mail@urok-ua.com

Заняття – гра для розвитку уваги та пам’яті “Кмітливий світлофор” для учнів 3-4 класів

Автор: практичний психолог Читакова Ірина Миколаївна

Screenshot_1За допомогою ігрового та змагального компонентів розвиваються знання та уміння учнів, які покращюють процеси запам’ятовування та концентрації уваги; виявляється рівень розвитку мовленнєвих навичок та словникового запасу; формуються навички роботи в групі.


 

ЗАНЯТТЯ-ГРА  ДЛЯ  РОЗВИТКУ  ПАМ’ЯТІ  ТА  УВАГИ

УЧНІВ МОЛОДШИХ  КЛАСІВ

«Кмітливий світлофор»

Мета: формуванняакаренка
розвиток знань та умінь учнів, які покращюють процеси запам’ятовування та концентрації уваги;  виявлення рівня розвитку мовленнєвих навичок та словникового запасу; формування навичок роботи в групі.

Матеріали та обладнання:  прапорці 3-х кольорів (зелений, жовтий, червоний), 3 маркера або фломастера (зелений, жовтий, червоний), 3 чистих аркуша паперу, 3 бланка для завдання (Додаток 1),  3 бланка для завдання (Додаток 2), секундомір, дошка або фліпчарт для запису результатів команд.

Хід заняття.

  1. Вправа «Привітання. Назви всіх.» Доброго дня, друзі! Давайте з вами сьогодні пограємо. Буде декілька ігор. Але спочатку  ми створимо команди, які будуть змагатися. (Можна об’єднати дітей так, як вони сидять в класі по рядам). Буде 3 команди за кольорами світлофора – «Жовта», «Зелена» та «Червона». Тепер ми привітаємось незвичайним способом. Перший учень в команді називає своє ім’я та вітається зі всіма. Наприклад, «Я – ……….., всім привіт!». Наступний учень називає своє ім’я  «Я – ………», а потім каже:  «Привіт, ……… », називаючи ім’я першого учня. І так далі всі привітаються, називаючи імена всіх попередніх учнів у команді. (Ця вправа не на змагання, а для покращення настрою та розкутості!)
  1. Гра «Словникова розминка». Розпочнемо з розминки. Я даю кожній команді по чистому аркушу паперу, на якому вам треба записати як можна більше слів на літеру «Р» (томущо Розминка).  Це можуть бути слова з будь-яких частин мови. Які ви памятаєте частини мови? – Відповіді дітей. – Я даю вам 3 хвилини, щоб ви записали як можна більше слів. Потім будемо по черзі називати ці слова. Якщо в іншої команди є таке саме слово, то його треба викреслити і не називати. Та команда, яка назвала найбільше слів, та отримує в цьому раунді 2 бали, інші команди – по 1 балу.
  2. Гра «Стародавня мова». Хочу розповісти вам про одну стародавню  країну, в якій була своя мова, не українська. Коли люди в цій країні писали слова, то вони записували тільки приголосні букви, а голосні вони підставляли подумки, коли читали слова.  Уявіть, що в нашій мові  слова записуються так само. Змогли б ви впізнати, що це за слова, якщо вони записані без голосних букв? Отже, оберіть найсміливішого з команди, щоб розгадати ці таємничі слова.
    Троє учасників виходять до ведучого й отримують завдання на бланках (Додаток 1). Той, хто записав слова перший – отримує 3 бали для команди, другий – отримує 2 бали, третій – 1 бал.
  1. Конкурс капітанів. Для цього конкурсу треба обрати капітана кожної команди. Капітани виходять до ведучого й по черзі отримують бланки з завданнями (Додаток 2). Дітям потрібно якнайшвидше з’єднати цифри від 1 до 25 (як в таблицях Шульте). Коли перший капітан виконує завдання, ведучий слідкує за виконанням за допомогою секундоміра. Хто найшвидше впорається з завданням, той отримує 3 бали для команди, другий – отримує 2 бали, третій – 1 бал.
  2. Підрахунок балів. Підведення підсумків. Учасники з команди переможниці можуть отримати високі оцінки з української мови. Учасники інших команд отримують також гарні оцінки.

