Урок української мови, 3 клас. Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова
Автор: Вчитель початкових класів Юсиченко Олена Вікторівна
Урок української мови (з мультимедійною підтримкою), мета якого – сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь слова у ряді спільнокореневих слів. Матеріал подано з використанням краєзнавчого матеріалу. Заслуговує на увагу робота над словниковим словом.
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь слова у ряді спільнокореневих слів, розвивати мовне чуття, виховувати любов до української мови, патріотичні почуття до рідного міста, школи.
Обладнання: ноутбук, проектор, макет дерева, картки з завданнями, презентація до уроку
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
І. Організаційний момент
І знову дзвоник кличе в клас,
Знання нові чекають вас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову.
Щоб краще все знати,
Починаємо ми працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
Знову на урок до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
(Запитання на кубику: Над яким розділом почали працювати? Як називається змінна частина слова? Для чого служить закінчення? Що називається основою слова? З яких частин складається основа? Що таке корінь?)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Молодці, ви добре справились із завданнями чарівного кубика.
- І сьогодні ми з вами будемо
- вчитись визначати корінь у ряді спільнокореневих слів;
- добирати спільнокореневі слова
- розрізняти слова , у яких корінь звучить однаково, але вони мають різне значення (Слайд 1)
ІV. Сприймання й усвідомлення матеріалу
- Підготуйте зошити для класної роботи. Покладіть їх правильно, сядьте рівненько. Запишіть число, класна робота. Листопад – останній місяць осені. Чому він отримав таку назву? На партах у вас лежать паперові листочки. За кожне виконане завдання чи відповідь ви кластимете собі листочок.
- Робота над віршем Л.І.Колотуші
– Послухайте вірш.
(Слайд 2)
Як згадаю слово Батьківщина,
Шостка в моїй пам’яті встає.
Рідна школа біля залізниці.
Все тут рідне, миле. Все своє!
– До чого спонукають рядки цього вірша? А написала його ваша вчителька інформатики Колотуша Лариса Іванівна, яка теж навчалась у нашій дванадцятій школі.
- Діти, любіть рідне місто, свою школу. Це ваша маленька батьківщина.
- Які слова з віршика вам найближчі, найрідніші?
- Доберіть до слів Шостка і школа родичів – спільнокореневі із запропонованих слів: школяр, шосткинець, шкільний, Шосткинщина, школярка, шосткинський (Таблички зі словами на дошці) (2 учні біля дошки)
- Хто думає так само, покажіть зелений кружечок. Хто не згодний – червоний. Всі згодні.
- А чому ці слова спільнокореневі? (Ці слова мають спільне значення і спільний корінь)
- Давайте спробуємо вивести правило, які ж слова називаються спільнокореневими?
- Запишіть ці слова, позначте корінь.
- Запам’ятайте! Слова, у яких спільний корінь, є спільнокореневими (спорідненими) словами. У них корінь має спільне для всіх слів значення.
- Прочитайте правило на с. 55 підручника (за підручником М.Д.Захарійчук, А.І.Мовчан)
- Діти, а зараз виконаємо завдання від Розумійка і ви дізнаєтесь, хто є головною людиною у школі чи іншому закладі. (Слайд 3). Слово директор – словникове, і запам’ятайте правопис цього слова.
- Прослухайте текст, це цікаво знати (Слайд 4)
- Так хто був першим директором Шосткинського краєзнавчого музею?А як звуть директора нашої школи?
Хвилинка каліграфії
Д ди ир ек ор директор
Директор школи привітав усіх з початком навчального року.
Дібрати спільнокореневі слова до слова директор.
- Подивіться на дошку, як я запишу букви , з’єднання і слово. Запишіть у зошити. Визначимо наголошений склад, запалимо ліхтарики під ненаголошеними голосними. Прочитайте речення, запишіть його каліграфічно у зошити. (Слайд 5)
- Доберіть спільнокореневі слова до слова директор. (Директорський, директорка, директорувати, дирекція)
- Фізкультхвилинка (Слайд 6)
V. Узагальнення і систематизація отриманих знань
1. Мовні дослідження
– Прочитайте текст (на картках)
Є біля нашої школи березняк. Посадили його дбайливі руки учнів, що навчалися у нашій школі. Милують очі перехожих білокорі берези. Восени розплітають вони золоті коси. Взимку красуні бачать зимовий сон. А як прийде весна, звеселять перехожих смарагдовим листям.
Березовий гай – добра пам’ять про школярів, що вже стали дорослими.
- Що є біля нашої школи?
- Хто його посадив?
- Зверніть увагу, які красиві берези восени. (Слайд 7)
- А що роблять вони взимку? Прочитайте.
- А чим веселять перехожих красуні навесні?Зверніть увагу: Смарагд – дорогоцінний камінь зеленого кольору.
- Яка ж неповторна краса рідного краю! Вчіться помічати її, берегти і примножувати.
Вибіркове списування
– 1 ряд: Спишіть речення, яке може стати підписом до 1 – го малюнка.
– 2 ряд: Спишіть речення, яке може стати підписом до 2 – го малюнка.
– 3 ряд: Спишіть речення , яке може стати підписом до 3 – го малюнка.
– Які речення ви списали?
Робота в парі
– Знайдіть і підкресліть спільнокореневі слова.
