mail@urok-ua.com

Урок з образотворчого мистецтва для 6 класу

Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем.

Автор: учитель музичного та образотворчого мистецтва Царинна Людмила Геннадіївна

Пейзаж

Тема уроку: Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем.

Завдання: створення замальовки зимового пейзажу нетрадиційною технікою: акварельні фарби та парафінова свічка

Мета уроку

  • сформувати в учнів знання про пейзаж як один із жанрів живопису;
  • застосовувати знання про пейзаж як жанр образотворчого мистецтва та різновиди пейзажу;
  • формувати уміння поєднання кольорів під час виконання пейзажу за різним колористичним забарвленням (холодним чи теплим);
  • удосконалювати навички роботи акварельними фарбами і при цьому поєднувати їх з нетрадиційними техніками;
  • розвивати спостережливість, пам’ять, системність мислення під час занять живописом;
  • виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу, вироблення активної життєвої позиції.

Методи навчання:  інформаційно – рецептивний (пояснювально-ілюстративний), евристичний (проблемного викладу), частково – пошуковий, репродуктивний (відтворюючий) – словесні (розповідь, бесіда); наочні (ілюстрація,  демонстрація); практичні (вправи).

Форма організації: урок – дослідження; виконання вправ та творчої роботи – в групах, в парах, індивідуально – групова робота.

Тип уроку: комбінований.

Техніка виконання: акварельний живопис (акварель + парафінова свічка)

Оснащення уроку:

  • Зоровий ряд: репродукції картин відомих художників із зображенням пейзажу; дитячі роботи; таблиці «Колірний круг», «Холодні і теплі кольори»; словничок – довідничок з теми «Пейзаж»; індивідуальні технологічні картки «Етапи виконання роботи», «Зображення дерева»; презентація «Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем», відео вставки «Малюнок аквареллю і воском» (03:19), «Малюнок для виконання» (03:48), «Зима воском і аквареллю» (01:23), відеофізкультхвилинка (01:15), гра «Філворд», гра «Дешифрувальник»;
  • Матеріали та інструменти: аркуш альбомного паперу формату А4, (аркуш акварельного паперу), акварельні фарби, парафінова свічка, пензлі №12, 6, 2, стаканчик з водою, обріз тканини для вижимання пензлів, палітра, малярний скотч;
  • Обладнання: проектор, ноутбук

Терміни й поняття: «живопис», «види живопису», «пейзаж», «лесування», «холодні кольори», «теплі кольори»

План уроку

«Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем»

І. Організаційний момент – (до 1,5 хв.)

ІІ. Повторення вивченого на попередніх уроках – (до 2 хв.)

  • Метод «Мікрофон»

ІІІ. Актуалізація опорних знань – (до 3 хв.)

  • Гра «Назвіть жанр живопису за картиною»

ІV. Мотивація знань учнів – (до 4 хв.)

  • Гра «Дешифрувальник»
  • Складання «Асоціативного куща»
  1. V. Повідомлення теми і мети уроку – (до 1,5 хв.)
  • Очікування «Дерево сподівань»

VІ. Вивчення нового матеріалу – (до 6 хв.)

  • Перегляд слайдів «Пейзаж. Види пейзажу»
  • Робота з «Словничком»
  • Виступ дослідницької групи з супроводжуючим відео

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу – (до 5 хв.)

  • Робота в парах – Гра «Плутанка»

Фізкультхвилинка – (до 1,5 хв.)

VІІІ. Практична робота – (до 15 хв.)

  • Перегляд відео «Зима воском і аквареллю»
  • Технологічна картка:
  • План роботи
  • Етапи роботи над пейзажем із застосуванням парафінової свічки:
  • Виконання практичної роботи під звучання відеоролика «Малюнок для виконання» (музичний супровід – Кріс Сфіріс «музика моєї душі»)
  • Теплі і холодні кольори (таблиця)
  • Змішування кольорів (таблиця)

ІХ. Підведення підсумків виконання практичної роботи («Хвилинка слави») – (до 3 хв.)

Х. Підсумок уроку- (до 2 хв.)

  • Рефлексія
  • Метод «Прес»
  • Повернення до «Дерева очікувань»

ХІ. Домашнє завдання – (до 0,5 хв.)

Хід уроку:

 І. Організаційна частина:                                                Слайд 1

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи, швидше в клас.

Попрацюємо старанно,

Щоб урок пройшов цей гарно.

