mail@urok-ua.com

Дослідницька робота на тему “Продовження життя рослин – збереження краси природи”, проведена з ученицею 4 класу. Матеріал містить всі розділи науково-дослідницької роботи

Автор: вчитель початкових класів Єршова Людмила Григорівна

Матеріал дасть можливість взяти участь вчителям разом із своїми учнями у роботі малої академії наук. Спробувати свої сили у наукових дослідженнях. Провести дослідницьку роботу у сфері природознавства.


 

 

 

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………3-4

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Розділ 1

Огляд наукової літератури.

1.1.Живлення рослин…………………………………………………….5

1.2.Рух поживних речовин у рослинах…………………………………..6

1.3.Живлення зрізаних рослин……………………………………………6

1.4.Умови тривалого збереження зрізаних рослин………………………6-7

Розділ 2

Аналіз досліджень.

2.1. Рух води у стеблі рослини ……………………………………………7-8

2.2. Яку воду краще використовувати?……………………………………….8

2.3. Як правильно зрізати стебло рослини…………………………………8-9

2.4 . Використання домішок для підживлення…………………………….9

ВИСНОВКИ………………………………………………………………….10

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА………………………………………………..11

ВСТУП

Краса земна дає наснагу й силу,
Все створене, щоб дивувати нас.
Люблю ці квіти, всю природу милу,
В хвилину кожну і у кожен час.

Актуальність

Краса природи безмежна, вона здатна наділяти людину таємничою силою, що западає в душу і робить її безсмертною. А людина — це невіддільна частина природи, що без неї їй не прожити. Для чого людині захоплюватися красою природи, що це їй дає? Краса природи має здатність робити людину доброю, співчутливою і турботливою. Людина здатна багато чого робити, але без любові і доброти вона може стати жорстокою і бездушною, а краса робить її чуйною і ніжною. Погляньте на квіти. Впродовж всього життя вони нас оточують. Вони є натхненням і безмежним джерелом радості. Вони мають чудову форму і дивовижний колір, кожна квітка не схожа на іншу, кожна має свій неповторний аромат.

Вперше зрізані квіти стали використовувати в XIV, як прикраса хитромудрих зачісок і вишуканих костюмів. Приблизно в цей же час з’явилися букети, але спочатку їх складали тільки з ароматних рослин, які з успіхом заміняли парфум. З тих пір щасливі власниці цієї краси стали замислюватися над тим, як продовжити життя трояндам, як зберегти живу свіжість зрізаних рослин. Я не раз звертала увагу на квіти у букетах. Вони стоять у вазі і можуть довго зберігатися свіжими. Але чому так відбувається? Ми знаємо, що рослини без води не можуть знаходитись довго. Відомо, що вода необхідна їм для росту та розвитку. Як рослини живляться? Як вода потрапляє у листочки та пелюстки? Як продовжити життя зрізаних рослин, щоб вони якомога довше могли радувати нас? Мене це питання зацікавило і я вирішила його дослідити.

Мета моєї роботи:

з’ясувати, як можна подовжити життя рослин після зрізання.

Завдання:

  1. Проаналізувати наукову інформацію та з’ясувати:
  • способи живлення рослин;
  • рух поживних речовин у рослинах;
  • умови збереження зрізаних рослин
  1. Дослідити:
  • рух мінеральних речовин у стеблі рослин;
  • умови тривалого збереження зрізаних рослин
  1. Виробити рекомендації щодо створення сприятливих умов подовження життя зрізаних рослин.

Гіпотеза:

рослини володіють незвичайною властивістю живлення та існують способи, які дозволяють продовжити життя рослин після зрізання.

Предмет дослідження – живлення та рух поживних речовин у рослинах.

Об’єкт дослідження – зрізані листки пекінської капусти, квіти цикламена та тюльпанів

Методи дослідження:

  • Аналіз та узагальнення наукової літератури;
  • Експерименти (досліди);
  • Опис, спостереження і порівняння.

В роботі з’ясовані питання щодо живлення рослин, виявлено умови та надано практичні рекомендації щодо тривалого збереження зрізаних рослин. Використання узагальнених матеріалів моїх досліджень допоможуть подовжити життя зрізаним рослинам та зберегти їх живу свіжість.

ОСНОВНА ЧАСТИНА

Розділ 1

Огляд наукової літератури.

