Урок узагальнення по темі “Закономірності формування природи материків та океанів”
Автор: вчитель географії Кирильчатенко Алла Михайлівна
Урок розроблено згідно програми.Дані матеріали допомужуть учителю при підготовці до уроку
Тема: урок узагальнення “Закономірності формування природи материків та океанів”
Мета:
- узагальнити та систематизувати знання учнів за вивченими темами; вдосконалити вміння та навички працювати з картами атласу, виконувати тестові завдання; установити закономірності
у взаємодії Світового океану, атмосфери та суходолу, проаналізувати їх наслідки; - розвивати вміння самостійно контролювати час даний на виконання роботи;
- виховувати увагу, самостійність, інтерес до предмету
Обладнання: роздатковий матеріал, атласи
Тип уроку: підсумковий урок
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь
Бесіда за запитаннями
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Вивчивши розділ “Загальні закономірносі формування природи материків та океанів” ви знаєте тепер, що в природі немає нічого випадкового. Всі природні компоненти взаємоповя’зані і виконують свої функції. На завершення ви виконаєте тестові завдання, які допоможуть вам систематизувати і перевірити ваші знання.
- IV. Узагальнення і систематизація знань
Випереджувальне завдання
Дослідження. Взаємодія Світового океану, атмосфери та суходолу,
її наслідки. Доберіть приклади взаємодії Світового океану, атмосфери
та суходолу та поясніть її. Зобразіть результати свого дослідження у вигляді логічно-структурної схеми.
Запитання та завдання
- Що таке водна маса? Назвіть основні їх типи. Які водні маси виокремлюють
у поверхневому шарі океану? - Що впливає на солоність океанічних вод?
- Поясніть, від чого залежить температура вод Світового океану.
- Назвіть причини утворення поверхневих течій.
- Порівняйте течії Північної і Південної півкуль. Яка існує закономірність їх розміщення?
Працюємо з картою та атласом
Порівняйте карту вітрів і океанічних течій. Що між ними спільного? Яка існує закономірність у розміщенні течій?
Сторінка дослідника
За допомогою карт атласу проаналізуйте, як змінюється температура поверхневих вод Світового океану. Зробіть висновки, підтверджуючи
їх прикладами.
Тестові завдання
I. Варіант
- Оберіть частину світу, що розташована переважно в Західній півкулі: а) Америка;
б) Африка;
в) Азія;
г) Австралія.
- Зазначте доказ кулястості Землі:
а) зміна пір року;
б) форма Землі;
в) зміна кута падіння сонячних променів впродовж року;
г) збільшення дальності видимого горизонту з висотою.
- День рівнодення буває:
а) 22 грудня; в) 22 червня.
б) 21 березня;
- Хто висунув гіпотезу дрейфу материків
а) А.Вегенер;
б) Ч.Дарвін;
в) М.Фліндерс.
- Найстаріша геологічна ера:
а) палеозойська;
б) мезозойська;
в) архейська;
г) кайнозойська.
- Зазначте складчасті гори на материку Євразія:
а) Анди;
б) Гімалаї;
в) Скандинавські;
г) Уральські.
- Які постійні вітри виникають в атмосфері:
а) пасати;
б) мусони.
- Середні температури екваторіальних водних мас становлять:
а) 0 – 10
б) +25 – 29
в) +15 – 25
- Середня солоність тропічних водних мас становить:
а) понад 35‰;
б) до 33‰;
в) 34 – 10‰.
- Оберіть природні зони, які поширені в помірному географічному поясі:
а) степи; в) савани;
б) лісостепи; г) тундра.
11. Оберіть три холодні течії Світового океану:
а) Західних Вітрів;
б) Куросіо;
в) Сомалійська;
г) Гольфстрім;
д) Каліфорнійська;
е) Південна Пасатна.
- Установіть відповідність між півостровами та природними зонами, що там поширені:
1) Лабрадор; а) степ і лісостеп;
2) Аравійський; б) тундра і лісотундра;
3) Сомалі; в) твердолисті вічнозелені ліси і чагарники;
4) Піренейський. г) савани і рідколісся;
д) напівпустелі і пустелі.
II. Варіант
- Оберіть частину світу, що розташована переважно в Західній півкулі: а) Америка; г) Австралія.
б) Африка;
в) Азія;
- Зазначте доказ кулястості Землі:
а) зміна пір року;
б) форма Землі;
в) зміна кута падіння сонячних променів впродовж року;
г) поступове зникнення кораблів за обрій у відкритому океані.
- День сонцестояння буває:
а) 22 грудня;
б) 21 березня;
в) 23 вересня.
- Геологічну історію Землі поділено на ……ер:
а) 5; в) 7.
б) 6;
- Як називається порівняно стійка велика ділянка земної кори:
а) сейсмічний пояс;
б) платформа;
в) плита.
- Зазначте складчасті гори на материку Євразія:
а) Анди;
б) Альпи;
в) Скандинавські;
г) Уральські.
- Які постійні вітри виникають в атмосфері:
а) пасати;
б) мусони.
- Середні температури полярних водних мас становлять:
а) до – 1,8 ;
б)10 – 15 ;
в) +15 – 25 .
- Середня солоність помірних водних мас становить:
а) понад 35‰;
б) до 33‰;
в) 34 – 10‰.
- Оберіть природні зони, які поширені в тропічному географічному поясі:
а) степи;
б) лісостепи;
в) савани і рідколісся;
г) пустелі і напівпустелі.
- Оберіть теплі течії Світового океану:
а) Західних Вітрів;
б) Куросіо;
в) Сомалійська;
г) Гольфстрім;
д) Каліфорнійська;
е) Південна Пасатна.
- Установіть відповідність між півостровами та природними зонами, що там поширені:
1) Індостан; а) степова;
2) Піренейський; б) тундра і лісотундра;
3) Флорида; в) твердолисті вічнозелені ліси і чагарники;
4) Кримський. г) савана і рідколісся;
д) перемінно-вологі ліси.
- Підсумок уроку
- Домашнє завдання:
- Повторити § 3 – 11.
- Підготувати повідомлення про дослідників Африки.
- Підготувати цікаві повідомлення про материк.
Список використаних джерел:
Література:
- Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш. Географія 7 клас – Київ “Генеза”
2015. - Довгань Г.Д. Географія материків і океанів. 7 клас: Наочний довідник. – К.; Х.: Веста, 200
Презентації до уроку
Заванатажити презентацію на диск
Алла Михайлівна, тестові завдання, які запропановані учням в якості контролю знань, відповідають лише початковому рівню. На жаль, не має диференціації. Стосовно конспекту, вважаю, потрібно більш детальніше описувати етапи уроку.