  • Перевірка робочого місця учня до роботи на уроці
  • Приготування акварельних фарб до роботи (змочити водою)

ІІ. Повторення вивченого на попередніх уроках:

  • Метод «Мікрофон»  Слайд 2
  • Що таке мистецтво? (Чарівний світ краси)
  • Назвіть види образотворчого мистецтва? (Графіка, живопис, скульптура, архітектура, декоративно-прикладне мистецтво)
  • Давайте пригадаємо, що ж таке живопис? (Це вид образотворчого мистецтва, художнє зображення, яке створене фарбами на площині – папері, полотні, картоні, дошці, стіні, склі)(В перекладі означає – «красиво малювати», «писати»)

ІІІ. Актуалізація опорних знань:                                     Слайд 3 – 11

  • Гра «Назвіть жанр живопису за картиною»
  • Живопису, як і кожному виду образотворчого мистецтва, підпорядковуються свої жанри. Давайте їх пригадаємо, назвавши жанр живопису за переглядом репродукції картини.

Живопис

  • Пейзаж Слайд 3
  • Батальний Слайд 4
  • Портрет Слайд 5
  • Натюрморт Слайд 6
  • Анімалістичний Слайд 7
  • Побутовий Слайд 8
  • Релігійний Слайд 9
  • Історичний Слайд 10
  • Міфологічний Слайд 11

ІV. Мотивація знань учнів:

  • Гра «Дешифрувальник» Слайд 12
  • Прочитавши літери в напрямку за годинниковою стрілкою, ви дізнаєтеся, про який жанр живопису в нас сьогодні піде розмова. (Пейзаж)
  • Дійсно, це пейзаж, запам’ятайте: Слайд 13

Якщо бачиш на картині

Річка вдалину біжить,

А чи сніг, чи білий іній

Між деревами лежить,

А чи сонячна рівнина,

А чи поле, чи шалаш –

Ця картина неодмінно

Називається – ПЕЙЗАЖ

  • Складання «Асоціативного куща» Слайд 14
  • Пропоную скласти «Асоціативний кущ» до поняття «Пейзаж», тобто, потрібно під стрілочками дописати слова, які характеризують дане слово.

Пейзаж

  • Колір
  • Море
  • Природа
  • Холодна гама
  • Тепла гама
  • Площина
  • Техніки
  • Матеріали

V. Повідомлення теми і мети уроку:

  • Діти, погляньте на ці дитячі роботи, де зображені природа в різні пори року, вулиця міста, море тощо. Ці всі зображення об’єднує головний виражальний засіб – це колір, а різняться вони темами.

(Презентація дитячих робіт на тему «Пейзаж»)

  • Існує поняття, що допоможе нам розібратися в розмаїтті цих зображень. Це поняття – «пейзаж».

Слайд 15

  • Тема нашого уроку – «Пейзаж. Історія пейзажу. Розвиток пейзажного жанру в Україні і світі. Етапи роботи над пейзажем».

Слайд 16

  • Ми ознайомимося з основними поняттями пейзажу та його видами; закріпимо етапи роботи над пейзажем та «напишемо» зимовий пейзаж акварельними фарбами.
  • Очікування «Дерево сподівань»                                    Слайд 17
  • Діти, що ви очікуєте від уроку? (Ознайомитися з пейзажем, як одним із жанрів живопису, збагатити свої знання про пейзаж, дізнатися історію виникнення пейзажного жанру, перевірити свої вміння роботі з аквареллю і т.д.)
  • Діти, у нас є символічне дерево – це «дерево сподівань та здійснення бажань». У вас у кожного є символічні сніжинки, на яких з одного боку ви можете зараз записати свої сподівання від уроку. В кінці уроку, якщо ваші сподівання справдилися, то з іншого боку можете намалювати «смайлика», який посміхається, а якщо не справдилися, то намалюйте «смайлика», який сумує.

VІ. Вивчення нового матеріалу:

  • Сьогодні, як ви зрозуміли, мова на уроці піде про пейзаж.

Слайд 18

  • Робота із «Словничком»
  • Слово «Пейзаж» – (від фр. означає «місцевість») – це жанр живопису, в якому об’єктом зображення є природа, краєвиди міст і сіл, моря.

Пейзажі бувають різні.

Слайд 19

Жанри живопису з’явилися тоді, коли художники почали зображати на своїх полотнах різні теми. Головне завдання художника – пейзажиста – відтворити всю красу природи.

Слайд 20

Буває природний пейзаж.

Слайд 21

Буває – сільський.