– Які спільнокореневі слова ви підкреслили? (Березняк, берези, березовий). Доведіть, чому ці слова є спорідненими.
Вправа «Прес»
° Ми вважаємо, що ці слова спільнокореневі.
° Тому що у них спільний корінь –берез- і корінь має спільне для всіх значення.
° Отже, слова березняк, берези, березовий – спільнокореневі або споріднені.
– Хто вважає так само, покажіть зелений кружечок, хто має іншу думку – червоний.
– Запишіть ці слова у зошит, позначте корінь.
2. Робота в групах. А тепер пограємо у гру. Об’єднайтесь, будь ласка, у раніше створені групи. Пам’ятайте правила роботи у групі.
Завдання. Вам потрібно серед слів – родичів знайти шпигуна, тобто слово, яке не є спільнокореневим до поданих слів.
- Мак, маківка, макарони, мачинка, маковий.
- Хвиля, хвилястий, хвилюватись, хвилька.
- Дощик, задощило, дощовий, дощатий..
- Мило, мильниця, милитися, милуватися, мильний.
- Малюнок , мальований, малятко, малювати.
- Літера, літак, відліт, зліт, політати, перелітний.
– Група вирішила, що відповідати буду я.
Висновок. Корені звучать однаково, але значення мають різне. Це не спільнокореневі слова.
- Робота над текстом (с.55, впр.117)
– Прочитайте текст. Поверніться один до одного і перекажіть його.
- Прочитайте виділені слова.
- Назвіть корінь у цих словах. Чи однакове значення він має?
Вправа «Навчання у русі»
- Встаньте всі. Якщо однакове – стійте на місці. Якщо різне – тупотіть ногами.
- Молодці. У виділених словах корінь –баб- має різне значення.
- Звернемося до словника на с.56, прочитайте значення цих слів. (Слайд 8 )
- Запам’ятайте! Слова, корені яких тільки звучать однаково, але мають різне значення, – різнокореневі.
- Повернемося до впр.117, прочитайте останній абзац. До кого звертається хлопчик? ( До бабці). Які слова – синоніми ви прочитали у словничку? (Бабуся, бабусечка). А як ви звертаєтесь до своїх рідненьких бабусь? Я впевнена, що ви їх дуже любите, піклуєтесь про них.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
- Яка ж чудова, мелодійна, багата українська мова! Скільки гарних слів вона має! Я хочу, щоб ви берегли рідну мову, розвивали, збагачували новими словами.
Як немає України без калини, верби, так не може бути й України без нашої рідної мови
– Давайте і ми посадимо своє дерево з коренем – мов -. Підходьте до дошки, обирайте картки , читайте споріднені слова, прикріплюйте їх до нашого деревця. Чому вони споріднені?
А внизу під корінь нашого незвичайного дерева посиплемо всі ті листочки, що ви заробили, працюючи на уроці. Он їх скільки! Хай росте деревце. Хай розвивається наша рідна неповторна українська мова! (Слайд 9)
VІІ. Домашнє завдання
Кожній дитині у конверті.
- Відкрити вдома.
- Перед виконанням повторити правило на с. 55.
Поаплодуйте собі за гарну роботу на уроці. Поверніться і поділіться своїм гарним настроєм з присутніми. (Слайд 10)
Презентація до уроку
Змістовний та цікавий комбінований урок. Вчитель використовує багато інтерактивних методів: “Прес”, “Кубування”, “Робота в групах”. Яскрава презентація допомагає в роботі учителю та учням сприймати краще матеріал уроку.
Оксано Миколаївно! Дякую за увагу до конспекту мого уроку.
Дуже цікавий матеріал. Тема непроста, часто викликає в учнів труднощі. Ви склали такі різноманітні завдання, які допоможуть розглянути цю тему з різних боків. Цікаво. Беру на замітку!
Ольго! Я вдячна Вам за коментар.
Олено Вікторівно ! Урок захоплює з самого початку. Використання усіх форм і методів навчання вважаю доцільним. Вчитель звертає увагу на емоційний стан дітей, корисне домашнє завдання є підтвердженням цього.
Марино! Мені дуже приємно читати Ваш відгук. Дякую.
Олено Вікторівно ! Урок побудований згідно методичних вимог та із використанням різноманітних інтерактивних технологій роботи. Ви постійно працюєте над активізацією роботи на уроці,над збагаченням словникового запасу учнів, над розвитком мовлення. Усе на уроці витримано,грамотно,досконало. Дякую Вам за урок. Творчості Вам та натхнення..
Лідіє Степанівно! Щиро дякую за увагу до мого конспекту уроку. Спасибі за теплі побажання.
Змістовний краєзнавчий матеріал вдало поєднаний з темою уроку. А інтерактивні методи навчання роблять урок інноваційним, цікавим, сучасним. Важливе місце на уроці вчителька надала словниковій роботі. Подання домашнього завдання у нестандартній формі теж спонукає учнів до активізації навчальної діяльності. Дякую.
Дякую, мені дуже приємно читати Ваш відгук.
Гарний урок. Різні види і форми роботи на уроці. Гарна ідея з мовним деревом. Домашнє завдання в конвертах дає дітям інтригу. Так тримати.
Таню! Дякую за гарні слова і побажання.