  • Живлення рослин

Зелені рослини самі виробляють собі їжу в процесі, який називається фотосинтез. Хлорофіл (зелений пігмент) допомагає вловлювати енергію сонця, за допомогою якої рослини перетворюють воду і вуглекислий газ на цукор та крохмаль. Воду рослини одержують із ґрунту, а вуглекислий газ із повітря. За допомогою коренів рослини міцно закріплюються в ґрунті. Корінь всмоктує з ґрунту воду з розчиненими поживними речовинами. Від кореня вода з поживними речовинами надходить до інших органів. Як це відбувається?

  • Рух поживних речовин у рослинах

Вода рухається по стеблу. У рослин є два типи судин.: судини-трубочки, що передають воду та поживні речовини знизу вгору від кореня до листків. Інші – ситоподібні трубочки, що переносять органічні речовини, які утворилися в листках в процесі фотосинтезу, згори до кореня. На листках та пелюстках рослин ми бачимо судинно-волокнисті пучки, по яких рухаються поживні речовини. Всмоктувальна сила та процес випаровування води з листків дозволяють рухатися воді з мінеральними речовинами від клітини до клітини. Будова цієї системи схожа у всіх рослин – від великих дерев до найдрібнішої квітки.

  • Живлення зрізаних рослин

Як же відбувається всмоктування води у зрізаної рослини? Адже у них вже немає коріння, судини пошкоджені під час зрізання. Виходить, що вода не може поступати у рослину. Але це зовсім не так. У рослин є незвичайна властивість. Навіть якщо немає коріння, у їх стеблі залишаються судини-трубочки. Ось вони і починають всмоктувати воду як насос вгору, продовжують штовхати її по судинах листочків та зрізаних стеблин.

Завдяки цим можливостям рослини рятуються від засухи, перегрівання. Зрізана рослина продовжує «пити». Використовуючи цю властивість рослин я вирішила провести спостереження, як вода буде рухатися у рослинах.

  • Умови тривалого збереження зрізаних рослин

Однією з головних причин, по яких квіти у вазі швидко в’януть, є зневоднення і зменшення відсотка вмісту цукру в квіткових тканинах. Цьому сприяє повітря, пухирці якого закупорюють судини рослини. Захистити їх від проникнення непотрібного повітря можна наступним чином: опустити стебла у воду і за допомогою гострого ножа зробити косий зріз. Можна занурити у воду мідну або срібну монетку, вважається, що цей засіб допомагає очистити воду. Можна ефективно продезінфікувати воду, якщо додати в неї: срібну монетку; маленьку щіпку прального порошку; трохи деревного вугілля; ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) або стрептоцид (1 таблетка на 6 літрів); кухонну сіль (у співвідношенні чайна ложка на літр води); соду, гашену оцтом або соком лимона (столова ложка на літр води); щіпку перманганату калію.

Розділ 2

Аналіз досліджень.

2.1 Рух води у стеблі рослини

На листках пекінської капусти я помітила велику кількість судинно-волокнистих пучків, ніби судини у людському тілі, тому для свого дослідження обрала цю культуру

 Для роботи я використала три склянки із підфарбованою харчовими барвниками водою. У кожну з них помістила по одному листку пекінської капусти (табл.2.1). Спочатку ніяких змін не відбувалося. Листки так і залишалися світло-зеленого кольору. Але листя не в’яло.

Висновок: листя залишається свіжим, це означає, що вода поступає по листочках, судини працюють як насоси.

Таблиця 2.1

Спостереження за рухом води у стеблі

 

Дні

Листок 1 Листок 2 Листок 3
Червоний барвник Синій барвник Жовтий барвник
забарвлення вигляд забарвлення вигляд забарвлення вигляд
1-й світло-зелене Не в’ялий світло-зелене Не в’ялий світло-зелене Не в’ялий
2-й Забарвлення на кінчиках листка Не в’ялий Забарвлення на кінчиках листка Не в’ялий Забарвлення на кінчиках листка Не в’ялий
3-й Забарвлення насичене Не в’ялий Забарвлення насичене Не в’ялий Забарвлення насичене Не в’ялий

Висновок:

Листки понизу та прожилках пофарбовані у той колір, у розчині якого

барвника знаходились. Вода по судинах – трубочках поступала в листки капусти, рослина продовжувала «пити» воду, це ще раз доводить, що навіть зрізані рослини можуть вживати воду.

2.2. Яку воду краще використовувати?

