Ділова гра з учнями з порушеннями зору «Художня галерея: спостереження, відчуття, досвід »

Автор: Вчитель образотворчого мистецтва Кубанська Наталія Володимирівна

Screenshot_7Організація продуктивного спілкування між зрячим і незрячим учасником проекту;
Пошук нових способів опису експонатів художніх музеїв з метою отримання незрячими повнішого уявлення про твори мистецтва.
Матеріально-технічне забезпечення:
Картини: В. Мельник «Один вдома», робота невідомого харківського художника «Ваза з квітами», А. Щербаков «Літо на Дінці»;
Матеріали та обладнання: маски для очей, картон, папір для написання шрифтом Брайля, грифель і прилад для письма шрифтом Брайля, предмети для створення декорацій (невелика блакитна тканина, ваза і квіти сентябрінкі, макет віконної рами зі склом, штучне хутро, сіно, гілочки з дерева, листя і польові квіти), аудіозаписи.
Додаткова інформація:
Арт-терапія – це вид лікування, за допомогою якого дитина долучається до мистецтва. При цьому дитина вчиться спілкуватися з навколишнім світом, використовуючи образотворчі, рухові та звукові засоби. Він має можливість самостійно висловлювати свої почуття, потреби і мотивацію своєї поведінки, діяльності і спілкування, необхідні для його повноцінного розвитку і пристосування до навколишнього середовища


 

Ділова гра з учнями з порушеннями зору «Художня галерея: спостереження, відчуття, досвід »

Цілі:

-організація продуктивного спілкування між зрячим і незрячим учасником проекту;

– пошук нових способів опису експонатів художніх музеїв з метою отримання незрячими повнішого уявлення про твори мистецтва.

Матеріально-технічне забезпечення:

Картини: В. Мельник «Один вдома», робота невідомого харківського художника «Ваза з квітами», А. Щербаков «Літо на Дінці»;

Матеріали та обладнання: маски для очей, картон, папір для написання шрифтом Брайля, грифель і прилад для письма шрифтом Брайля, предмети для створення декорацій (невелика блакитна тканина, ваза і квіти сентябрінкі, макет віконної рами зі склом, штучне хутро, сіно, гілочки з  дерева, листя і польові квіти), аудіозаписи.

Додаткова інформація:

Арт-терапія – це вид лікування, за допомогою якого дитина долучається до мистецтва. При цьому дитина вчиться спілкуватися з навколишнім світом, використовуючи образотворчі, рухові та звукові засоби. Він має можливість самостійно висловлювати свої почуття, потреби і мотивацію своєї поведінки, діяльності і спілкування, необхідні для його повноцінного розвитку і пристосування до навколишнього середовища

План заняття

  1. Організаційний момент.
  2. Вступне слово ведучих.

– Добрий день, діти! Сьогодні ми зібралися на наше незвичайне заняття для того, щоб відвідати Художній музей в «Темряві» та за допомогою тактильного й звукового сприйняття ознайомитися з різними жанрами живопису.

Скажіть, які жанри живопису ви вже знаєте?

(Нетривале обговорення і опис різних жанрів в довільному порядку)

Дуже добре. На сьогоднішньому занятті ми з вами зупинимося на трьох жанрах і детально їх вивчимо. Ось ці жанри живопису: натюрморт, пейзаж і сюжетно-тематична картина.

Зараз я подам вам дві живописні роботи. Одна з них натюрморт під назвою «Ваза з квітами», а інша – сюжетно-тематична картина «Один вдома». Я пропоную всім вам уважно вивчити ці картини, використовуючи лише тактильне сприйняття й запах. Зверніть увагу на наступні моменти:

– Яка з цих робіт є «старішою»,

– Які фарби використані при написанні картини,

– Який матеріал використаний для створення даного полотна,

– Яка техніка використовується і т.п.

А зараз ми створимо дві групи та виберемо аніматорів.

  1. Формування груп. Вибір аніматорів.
  2. Робота в групах з тактильними засобами та аудіоматеріалами.

Перша група працює з макетом картини «Ваза з квітами».

Друга група працює з макетом картини «Один вдома». Вам необхідно тактильно вивчити подану роботу.

(Робота в групах, за підсумками вивчення, представник групи подає опис картини).

– Велике дякую нашим групам, а тепер ми з вами долучимо до тактильного опису картини звуки та запахи.

(Педагог передає першій групі учнів блакитну тканину, глиняну вазу і букет квітів сентябринок, а другій групі – макет вікна, виконаний зі скла та дерев’яних рейок з окремим шматочком штучного хутра).

– Уважно вивчіть предмети, які зображені на цій картині. Відчуйте їх запах, рельєф. Намагайтесь максимально точно описати макет картини, використовую подані макети.

(Діти працюють в групі).

Поділіться своїми враженнями. Як ви думаєте, що зображено на поданих картинах?

Давайте тепер прослухаємо звуковий супровід для поданих робіт.

(Педагог вмикає звуковий супровід).

Тепер доповніть свій опис поданої картини.

(Кожна група учнів складає опис запропонованих макетів картин «Один вдома» і «Ваза з квітами» на підставі отриманих даних).

– Чи готові? Слухаємо ваші описи.

  1. Опис картин. Обговорення.

– Тепер пропоную прослухати опис цих картин як екскурсовод художньої галереї.

