Узагальнюючий урок з теми: «Наука і наукові винаходи» 9 клас, англійська мова
Автор: Учитель іноземноЇ мови Юровських Світлана МиколаЇвна
Сьогодні у шкільну практику активно впроваджуються інтерактивні технології, які ефективно сприяють засвоєнню матеріалу, оскільки впливають на свідомість учня, на його почуття та волю, формують творчу особистість, що здатна доцільно й ефективно застосовувати набуті знання, уміння й навички у практичній діяльності в будь-якій сфері суспільного життя. Розробка уроку направлена на підвищення активності учня, максимальну мотивацію і отримання очікуваних результатів. Застосування інтерактивних технологій підвищує рівень навченості учнів як партнерів у спілкуванні; розширює засоби діяльності; удосконалює форми мовленнєвої та соціальної взаємодії, що використовуються у навчанні.
ТЕМА: Наука і наукові винаходи.
ПІДТЕМА: «Сучасні технології у нашому житті»
МЕТА УРОКУ: 1. Закріпити та автоматизувати вживання вивченої лексики та структур у знайомих та нових ситуаціях. Розвивати монологічне та діалогічне мовлення учнів.
- Удосконалювати вміння та навички учнів у чотирьох видах мовленнєвої діяльності.
- Розвивати пам’ять, мовну здогадку, логічне мислення учнів
- Сприяти формуванню пізнавального інтересу учнів, розширювати кругозір.
МОВНИЙ МАТЕРІАЛ: лексика, структури з теми.
ОБЛАДНАННЯ: підручник А. Несвіт «Англійська мова 9 клас»;
картки з завданнями для парної роботи та груповими завданнями; тематичні ілюстрації.
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент.
Т. Good morning, children! I am glad to see you!
Ps. Good morning, teacher! We are glad to see you, too.
- Уведення в іншомовну атмосферу.
Science plays an important role in our life. New inventions appear every day and make our life easier, longer and better. Both at home and at work we can feel a great effect of modern technology on our lives. Washing machines, dishwashers, microwaves have made our life much easier. Many of the things that make our lives better are the results of advances in technology.
Запитання до учнів:
- Do modern science and technology improve your life?
- PI) Yes, they do. I use the Internet to search for information, to prepare my
homework, to play games.
P2) Yes, they do. I use the mobile phone to communicate with my parents
and my friends, to send messages, to listen to music, to play games.
P3) Yes, they do. I use television to watch films, news, cartoons, programs
for different tastes and interests.
- Повідомлення теми та мети уроку.
Our today’s topic is “Science and inventions”. Today we’ll continue our talk about well- known inventions and discoveries, about famous scientists and inventions. We’l1 remember the words on the topic and practise them in texts, games, dialogues and exercises.
- Мовна зарядка.
And now let’s do a phonetic exercise. Listen and repeat after me. Knowledge is power”
- “Live and learn”
- “Science is organized knowledge. Wisdom is organized life”
- “Technology has made the world a better place to live”.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
What words and word-combinations dо you associate with the word “Inventions”? Write down these words on the blackboard.
Учні записують на дошці слова, які асоціюються зі словом «Винаходи», а потім складаються з ними речення.
A sewing machine | An automobile | A television |
A light bulb | A computer | A telephone |
A dishwasher | Inventions | A video recorder |
A radio | A microwave oven | |
A cooker | A CD player | |
An iron | A digital camera | |
A toaster | A vacuum cleaner | A washing machine |
A ventilator | A refrigerator | A mobile phone |
- Лексична вправа Match the parts of word-combinations.
1. A vacuum cleaner | 1. To cook meals |
2. A washing machine | 2. To press clothes |
3. A dishwasher | 3. To clean the carpets |
4. A microwave oven | 4. To do the cooking |
5. An iron | 5. To wash clothes |
6. A cooker | 6. To find information |
7. A computer | 7. To wash up |
8. A mobile phone | 8. To watch films and news |
9. A television | 9. To communicate with people |
Key: 1-3 2-5 3-7 4-1 5-2 6-4 7-6 8-9 9-8
Make up sentences using the structure!
- A vacuum cleaner is used to clean the
- “Лексична гра. Match the inventions with the inventors.