Слайд 22

Пейзаж може бути міським. Ще називають урбаністичним, що в перекладі з лат. означає «місто».

Слайд 23

В природному пейзажі розрізняють морський – марину, а художників, що малюють море, називають мариністами.

Слайд 24

З точки зору часу пейзажі бувають історичними, що відтворюють уже неіснуючі пам’ятки архітектури.

Слайд 25

Пейзаж може бути сучасним.

Слайд 26

А якщо на картині намальовано місто майбутнього, то такий пейзаж називатиметься футуристичним.

Слайд 27

Пейзаж може доповнюватися постатями людей і тварин, навіть цілими сценами, але головним «героєм» в ньому завжди залишається природа.

  • Виступ дослідницької групи:

Дослідник 1:      Слайд 28

Ще митці доби неоліту зображували людей і тварин в оточенні річок, дерев, трави. Художники в Давньому Єгипті використовували зображення природи в сценах жнив, полювання, рибальства.

Тривалий час пейзаж виконував лише другорядну роль. Йому не приділяли особливої уваги.

Дослідник 2:      Слайд 29

Пейзаж як самостійний жанр мистецтва вперше виник у Китаї в 6 столітті. Китайські художники зображували добре відомі своєю красою краєвиди. Під впливом китайського склався і японський пейзаж. У Візантії середньовічні художники застосували систему схематичного зображення природи:  кілька дерев означали ліс, гірки – скелясту місцевість, башта – місто. Такі умовні пейзажі можна також побачити на українських іконах.

Дослідник 3:    Слайд 30

У цей самий час майстри в Західній Європі та в епоху Відродження вже натуралістично (схожими на справжні, натуральні) зображували рослини в своїх картинах. Проте пейзаж ще продовжував виконувати роль тла в портретах і сюжетних композиціях. Вперше в Європі природа стала головною «дійовою особою» в картині лише 300 років тому, а в 19 століття  художники почали зображувати навколишню природу такою, якою вона є, якою вони її бачили. Французькі живописці почали малювати природу з натури, на відкритому повітрі – «пленері».

Дослідник 4:     Слайд 32

Розвиток пейзажного живопису в Україні пов’язаний з роботами Тараса Шевченка – в серії «Мальовнича Україна». Розквіт цього жанру припадає на кінець 19 століття. Красу України відтворили у своїх полотнах Сергій Васильківський «Весняний день на Україні», Петро Левченко «На Харківщині». Далі їх продовжили українські митці Сергій Шишко «Карпати», Слайд 32 – Тетяна Яблонська «Ранок», Михайло Ткаченко «Весна», Архип Куїнджі «Місячна ніч на Дніпрі» та мариніст – Іван Айвазовський (автор близько 6000 пейзажів), найвідоміша – «Дев’ятий вал».

  • Молодці, шановні наші дослідники. Ви отримуєте посвідчення юного мистецтвознавця і оцінку в 12 балів. Молодці! Дякую за цікаві повідомлення!
  • Діти, а можливо хто з вас ще назве пейзажі українських і зарубіжних майстрів, які ви бачили?
  • За допомогою яких прийомів художник – пейзажист здійснив свій задум в згаданій вами картині? (плям, точок, мазків, нетрадиційних технік)

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу: Слайд 33

  • Робота в парах –  Гра «Плутанка»

Правильно розмістивши слова у реченні,  дайте вірне визначення пейзажу:

«Жанр краєвиди міст і сіл в якому живопису моря об’єктом є зображення природа»

Правильна відповідь: «Пейзаж» – (від фр. означає «місцевість») – це жанр живопису, в якому об’єктом зображення є природа, краєвиди міст і сіл, моря»

Фізкультхвилинка (01:15)  Слайд 34

VІІІ. Практична робота:

  • Що ж настав час нам всім побути не тільки теоретиками, а й практиками. Давайте трішки потворимо, щоб кожен з вас відчув себе художником – пейзажистом.
  • Перегляньте будь ласка, відео та назвіть всі необхідні інструменти і матеріали для малювання, і тему пейзажу.
  • Що за техніку виконав художник під час написання полотна?
  • Перегляд відео «Зима воском і аквареллю» (01:23)  Слайд 35
  • Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. Почуття прекрасного вирує у нашому серці, але як непросто їх висловити – не вистачає слів. Тоді ми беремо фарби, пензлик та аркуш паперу і всі почуття передаємо на малюнках.
  • Нетрадиційна техніка малювання зимового пейзажу «Воскова свічка + акварель» (показ зразків дитячих робіт) Слайд 36 -42
  • Зробіть замальовку зимового пейзажу, застосовуючи парафінову свічку. Збережіть роботу і використайте її як вітальну листівку до Новорічних свят.

