Відкритий урок з української літератури в 11 класі О.Турянський “Поза межами болю”. Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності

Автор: вчитель української мови та літератури Самарська Наталя Павлівна

Самарська Наталя ПавлівнаТема: Осип Турянський “Поза межами болю’’ Загальнолюдські мотиви і гуманістичні цінності. Біологічні інстинкти і духовна воля життя. Ідея перемоги духа над матерією.

Мета:

  1. Проаналізувати текст повісті, дослідивши домінування загально-людських і гуманістичних цінностей.
  2. Розвивати усне мовлення учнів через уміння доводити свою думку і аналізувати художній образ.
  3. Підготувати учнів до написання твору-роздуму. Удосконалювати навички добору прикладів із літератури для розкриття теми твору-роздуму.
  4. Виховувати людяність, гуманістичні цінності,любов до сім’ї і прагнення цінувати сімейні стосунки.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: текст повісті “Поза межами болю’’; портрет О.Турянського та ілюстративний матеріал з подій Першої світової війни; презентація світлин на тему “Людство продовжує воювати’’ (на матеріалі воєнних подій у Сирії та на Сході України); відеосюжет- інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотиваційний етап:

1. З’ясування емоційної готовності до уроку.

2. Рефлексія з метою актуалізації суб’єктивного досвіду

Продовжити речення:

Мені цікаво знайомитися із творчістю О.Турянського,бо…

Я знаходжу переконливими картини війни в повісті ‘’Поза межами болю’’,       бо…

Твір Турянського залишається актуальним і сьогодні, бо…

(людство продовжує воювати)

3. Презентація світлин з Інтернету про воєнні дії в Сирії  та  на Сході  України (За кадром голос заздалегідь підготовленого учня: Це світлини з інтернету за 2016р. Це наше сьогодення, репортажі із Сирії  та Сходу  України. Війна продовжує вриватися в життя людей, руйнувати його, приносити горе, біль, сльози і забирати життя.)

4. Актуалізація і перевірка засвоєних знань:

– Чому повість О.Турянського ‘’Поза межами болю’’ називаємо автобіографіч-ним твором?

(Очікувана відповідь:

Цей твір автобіографічний, бо сам О.Турянський брав участь у Першій світовій війні. Він воював на австро – сербському фронті. Там потрапив у сербський полон. 60 тис. полонених було відправлено етапом через гори Албанії. Це був жорстокий шлях смерті – від холоду і голоду загинуло 45тис. вояків із 60 тис., вижили лише 15 тис.

Цей твір могла написати лише людина, яка сама пережила межовий стан між життям і смертю, насправді побачила ту смерть зблизька).

-Як автор вмотивовує мету написання цього твору?

(Очікувана відповідь:

Не розказати про це О.Турянський не міг. Він вважав це зрадою по відношен-ню до загиблих товаришів. У передмові до твору він пише:

-Ні, я не можу мовчати. Я і мої товариші впали жертвою злочину. Цим жахливим злочином є війна. Війна-це злочин проти людства. Далі автор пише:

– Хай наші спільні муки падуть прокльоном на старий світ, який ще досі тоне в морі крові й нікчемності).

Слово вчителя:

-Так, саме людська нікчемність, на думку О.Турянського, є причиною воєн. Невміння дослухатися один до одного, невміння домовлятися, поступатися чимось, знаходити компромісні рішення заради збереження миру. Людська пихатість і зарозумілість, гордовитість і прагнення бути вищим – це і є, дійсно, та сама людська нікчемність, що не дозволяє зберегти мир.

І тоді приходить війна, яка руйнує життя людей, нівечить долі. Зокрема, що зробила війна із життям молодого музиканта Штранцінгера? Розкажіть про нього.

