  • Сьогодні на уроці ми пригадаємо, як змінюються іменники за родами, будемо визначати рід іменників. Ваше завдання бути уважними, кмітливими, активними, проявляти творчість і наполегливість у роботі.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

Планета  іменників(Слайд 5)

1 Станція. Число іменників

Робота з підручником. Вправа 97. Визначення числа іменників

  • Прочитайте вірш Д.Павличка. Доберіть до нього заголовок.

Гра «Впіймай число іменника»

( Читаю вірш, а учні на слух виписують іменники у однині – в першу колонку, а в множині – в другу)

Небеса прозорі, як глибінь ріки.

Падають, як зорі, з явора листки.

А над полем нитка дзвонить, як струна.

Зажурилась квітка – чує сніг вона.

  • Позначте закінчення іменників.
  • В українській мові існують слова, які вживаються лише у множині.

Граблі, санчата, вила, ворота, шахи, штани.

  • Зробіть висновок про те, як визначити число іменника.

2 Станція. Рід іменників (Слайд 6)

Робота за таблицею

Рід іменників
Чоловічий ( ч.р.) Жіночий ( ж.р.) Середній ( с.р.)
М’яч  ( він)

 

Сукня, парта, ніч ( вона) Дерево, дитя ( воно)
  • Зробіть висновок про закінчення іменників чоловічого, жіночого, середнього роду.

Гра «Знайди пару»

В учнів на партах картки із завданням

  • З поданих слів дівчатка вибирають іменники жіночого роду, хлопчики – чоловічого роду, повинні залишитись іменники середнього роду.

Калина, тополя, мак, ніч, рушник,степ, козак, голуб, гніздо, ластів’я, сіно, чорнобривець, верба, волошка, бажання.

3 Станція «Фізкультхвилинка»    «Тоне є проблема»  (Слайд 7)

Індивідуальні завдання для сильних учнів (Слайд 8)

  1. Дібрати іменники за групами:

Дерева –

Квіти –

Визначити рід дібраних слів

  1. Поставте слова за алфавітом, визначте рід.

Автомобіль, місто, картина, вікно, син, сестра, життя, море, бетон, поет.

Планета Мислителів(Слайд 9)

  • Відгадайте загадки, визначте рід і число слів – відгадок.

Відлітають за моря, у краї далекі, на будинках гнізда в’ють. Звуть же їх…

( лелеки)

Я червоний, я гіркий. Відгадайте, хто такий? ( Перець)

Хто ховає під кущі наші супи і борщі? ( Картопля)

На чотирьох ногах стою, ходити зовсім я не можу. Коли стомишся гуляти, то любиш на мені відпочивати ( Ліжко)

В неї хатка гарна, тиха, взимку повненька горіхів. В лісі любить вона жити. Відгадайте, хто це, діти? ( Білка)

На Землі (Слайд 10)

V. Підсумок уроку

Гра «Блискавка»

  • Я називаю іменник, ваше завдання – швидко визначити рід. Відповідати потрібно швидко, без затримки.

Ніч, поле, село, паляниця, квітка, човен, птах, дощ, веселка.

  • Що допомогло вам визначати рід іменників?
  • Як визначити число іменників?

VІ. Домашнє завдання (Слайд 11)

Вправа 99 –1) доповнити речення словами з довідки;

2) виписати 4 вислови про мову, визначити в іменниках рід і

число

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 оцінок. Рейтинг публікації: 0 з 5)
212

А що ви думаєте про цю публікацію? Чи була вона для вас корисною?

Авторизуватись з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Один коментар

  1. Юлія Анатоліївна, спасибі за хороший урок, космічну подорож. Вчителем використані цікаві завдання, прийоми ігрової технології, що сприяє розвитку інтересу до навчання. На жаль, у підсумку не має завершення цієї подорожі.