mail@urok-ua.com

Урок з географії на тему: “Ріки України” з використанням ЕЗН та мультимедійного проектора

Автор: Вчитель географії Мусієнко Наталія Анатоліївна

Даний урок розкриває особливості вод суходолу України на прикладі вивчення річок. Мета уроку – розкрити взаємодію у системі "річка-море-географічна оболонка". На основі випереджальної роботи учнів розширити уявлення школярів про найбільші річки України, їх режим, живлення та поведінку. Надзвичайно важливим є обєднуючий момент: розглянути річки України в контексті взаємодії у системі географічної оболонки на основі знань, набутих при вивченні попередніх курсів географії та сформувати цілісне сприйняття річки, як частину гідросфери та її охорону.Даний урок розкриває особливості вод суходолу України на прикладі вивчення річок. Мета уроку – розкрити взаємодію у системі “річка-море-географічна оболонка”. На основі випереджальної роботи учнів розширити уявлення школярів про найбільші річки України, їх режим, живлення та поведінку. Надзвичайно важливим є обєднуючий момент: розглянути річки України в контексті взаємодії у системі географічної оболонки на основі знань, набутих при вивченні попередніх курсів географії та сформувати цілісне сприйняття річки, як частину гідросфери та її охорону.


 

Тема: Ріки України

Мета:  –   продовжити формувати поняття про природні умови України;

  • розглянути основні річки України;
  • розкрити взаємодію у системі «річка-море-географічна оболонка»
  • вчити учнів проявляти себе в нестандартних ситуаціях;
  • продовжити формувати науковий світогляд учнів;
  • виховувати почуття відповідальності, поваги, людської гідності, патріотизму;
  • розвивати географічну мову, вміння працювати з ЕЗН;
  • розвивати пам’ять, мислення, увагу, вміння працювати з тематичними картами.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, атласи, фізична карта України, проектор

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Перегляд відеофільму «Річки нашого краю» ( 8хв.)

ІІІ. Вивчення матеріалу нової теми.

Завдання уроку: 1слайд –  розкрийте географічну суть  взаємодії  у системі «річка – море». Обґрунтуйте значення цієї системи для географічної оболонки Землі.

Отже, ніби листаючи сторінки журналу, перегорнемо  ваші знання та вміння, отримані раніше. Багато нового ви дізнаєтеся сьогодні. Перегляд презентації.

2слайд.  Річка – природний водний потік, що протікає в зниженнях рельєфу, створених її рухом.

Річка витікає з джерел, озера чи болота, має сформоване річище і тече під дією сили тяжіння, живиться поверхневими і підземними водами.

3 слайд.  Класифікація річок.

1) за характером рельєфу місцевості:

– рівнинні   (Амазонка, Дніпро )

– гірські ( Колорадо, Тиса )

– змішані ( Дністер, Хуанхе )

2) за площею басейну річки та за довжиною :

– великі – понад 500км

– середні – від 100 до 500км

– малі – до 100км

В Україні річок понад 10км майже 4000, понад 100км – 120, великих річок – 8. Всього налічується 63тис.природних водотоків.

3) за способом живлення:

– снігові та  дощові

– льодовикові та  підземного живлення

– змішані

Живлення річок визначається кліматичними умовами території країни. В Україні річки мають змішаний тип живлення.

4) за стійкістю русла:

– стійкі та нестійкі

5) за льодовим режимом:

– замерзаючі та незамерзаючі.

4 слайд.  Україна має густу річкову сітку. На 1 км² території припадає 0,25 км річок. Розподіл річок по території залежить від клімату та рельєфу. Найбільша густота річкової мережі – в горах, найменша – на узбережжі морів. Більшість річок належить до рівнинного типу і живиться талими сніговими водами. Річки Карпат і Кримських гір живляться водами атмосферних опадів –  мають паводковий режим.