(Очікувана відповідь:

Штранцінгер- 24-річний музикант, австрієць. Війна вщент зруйнувала його життя. Він утратив матір і кохану дівчину. Війна забрала в нього очі та ще й приготувала для нього долю військовополоненого, приреченого на загибель. У передмові до видання творів О.Турянського критик Роман Федорів написав: ‘’Ця книжка повна попереджень: ‘’Дивись-но, що робить з людиною війна!’’ ).

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку, цілевизначення

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

1. Рефлексивно-оцінювальний етап: обговорення читацьких вражень:

а )Слово вчителя з елементами бесіди:

-Отже, наші  герої  опинились серед скам’янілих гір, укритих снігами. Убивши свого конвоїра, вони стали вільними як військовополонені, але потрапили в полон голоду й холоду. Безвихідь їхньої ситуації очевидна.

Вони за межами цивілізації, за межами болю й чіткої свідомості. Чому б за таких обставин не бути й за межами моралі? Коли тобі в обличчя дивиться смерть, кому потрібні твої моральні чесноти? Чи не логічно вчинити за покликом своєї плоті? Та ще й, може, так врятувати своє життя?

(Очікувані відповіді:

-Ні, персонажі  О.Турянського так не вчиняють. Твір пройнятий ідеями гуманізму .

-У цій повісті особливо акцентовано саме на гуманістичних ідеалах і загаль-нолюдських цінностях. Полонені, доведені до відчаю, усе ж залишаються людьми, вони не втрачають здатності співчувати й допомагати один одному.

-Дух героїв твору перемагає вимоги плоті).

б ) Робота з текстом твору:

-Доведіть  свої  судження  прикладами з твору.

Дуже голодний Оглядівський, знайшовши в кишені шматок цукру,розділив його на всіх (зачитують уривок, с.166)

Дух перемагає тіло в епізоді, коли, змучені голодом, вони трохи не пристають на страшну пропозицію Сабо: з’їсти тіло мертвого товариша (зачитують уривок, с. 271: Ніколич злебедів тремтячим голосом:

-Хай згину, а людського тіла не буду їсти, і ніхто з вас не їстиме…наче промінь світла прошиб темні метри душі; як усе діється, коли дух переміг тіло).

Проявом гуманізму був і “танець смерті’’, який надав можливість у чесному змаганні  визначити найслабшого. (зачитують уривок с.256)

Апофеозом гуманізму є намагання Оглядівського зігріти задубілі від холоду пальці скрипаля Штранцінгера. (зачитують уривок с.279)

2. Пошуково-аналітична робота з текстом (в групах)

Знайдіть образи-символи, сцени-символи і пояснять їх значення.

(Очікувані результати пошукової роботи:

а )  ЧорнІ хмари, що з’являються на самому початку твору,  символізують смерть: ‘’Чорні хмари закрили заздрісно сонце і блакить неба й повисли над ними, як велетенські чорні крила всесвітнього духа знищення. І спокійні ці хмари, як німе прокляття, непорушні, мов скеля, невблаганні, як доля‘’.(с.253)

б) Протягом усього твору герої прагнуть побачити сонце: і реальне сонце на небі, і сонце як символ життя.

Оглядівський,стоїчно намагаючись подолати депресію, бачить в уявленні символи сонця і матері з дитиною.

Штранцінгер проголошує:

-Є сонце в житті!

І потім…відгоміння в серцях помираючих:

-Штранцінгер, покажи нам сонце!

Отже,сонце виступає символом життя.

в )Символічною є пісня Штранцінгера-‘’пісня вічності‘’, через яку передано ідею великої сили мистецтва, ідею вищості духовного над матеріальним. (с.275-278)

-А в якому ще творі проголошено вищість духовного над матеріальним?

-У ‘’Лісовій пісні‘’ Лесі Українки

3.Літературне дослідження:

Сонце-це символ життя, символ надії.

Доведіть цю тезу на прикладі життя Оглядівського. Чому з усіх вижив тільки Оглядівський? Хто ще з персонажів, крім Оглядівського, мав сім’ю, але не вижив? Чому?

