Відкритий урок з української літератури в 11 класі О.Турянський “Поза межами болю”. Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності
Автор: вчитель української мови та літератури Самарська Наталя Павлівна
Тема: Осип Турянський “Поза межами болю’’ Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності. Біологічні інстинкти і духовна воля життя. Ідея перемоги духа над матерією.
Мета:
- Проаналізувати текст повісті, дослідивши домінування загально-людських і гуманістичних цінностей.
- Розвивати усне мовлення учнів через уміння доводити свою думку і аналізувати художній образ.
- Підготувати учнів до написання твору-роздуму. Удосконалювати навички добору прикладів із літератури для розкриття теми твору-роздуму.
- Виховувати людяність, гуманістичні цінності,любов до сім’ї і прагнення цінувати сімейні стосунки.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: текст повісті “Поза межами болю’’; портрет О.Турянського та ілюстративний матеріал з подій Першої світової війни; презентація світлин на тему “Людство продовжує воювати’’ (на матеріалі воєнних подій у Сирії та на Сході України); відеосюжет- інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотиваційний етап:
1. З’ясування емоційної готовності до уроку.
2. Рефлексія з метою актуалізації суб’єктивного досвіду
Продовжити речення:
Мені цікаво знайомитися із творчістю О.Турянського,бо…
Я знаходжу переконливими картини війни в повісті ‘’Поза межами болю’’, бо…
Твір Турянського залишається актуальним і сьогодні, бо…
(людство продовжує воювати)
3. Презентація світлин з Інтернету про воєнні дії в Сирії та на Сході України (За кадром голос заздалегідь підготовленого учня: Це світлини з інтернету за 2016р. Це наше сьогодення, репортажі із Сирії та Сходу України. Війна продовжує вриватися в життя людей, руйнувати його, приносити горе, біль, сльози і забирати життя.)
4. Актуалізація і перевірка засвоєних знань:
– Чому повість О.Турянського ‘’Поза межами болю’’ називаємо автобіографіч-ним твором?
(Очікувана відповідь:
Цей твір автобіографічний, бо сам О.Турянський брав участь у Першій світовій війні. Він воював на австро – сербському фронті. Там потрапив у сербський полон. 60 тис. полонених було відправлено етапом через гори Албанії. Це був жорстокий шлях смерті – від холоду і голоду загинуло 45тис. вояків із 60 тис., вижили лише 15 тис.
Цей твір могла написати лише людина, яка сама пережила межовий стан між життям і смертю, насправді побачила ту смерть зблизька).
-Як автор вмотивовує мету написання цього твору?
(Очікувана відповідь:
Не розказати про це О.Турянський не міг. Він вважав це зрадою по відношен-ню до загиблих товаришів. У передмові до твору він пише:
-Ні, я не можу мовчати. Я і мої товариші впали жертвою злочину. Цим жахливим злочином є війна. Війна-це злочин проти людства. Далі автор пише:
– Хай наші спільні муки падуть прокльоном на старий світ, який ще досі тоне в морі крові й нікчемності).
Слово вчителя:
-Так, саме людська нікчемність, на думку О.Турянського, є причиною воєн. Невміння дослухатися один до одного, невміння домовлятися, поступатися чимось, знаходити компромісні рішення заради збереження миру. Людська пихатість і зарозумілість, гордовитість і прагнення бути вищим – це і є, дійсно, та сама людська нікчемність, що не дозволяє зберегти мир.
І тоді приходить війна, яка руйнує життя людей, нівечить долі. Зокрема, що зробила війна із життям молодого музиканта Штранцінгера? Розкажіть про нього.
(Очікувана відповідь:
Штранцінгер- 24-річний музикант, австрієць. Війна вщент зруйнувала його життя. Він утратив матір і кохану дівчину. Війна забрала в нього очі та ще й приготувала для нього долю військовополоненого, приреченого на загибель. У передмові до видання творів О.Турянського критик Роман Федорів написав: ‘’Ця книжка повна попереджень: ‘’Дивись-но, що робить з людиною війна!’’ ).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку, цілевизначення
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
1. Рефлексивно-оцінювальний етап: обговорення читацьких вражень:
а )Слово вчителя з елементами бесіди:
-Отже, наші герої опинились серед скам’янілих гір, укритих снігами. Убивши свого конвоїра, вони стали вільними як військовополонені, але потрапили в полон голоду й холоду. Безвихідь їхньої ситуації очевидна.
Вони за межами цивілізації, за межами болю й чіткої свідомості. Чому б за таких обставин не бути й за межами моралі? Коли тобі в обличчя дивиться смерть, кому потрібні твої моральні чесноти? Чи не логічно вчинити за покликом своєї плоті? Та ще й, може, так врятувати своє життя?
(Очікувані відповіді:
-Ні, персонажі О.Турянського так не вчиняють. Твір пройнятий ідеями гуманізму .
-У цій повісті особливо акцентовано саме на гуманістичних ідеалах і загаль-нолюдських цінностях. Полонені, доведені до відчаю, усе ж залишаються людьми, вони не втрачають здатності співчувати й допомагати один одному.
-Дух героїв твору перемагає вимоги плоті).
б ) Робота з текстом твору:
-Доведіть свої судження прикладами з твору.
Дуже голодний Оглядівський, знайшовши в кишені шматок цукру,розділив його на всіх (зачитують уривок, с.166)
Дух перемагає тіло в епізоді, коли, змучені голодом, вони трохи не пристають на страшну пропозицію Сабо: з’їсти тіло мертвого товариша (зачитують уривок, с. 271: Ніколич злебедів тремтячим голосом:
-Хай згину, а людського тіла не буду їсти, і ніхто з вас не їстиме…наче промінь світла прошиб темні метри душі; як усе діється, коли дух переміг тіло).
