Авторська розробка уроку з читання з теми: Грицько Бойко – майстер веселого сміху.

Автор: вчитель початкових класів Герасименко Тетяна Вікторівна

Screenshot_1Урок має на меті ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом поета-гумориста, його творами, навчити виразно читати вірші, скоромовки, смішинки, активізувати читацькі інтереси, розвивати акторські здібності декламування віршованих творів, виховувати розуміння, що сміх – ліки від лінощів, хвастощів та інших вад.


 

Тема: Грицько Бойко – майстер веселого сміху.

Мета:  ознайомити з життєвим і творчим шляхом поета-гумориста, його творами, навчити виразно читати вірші, скоромовки, смішинки, активізувати читацькі інтереси,  розвивати акторські здібності декламування віршованих творів, виховувати розуміння, що сміх – ліки від лінощів, хвастощів та інших вад.

Обладнання: портрет Грицька Бойка, виставка книг, малюнки до творів, запис на дошці, модель телевізора, мікрофон.

Хід уроку.

  1. Організаційна частина.

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок

Працюватимемо старанно

Щоб почути у кінці

Що у нашім 3 класі

Діти просто молодці.

Покажіть на емоційному термометрі настрій на початку уроку.

  1. Мовна і артикуляційна розминка.

а) надми повітряну кульку,

б) розтопи сніжинку на долонях,

в) дмухни дощову краплинку з листочка,

г) вправи для артикуляції.

Читання скоромовки:

             У кухаря Валерика розварились вареники,

              Розварились вареники варениці у Валерика.

а) весело;  б) сумно; в) запитально;  г) здивовано.

– Як  би ви її назвали? (вареники) . Яка за настроєм ця скоромовка? А які ви        ще знаєте скоромовки?

  1. Актуалізація опорних знань.

– Який розділ «Читанки» ми вивчаємо? Назвіть поетів і їх твори. Що ми знаєте про життєвий і творчий шлях Марійки Підгірянки? Які вам найбільше сподобались твори Наталі Забіли? Визначте головну думку вірша Дмитра Павличка «Розмова».

  1. Повідомлення теми уроку.

5.Виклад нового матеріалу.

Ви вже зрозуміли, що в нас урок незвичайний. На ньому будуть сміх, жарти, веселощі, посмішки, хороший настрій. А подарує їх нам творчість Грицька Бойка – автора скоромовки, з якою ми познайомилися.

Подивіться на портрет відомого гумориста, відкрийте підручник на сторінці 39 і послухайте мою розповідь про його життєвий шлях.

Народився Грицько Бойко 1923 року в селі Оленівка на Донеччині. І саме тепер, коли Донецька область святкує 75 річницю свого створення, ми з вами повинні вивчати життєвий і творчий шлях наших земляків і гордитися їх досягненнями. До школи хлопчику доводилося йти кілька кілометрів, але він на це не зважав, бо йому дуже хотілося вчитися. Після закінчення 7-річки Григорій продовжує навчання в Оленівській рудниковій школі. Одразу після випускного вечора він разом із своїми ровесниками пішов на війну – захищати Батьківщину від фашистів. Там його було поранено. Після війни продовжує навчання в Донецькому педагогічному інституті. Першу збірку видав у 1950 році, яка називалась «Моя Донеччина». Писав переважно для дітей і юнацтва.

Різні вади, що трапляються в житті хлопчиків і дівчаток, піддаються автором, хоч і незлобливій, але критиці. Гумор стає зброєю у боротьбі з недоліками виховання. Багато його віршів покладено на музику. Можливо ви їх вчили в дитячому садочку  «На місточку», «Морозець». Книги видано багатьма мовами.

– Перечитайте біографію Г. Бойка, підготуйтеся відповідати на питання.

– З чого видно, що хлопчик дуже хотів учитися?

– Які за жанром твори писав Грицько Бойко?

– Що об’єднує твори поета?

  1. Виставка книг Грицька Бойка.

Будь ласка, подивіться на виставку книжечок: « Цікаві пригоди», « Суперечка», « Будемо шахтарями», « 1 раз у перший клас», та інші.

  1. Опрацювання вірша « Як невдаха виступав».

Читання вчителем.

– Як ви розумієте слово невдаха? Чи може невдаха добре виступати? Що робив невдаха на сцені? Чи йому сподобався власний спів? Як слухачі відреагували на виступ? Який настрій викликав у вас цей віршик? Над чим змусив задуматись?

Вправи на розвиток швидкості читання:

– читання з Незнайком,

– знайдіть риму,

– буксир,

– «вовк і заєць»

– Підготуйтеся до виразного читання в ролі диктора.

Просимо учнів виступити по телебаченню.( Учні виходять до телевізора, читають текст.)

  1. Опрацювання вірша Бойка « Хвастунець».

Самостійно прочитайте вірш, підберіть до кожної строфи необхідну інтонацію і темп.

– Кого автор   назвав хвастунцем?

– Чим хлопець хвалився?

– Чи справді Толя був сміливим?

– Що означає вислів « прикусив собі язик»?

