Заняття з економіки (старший дошкільний вік).

Автор: вихователь Дімченко Ніна Миколаївна

Screenshot_1Ознайомити дітей з економічними поняттями «гроші», «ціна». Називати грошовий знак України – гривню. Формувати вміння співвідносити товар з певною кількістю грошей. Продовжувати лічити предмети і співвідносити їх кількість з назвою цифр.
Закріпити знання про геометричні фігури ( трикутник, прямокутник, круг, овал, квадрат); порядкову лічбу в межах 10; цифри від 1 до 10;
Активізувати в мові вихованців вживання слів: «шкільні речі», «ціна», «гроші», «товар», «гривня».
Сприяти розвиткові творчої ініціативи, мислення, інтелекту, самостійності.
Виховувати інтерес до світу економіки.


 

ТЕМА: «Лабіринт удачі»

МЕТА: Ознайомити дітей з економічними поняттями «гроші», «ціна». Називати грошовий     знак України – гривню. Формувати вміння співвідносити товар з певною кількістю грошей. Продовжувати лічити предмети і співвідносити їх кількість з назвою цифр.

   Закріпити знання про геометричні фігури ( трикутник, прямокутник, круг, овал, квадрат); порядкову лічбу в межах 10; цифри від 1 до 10;

   Активізувати в мові вихованців вживання слів: «шкільні речі», «ціна», «гроші», «товар», «гривня».

Сприяти розвиткові творчої ініціативи, мислення, інтелекту, самостійності.

Виховувати інтерес до світу економіки.

МАТЕРІАЛИ:

 • « ключі», «замок», монети вартістю 2, 5, 10 копійок, гривні 2, 5, 10.
 • демонстраційний: шкільний рюкзак з підручниками, зошитами, кольоровими олівцями, набором демонстраційних цифр, скринька, гра.
 • роздатковий матеріал: розрізні цифри від 1 до 10, картки з шкільними речами, «гаманці з грішми»; таблиці – завдання.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ВСТУП

В: Діти,  я запрошую вас відвідати « Лабіринт удачі». Якщо ми правильно пройдемо його, то знайдемо там скарб Гнома – Економа. Але зможемо отримати його лише за гроші, Їх нам треба заробити чимало, бо скарб дуже цінний і дорого коштує. Поміркуйте: як ми можемо заробити гроші?

Діти: Треба правильно виконувати завдання і вірно відповідати на запитання.

В: Так, ми маємо подолати багато перешкод, які траплятимуться нам на доріжках лабіринту. Це будуть різні математичні завдання, і за кожне з них, правильно виконане, ми зможемо отримати гроші. Готові пройти доріжками лабіринту і віднайти скарб?

Д: Готові!

В: зароблені вами гроші, а це буде українська валюта – монети вартістю 2, 5, 10копійок, я пропоную класти в ось такі гаманці. ( роздає діткам гаманці на шнурочках). Дивіться, хто це примостився на дереві?

Д: Сорока.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

В: Біля неї якийсь пакунок. ( дістає, розгортає, діти розглядають).Я бачу тут підказку для нас. Це план – схема, за якою зможемо правильно пройти лабіринтом, не заблукавши в ньому. Отож, рушаймо! Ось і вхід до лабіринту ( перед дітьми «ворота», на яких висить замок с геометричною формою). Але вони зачинені, тож треба до них дібрати «ключа». За це завдання отримуєте монетку вартістю 2 коп. ( вихователь дає низку « ключів» із голівками у вигляді геометричних фігур. Діти віднаходять потрібний і « відчиняють» ворота).

В: Ось ми і заробили наші перші гроші ( монетку вартістю 2 коп. отримує дитина, яка швидко дібрала ключ). Запрошую вас до лабіринту. ( показує план – схему). Куди показує стрілка? ( прямо). Дивіться, Гном – Економ залишив нам листа з хитрими запитаннями. За кожну правильну відповідь можна отримати монетку вартістю 5 коп.

Проводиться розминка « Хитрі запитання»

 1. Як називається геометрична фігура без кутів? ( коло).
 2. Сто голок має, а шити не вміє? ( їжак)
 3. Яке число згадується в казці про Наф – Нафа, Ніф –Ніфа, Нуф – Нуфа?           ( три).
 4. Як називаються іноземні гроші? ( валюта).
 5. Що таке бартер? ( обмін товарами).
 6. Хто хазяїн банку? ( Банкір).