Проявом гуманізму був і “танець смерті’’, який надав можливість у чесному змаганні визначити найслабшого. (зачитують уривок с.256)
Апофеозом гуманізму є намагання Оглядівського зігріти задубілі від холоду пальці скрипаля Штранцінгера. (зачитують уривок с.279)
2. Пошуково-аналітична робота з текстом (в групах)
Знайдіть образи-символи, сцени-символи і пояснять їх значення.
(Очікувані результати пошукової роботи:
а ) ЧорнІ хмари, що з’являються на самому початку твору, символізують смерть: ‘’Чорні хмари закрили заздрісно сонце і блакить неба й повисли над ними, як велетенські чорні крила всесвітнього духа знищення. І спокійні ці хмари, як німе прокляття, непорушні, мов скеля, невблаганні, як доля‘’.(с.253)
б) Протягом усього твору герої прагнуть побачити сонце: і реальне сонце на небі, і сонце як символ життя.
Оглядівський,стоїчно намагаючись подолати депресію, бачить в уявленні символи сонця і матері з дитиною.
Штранцінгер проголошує:
-Є сонце в житті!
І потім…відгоміння в серцях помираючих:
-Штранцінгер, покажи нам сонце!
Отже,сонце виступає символом життя.
в )Символічною є пісня Штранцінгера-‘’пісня вічності‘’, через яку передано ідею великої сили мистецтва, ідею вищості духовного над матеріальним. (с.275-278)
-А в якому ще творі проголошено вищість духовного над матеріальним?
-У ‘’Лісовій пісні‘’ Лесі Українки
3.Літературне дослідження:
Сонце-це символ життя, символ надії.
Доведіть цю тезу на прикладі життя Оглядівського. Чому з усіх вижив тільки Оглядівський? Хто ще з персонажів, крім Оглядівського, мав сім’ю, але не вижив? Чому?
Учні досліджують текст, висловлюють свої думки, аргументують
(Очікувані результати досліджень:
Поляк Пшилуський не виявляє прагнення вижити, бо він зраджений дружиною. Йому нікуди повертатися, бо сім’я зруйнована. У своїх мареннях Пшилуський бачить, як син відштовхує від матері її коханця. І у стані марення Пшилуський умовно вбиває свою дружину і її коханця.
Оглядівський виживає, бо в найтяжчі хвилини згадує про сина і дружину, навіть бачить їх у своїх мареннях. Він вірить у силу любові дружини, сина, знає, що він їм потрібний. Це допомагає йому вижити. У творі Оглядівський уособлює самого автора.
4. Робота над матеріалом відснятого відеосюжету (“прямий мікрофон”)
а ) -Який ще епізод свідчить про вищість духовних цінностей над матеріальними?
-Це епізод про гроші, що здобув Сабо (зачитується с.265)
б ) Перегляд відеосюжету – інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’
Прокоментуйте переглянутий сюжет . Чи згодні ви з висловлюваннями опитуваних людей? Як судження сучасників перегукуються з ідеями О. Турянського?
5.Творча підготовка до написання творів-роздумів
Слово вчителя:
-Ми з вами опрацювали багатющий за своїм змістом твір. Історія кожного з персонажів-благодатний матеріал для написання учнівського твору. Я за-здалегідь просила вас продумати, до яких тем творів вдало б підійшли приклади із повісті О.Турянського “Поза межами болю”.
Можливі теми:
- Людяність чи гроші?
- Мистецтво-це очі людської душі.
- Хто мої духовні провідники?
- Як вижити за екстремальних обставин?
- Чи впливає стан сімейних стосунків на долю людини?
- Що значить бути людиною?
- Чи є місце мистецтву в екстремальних ситуаціях людського життя?
- Залежити від грошей-обманювати свою душу.
- Моральні цінності сучасної людини.
- Чи життєздатна дружба представників різних народів перед випробуван-нями долі?
- Війна-злочин проти людства.
V. Підсумки уроку.
VІ. Домашнє завдання. Написати твір-роздум на одну із обраних тем.
На мій погляд, краще запропонувати учням написати власне висловлювання за цитатою Осипа Турянського :
“Тяжко конати серед грому гармат, серед голоду й холоду, а ще тяжче жити серед нікчемності й хамства сучасніх людей”.
Або
“Народ, який співає “Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці”, не зможе скоро вибитись на волю, бо він не розуміє ось якої глибокої життєвої правди: вороженьки не гинуть, як роса на сонці, лиш вороженьків треба вбити, знищити, як нахабних щурів”.
Або
“Прокляте те життя, в котрому слабший мусить згинути, щоб дужчий міг жити”.
Щоб учні зрозуміли та відчули важливість цієї теми,треба велике емоційне налаштуванн, аби відчути весь жах та абсурдність воєн . Учительці це вдалося. Адже ,щоб зробити правильні висновки , це все треба пережити , відчути . Цей урок побудований з майстерним використанням засобів впливу на почуття учнів.
Вдала установка на мотивацію уроку.Також актуальне поєднання сучасних подій із повістю О.Турянського.Добре побудована робота з текстом твору.Діти висловлюють свої думки,самостійно приймають рішення,усвідомлюють зміст твору.Дякую!
Наталю Павлівно! Ця тема дуже важкувата для вивчення учнями 11 класу ,але Ви з цим вдало справились. На уроці Ви використали інтерактивні технології навчання,постійно активізуєте роботу учнів на уроці . Ви досягли своєї мети. Дякую Вам за урок.