Картини багатьох художників допомагають уважніше придивитися до деталей. Неначе час зупиняється, і є можливість приділити увагу тому, повз що в реальному житті можна просто пройти і не помітити.

Screenshot_8

Зараз ми з вами ознайомимося з двома картинами: натюрмортом і сюжетно-тематичною картиною.

Перед нами натюрморт написаний невідомим харківським художником «Ваза з квітами». Ця робота не перевантажена деталями і подробицями. У ній немає гри світла та яскравих фарб. Робота проста, але цікава. Саме завдяки своїй елегантності та легкості, вона змушує думати та згадувати про себе. Що зобразив художник на своєму полотні? На блакитному тлі, в центрі композиції стоїть проста глиняна ваза з ручкою.  Вона коричневого кольору, на ній немає візерунків. Ваза схожа на простий глечик. Але це не основна деталь картини. І автор не концентрує на ній увагу. Навпаки, він повністю поглинається, розчиняючись в блакитному кольорі простого букета квітів. На полотні вони виглядають ніжно. У них немає  «крикливої» краси, вони прості і майже всі виконані в блакитних тонах. Колір у них, як і звук, приглушений. Відсутні крикливі та зухвалих нот. Спокоєм і врівноваженістю віє від цієї картини. Художник зобразив прості квіти сентябринкі блакитного кольору. Кілька пелюсток злетіло з квітів і тепер вони сумно лежать поруч із вазою.

Наступна картина на сюжетну тему. Це картина художника Володимира Мельника «Один вдома». На ній ми бачимо велике вікно, освітлене місячним сяйвом, яке так само освітлює підвіконня.

У кімнаті темно, вона освітлена тільки сяйвом місяця, який плине через вікно. Фон самої картини є темно-блакитним. На підвіконні, спиною до нас, сидить чорний, пухнастий котик. Він дивиться у вікно. До нас він повернутий своєю пухнастою спинкою. Його хвостик спустився з підвіконня. Він сумує і чекає, пильно вдивляючись у вікно. Мені здається, що котик думає про те, що у всіх, кого він бачить, своє життя, а у нього своє – ось, скоро прийдуть господарі смачно нагодують, почухають  і можна буде затишно влаштуватися у них на руках, трохи помурликати. Котик довго сидить на вікні тому, що він один вдома.

  1. «…у художній галереї знову включили світло …»

– Тепер, всі, хто працювали із зав’язаними очима, відкривають їх. Подивіться на картини. Незрячим дітям пропонується ознайомитися з тактильними копіями поданих  робіт. Поділіться своїми враженнями.

Які у вас відчуття після такого детального вивчення картин? Порівняйте з тим описом поданих картин, які ви робили, коли перебували в «повній темряві».

(Учасники діляться враженнями).

  1. Загадкова картина

У нас є картина, у якої ще немає опису, проте є звукова картинка та предмети, які зображені на поданому полотні. Пропоную вам, використовуючи все те, що у нас є, скласти опис поданої картини. Що на ній зображено?

(Робота в групі. Учні обговорюють і складають опис поданої картини, а потім зачитують його).

– Тепер відкриваю перед вами подану роботу, яку написав художник    А. Шербаков. Вона називається «Літо на Дінці».

(Для незрячих учнів подається тактильна копія).

– А тепер скажіть, що б ви порадили екскурсоводу Художнього музею?

(Учасники діляться своїми порадами).

  1. Підведення підсумків заняття: рефлексія з членами групи, обговорення з представниками цільової аудиторії.

Завантажити аудіо на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 коментарі

  1. Вражаючий урок. Делікатний підхід, спільна робота тих, хто має особливі потреби, і тих, хто ні. І при цьому ми не відділяємо одних від інших. Стільки уваги до деталей. Одночасно розмова про мистецтво, але й ділова гра. Змиті межі між творчим і навчальним. Дякую)))

  2. Честь і хвала Наталії Володимирівні, яка розробила таку пізнавальну ділову гру, адже робота з дітьми з порушеннями зору, вимагає кропіткої праці від вчителя! Погоджуюся з попередньою колегою, що учителю дійсно вдалося досягти мети, яка була поставлена – вона організувала продуктивне спілкування між зрячим і незрячим учасником, що дає можливість та допомагає уважніше придивитися на картинах до деталей, приділити увагу тому, повз що в реальному житті можна просто пройти і не помітити, а також саме через таку ділову гру вдається їй головне – отримати незрячим повніше уявлення про твори мистецтва. Прочитавши вправу “Загадкова картина” і познайомившись в кінці з запитанням -“Що б ви порадили екскурсоводу Художнього музею?” – сама задумалась! Щиро вдячна за вашу працю, в яку Ви вклали часточку своєї душі!

  3. Наталія Володимирівна своєю публікацією показала методику організації продуктивного спілкування між зрячим і незрячим учасником проекту. Використовуючи можливості арт – терапії, вчитель залучає дітей до емоційного сприйняття творів мистецтва, дає можливість повніше та глибше долучитися до таїн живопису. Матеріали та обладнання, звуковий супровід, запропоновані вчителем, невимушене та довірливе обговорення між членами груп, усе підпорядковане головній меті: отримання незрячими повнішого уявлення про твори мистецтва. Впевнена, що всі учасники проекту одержами масу позитивних емоцій і дійсно побачили, хоч і через відчуття, красу полотен. Спасибі, Наталіє Володимирівно, за Вашу роботу.