Заняття з розвитку мовлення та ознайомлення з природою для дітей молодшого дошкільного віку.
Автор: вихователь Додатко Людмила Петрівна
Заняття з розвитку мовлення та ознайомлення з природою “Лісові звірята подорожують до казки”. Заняття спрямоване на формування в дітей навичок зв`язного мовлення,відповідати на запитання, удосконалювати вміння помічати і називати зміни в природі, вживати в мовленні прикметники з іменниками, активізувати словник, розвивати пам’ять, увагу, виховувати інтерес до казки, любов до тварин.
Заняття з розвитку мовлення
та ознайомлення з природою
Лісові звірята подорожують до казки.
МЕТА:формувати в дітей навички зв`язного мовлення:продовжувати учити уважно розглядати ілюстрації ,відповідати на запитання;удосконалювати вміння помічати і називати зміни в природі ;вживати в мовленні прикметники з іменниками.Закріпити знання дітей про диких звірів,їх назву.Вправляти в орієнтуванні на площіні.А активізувати словник,розвивати пам’ять,увагу,виховувати інтерес до казки,любов до тварин.
Обладнання: Хатка, наголовники, листочки, картинки на тему “Осінь”, гостинці для звірят, картинки тварин, музичний супровід.
Хід заняття :
Вихователь:-Діти,подивіться скільки до нас завітало гостей. Давайте привітаємося з ними.
Діти:Добрий день!
Вихователь:- А тепер зробіть навколо мене гарне коло. Подивіться один одному в очі і посміхніться,подаруйте своєму товаришу ніжну,лагідну посмішку.
Вихователь: Я вам пропоную послухати загадку.
Сонечко землю вже не зігріває,
Із дерев пожовкле листя облітає,
Часто дощик ллється,
Птахи відлітають,
У садках збирають щедрі урожаї
Коли це буває? (Осінь)
Вихователь: Діти погляньте,будь-ласка на дошку,що ви тут бачите? (осінній ліс,дерева,опадають листочки)
Вихователь:-А хто живе в лісі? (на екрані з’являються дикі тварини: зайчик,вовк,лисиця,білка,мишка,ведмідь,їжачок)
-А як ви вважаєте,в лісі восени холодно?
-Хоч у цих тварин і теплі,пухнасті шубки,але коли дує холодний вітер їм теж холодно і вони шукають де їм зігрітися.
-Погляньте,ці тварини якісь сумні,мабуть вони зголодніли.
І я пропоную для наших лісових друзів зібрати гостинці в кошик.
Дид.гра “Збери кошик для лісових звірів”
-Дивіться, а тварини десь зникли.(на підлозі розміщені сліди тварин)
Діти давайте пошукаємо, куди ж побігли звірята(вихователь звертає увагу на сліди).
-Ой,подивіться, тут їхні сліди: це мабуть зайчика,а це лисички а ось і вовчика. Давайте разом з вами підемо послідах і дізнаємось куди ж поділися звірята.
Дітки ми з вами потрапили до чарівного лісу. А давайте перетворимося на звірят і вигадаємо цікаву казку.(діти одягають наголовники)
-Я розпочну, а ви мені допоможете.
Вихователь: Прийшла осінь. Все навколо пожовтіло. Подув холодний вітер. Аж тут біжить мишка замерзла,тремтить від холоду, побачила теремок та й питає:
-А хто в теремку живе?
Ніхто не озивається, стала мишка в теремку жити.
Аж ось біжить їжачок.
-А хто в теремку живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я їжачок. Пусти мене до себе жити.
-Заходь.
Аж тут скаче білочка. Побачила теремок і до нього.
-А хто в теремочку живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я білочка.
Хвіст трубою,спритні ніжки,
Плиг із гілки на сучок.
Носить білочка горішки
В золотий свій сундучок.
-Пустіть мене до теремочка.
Вітерець дує все сильніше, аж ось біжить зайчик-побігайчик.
-Хто в теремочку живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я зайчик-побігайчик
Пара довгих вушок,
Сіренький кожушок.
Скорий побігайчик,
А звусь я зайчик.
-Пустіть мене до теремка.
Іде лисичка-сестричка,зупиняється та й запитує.
-Хто в теремочку живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я лисичка-сестричка.
Я руденька,ще й хитренька,
Не велика й не маленька
Всім звірятам я сестричка
А зовуть мене лисичка.
-Пустіть мене жити.
А вітер здіймається все дужче,аж завиває. Біжить вовчик-братик,холодно йому,дрижить. Підбіг до теремка та й питає.
-А хто в теремі живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я вовчик-братик.
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Зачаївся і примовк
Грізний звір цей,звісно вовк.
-Пустіть до себе жити.
Раптом іде ведмідь клишоногий,побачив теремок і заревів щосили.
-Хто в теремі живе?
-Я мишка. А ти хто?
-А я ведмідь.
Буркотливий, вайлуватий
Ходить лісом дід кудлатий.
Одягнеться в кожушину,
Мед шукає і ожину
Літом любить полювати.
Взимку -у барлозі спати.
Як зачує він весну
Прокидається од сну.
-Пустіть мене в теремок.
Ось скільки звірят помістилось в теремку. І так їм весело і тепло.
– Сподобалося вам створювати казочку?
Але нам час повертатися до садочка.
Фіз.хвилинка
Пада,пада,пада листя
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І листочки підіймає.
Ось вони усі гуртом.
Закружляли за вікном.
Ми також часу не гаєм
Разом з ними покружляєм.
Підіймемось вгору всі
І присядом до землі.
Вихователь:-Ось ми вже повернулися в нашу групу.
Погляньте ,поки ми з вами звірят шукали в лісі, вони залишилися тут і гралися з свійськими тваринами. Та так загралися, що заплуталися як повернутися додому. Давайте їм допоможемо.
Дид.гра”Хто де живе.”.
Ви були молодці і за те що ви допомогли тваринкам, вони приготували вам гостинці.
Це подарунок для вас.
Вживання прикметників у мові – ознака великого лексичного запасу слів. Протягом розповіді вихователь, описуючи тварин, використовувала лексику багату прикметниками. Хотілося б почути якісь невеличкі вправи на пояснення, закріплення означень.
Тема заняття цікава і аж хочеться відправитися у подорож разом із лісовими звірятами. У конспекті використані цікаві завдання в ігровій формі. Мета відповідає суті. Але конспект потрібно структурувати і розписати виконання дидактичних вправ. Потрібно написати інструкцію для виконання і який дидактичний матеріал потрібно використовувати.
заняття насичене мовленнєвими завданнями, які дійсно спонукають дошкільника до активної бесіди та обговорення ситуації. Вихователь подбала про належно підібрані літературні твори, які є зрозумілими та доступними для сприйняття молодшими дошкільниками.
Людмила Петрівна приділяє значну увагу розвитку зв”язного мовлення дітей-дошкільнят.Улюблені казкові герої знайомлять діток з навколишнім світом,а музичний супровід створює позитивний настрій