Учні досліджують текст, висловлюють свої думки, аргументують

(Очікувані результати досліджень:

Поляк Пшилуський не виявляє прагнення вижити, бо він зраджений дружиною. Йому нікуди повертатися, бо сім’я зруйнована. У своїх мареннях Пшилуський бачить, як син відштовхує від матері її коханця. І у стані марення Пшилуський умовно вбиває свою дружину і її коханця.

Оглядівський виживає, бо в найтяжчі хвилини згадує про сина і дружину, навіть бачить їх у своїх мареннях. Він вірить у силу любові дружини, сина, знає, що він їм потрібний. Це допомагає йому вижити. У творі Оглядівський уособлює самого автора.

4. Робота над матеріалом відснятого відеосюжету (“прямий мікрофон”)

а ) -Який ще епізод свідчить про вищість духовних цінностей над матеріальними?

-Це епізод про гроші, що здобув Сабо (зачитується с.265)

б ) Перегляд відеосюжету – інтерв’ю на тему “Чи завжди допомагають гроші?’’

Прокоментуйте  переглянутий сюжет . Чи згодні ви з висловлюваннями опитуваних людей?  Як судження сучасників перегукуються з ідеями                        О. Турянського?

5.Творча підготовка до написання творів-роздумів

Слово вчителя:

-Ми з вами опрацювали багатющий за своїм змістом твір. Історія кожного з персонажів-благодатний матеріал для написання учнівського твору. Я за-здалегідь просила вас продумати, до яких тем творів вдало б підійшли  приклади із повісті О.Турянського “Поза межами болю”.

Можливі теми:

  1. Людяність чи гроші?
  2. Мистецтво-це очі людської душі.
  3. Хто мої духовні провідники?
  4. Як вижити за екстремальних обставин?
  5. Чи впливає стан сімейних стосунків на долю людини?
  6. Що значить бути людиною?
  7. Чи є місце мистецтву в екстремальних ситуаціях людського життя?
  8. Залежити від грошей-обманювати свою душу.
  9. Моральні цінності сучасної людини.
  10. Чи життєздатна дружба представників різних народів перед випробуван-нями долі?
  11. Війна-злочин проти людства.

V. Підсумки уроку.

VІ. Домашнє завдання. Написати твір-роздум на одну із обраних тем.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. На мій погляд, краще запропонувати учням написати власне висловлювання за цитатою Осипа Турянського :
    “Тяжко конати серед грому гармат, серед голоду й холоду, а ще тяжче жити серед нікчемності й хамства сучасніх людей”.
    Або
    “Народ, який співає “Згинуть наші вороженьки, як роса на сонці”, не зможе скоро вибитись на волю, бо він не розуміє ось якої глибокої життєвої правди: вороженьки не гинуть, як роса на сонці, лиш вороженьків треба вбити, знищити, як нахабних щурів”.
    Або
    “Прокляте те життя, в котрому слабший мусить згинути, щоб дужчий міг жити”.

  2. Щоб учні зрозуміли та відчули важливість цієї теми,треба велике емоційне налаштуванн, аби відчути весь жах та абсурдність воєн . Учительці це вдалося. Адже ,щоб зробити правильні висновки , це все треба пережити , відчути . Цей урок побудований з майстерним використанням засобів впливу на почуття учнів.

  3. Вдала установка на мотивацію уроку.Також актуальне поєднання сучасних подій із повістю О.Турянського.Добре побудована робота з текстом твору.Діти висловлюють свої думки,самостійно приймають рішення,усвідомлюють зміст твору.Дякую!

  4. Наталю Павлівно! Ця тема дуже важкувата для вивчення учнями 11 класу ,але Ви з цим вдало справились. На уроці Ви використали інтерактивні технології навчання,постійно активізуєте роботу учнів на уроці . Ви досягли своєї мети. Дякую Вам за урок.