СПИСОК  ЛІТЕРАТУРИ:

  1. Немов Р.С. Психология: Учеб. в 3 кн. – 4-е изд. – М.: ВЛАДОС, 2003. – Кн. 3: Психодиагностика. – 640 с. – С. 278-280.
  2. Играя, побеждаем стресс. Игры для детей и взрослых. – Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ). – К., 2015. – 68 с.
  3. На допомогу педагогу. Сівак А.В. //Таврійський вісник освіти . – 2016. – №2 (54). – с. 147-152.
  4. Розвиток пам’яті в процесі навчальної діяльності молодших школярів. Ступачук В.В. // Шкільному психологу. Усе для роботи. – 2013. – №2 (50)

(Додаток 1)

ЗЕЛЕНА ЖОВТА ЧЕРВОНА
д .. р .. г ..

 

к .. л .. с

 

з .. ш .. т

 

кн .. г ..

 

.. вт ..б .. с

 

св .. тл .. ф .. р

 

д .. р .. г ..

 

к .. л .. с

 

з .. ш .. т

 

кн .. г ..

 

.. вт ..б .. с

 

св .. тл .. ф .. р

 

д .. р .. г ..

 

к .. л .. с

 

з .. ш .. т

 

кн .. г ..

 

.. вт ..б .. с

 

св .. тл .. ф .. р

Правильні слова:  дорога,  колос, зошит,  книга, автобус, світлофор. Якщо учасник вставить інші голосні, але так, що вийде слово, яке існує, то це не буде помилкою. (Такі випадки можливі).

(Додаток 2)

ЗЕЛЕНА

ЖОВТА

ЧЕРВОНА

 

2        23      4       9       13

 

24      14      25     16     22

 

7        19       6      11     18

 

17      12       3      21       1

 

5        10      15      8       20

 

 

2        23      4       9       13

 

24      14      25     16     22

 

7        19       6      11     18

 

17      12       3      21       1

 

5        10      15      8       20

 

 

2        23      4       9       13

 

24      14      25     16     22

 

7        19       6      11     18

 

17      12       3      21       1

 

5        10      15      8       20

 

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 коментарів

  1. Дякую, обов’язково використаю. З допомогою таких вправ та ігор, дійсно, можна розвивати психічні процеси: увагу, пам ять, мислення, уяву… Але за умови якщо проводити їх часто.

  2. Завдання цікаві та різнопланові. Добре, що є матеріали-додатки. Обов’язково порекомендую колегам. Таке заняття не займе багато часу, але буде цікавим для учнів. Готовий матеріал для роботи, який сприяє розвитку в учнів кмітливості, логічного мислення та збільшення словарного запасу.

  3. Память та її обєм – це одна з головних складових , що потрібно для навчання. Розвитку памяті надають великого значення при роботі з дошкільниками, а от в початковій школі завдання здебільшого спрямовані на користування нею ученем . Цікаві завдання, які сприяють розвитку памяті та концетрації уваги.

  4. Гарна пам’ять та уважність – запорука успішності на уроках. Але в кожної дитини ці процеси індивідуальні. Для покращення запам’ятовування потрібно тренувати пам’ять, виконувати спеціальні вправи. Цікава та незвична гра “Стародавня мова” , впевнена, заінтригує, конкурс капітанів виявить лідерів.А головне, підбиваючи підсумки,кожний учень отримає позитивну оцінку з української мови

  5. Розвивати пам”ять і увагу молодшого школяра – найважливіше завдання і для вчителя і для батьків, адже це запорука успішного навчання та гармонійного розвитку дитини. Буду використовувати запропоновані Вами вправи у НВП, думаю мої учні будуть від них в захваті!

  6. Дуже цікавий сценарій!
    “Духовне життя дитини повноцінне тоді,
    Коли вона живе в світі гри, казки, музики,
    Фантазії, творчості.
    Без цього вона засушена квітка”…
    В. А. Сухомлинський.
    Свята і розваги в початковій школі дозволяють дитині відкрити в собі нові здібності і таланти, розвинути вже наявні навички. Цікаві конкурси – обов’язково скористаюся Вашим матеріалом!