Урок з цивільного захисту для 1 класу

“Надзвичайні ситуації у приміщенні”

Автор: вчитель початкових класів Борисенко Анна Олегівна

вчитель початкових класів Борисенко Анна ОлегівнаТема. Надзвичайні ситуації у приміщенні.

Мета. Ознайомитись із надзвичайними ситуаціями, які можуть статися у приміщенні, виробити алгоритм дій під час них; дізнатися цікаві факти про надзвичайні ситуації; виховувати шанобливе ставлення до професій, які допомагають впоратись із надзвичайними ситуаціями.

Обладнання. План евакуації зображений на ватмані; позначки вогню, води, аптечки, поліцейського капелюха; картки для роботи учнів; електронна презентація.

Хід заняття.

І. Організаційний момент.

-Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно –

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

 • Діти, перш ніж ми почнемо заняття, давайте з вами повторимо, як ми маємо працювати? (чітко відповідати, уважно слухати, не шуміти та не відволікатись і. т. ін.)
 • Молодці! Отже, розпочнемо.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

 • Дітки, сьогодні, 31 березня, у нашій школі проходить День цивільного захисту. Тож нас із вами чекають захоплюючі пригоди на уроці. На протязі всього нашого заняття ви будете мати змогу ознайомитись із різними надзвичайними ситуаціями. Тож не будемо гаяти часу і вперед працювати!

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 • Подивіться на дошку. Що ви бачите? (на дошці на ватмані намальований план евакуації).
 • А хто знає як називається ця схема, для чого вона? (план евакуації складають для того, щоб кожна людина під час надзвичайної ситуації могла вийти з приміщення якомога швидше).
 • А які надзвичайні ситуації, що можуть застати вас удома, ви знаєте? (пожежа, затоплення, вибух природного газу, землетрус та ін.) слайд 2
 • Наше з вами завдання буде допомогти учням покинути приміщення школи. В цьому нам і допоможе план евакуації. Але зверніть увагу, він в нас незвичайний. На ньому є перешкоди. І для того, покинути школу, нам доведеться із ними впоратися.

ІV. Робота в парах.

Лунає три дзвінка.

 • Діти, ви чуєте, пролунало три дзвінка! Це означає, що сталась якась надзвичайна евакуація і учні терміново, рухаючись за планом, мають покинути приміщення. Мерщій до виходу!слайд3

Завдання 1.

 • Але подивіться, щойно ми почали рух, як на нашому шляху виникла перша перешкода. Що ж сталося?(на плані намальована пожежа). слайд4
 • Скажіть, а через що в приміщенні може статися пожежа?
 • Для того, щоб з нею впоратися, ми маємо відчути себе у ролі кого? (пожежників). Правильно, бо саме пожежники можуть приборкати це лихо! У вас на парті є завдання, з яким ви маєте впоратись, працюючи в парах. Отже, у вас є малюнки різних предметів, а ви маєте обрати серед них ті, які використовують саме пожежники.(на партах картинки: протигаз, пожежна машина, вогнегасник, машина швидкої допомоги, жезл поліцейського, драбина, костюм пожежника).

Вчитель питає декілька пар для перевірки завдання.

 • Давайте перевіримо. (на екрані по черзі з’являються предмети, які діти мали обрати). слайд5

Цікавинка.

 • До речі! На нашій планеті є самозаймисті рослини. У місцях з теплим кліматом зростає трав’янистий квітка білий ясенець. У його листі містяться ефірні олії, і в спеку вони можуть самозайматися. Але сама квітка залишається цілою і неушкодженою. слайд 6
 1. V. Індивідуальна робота.

Завдання 2.

 • Ми вправно впорались і тепер можемо рухатись далі. Швидше до виходу, орієнтуючись по стрілочкам на плані… Але знову перешкода! Діти, що сталося? (на малюнку зображено землетрус). слайд 7
 • Для того, щоб подолати цю надзвичайну ситуацію вам потрібно зі слів, які є в кожного на парті, скласти речення. Речення у вас різні, тому працюйте самостійно. ( всього 6 речень, кожне з яких розповідає як поводитись при землетрусі).

Речення.

 1. Займіть безпечне місце у приміщенні.
 2. Уникайте сходів та ліфтів.
 3. Поводьтеся спокійно, ніякої паніки.
 4. Перечекайте землетрус у будівлі.
 5. Тримайтеся подалі від важких предметів.
 6. Не вистрибуйте з вікна.
 • Отже, перевіряємо слайд 8

Цікавинка.

