mail@urok-ua.com

Відкритий урок з української літератури в 11 класі О.Турянський “Поза межами болю”. Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності

Автор: вчитель української мови та літератури Самарська Наталя Павлівна

Самарська Наталя ПавлівнаТема: Осип Турянський “Поза межами болю’’ Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності. Біологічні інстинкти і духовна воля життя. Ідея перемоги духа над матерією.

Мета:

 1. Проаналізувати текст повісті, дослідивши домінування загально-людських і гуманістичних цінностей.
 2. Розвивати усне мовлення учнів через уміння доводити свою думку і аналізувати художній образ.
 3. Підготувати учнів до написання твору-роздуму. Удосконалювати навички добору прикладів із літератури для розкриття теми твору-роздуму.
 4. Виховувати людяність, гуманістичні цінності,любов до сім’ї і прагнення цінувати сімейні стосунки.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: текст повісті “Поза межами болю’’; портрет О.Турянського та ілюстративний матеріал з подій Першої світової війни; презентація світлин на тему “Людство продовжує воювати’’ (на матеріалі воєнних подій у Сирії та на Сході України); відеосюжет- інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотиваційний етап:

1. З’ясування емоційної готовності до уроку.

2. Рефлексія з метою актуалізації суб’єктивного досвіду

Продовжити речення:

Мені цікаво знайомитися із творчістю О.Турянського,бо…

Я знаходжу переконливими картини війни в повісті ‘’Поза межами болю’’,       бо…

Твір Турянського залишається актуальним і сьогодні, бо…

(людство продовжує воювати)

3. Презентація світлин з Інтернету про воєнні дії в Сирії  та  на Сході  України (За кадром голос заздалегідь підготовленого учня: Це світлини з інтернету за 2016р. Це наше сьогодення, репортажі із Сирії  та Сходу  України. Війна продовжує вриватися в життя людей, руйнувати його, приносити горе, біль, сльози і забирати життя.)

4. Актуалізація і перевірка засвоєних знань:

– Чому повість О.Турянського ‘’Поза межами болю’’ називаємо автобіографіч-ним твором?

(Очікувана відповідь:

Цей твір автобіографічний, бо сам О.Турянський брав участь у Першій світовій війні. Він воював на австро – сербському фронті. Там потрапив у сербський полон. 60 тис. полонених було відправлено етапом через гори Албанії. Це був жорстокий шлях смерті – від холоду і голоду загинуло 45тис. вояків із 60 тис., вижили лише 15 тис.

Цей твір могла написати лише людина, яка сама пережила межовий стан між життям і смертю, насправді побачила ту смерть зблизька).

-Як автор вмотивовує мету написання цього твору?

(Очікувана відповідь:

Не розказати про це О.Турянський не міг. Він вважав це зрадою по відношен-ню до загиблих товаришів. У передмові до твору він пише:

-Ні, я не можу мовчати. Я і мої товариші впали жертвою злочину. Цим жахливим злочином є війна. Війна-це злочин проти людства. Далі автор пише:

– Хай наші спільні муки падуть прокльоном на старий світ, який ще досі тоне в морі крові й нікчемності).

Слово вчителя:

-Так, саме людська нікчемність, на думку О.Турянського, є причиною воєн. Невміння дослухатися один до одного, невміння домовлятися, поступатися чимось, знаходити компромісні рішення заради збереження миру. Людська пихатість і зарозумілість, гордовитість і прагнення бути вищим – це і є, дійсно, та сама людська нікчемність, що не дозволяє зберегти мир.

І тоді приходить війна, яка руйнує життя людей, нівечить долі. Зокрема, що зробила війна із життям молодого музиканта Штранцінгера? Розкажіть про нього.

(Очікувана відповідь:

Штранцінгер- 24-річний музикант, австрієць. Війна вщент зруйнувала його життя. Він утратив матір і кохану дівчину. Війна забрала в нього очі та ще й приготувала для нього долю військовополоненого, приреченого на загибель. У передмові до видання творів О.Турянського критик Роман Федорів написав: ‘’Ця книжка повна попереджень: ‘’Дивись-но, що робить з людиною війна!’’ ).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку, цілевизначення

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

1. Рефлексивно-оцінювальний етап: обговорення читацьких вражень:

а )Слово вчителя з елементами бесіди:

-Отже, наші  герої  опинились серед скам’янілих гір, укритих снігами. Убивши свого конвоїра, вони стали вільними як військовополонені, але потрапили в полон голоду й холоду. Безвихідь їхньої ситуації очевидна.