1. The electric light bulb | 1. Alexander Graham Bell 1875 |
2. The Law of gravitation | 2. Samuel Morse 1838 |
3. The telephone | 3. Thomas Edison 1879 |
4. The theory of evolution | 4. Charles Darwin 1859 |
5. The telegraph | 5. Isaak Newton1687 |
6. The steam engine | 6. Albert Einstein 1905 |
7. The theory of relativity | 7. Marie Curie 1911 |
8. Radium | 8. James Watt |
Make up sentences using the structure
- The telegraph was invented in 1838 by Samuel Morse
- Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Imagine that a reporter came to you. He wants to interview you about your attitude
to modern inventions. Answer his questions.
Reporter:
- Which inventions do you use in your everyday life?
Учні відповідають на запитання репортера. Вони складають речення з опорою на таблиці попередньої вправи. Варіанти відповідей учнів:
- I use an automobile in my every day life, when I go to school with my parents.
- I can’t live without computer. I can surf the Internet, prepare my school work,
read the news. - As for me, I can’t live without television. I like watching films, news, cartoons,
programs for different tastes and interests. - I think that a telephone is a very important part of our life. I use it every day.
- I sometimes use a video recorder, when I want watching
- When I want listening to music, I use a CD player.
- I use a microwave oven every day, when I want to warm up my meals.
- I use a digital camera, when I want taking some photos.
- I use a washing machine, when I want doing the laundry.
- І саn’t imagine my life without mobile phone, because I like to communicate
with my friends. - I use a refrigerator in my everyday life, when I want to conserve the products. 12) I often use a vacuum cleaner, because it is used to clean the carpers.
- I often use a ventilator in summer, when it is hot.
- I don’t use a sewing machine in my everyday life, but my mother does.
- I often use an iron, because it is used to press clothes.
- I don’t use a radio in my everyday life, but my grand-mother does.
- I often use a cooker, because it is used to cook meals.
- 1 don’t use a dishwasher in my everyday life, but my mother does.
- I can’t imagine my life without toaster, because I like toasts very much.
- I use a light bulb in my everyday life, because I can’t imagine my life without electricity.
- Рольова гра “Мій новий друг з листування».
Використання інтерактивного методу «Панель».
And now we have a role-play. Imagine that Vlad is your new pen-friend. Ask your questions about his attitude to new inventions and technology. Учні ставлять запитання «новому другові» про його відношення до нових винаходів та технологій.
(Варіанти запитань учнів:)
- What is y our name?
- How old are you?
- Where are you from?
- Have modern technologies changed your life?
- What inventions make your life better and easier?
- Can you imagine your life without mobile phone?
- Do you use a computer?
- Can you imagine your life without Internet?
- Is television one of the best inventions of all time?
- Have you got a homepage in the social network “Vkontakte“?
- I can’t imagine my life without my favourite gadgets. And what about you? Does they play an important role in your life?
- What devices do you use every day? – Nice to meet you!
- Аудіювання тексту “Edison’s first invention”.
Listen to the text “Edison’ s first invention”, do the test and answer the questions.
1) Етап підготування до аудіювання
Ознайомлення з новими словами
- p.m. – після полудня, удень, увечері; a.m. – до полудня
- was about – збирався, мав намір
- to catch sight – побачити
- to get busy- тут: запрацювати, почати діяти
- to “fire” – тут: вигнати
2) Етап аудіювання
Учитель двічі читає текст
«Edison’s First Invention»
When Edison was a boy of fifteen, he worked as a telegraph operator. He had to be on duty from 7 p.m. to 7 a.m. and give a signal every hour to prove that he did not sleep. The signal were made with astonishing exactness. One night an inspector arrived and saw Edison sleeping in a chair.
He was about to shake him when he caught sight of a mechanism on a table near the telegraph instrument. He waited to see what would happen. When the hand of the clock pointed to the hour, the instrument got busy and one lever threw open the key while the other sent the signal over the wire.
The inspector seized the sleeping boy, roused him and “fired” him. That is why the first of Edison’s numerous inventions was never patented.
3) Етап перевірки розуміння змісту тексту. Учні виконують тест «True or false»
True or False? | True | False | |
1 | Edison invented the telegraph | ||
2 | When Edison was a boy of 15, he worked as a telegraph operator | ||
3 | He worked from 7 a.m. to 7 p.m. | ||
4 | He worked at night | ||
5 | Edison sent signals with astonishing exactness | ||
6 | The inspector came because no signals were coming | ||
7 | Edison showed his invention to the inspector | ||
8 | The inspector did not wake the boy up to see how the mechanism worked | ||
9 | The inspector advised Edison to patent his invention | ||
10 | Edison was fired for sleeping on duty |
Key: 1.F 2.T 3.F 4.T 5.T 6.F 7.F 8.T 9.F 10.T
1.Учні відповідають на запитання:
Answer the questions:
- Who was Edison?