 • До речі, вчені розробили спеціальне ліжко, яке може врятувати людину під час землетрусу. Якщо починаються поштовхи, воно ховає людину у відсік, в якому заздалегідь заготовлені медичні препарати, вода та їжа. Ось так! слайд 9

Завдання 3.

 • Можемо рухатись далі до виходу. Подивіться, ми майже дійшли… Та не все так просто. На шляху залишилась ще одна перешкода. Подивіться уважно на картинку, що це? (зображено газовий балон).
 • Як ви гадаєте, діти, що це за лихо? (витік газу). слайд 10
 • Правильно. Нам обов’язково потрібно розібратися і подолати цю надзвичайну ситуацію. І для того, щоб виконати це завдання потрібно буде гарно постаратися. На ваших партах лежить пазл, який потрібно правильно зібрати. Якщо виконати завдання як слід, то ви з’ясуєте, без чого не обійтись рятувальникам під час цієї надзвичайної ситуації( на пазлі намальований протигаз                       ).
 • Правильно. У мене є протигаз і я пропоную спробувати його одягти першому учню, який впорався із цим завданням. слайд 11

Цікавинка.

 • До речі, існують протигази не лише для людей, а й для коней та собак. Їх дуже широко застосовували у воєнні роки. слайд 12
 • Скажіть, діти, а як же потрібно поводитись, якщо ви почули запах газу? ( відкрити вікна та двері, вийти на вулицю, викликати службу газу за номером 104, ні в якому разі не запалювати сірників).
 1. VI. Підсумок уроку.
 • Подивіться на план евакуації. Нарешті шлях школярів вільний і вони мають змогу залишити приміщення школи без ушкоджень. А це означає, що ми з вами плідно попрацювали на уроці та впорались із усіма завданнями. слайд 13
 • Тож дайте відповідь на таке запитання. Які ж надзвичайні ситуації ми подолали під час заняття?
 • Яка з них вам здається найнебезпечнішою?
 • Усі люди, які допомагають населенню під час таких випадків дуже хоробрі, сильні духом, рішучі. У вас на парті позначки, які відповідають певній професії. Назвіть ці позначки. (вогонь, газ, поліцейський капелюх, аптечка.) слайд 14
 • Яким професіям відповідають ці позначки? (пожежник, рятувальник, поліцейський, лікар).
 • Оберіть позначку тієї професії, яка здається вам найбільш небезпечною, відповідальною та потрібною. Приклейте її на відповідний аркуш (на дошці аркуші, куди діти чіпляють позначки).
 • Подивіться, всі аркуші заповнені, то ж усі ці фахи є надзвичайно потрібними мирному населенню. А наше з вами завдання не заважати їхнім діям, всіляко допомагати. А, можливо, хтось із вас оволодіє однією з цих професій.
 • Дякую за роботу, урок закінчено!

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО УРОКУ

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

 1. Урок цікавий, повчальний з подоланням перешкод. Впевнена, що діткам буде цікаво. Підкажіть, будь ласка, як скачати презентацію?

 2. Дуже повчальний урок. Вчитель використав багато різних навчальних технологій, що має зацікавити учнів та включити в активну роботу. Чудова презентація допоможе діткам уявити себе насправді в центрі подій.

 3. Задача учителя зробити кожен урок саме УРОКОМ. Як зробити урок з цивільного захисту для першого класу і цікавим, і змістовним? Вчитель початкових класів Борисенко А. О. з цією задачею вдало упоралась. Сподобалось, що вчителька розробила урок-подорож з подоланням перешкод. Наочна презентація вдало доповнює розповідь вчителя. Важливий і сучасний урок. Дякую.

 4. Урок цікавий та змістовний, адже дуже важко знайти цікавої інформації з ЗЦ. Матеріал уроку підібраний глибокий за змістом, цікавий та доступний для учнів. Урок супроводжувався презентацією. Дякую за корисну інформацію.

 5. Особисто мені сподобалось, що небезпечні ситуації та дії під час них “розбавлені” цікавими матеріалами про самозаймисті рослини, ліжно від землетрусу, протигази для тварин. Тому урок позитивний і навіть веселий, не зважаючи на всю серйозність навчального матеріалу. Дякую.

 6. Вдячна Анні Олегівні за чудовий урок. Вдало поєднано теорію з практичними заняттями. Презентація відповідає віку дітей. Думаю, що дітям цікаво було б подивитися на ліжко, яке може врятувати людину від землетрусу.

 7. Чудовий урок! Рідко знаходжу в інтернеті цікаві заходи з ЦЗ. Додала вже до себе у скарбничку та обов”язково скористаюсь! Упевнена, що діткам сподобається!