Квітки цикламену помістила у три склянки з різною водою:

  • кип’ячена вода; 2- вода з крану; 3- тала вода

Спостереження:

найкраще квітка збереглася у склянці з талою водою (простояла 5 днів), інші дві квітки зав’яли на третій день.

2.3 Як правильно зрізати стебло рослини

Для досліду взяла дві квітки тюльпанів. Стебло однієї зрізала під гострим кутом, а другої – під прямим.

Спостереження: тюльпан, стебло якого зрізано під кутом, простояв у воді на три дні довше.

2.4 Використання домішок для підживлення (табл.2.2)

Таблиця 2.2

№ квітки Вид домішок Термін
1-3 день 4 день 5 день 6 день 7день 8день
1 Цукор+оцет Без

змін

Без змін
2 Пральний порошок зав’яла осипалась
3 Кухонна сіль зав’яла осипалась
4 Аспірин зав’яла осипалась
5 Чиста вода зав’яла осипалась

Висновок: квітка, що знаходилася в склянці з домішками цукру та оцету, збереглася найдовше (10 днів).

ВИСНОВКИ

На основі проведених дослідів я можу зробити висновки, що у рослин, дійсно, є незвичайна властивість. Навіть якщо немає коріння, у їх стеблі залишаються судини-трубочки, які всасують воду і забезпечують її рух по прожилках листочків та зрізаних стеблин.

Природно, що для кожного виду квітів термін життя не однаковий, але, користуючись дослідженими способами: зрізати стебло рослини під гострим кутом, використовувати тільки талу воду з домішками цукру та оцту (по одній столовій ложці на 1л води) можна продовжити життя цим прекрасним створінням природи, і тим самим отримати більшу насолоду від милування цією красою.

Моя гіпотеза підтвердилась. Рослини володіють незвичайною властивістю, яка допомагає їм жити навіть після зрізання. Існують способи, які дозволяють в домашніх умовах подовжити їхнє життя.

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА

  1. О.В. Тагліна «Цікаві науки».Ранок
  2. Журавель. «Зелені дива, або дещо про рослини.» Ранок.
  3. М. Яковлєва. «Веселі наукові досліди для дітей та дорослих».
  4. http://pidruchniki.com/77279/prirodoznavstvo/tipi_zhivlennya_roslin
  5. http://roslyna.com/prominchik-svitla-entsiklopediya-dlya-ditej-roslini/

Презентація

Завантажити презентацію на диск

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 коментарів

  1. Цікавий матеріал. Обов ‘язково візьму собі на замітку. Вивчати природознавство дослідженням вважаю найцікавіше і найзрозуміліше. Діти з цікавістю спостерігають, швидко при цьому запам’ятовують навіть важні терміни і поняття. Спасибі.

  2. Дякую за цінний науково-дослідницький матеріал. Справді, як і обіцяла автор публікації, в роботі присутні всі необхідні етапи наукової роботи. Завдяки спостереженням , учні мають можливість зробити власне відкриття.

  3. Провести подібного роду роботу з учнями початкової школи – це нелегка робота. Спонукати до аналізу, порівнять та інших методів дослідження не так то й просто!!!! В роботі викристано поняття, які можуть бути незрозумілими для учнів 4 класу, хоча це можна трактувати як випереджаюче навчання!!!! Ще можна додати інформацію про те, як в сучасних умовах флористи навчилися зберігати квіти довготривало. Особисто для мене інформація цікава і корисна. Тепер знатиму як зберегти квіти, подарені улюбленими учнями якнайдовше. Успіхів Вам і Вашим чудовим діткам!!!!

  4. Добре, що спонукаєте своїх учнів до занять науково-дослідницькою роботою. Така діяльність сприяє розвитку в учнів пізнавальних здібностей, викликає бажання самостійно оволодівати новими знаннями. Робота, представлена Вами, має вагоме значення. Успіхів Вам та юній дослідниці.

  5. Матеріал корисний і сучасний. Екологічне виховання учнів актуально. Освіта і виховання школярів у галузі навколишнього середовища є в даний час одним з пріоритетних напрямків роботи з учнями. Чим раніше починається формування екологічної культури у дітей, та доцільніше організувати цей процес, тим вище ефективність виховання.

  6. Гарна дослідницька робота, я б навіть сказала, наукова робота. Ви, пані Людмило, навчили дитину спостерігати, аналізувати, експерементувати та обгрунтовувати свої висновки. Це не легке завдання, воно вимагає – любові до природи. Цього ви досягли! Дякую, цікаво було читати і переглядати презентацію.