Відкритий урок з алгебри в 7 класі на тему: “Формули скороченого множення”
“Рукавичка на новий лад”
Автор: вчитель матиматики Ригун Людмила Вікторівна
Мета: узагальнити знання учнів з теми «Формули скороченого множення».
Розвивати пізнавальний інтерес учнів,логічне мислення,культуру математичного мовлення та записів.
Виховувати любов до предмета, почуття відповідальності,самостійність, відповідальність за свої дії,почуття колективізму.
Тип уроку : узагальнення і систематизація знань,умінь,навичок.
Обладнання : роздавальний матеріал, картки самоконтролю,ноутбук,маски казкових героїв та велика рукавичка.
Епіграф уроку : « Навчатись можна тільки весело …
Щоб перетравлювати знання,потрібно поглинати їх з апетитом»
А.Франс
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Перегляд мультфільму – українська казка «Рукавичка».
Ми вирушимо в подорож – казку на новий лад «Рукавичка»,в якій ви не тільки повторите вивчений матеріал , але й сподіваюсь, цікаво проведете час.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Сьогодні морозно ,щоб врятуватись від холоду, можна заховатися в рукавичці. В ній ми знайдемо прихисток,якщо виконаємо завдання етапів уроку. В цьому нам допоможуть : Ведмідь – бредун,Зайчик – побігайчик,Лисичка- сестричка,Вовчик – братик,Кабан – іклан,Жабка- скрекотушка ,Мишка – скреботушка та Бабуся.( Діти та вчитель надягають маски героїв казки)
1 етап подорожі – гра «Знайди помилку» Повторення формул за слайдами.
- ( O + Δ) (O – Δ) = O²- Δ;
- (O + Δ)² = O²- 2OΔ +Δ²;
- (O – Δ)² = O² + 2O Δ + Δ²;
- O³ – Δ³ = (O + Δ)(O²- OΔ + Δ²);
- O³ + Δ³ = (O + Δ)( O²+ OΔ +Δ²).
2 етап . «Віднови запис»
- ( 2х *3у) = 4х²+ (*) +9у²;(5а – 4в) = (*)² – 40ав +(*)²
- 27х³- у³ = (3х*у)(9х²*6ху*у²)
- 81х²*16в²= (9х + *)(* – 4в).
3 етап. «Встанови відповідність».
- ( 3m- 6n)² – (3m +6n)²= *
- (m⁴ + n³)² = *
- m(m+ 3) – (m+ 5)²=*
- m² – 3m – ( m² + 10m +25)=*.
А) – 7m – 25, Б) – 72mn, В) – 13m – 25, Г)m⁸ +2m⁴n³+ n⁶, Д) встановити неможливо.
А | |
Б | |
В | |
Г | |
Д |
Відповідь :
А | 3 |
Б | 1 |
В | 4 |
Г | 2 |
Д | – |
4 етап. Самостійна робота з наступною взаємоперевіркою.
а). Розв′яжіть рівняння :
(х – 3)²- (х + 1)²= 12. Відповідь :х = – .
б). Спростіть вираз та знайдіть його значення.
( а – 2в)² – ( 2а – в)²,якщо а = 1,5,в = 2,5.
Відповідь :12
5 етап. Робота в групах.
- Подайте у вигляді многочлена :
а) ((а + в)²)² ; б)( а – в)⁴ .
2)Спростіть :
а )(- 11в + 2а⁵ )²; б) ( -8 – 4с³)².
3)Розв′яжіть рівняння:
а)( 1,2 с³ – 0,3с = 0 ; б) х³ – 4х = 0.
6 етап. Логічний.
Індивідуальні завдання.
- Перетворіть у многочлен стандартного вигляду :
а)(х² – 1) ( х⁴ + х² + 1) + 1,
б) (а² + в²)( а⁴ – а²в² + в⁴) – а⁶ – в⁶,
в)(а + 2) ( а² – 2а + 4) – (а – 2) ( а² + 2а +4) .
- Який вираз пропущений ?
3а + 4 | 9а²+24а + 16 |
12ав⁷ | ? |
3)Замініть тричлен на квадрат двочлена.
а)(*) + 4ав + в²;
б) 25х² – 10х + (*);
в)49х² – (*) + 4у² ;
г) в² + 20в + (*).
4) Обчисліть :
5*) Доведіть , що вираз х² – 4х + 5 набуває лише додатних значень при будь – яких значеннях х.
6)Складіть логічний ланцюжок розв’язання:
а)х³ – 100х =
б) х³ – 20х² + 100х =
в)х² – у² – 2х + 2у =
7 етап. Бліцтест.
В якому випадку вказано правильне розкладання многочлена 25х² – 25у² на множники ?
1) 25(х² – у²) | ( 5х – 5у)(5х + 5у) | 25 ( х – у)( х + у) | 25( х – у)³ |
8 етап. Гра
Діти, а зараз проведемо гру. Вам потрібно скласти пазли казки, де буде закодовано домашнє завдання.
IV. Підсумок уроку.
Ми, казкові герої, гарно справилися із завданнями уроку, тому помістились у рукавичку та дружно перебудемо в ній до весни.
V. Домашнє завдання.
Доведіть тотожність : ( а + в + с) ²= а² + в² + с² +2ав +2ас +2вс.
Зміст уроку задовільний. Завдання підібрані згідно теми уроку, учитель використовує різні форми роботи учнів. Але ж до чого тут казочка. навіщо цей маскарад. Він зовсім тут не доречний.
Згодна з попереднім коментарем. До чого у цьому уроці казочка, та ще й “Руавичка”. Навіщо цей маскарад. Вважаю його не доречним. Що стосується змісту уроку, то завдання цілком задовільно підібрані для уроку. Та й домашнє завдання потребує диференціювання.
Даний урок містить серйозну навчальну мету і вчитель підібрала завдання, що цілком зможуть її реалізувати самостійно, і не потрібно ніяких масок, вони абсолютно не несуть ніякого смислового навантаження. Рівень розвитку дітей 7 – го класу значно переріс казку “Рукавичка”, а значить відсутній поштовх до осмислення новизни.
Маски відволікатимуть дітей від основної роботи – навчання. Такий урок може бути тільки показовим. Дякую.
Урок гарний. Завдання підібрані вдало, методи роботи. Але, на мій погляд, у 7 класі казку “Рукавичка” неактуально використовувати. Краще взяти героїв із сучасних мультфільмів і скласти ту ж “Рукавичку”)) Це б дітей зацікавило більше.