Як виготовляють та використовують бязь?
Коли говорять про бязь, зазвичай мають на увазі тонку тканину з бавовни. Особливість: нитки з’єднані між собою традиційним полотняним переплетенням. Під мікроскопом полотняне переплетення виглядає як тонкий шаховий візерунок; кожна нитка лягає по черзі то зверху, то знову знизу. У результаті виходить тонкий і водночас міцний шматок тканини – верх і низ виглядають однаково. Матеріал має чудові переваги, а недоліки навпаки, відсутні, через що дуже часто використовується для пошиття одягу та предметів побутового текстилю.
Походження матеріалу
Бязь родом із Стародавнього Єгипту. Мануфактури були також в Індії та імперському Китаї. З часів індустріалізації ткане полотно було одним із найважливіших видів бавовняної тканини в Центральній Європі. Тканина, через помірну ціну, а також гарні властивості, вже багато років використовується для пошиття багатьох предметів. Бязь достатньо проста в пошитті та обробці декоративними елементами фурнітури.
І навіть зараз, коли асортимент тканин в сучасних магазинах достатньо широкий, матеріал користується неабиякою популярністю. Його можна купити за приємну ціну, а служити він буде дуже довго, не втрачаючи, при цьому, цілісності і привабливого зовнішнього вигляду.
Матеріал, в залежності від типу обробки, ділиться на види:
- Суровий. Такий вид тканини не потребує сильної обробки, достатньо виробити просто полотно з цілісних ниток. Така тканина має злегка сірий відтінок, грубу поверхню та проста для пошиття різних речей;
- Білий. Така тканина піддається обробці спеціальними речовинами, в результаті чого формується матеріал білого кольору. Найбільш часто саме вибілений матеріал використовується для пошиття постільної білизни, спіднього, піжам та інших речей в побуті;
- Фарбований. Натуральні волокна бавовни добре піддаються фарбуванню синтетичними речовинами, завдяки чому в асортименті можна знайти будь який відтінок. Такі тканини надовго зберігають яскравість на насиченість відтінків. Використати фарбовану бязь можна як для пошиття одягу, так і речей побуту;
- З візерунками. Спеціальні машини та апарати на виробництві виготовляють тканини з набивним принтом, що друкується на поверхні. Унікальні візерунки та орнаменти є прикрасою будь якої речі, яка може бути використана в побуті.
Як використати шматок якісної бязі?
Раніше бязь вважається класичним підкладковим матеріалом. Його вшивали в піджаки, штани або сукні як внутрішню підкладку. Сьогодні міцна тканина часто використовується для серветок, скатертин, штор і високоякісної постільної білизни.
Переваги матеріалу:
- Бавовняна тканина мало ворсиста і міцна. Оскільки використовуються досить гладкі та тонкі нитки, тканина не особливо вбирає, але охолоджує шкіру та пропускає повітря.
- Через тип тканини поверхня досить нееластична і жорстка.
- Матеріал не схильний викликати алергічні реакції та стати причиною роздратування на шкірі;
- Бязь чудового поглинає вологу, має гарний рівень гігроскопічності;
- Тканина з натуральних волокон бавовни пропускає повітря і дозволяє шкірі повноцінно дихати.
Як правильно доглядати за речами з бязі?
Бязь, як і всі інші тканини з чистих волокон бавовни, можна прати в пральній машині при температурі 60 градусів. Матеріал можна сушити в сушарці і легко прасувати. Не варто використовувати миючі засоби, у складі яких присутні компоненти з агресивною дією.