( за правильні відповіді діти отримують « гроші»).

В: Куди показує стрілка далі? ( ліворуч) Гном – Економ приготував нове цікаве завдання  « Що лежить у рюкзаку?». Це завдання теж оцінюється у 2 коп.

Screenshot_2

2 завдання:

Вихователь

 • Діти, давайте подивимося, що лежить у рюкзаку? (дістає книгу) Ця книга називається підручник. За ним навчаються в школі учні.
 • Скільки я показала вам підручників? (1) (вихователь ставить підручник на демонстраційну дошку)
 • До нього додати ще один підручник. Скільки стало підручників? (2)
 • Я знайшла ще один підручник. Давайте полічимо, скільки їх стало? (1, 2, 3 – всього 3 підручники) (вихователь пропонує полічити підручники комусь з дітей)
 • Діти, а що це я знайшла в рюкзаку? Так, зошит. Скільки зошитів я показую вам? (1)
 • До нього додали ще один зошит. Скільки стало зошитів? (2)
 • Я знайшла ще один зошит. Скільки їх стало, давайте полічимо? Хто мені допоможе? (1, 2, 3 – всього 3 зошити)
 • А якщо до них додати ще один зошит? Давайте полічимо, скільки їх стало? (1, 2, 3, 4 – всього 4 зошити)
 • А хочете дізнатися, що ще лежить у рюкзаку? (вихователь дістає коробки з олівцями) Що це? (олівці) Їх дуже багато і мені потрібна ваша допомога, щоб їх полічити.

(Вихователь роздає кожному вихованцю коробку з олівцями і пропонує перелічити їх за своїми столами). (Діти рахують: «1, 2, 3, 4, 5… – всього 10 олівців»).

( за виконані завдання діти отримують монетки. Звіряють із планом – схемою подальший напрямок руху: стрілка вказує прямо).

В: Перед нами « Зачароване коло». Гном нас попросив нас навести у ньому лад. Що ж тут не так? Подивіться уважно.

Д: Картки з числами лежать не за порядком.

Виконують завдання: 1. « Розкладіть за порядком». 2. « Назвіть числа». 3. « позначте картки числами».

В: Молодці, все зробили правильно. За це отримуєте по 2 коп. Дивимось на карту – куди вказує стрілка? ( – праворуч). Нас чекають інші випробування. А зараз пропоную трохи відпочити.

Частушки:

 1. У дитячому садку.

Вчимо економіку.

Тут купуєм  – продаєм,

В ногу з часом ми живем.

 1. Ох, бабуся у панчосі.

Грошики ховала.

Не змогла їх витратити –

Бабця сумувала.

 1. Я бабусі тій кажу:

«В банк тебе я відведу,

Там відсотки ти візьмеш –

Зразу добре заживеш».

В: Куди показує стрілка далі? ( – знову прямо). Яке ж випробовування приготував для нас Гном – Економ в «Інтелектуальній печері»? Правильне виконання завдань оцінюється у 5 коп.

Screenshot_3

РОБОТА З КАРТКАМИ

3 завдання:

Вихователь:

 • Діти, що зображено на ваших картках? (олівець, зошит, книга – це шкільні речі)
 • Олівець коштує 1 гривню. Покладіть під картинкою 1 гривню.
 • Зошит коштує 2 гривні. Книга – 5 гривень.
 • Діти скажіть, як можна по іншому заплатити за зошит? (покласти 1+1 гривню) Покладіть інші гроші.
 • А зараз зберіть гроші з картки. Ми ще раз з вами будемо купувати товар. Спочатку ми купили зошит за 2 гривні. Які ви гроші покладете? Потім купили книгу за 5 гривень. А потім олівець за 1 гривню.

Screenshot_4

 • Молодці, діти. Ви правильно добирали гроші, щоб купувати товар.

2. « Допоможи мишці дістатись до куска сиру».

Screenshot_5

В: Молодці, діти! За виконану роботу ви отримуєте зароблені гроші ( діти звіряють за стрілкою напрямок подальшого руху й прямують ліворуч).

Наш Гном пропонує невеличку розминку « Економічна рибалка».