5 слайд.  Найдовші річки України, понад 500км:

  • Дніпро – 2201км
  • Дністер – 1362км
  • Десна – 1130км
  • Сіверський Донець – 1053км
  • Пд. Буг – 806км
  • Псел – 717км
  • Горинь – 659км
  • Інгулець – 549км

( Заслуховують повідомлення учнів про річки України).

6 слайд.  Море – частина океану, яка відособлена від нього суходолом, підвищенням підводного рельєфу або островами і відрізняється своїми властивостями (солоністю, прозорістю, температурою, течіями).

7 слайд.  Класифікація морів.

За ступенем відособлення та режимом моря:

  • внутрішні (Чорне, Середземне)
  • окраїнні ( Берингове, Охотське)
  • міжострівні (Карибське, Іонічне)

8 слайд.  Найбільші моря Світового океану:

  • Філіппінське
  • Коралове
  • Аравійське
  • Пд. Китайське
  • море Ведела
  • Карибське
  • Середземне
  • Тасманове
  • Берингове

9 слайд. Світовий кругообіг води – це безперервний процес переміщення води з Світового океану на суходіл через атмосферу і з суходолу – знову у Світовий океан.

10 слайд. Кругообіг води заклав основу географічної  оболонки – взаємозв’язок та цілісність її складових. Це стало важливим кроком у розвитку життя на Землі.

Географічна оболонка – це комплексна природна система, в якій межують, стикаються, проникають і взаємодіють між собою літосфера, гідросфера, атмосфера і біосфера в умовах одночасного впливу внутрішньої та зовнішньої енергії.

Географічною ця система називається тому, що об’єднує в єдине ціле живу та неживу природу.

11 слайд.  Закономірності географічної оболонки:

  • цілісність
  • ритмічність
  • зональність

ІV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

Дайте відповідь на поставлене запитання початку уроку («Мозкова атака»)

V. Підведення підсумків, оголошення домашнього завдання.

12 слайд. Висновки:

  1. річка – найактивніша ланка у кругообігу води в природі
  2. річки повертають в море 2/3 опадів, а море виносить їх у Світовий океан, тому тримається рівновага водного балансу планети
  3. кругообіг води заклав основу географічної оболонки – взаємозв’язок та цілісність її складових
  4. вода визначає існування географічної оболонки, зв’язує її з іншими сферами Землі
  5. Україна має густу річкову сітку. На 1 км² території припадає 0,25 км річок.
  6. Дніпро – водна артерія України, вона забезпечує водою 2/3 населення України. До великих річок України також належать Десна, Сіверський Донець, Пд. Буг, Дністер
  7. Більшість річок України належить до рівнинного типу і живиться талими сніговими водами (Дніпро, Пд. Буг, Десна). Річки Карпат і Кримських гір живляться водами атмосферних опадів – мають паводковий режим.
  8. Географічна оболонка – найбільший ПТК Землі. Охорона її складових компонентів – справа кожного із нас.

    Домашнє завдання: опрацювати §28;

*скласти кросворд по вивченій темі (не менше 20термінів).

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Урок змістовний. Матеріал цікавий. Можна використовувати як досвідчному вчителю так і новачку. Раджу більше використовувати різних форм  роботи з учнями на уроці. Дякую

  2. Використання мультімедійного проектору, безумовно, надає вчителю більше можливостей, впершу чергу, для зацікавлення учнів. Мабуть, цікавий відеофільм “Річки нашого краю”, гарна презентація, але мені не вистачає самостійної роботи учнів ( тільки “мозкова атака”). Це вже 8 клас, а там і задачі, і нові поняття. Назвали урок “Ріки України” – якщо повторення, то чому не згадали всі елементи річкової долини, системи; які праві, які ліві притоки, а повторювали закономірності географічної оболонки? Взагалі з конспекту уроку не видно роботи з картами. Але, це моя думка. Враження від уроку позитивні. Дякую. Бажаю успіхів, натхнення.

  3. Наталіє Анатоліївно! Використання ЕЗН на уроці – вимога часу. Ви робите це майстерно. Учні не тільки запам’ятали великий обсяг матеріалу про Україну, але й порівняли його з географією світу. Дякую.