Пригадайте прислів я, в яких засуджується хвалькуватість. ( Хвалилася, хвалилася поки не звалилася. Не хвали сам себе, хай тебе люди похвалять. Ото, мамо, люди хвалять нас: ви мене, а я вас. Пишається, як заєць хвостом.)

Вправи на вдосконалення виразності читання:

– дощик,

-засічка, кидок,

-поштар,

– ланцюжок.

Чому вчить нас цей твір?

  1. Прослухайте вірш « Сашко».

Покажіть настрій, який виник у вас після прослуховування вірша.

– Де відбувалися події?

– Хто стояв біля Сашка?

– Що пасажири сказали хлопчику?

– Чи погоджуєтесь ви з Сашком?

– З якою інтонацією слід читати слова хлопчика?

– Які риси характеру притаманні Сашку?

Читання вірша в особах. Конкурс на кращого диктора.

  1. Фізхвилинка.
  2. Інтерактивна гра « Ми стверджуємо»

1 група працює над віршем « Невдаха», 2 група – « Сашко», 3 група – « Хвастунець». Обговоріть твердження, по черзі члени іншої групи будуть відповідати вірне воно чи невірне.

– Які ви знаєте гумористичні передачі?

  1. Конкурс гумористів.

У нас зараз буде конкурс артистів гумористів. Призначається журі – 2 учні , які отримують цифри для показу оцінок.

Учні біля дошки декламують твори Грицька Бойка: «Суперечка», « Чому Тимко подряпаний?», «На човні», смішинки.

Журі оцінює виступи.

А тепер SMC-голосування для глядачів.

  1. Підсумок уроку.

Гра « Мікрофон». Що вам сподобалось на уроці? Чому ми навчились? Що зрозуміли? Оголошення оцінок за урок.

Покажіть настрій в кінці уроку на емоційному термометрі.

Як бачимо, гумор Грицька Бойка викликав у всіх нас позитивні емоції. Сміх – це ліки від усіх недуг. Він додає людям настрою, допомагає побачити в житті більше світлого, радісного, стати добрішим. Придивіться до людей, які вас оточують і ви побачите, скільки навколо смішного. Втрачений той день, коли ви жодного разу не посміхнулися.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

10 коментарів

  1. Сподобалась інтерактивна гра “Ми стверджуємо”. Учні співпрацюють в групі та висловлюють твердження, з якими погоджуються і навпаки, намагаються переконати в зворотньому. Конкурс гумористів з оригінальним сучасним голосуванням додають уроку родзинку.

  2. Вчителька творчо підійшла до вивчення творчості Грицька Бойка, відповідно до віку учнів. Логічно поширила знання про життя і творчість відомого гумориста, опрацювала достатню кількість віршів, щоб створити уяву про особливості його творів. Різні види читання урізноманітнюють роботу, підтримують пізнавальний інтерес. Вдалим є проведення конкурсу гумористів, коли одні діти виступають гумористами, а усі решта залучені до оцінювання в журі та SМС- повідомленнями. Думаю, що на протязі уроку в присутніх панував веселий настрій.

  3. Хороший, змістовий урок. Робота з вивчення нового матеріалу характеризується конкретністю й чіткістю реалізації основних завдань уроку. Виклад нового матеріалу відзначається логічністю, умілим виділенням головного, істотного. Постановка вчителем питань стимулює розвиток розумових сил, не налаштовує на заучування, активізує думки, виховує інтерес до навчання. Дякую.

  4. Урок змістовний, націлений на пробудження здібностей учнів, надихає на творчість, сприяє розвитку мовлення. Цікаві вправи, що через гумор і позитивні емоції здійснюють виховну функцію.

  5. Змістовний конспект уроку. Вчитель застосовує різні форми роботи, а саме: інтерактивну гру « Ми стверджуємо», конкурс гумористів. Вчитель також не забула зробити виставку книг Грицька Бойка. Творчих успіхів!

  6. Згодна з автором, що сміх – це ліки від усіх недуг. Не знаю, Тетяно Вікторівно, що показував емоційний термометр на початку уроку, а от по закінченню – його шкала зашкалювала від позитивних емоцій, які діти отримали від жартів та конкурсу гумористів. Учитель, через творчість Грицька Бойка вчить дітей, що сміх – додає людям настрою, допомагає побачити в житті більше світлого, радісного, стати добрішим. Добра і Вам, колего і здоров”я! Дякую.

  7. Такий вчитель виховає справжніх творчих людей, гумористів та акторів. Урок продуманий, всі етапи взаємоповязані, методично вірно проводиться робота над віршами. Інтерактивна гра вчить учнів доводити своє твердження, а конкурс гумористів дає можливість учням показати свої таланти, проявити себе. Бажаю Вам, Тетяно Вікторівно, завжди бути веселою та позитивною людиною!

  8. Запропонований Тетяною Вікторівною урок гумору та веселощів пройшов на позитиві та високому методичному рівні. Мовна і артикуляційна розминка, з яких розпочався навчальний процес, пробуджує емоції дітей, налаштовує їх на подальшу декламаторську діяльність. Конкурс гумористів дасть можливість учням розкрити свої артистичні здібності та завоювати симпатію ровесників, адже членами журі були другокласники. Впевнена, урок був пізнавальним та радісним.