Вони за межами цивілізації, за межами болю й чіткої свідомості. Чому б за таких обставин не бути й за межами моралі? Коли тобі в обличчя дивиться смерть, кому потрібні твої моральні чесноти? Чи не логічно вчинити за покликом своєї плоті? Та ще й, може, так врятувати своє життя?

(Очікувані відповіді:

-Ні, персонажі  О.Турянського так не вчиняють. Твір пройнятий ідеями гуманізму .

-У цій повісті особливо акцентовано саме на гуманістичних ідеалах і загаль-нолюдських цінностях. Полонені, доведені до відчаю, усе ж залишаються людьми, вони не втрачають здатності співчувати й допомагати один одному.

-Дух героїв твору перемагає вимоги плоті).

б ) Робота з текстом твору:

-Доведіть  свої  судження  прикладами з твору.

Дуже голодний Оглядівський, знайшовши в кишені шматок цукру,розділив його на всіх (зачитують уривок, с.166)

Дух перемагає тіло в епізоді, коли, змучені голодом, вони трохи не пристають на страшну пропозицію Сабо: з’їсти тіло мертвого товариша (зачитують уривок, с. 271: Ніколич злебедів тремтячим голосом:

-Хай згину, а людського тіла не буду їсти, і ніхто з вас не їстиме…наче промінь світла прошиб темні метри душі; як усе діється, коли дух переміг тіло).

Проявом гуманізму був і “танець смерті’’, який надав можливість у чесному змаганні  визначити найслабшого. (зачитують уривок с.256)

Апофеозом гуманізму є намагання Оглядівського зігріти задубілі від холоду пальці скрипаля Штранцінгера. (зачитують уривок с.279)

2. Пошуково-аналітична робота з текстом (в групах)

Знайдіть образи-символи, сцени-символи і пояснять їх значення.

(Очікувані результати пошукової роботи:

а )  ЧорнІ хмари, що з’являються на самому початку твору,  символізують смерть: ‘’Чорні хмари закрили заздрісно сонце і блакить неба й повисли над ними, як велетенські чорні крила всесвітнього духа знищення. І спокійні ці хмари, як німе прокляття, непорушні, мов скеля, невблаганні, як доля‘’.(с.253)

б) Протягом усього твору герої прагнуть побачити сонце: і реальне сонце на небі, і сонце як символ життя.

Оглядівський,стоїчно намагаючись подолати депресію, бачить в уявленні символи сонця і матері з дитиною.

Штранцінгер проголошує:

-Є сонце в житті!

І потім…відгоміння в серцях помираючих:

-Штранцінгер, покажи нам сонце!

Отже,сонце виступає символом життя.

в )Символічною є пісня Штранцінгера-‘’пісня вічності‘’, через яку передано ідею великої сили мистецтва, ідею вищості духовного над матеріальним. (с.275-278)

-А в якому ще творі проголошено вищість духовного над матеріальним?

-У ‘’Лісовій пісні‘’ Лесі Українки

3.Літературне дослідження:

Сонце-це символ життя, символ надії.

Доведіть цю тезу на прикладі життя Оглядівського. Чому з усіх вижив тільки Оглядівський? Хто ще з персонажів, крім Оглядівського, мав сім’ю, але не вижив? Чому?

Учні досліджують текст, висловлюють свої думки, аргументують

(Очікувані результати досліджень:

Поляк Пшилуський не виявляє прагнення вижити, бо він зраджений дружиною. Йому нікуди повертатися, бо сім’я зруйнована. У своїх мареннях Пшилуський бачить, як син відштовхує від матері її коханця. І у стані марення Пшилуський умовно вбиває свою дружину і її коханця.

Оглядівський виживає, бо в найтяжчі хвилини згадує про сина і дружину, навіть бачить їх у своїх мареннях. Він вірить у силу любові дружини, сина, знає, що він їм потрібний. Це допомагає йому вижити. У творі Оглядівський уособлює самого автора.