Вихователь називає слова, а діти придумують до них слова – антоніми: дешево – дорого, прибуток – збиток, багато – мало, працьовитий – ледачий, хазяйновитий – недбалий. Після цього отримують зароблені гроші вартістю 2 коп., і йдуть за вказівкою прямо.

В: Погляньте, що це за звір тут лежить? ( іграшка) Як він сюда потрапив? Допоможемо йому звідси вибратися. Гном – Економ, до речі, пропонує виміряти крокодила умовною міркою.

 1. « Виміряй крокодила» ( треба зробити так, щоб отримати якомога більше грошей. За кожну мірку дають 5 копійок. Гроші отримує дитина, в якої зібралося найбільше мірок).

В: А на вас чекає ще одне завдання. Я пропоную вам роздивитися ще одну картку і назвати, що там зображено (Олівець, фарби, зошит, книга, лінійка, яблуко, ручка.) Скажіть,  який предмет серед них зайвий? (Яблуко)

 • Вам буде завдання – розфарбувати тільки шкільні речі. (Діти розфарбовують все, крім яблука.)

Screenshot_6

В: Ось ми і дісталися кінця лабіринту. Десь тут має бути скарб. Погляньте – може, ви бачите де він? ( діти знаходять потрібне місце, але біля скарбу сидить Гном – Економ.

Гном: Добридень діти ! Я за вами уважно стежив. Ви добре виконували завдання, пройшли всі випробовування й заробили грошенят. Можете отримати скарб. Та я вам не віддам його, а продам. Викупити скарб ви зможете лише тоді, коли всі зароблені гроші складете докупи й дізнаєтеся, скільки їх у вас. ( діти з вихователем лічать гроші). Може, я й засмучу вас, але вам трохи не вистачає коштів на викуп мого скарбу. Нічого, я допоможу. Пригадайте прислів’я про заощадливість.

Д: « Дбайливість краща за багатство», « Гроші легше прожити, аніж нажити», « Купуй лише те, що знаєшь».

( чарівна скринька відчиняється. Гном – Економ дістає скарб – розвивальні ігри.)

В: Діти, пам’ятайте, цей скарб – для розумників та кмітливців.

Гном: Ви сьогодні довели, що не лише економні й умієте заробляти гроші, а ще й дуже розумні.

Screenshot_7

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

 1. Шановна Ніна Миколаївна! Навчання дітей молодшого шкільного віку основам управління фінансами дає чудову можливість навчити їх контролювати свій фінансовий добробут і, тим самим, своє подальше майбутнє. Ми разом з діточками мандруємо по «Лабіринту удачі» , чекаємо зустрічі з Гномом -Економом, бажаємо знайти Скарб для розумників та кмітливців.Особливо сподобались Частушки, співала їх із задоволенням! Неперевершена палітра цікавих змагань :« Зачароване коло», в «Інтелектуальній печері»,« Економічна рибалка»- спрямовані не нагороду, а на велику силу навчання і правильне ставлення до грошей! Дякуємо, що Ви готуєте дітей до дорослого життя, а ми можемо скористатися Вашим творчим проектом! Молодці!

 2. Сучасний урок. Дуже цікавий матеріал .Діти знайомляться з новими поняттями, роблять обчислення. Багато цікавого матеріалу. Готує дітей до реального життя. Дякую, Ніно Миколаївно!!

 3. З захопленням переглядала заняття з економіки для діток дошкільного віку. Ніна Миколаївна видно, що старається на заняттях, використовує різноманітні методики, тому віддає себе на сто відсотків, готуючись до даного заняття, підібрала цікаві завдання, максимально поєднала теорію з практикою (робота з картками – 3 завдання – сформувала вміння співвідносити товар з певною кількістю грошей), все це не змогло залишити дітей без уваги. Бажання одне – дійсно, погоджуся з попередньою колегою – відвідати б таке чудове заняття!!! Щиро дякую за публікацію.

 4. Надзвичайно цікаво та креативно сплановане заняття : чудовий герой Гном – Економ, завдання на розвиток логічного мислення, багатий роздатковий матеріал, можливість власними силами заробити монетку, все Ніна Миколаївна підпорядкувала меті сприяння розвиткові творчої ініціативи, мислення, інтелекту та самостійності. Так хотілося б побувати на такому лікбезі ринкової економіки для малечі! Спасибі за творчість і удачі!