Слайд 43

  • Інструменти та матеріали: аркуш паперу, акварельні фарби, пензлі, парафінова свічка.
  • Приготування акварельних фарб до роботи (змочити водою)
  • Технологічна картка

Слайд 44

Етапи роботи над пейзажем із застосуванням парафінової свічки:

  1. На аркуші паперу скомпонуйте зображення олівцем.
  2. Парафіновою свічкою промалюйте папір по намічених олівцем обрисах
  3. Нанесіть на вільні від парафіну місця перший шар фарби – наприклад, синьої.
  4. Додаючи інші відтінки, затемнюйте поступово ті ділянки роботи, які мають бути темними (наприклад, нічне небо чи тінь під деревами).
  5. Деталі промалюйте фломастером або тоненьким пензликом

Слайд 45

  • Теплі і холодні кольори

Слайд 46

  • Виконання практичної роботи під звучання відеоролика «Малюнок для виконання» (музичний супровід – Кріс Сфіріс «музика моєї душі»)

ІХ. Підведення підсумків виконання практичної роботи («Хвилинка слави»)      Слайд 47

(Коментар до робіт в формі самооцінювання та взаємооцінювання. Можливе виставлення оцінки один одному по балах)

Х. Підсумок уроку:

  • Рефлексія Слайд 48
  • Як ви оцінюєте свою роботу?
  • Яке завдання виявилося найскладнішим? Чому ви так вважаєте?
  • Який етап уроку найбільше вас зацікавив?
  • Над чим ще потрібно попрацювати?
  • Метод «Прес» Слайд 49

Сьогодні на уроці:

Виконували…

Ознайомилися…

Переглядали…

Дізналися…

Запам’ятали…

  • Повернення до очікувань «Дощечка очікувань» Слайд 50
  • Діти, нагадаємо, що у нас є символічне дерево – це «дерево сподівань та здійснення бажань». У вас у кожного є символічні сніжинки, на яких з одного боку ви вже записали свої сподівання від уроку. А зараз, якщо ваші сподівання справдилися, то з іншого боку можете написати свої враження і побажання від побаченого і почутого, а якщо не справдилися, то залиште так як є і прикріпіть свої листочки на символічне дерево вражень, щоб логічно завершити сьогоднішню тему.

ХІ. Домашнє завдання.      Слайд 51

  • Підібрати репродукції, листівки чи фотокартки із зображенням пейзажу і підписати, який вид зображено.
  • Гра «Філворд»

Вдома розгадайте «філворд», у якому приховано слова, що стосуються пейзажу, відповіді запишете на звороті аркуша. Будьте уважні, є слова, які не відносяться до цього терміну, їх випишіть окремо.

Розясніть кожний термін.

Молодці!  Дякую за увагу!     Слайд 52

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

9 коментарів

  1. Використано різні форми роботи з учнями. Оснащення уроку цікаве, насичене, різноманітне. Учитель зуміла раціонально розподілити час на кожному з етапів уроку, чітко продумала роботу на кожному з них. Цікавий урок. Дякую!

  2. Дякую автору за змістовний урок!!! Сподобалося завдання «Плутанка»: правильно розмістивши слова у реченні, дайте вірне визначення пейзажу: «Жанр краєвиди міст і сіл в якому живопису моря об’єктом є зображення природа».

  3. Мені дуже сподобався урок “Пейзаж. Історія пейзажу…”- вчитель Царинна Л.Г. Цей урок сподобався саме поясненнями вчителя і домашнім завданням – підібрати ( а не тільки намалювати!) репродукції. Це справжній урок образотворчого мистецтва. Дякую за публікацію і бажаю успіхів.

  4. Мені сподобалось що формували в учнів знання про пейзаж як один із жанрів живопису при допомозі методів: інформаційно – рецептивний, евристичний, частково – пошуковий, репродуктивний – словесні; наочні; практичні (вправи). На уроці була створена проблема, яку вирішували. Чимало було ілюстративного матеріалу. Дуже сподобалось що звертається увага на пейзажний жанр в Україні. Дякую.

  5. Интересный урок. Пейзажный жанр в Украине – таких тем еще не встречала. Интересно и четко все расписано. Настолько продуманная работа,каждая минутка. Видно, что Людмила Геннадьевна вложила сюда много сил и любви.