Астрономія 11 клас.
Конспект уроку з теми “Планети-гіганти”
Автор: директор, вчитель фізики та астрономії Лещук Роман Євгенійович
Мета:
Навчальна: систематизувати, узагальнити і поглибити знання учнів з теми «Планетна система», формувати поняття про спільні характерні ознаки та особливості планет-гігантів, формувати вміння роботи з хмарними сервісами Веб 2.0 (документи Google Doc , Google Forms).
Розвиваюча:
розвивати
Soft skills (робота в команді, вміння переконувати, вирішувати проблемні питання, ерудованість, креативність, управління часом);
Hard skills (формувати професійні навички, вміння застосовувати набуті компетенції на практиці);
Виховна: виховувати уважність, старанність, прагнення поглибити свої знання з астрономії; виховувати культуру записів у спільних документах.
Обладнання, наочність: комп’ютери, підключені до мережі Інтернет, мультимедійний проектор, презентація Power Point «Планенти-гіганти», тест Google Forms «Планети земної групи»), документ Google Doc «Планети-гіганти» з спільним доступом для редагування, роздавальний матеріал «Завдання для груп», анкета Google Forms «Оцініть урок», підручник з астрономії для 11 кл., автор М.П. Пришляк.
Презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційна частина (2 хв)
Привітання.
Організація робочих місць.
Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань, перевірка виконання домашнього завдання (4 хв)
Комп’ютерне тестування за допомогою Google Forms «Планети земної групи».
- Укажіть, які з наведених нижче планет відносяться до планет земної групи?
Венера;
Юпітер;
Меркурій;
Уран.
- Назвіть планету, яка найближча до Сонця. (Меркурій)
- Планета земної групи, яка має найгустішу атмосферу? (Венера)
- Планета земної групи, яка має найбільшу кількість супутників. (Марс)
- Газ, який є основним компонентом атмосфери Землі? (Азот)
- Чому поверхня Марса має червонуватий колір?
Червонуватий колір марсіанської поверхні обумовлений великим вмістом у марсіанському ґрунті кремнію;
Червонуватий колір марсіанської поверхні обумовлений властивостями атмосфери планети;
Червонуватий колір марсіанської поверхні обумовлений великою кількістю окислів заліза (іржі).
- Яку частину поверхні Місяця видно із Землі ?
із Землі видно всю поверхню Місяця;
із Землі видно біля 60 % поверхні Місяця;
із Землі видно лише третину поверхні Місяця
- Скільки води в місячних морях?
у місячних морях немає води, оскільки її у рідкому стані на Місяці взагалі немає;
місячних морях води приблизно стільки ж, скільки й у земних;
у місячних морях води значно менше, ніж у Земних, оскільки Місяць менший від Землі.
- Як змінюється з висотою температура в тропосфері Землі? (зменшується)
- Планета земної групи, на якій існує найбільший перепад температури. (Меркурій)
- За якими характерними ознаками планети земної групи виділено в окрему групу?
мають тверду поверхню;
мають велику кількість супутників;
мають гідросферу мають гідросферу;
складаються переважно з важких хімічних елементів;
більші за планети-гіганти.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (фронтальна бесіда, 2 хв)
Вчитель: на попередньому уроці ви вивчили спільні характерні ознаки та особливості планет земної групи. Знаємо, що Земля єдина планета Сонячної системи на якій відоме життя. Відомо, що життя на Землі від регулярних космічних бомбардувань оберігає найбільша планета Сонячної системи Юпітер. Тому сьогодні ми з вами ознайомимося з характерними ознаками та особливостями Юпітера та інших великих планет Сонячної системи.
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (фронтальна бесіда, 2 хв)
Учитель оголошує тему уроку, повідомляє навчальну мету та завдання уроку (презентація «Планети-гіганти», слайд №1).
Вчитель: Для досягнення мети уроку пропоную об’єднатися у п’ять груп.
Клас об’єднується в групи, вчитель знайомить учнів з правилами роботи в групі (Презентація , слайд №2).
Правила роботи в групі
- Бути позитивним;
- Бути активним;
- Зроби свій внесок у результат роботи групи;
- Бути толерантним;
- Дотримуватись регламенту.
IV. Сприйняття та первинне усвідомлення нового матеріалу (25 хв)
Вчитель: Зараз кожна група отримаєте завдання, які ви виконуватимете протягом уроку (роздавальний матеріал «Завдання для груп», додаток №1). Завдання також та будуть спроектовані почергово, за допомогою мультимедійного проектора, на екран. Результати нашої роботи оформимо у хмарному сервісі Google Doc у вигляді спільного опорного конспекта «Планети-гіганти» (презентація, слайди № 3-7).
Вчитель роздає групам картки із завданнями, які необхідно виконати у визначений час.
Учні в групах виконують отримані завдання. Вчитель консультує, дає поради, відповідає на питання учнів, контролює час виконання завдань. Після виконання кожного завдання доповідачі груп презентують результати всьому класу.
V. Узагальнення та систематизація знань (робота в групах, фронтальна бесіда) (6 хв) (презентація, слайд № 8).
Учні в групах виконують завдання №5. Потім зачитують питання, а представники інших груп відповідають на них.
VI. Рефлексія (2 хв) (комп’ютерне анонімне опитування (анкета «Оцініть урок»)).
- Оцініть на скільки цей урок був для вас корисним.
- Що вам сподобалось найбільше?
- Що вам не сподобалося?
VII. Підведення підсумків уроку, домашнє завдання (2 хв)
- Оцінювання роботи учнів на уроці.
- Домашнє завдання (презентація, слайд №9):
- Вивчити § 9, 10, опрацювати § 11.
- Підготувати доповідь на тему: “Назви супутників планет та походження цих назв”.
- Підготувати стрічку часу «Дослідження планет-гігантів за допомогою АМС».
Сервіси для створення стрічки часу:
Додаток №1 Завдання для роботи груп
Завдання №1
- Придумайте назву команди, розподіляють ролі (керівник (спікер), секретар, доповідач).
- Інформацію про команду внесіть в вибраний рядок таблиці №1 Групи
Час – 3 хв+ 1хв презентація результатів.
Завдання №2
- Згадайте, які планети належать до планет-гігантів.
- Відповідь запишіть у таблицю №2 Планети-гіганти.
Час – 1 хв + 1 хв презентація результатів.
Завдання №3
- Опрацюйте п1. §9 та визначте за якими характерними ознаками планети-гіганти виділено в окрему групу.
- Відповідь впишіть у таблицю №3 Загальна характеристика планет-гігантів.
Час – 5 хв + 2 хв презентація результатів.
Завдання №4.
- Використовуючи підручник (§9,10) та джерела Інтернет визначте основні фізичні характеристики та особливості
Юпітера (група №1)
Сатурна (група №2)
Урана (група №3)
Нептуна (група №4)
Використовуючи підручник (§9,10) та джерела Інтернет визначте основні досягнення в дослідженні планет-гігантів за допомогою космічних апаратів (група №5).
- Результат запишіть у відповідний рядок таблиці №4. Характеристики планет-гігантів.
Час -7 хв + 5 хв презентація результатів.
Завдання №5
- Підготуйте питання до теми «Планети-гіганти».
- Результати запишіть у відповідний рядок таблиці №5 Питання-відповіді.
Час – 3 хв + 3 хв питання – відповіді.
Щоб правильно оцінити урок з астрономії “Планети – гіганти” потрібно бути на ньому присутнім, бо реалізація мети уроку залежить від рівня володіння інформаційними технологіями. Мене зацікавила “стрічка часу”, мабуть дуже широкий спектр її використання. Можу побажати тільки успіхів.