4. Робота над матеріалом відснятого відеосюжету (“прямий мікрофон”)

а ) -Який ще епізод свідчить про вищість духовних цінностей над матеріальними?

-Це епізод про гроші, що здобув Сабо (зачитується с.265)

б ) Перегляд відеосюжету – інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’

Прокоментуйте  переглянутий сюжет . Чи згодні ви з висловлюваннями опитуваних людей?  Як судження сучасників перегукуються з ідеями                        О. Турянського?

5.Творча підготовка до написання творів-роздумів

Слово вчителя:

-Ми з вами опрацювали багатющий за своїм змістом твір. Історія кожного з персонажів-благодатний матеріал для написання учнівського твору. Я за-здалегідь просила вас продумати, до яких тем творів вдало б підійшли  приклади із повісті О.Турянського “Поза межами болю”.

Можливі теми:

 1. Людяність чи гроші?
 2. Мистецтво-це очі людської душі.
 3. Хто мої духовні провідники?
 4. Як вижити за екстремальних обставин?
 5. Чи впливає стан сімейних стосунків на долю людини?
 6. Що значить бути людиною?
 7. Чи є місце мистецтву в екстремальних ситуаціях людського життя?
 8. Залежити від грошей-обманювати свою душу.
 9. Моральні цінності сучасної людини.
 10. Чи життєздатна дружба представників різних народів перед випробуван-нями долі?
 11. Війна-злочин проти людства.

V. Підсумки уроку.

VІ. Домашнє завдання. Написати твір-роздум на одну із обраних тем.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(11 оцінок. Рейтинг публікації: 3.9 из 5)
ВАС ТАКОЖ МОЖУТЬ ЗАЦІКАВІТИ:
«Мрії народжуються в дитинстві» (75-річчю з Дня народження Володимира Писаренка), для учнів 7-11 класів «Мрії народжуються в дитинстві» (75-річчю з Дня народження Володимира Писаренка), для учнів 7-11 класів Автор: учитель української мови та літератури Каленіченко Інна Миколаївна Даний урок допомагає...
Вірш з української літератури для 10-х та 11-х класів. Вірш з української літератури для 10-х та 11-х класів. Автор: Голова наукового товариства курсантів, студентів та слухачів Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Южека Роман Серг...
Літературні диктанти та тестові завдання до вивчення роману І.Багряного “Тигролови” Літературні диктанти та тестові завдання до вивчення роману І.Багряного "Тигролови" Автор: вчитель української мови та літератури Гарбуз Алла Володимирівна Ця публікація містить різноманітні тестові...
1321

Відгуки та пропозиції

Швидкий вхід з допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарів

 1. На мій погляд, краще запропонувати учням написати власне висловлювання за цитатою Осипа Турянського :
  “Тяжко конати серед грому гармат, серед голоду й холоду, а ще тяжче жити серед нікчемності й хамства сучасніх людей”.
  Або
  “Народ, який співає “Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці”, не зможе скоро вибитись на волю, бо він не розуміє ось якої глибокої життєвої правди: вороженьки не гинуть, як роса на сонці, лиш вороженьків треба вбити, знищити, як нахабних щурів”.
  Або
  “Прокляте те життя, в котрому слабший мусить згинути, щоб дужчий міг жити”.

 2. Щоб учні зрозуміли та відчули важливість цієї теми,треба велике емоційне налаштуванн, аби відчути весь жах та абсурдність воєн . Учительці це вдалося. Адже ,щоб зробити правильні висновки , це все треба пережити , відчути . Цей урок побудований з майстерним використанням засобів впливу на почуття учнів.

 3. Вдала установка на мотивацію уроку.Також актуальне поєднання сучасних подій із повістю О.Турянського.Добре побудована робота з текстом твору.Діти висловлюють свої думки,самостійно приймають рішення,усвідомлюють зміст твору.Дякую!

 4. Наталю Павлівно! Ця тема дуже важкувата для вивчення учнями 11 класу ,але Ви з цим вдало справились. На уроці Ви використали інтерактивні технології навчання,постійно активізуєте роботу учнів на уроці . Ви досягли своєї мети. Дякую Вам за урок.