- What did he invent?
- What mechanism did he invent when he was 15 years old?
- Was the inspector glad to see this mechanism?
- What did he do?
- Did the inspector advise Edison to patent his invention?
- Розповіді та діалоги учнів про наукові винаходи та винахідників.
Tell us about inventions and inventors:
- Eugene Paton
- Galileo Galilei
- Isaac Newton
- Albert Einstein
- Charles Darwin
- Alexander Bell
Картки з завданнями:
1.Make up dialogues. Discuss the following questions with your partner
- Do your mobile phones cost a lot?
- How did you get your mobile phone (as a present, saved money to buy it, earned the money for buying it, found it)?
- What are your phones equipped with?
- Would you like to buy a new mobile phone? Why? Why not?
- Are mobile phones necessary for teenagers? Why? Why not?
- Why do teenagers prefer to have expensive mobile phone?
- What are the advantages of having a mobile phone?
- What are the disadvantages of having a mobile phone?
2.Make up a dialogue. You want to buy a new mobile phone.
- Tell your friend about your invention
- Ask your friend to help you to choose a new mobile phone
- Discuss the configuration of the mobile phone you’d like to buy
- Discuss the supplementary functions you’d like to have in your new mobile phone and explain why you need them
3.Make up a dialogue. Your friend needs your help in making a purchase
- Ask your friend what he/she wants to buy
- Discuss the configuration of the mobile phone your friend would like to buy
- Discuss the supplementary functions your friend would like to have in his/her
new mobile phone - Ask your friend why he/she needs these supplementary functions
Учні в парах складають діалоги. По закінченні роботи кілька пар інсценують
свої діалоги.
- Лексична гра “Blitz test” «Швидкий тест».
You work in groups. I read questions, you give short answers. Учні працюють у групах. Вони відповідають коротко на питання вчителя.
1) Who invented the refrigerator?
– Oliver Evans.
2) Which of these inventors invented the television: John Baird, Philo
Farnsworth, Vladimir Zworykin?
– John Baird.
3) This inventor was educated by his mother. Who was he? What did he invent?
– Thomas Edison. He invented the electric light bulb.
4) Who invented the telegraph?
– Samuel Morse.
5) Who is the inventor of the telephone?
– Alexander G. Bell.
6) Who was James Cook?
– A famous English navigator and discoverer.
7) What did Alexander Fleming discover?
– Penicillin.8) What is Isaak Newton famous for?
– He discovered the Law of Gravitation.
9) What did Michael Faraday discover in 1825?
– Electric current.
10) What did James Watt construct in 1775?
– The steam engine
11) Who is the founder of the Theory of Relativity?
– Albert Einstein.
12) Who organized the laboratory of electric welding in Kyiv?
– Eugene Paton.
13) What did Louis Pasteur invent?
– Anti-rabies treatment.
14) Who wrote the book “The Origin of Species”?
– Charles Darwin.
- Робота з підручником.
- Читання тексту про винаходи винахідників, виконання тесту, бесіда за
змістом тексту. - Виконання лексично-граматичних вправ на повторення непрямої мови.
Open your book, read the text, do the test, answer the questions.
- Домашнє завдання.
- Підведення підсумків уроку.
Вчитель аналізує роботи класу на уроці, виставляє оцінки.
Чудовий урок! Складений відмінно,дуже насичений.Щиро дякую що поділилися.Буду рада бачити ще ваші уроки.
Дуже гарний та насичений урок! Дякую,що поділилися своїм надбанням!
На уроці присутні чимало інноваційних вправ. Мою увагу привернула рольова гра “Мій новий друг з листування» з використанням інтерактивного методу «Панель», який я зустрічаю вперше та лексична гра “Blitz test” «Швидкий тест».Дані вправи сприяють інтелектуальному розвитку дитини.
Розробка уроку містить різні форми та методи роботи. Особисто мені прийшлись до вподоби лексичні ігри “Blitz test” та Match the inventions with the inventors, які грунтуються на наявних знаннях учнів з різних галузей науки.