Узагальнюючий урок біології у 7 класі з теми: “Будова та життєдіяльність рослин”
Автор: вчитель хімії та біології Бурдейна Ольга Миколаївна
Мета:
Узагальнити знання з тем: «Клітина», «Орган», «Тканини», «Корінь», Пагін», «Стебло», «Листок»;
Охарактеризувати будову, функції, процеси; визначити рівень досягнень учнів з вивченого матеріалу.
Обладнання: плакати та схеми, малюнки, таблиці, гербарні зразки
Тип уроку: узагальнюючий.
Хід уроку.
- Організація класу.
- Психологічний настрій на працю (Звучить мелодія – на її фоні вчителька налаштовує учнів на працю). Учні стають по колу і бажають друг другу вдачі, успіхів…
- Саджу учнів по групам : 1 група «Творці», 2 група «Норма», 3 група «Репродукти», 4 група «Мінімум».
- Починаємо працювати. Тема: «Клітина»
Клітини є цеглинками, з яких зводиться будівля рослини. (К.Тімірязєв)
Даю завдання групам:
4 – таблицю;
3 – Різноманітність клітин
2 – Знайти відповідність
1 – Розгадуємо кросворд
Висновок: процеси життєдіяльності рослини здійснюються клітинами. Що мають певну будову і мають тісний зв’язок між будовою і функціями клітини.
Тема: «Тканини».
Для того що зрозуміти життя рослини, потрібно ознайомитися з її формою. (К. Тімірязєв.)
Даю завдання групам:
4 – знайти у підручнику функції тканин,
3 – по малюнках визначити назви тканин,
2 – і 1 – записують в таблицю відповіді, а я читаю текст.
Висновок: функції тканин пов’язані з особливостями їх будови та розташуванням.
Тема: «Орган»
Даю завдання групам:
4 – Яка тривалість життя рослин?
3 – Схема – треба дописати.
2 – Назвати вегетативні органи.
1 – Назвати репродуктивні органи і яке значення для рослини вони мають?
Висновок: вегетативні органи забезпечують потреби й існування окремої особини, а репродуктивні – існування виду в цілому.
Тема: «Корінь»
4 група – малюнок порівняти корені різних рослин.
3 група – Угадує типи кореневих систем
2 і 1 групи – Бліц опитування. Зони кореня.
Висновок: різноманітність коренів визначається походженням та умовами їхнього існування.
Тема: «Листок».
4 група – гербарій. Вказати прості і складні листя.
3 група – назвати і показати жилкування листків. Малюнок.
2 і 1 групи . Тести.
(Взаємоперевірка)
Висновок: листок-бічна частина пагона і виконує функції фотосинтезу, газообміну,випаровування води.
Тема:» Пагін»
А ви знаєте що….(учні по – черзі розповідають про рослини). Учитель розповідає про Запорізьській дуб – 300 років.
Завдання групам:
4- малюнок. Пояснити стебла мака і і тополі.
3- Назвіть різноманітність стебел.
2- Підпишіть шари розпилу дерева.
1- Вказати внутрішню будову стебла.
Висновок:стебла мають різноманітну будову,функції.
(Взаємоперевірка робіт)
Кожній групі зробити проект:
(5Хв) 1- Листок
2- Корінь.
3- Стебло.
4- Пагін.
Застосування біології : у медицині, у сільському господарстві, у промисловості.
Рефлексія: що більше сподобалось на уроці.
Що вразило учнів.
Які знання б хотіли застосовувати далі.
Мелодія. Учні виносять до дошки фішки різного кольору і демонструють гостям(сподобався урок чи ні).
Додатки
Додаток 1
Таблиця
Гр.№3
Схема
Бліц – опитування
- Які кореневі системи ви знаєте?
- Коренева система, у якій головний корінь що розвивається із зародкового, галузиться завдяки утворенню бічних коренів називається (стрижневою) ?
- Роль стрижня в ній виконує корінь (головний) ?
- Залежно від походження в рослин розрізняють такі види коренів (головний, додаткові, бічні) ?
- Існують видозміни коренів назвіть їх.
- Назвіть зони кореня.
- Назвіть які рослини мають стрижневу кореневу систему. (мак)
- Назвіть рослини які мають мичкувату кореневу системи (кукурудза).
- Є серед вищих рослин такі, у яких корені відсутні (є, рослини паразити)
Гр№3
Узагальнюючий урок змістовний, насичений та цікавий. Сподобалось те що вчитель на початку заняття налаштувала учнів на позитив. Клас працював в групах, які отримували різноманітні завдання. Єдине, що я помітила, так те, що учитель не вказала критерії оцінювання учнів, чи по завданням, чи за урок в цілому? Дякую вам.
Урок узагальнення і систематизації знань має бути продуктивним, насиченим активними формами роботи і передбачати контроль та корекцію знань учнів. Безумовно позитивним є те, що ви використовуєте диференційоване навчання, це добре видно через добір завдань для окремих груп. Тим самим ви створюєте умови, аби процес навчання був успішним для кожного учня. Проте не помітила, яким чином учні формують висновки до роботи груп. На мою думку, це має бути система запитань, що мають до цього висновку учнів підвести.