mail@urok-ua.com

Екскурсія у природу. Екологічне виховання.

Автор: Вчитель початкових класів Козак Валентина Степанівна

Screenshot_4В публікації показана проектна діяльність молодших школярів, у ході якої вони ведуть пошук цікавих фактів з життя рослин, тварин, складають загадки, вірші, проводять дослідження, роблять висновки.


 

Екологічне виховання молодших школярів

Екскурсія у природу.

   Людина-частка природи,потяг до всього живого закладений у ній від самого народження. Та чи не найяскравіше виявляється у дитячому віці. Молодші школярі радіють і сонячному зайчику,і першій весняній квіточці,і комасі,що прокинулась від зимового сну, ластівці,що прилетіла з далеких країв . Їх приваблює таємничий ліс, зачаровує веселий струмок і тихе плесо ріки. Але відчуття краси,розуміння природи не приходять самі собою. Їх треба виховувати і розвивати з раннього дитинства,коли інтерес до навколишнього середовища особливо підвищений.

Під час екскурсії  до лісу, на луг, до водойми діти  вчаться помічати  чарівну красу навколишнього світу, її неповторність, збагачують свою  дитячу душу,  робиться вона  світлою і небайдужою до всього, що навколо нас.

Screenshot_5

На околицях нашого рідного села Романів є чудові мальовничі місця, де можна поспілкуватись з природою. Це Ботинський ліс, урочище” Ригорщина” , де я часто буваю із своїми вихованцями. Під час екскурсії діти люблять збирати лікарські рослини, поповнюють свої знання про зелену аптеку. Незабутні враження залишилися в учнів, коли вони побачили справжні хатки бобрів. Літо цього року було посушливе, попересихали всі водойми. Ці тварини в пошуках води майже біля кожного лугу будували все нові і нові будівлі.

Урочище” Ригорщина” – це молодий сосновий ліс. Діти багато дізналися про користь від хвойних лісових масивів, про лікарські властивості сосни, охорону хвойних насаджень.

Досить поширеною проблемою  є споживацьке ставлення до природи. Аби зарадити цьому, слід формувати розуміння  її цінності змалечку, виховувати прагнення берегти, примножувати її багатства, виробляти навички  позитивної діяльності в природі.

Ефективним засобом розв язання цих завдань є проектна діяльність молодших школярів, у ході якої вони ведуть пошук цікавих фактів з життя рослин, тварин, складають загадки, вірші, проводять дослідження, роблять висновки.

Screenshot_6

Готуючи проект” Вода в природі”, мої вихованці досліджували властивості води, її значення для живої природи, шукали відповіді на запитання – чим шкідливе забруднення водойм, коли вода друг, а коли ворог, чому потрібно економити воду?

Дуже цікавим для дітей виявився проект” Живи, ялинко”. Діти проводили  опитування в жителів села про те, з якою ялинкою зустрічали Новий рік. Підрахували приблизну кількість зрубаних ялинок. Оволоділи цікавою інформацією про те, що ялинка висотою 1 м росте 6 років . Учні зробили висновок , що зберегти ялинку можна, зустрівши  свято із штучною або склавши Новорічний букет. Діти декламували вірші про ялинку, складали загадки, малювали малюнки.

Багато цікавих фактів з життя рослин і тварин підготували мої учні у проектах “ Первоцвіти – вісники весни”, “Кімнатні рослини”, “ Годівничка”.

А ще  дізнаються діти про природу з науково – популярної  газети для розумників і розумниць” Колосочок”.

Screenshot_7

Результативність проведеної роботи велика. Радіє серце вчителя, коли діти без нагадування насипають у годівничку їжу для пташок, самі підливають кімнатні рослини і зволожують їхні листочки, перевіряють, чи закритий кран.

Спільними силами можна зберегти наш дім -рідну природу.

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Проекти-це робота не одного дня, а кількох тижнів, а , може, й місяців, це згуртування класного колективу, це творчість робочих груп, це зацікавленість в пізнанні нового матеріалу, це розвиток зв язного мовлення, коли діти спілкуються, думають, як покращити те, що зробили, це обговорення нових планів. Цікаво було б побачити роботу з підрахування зрубаних ялинок, або результат того, скільки мешканців проводили свято з живою ялинкою, а скільки – ні, але дуже цікавий проект, особливо дякую за фотоматеріал.

  2. Валентина Степанівна у своїй публікації описала декілька проектів, які робили її учні. Ця пошукова робота сприяє не лише розвитку пізнавальної діяльності, а й бажанню берегти природу та збагачувати її багатства. Діти вчаться бачити красу навколишнього світу, милуватися ним. Це і є метою проектів.

  3. Познайомившись з проектом, ми бачимо, що діти здобувають знання в процесі власної навчально-пізнавальної діяльності. Проектна діяльність пов’язана з сучасним життям. Вчитель Валентина Степанівна сприяє розвитку моральних і естетичних почуттів. Методи роботи з учнями сприяють розвитку спостережливості.

  4. Проектна діяльність – одна з найперспективніших складових освітнього процесу тому що створює умови творчого саморозвитку та самореалізації учнів, і залучаючи до такої діяльності учнів початкової школи, вчитель формує всі необхідні життєві компетенції. В своїй публікації Валентина Степанівна називає декілька проектів, що були реалізовані її учнями. Хотілося б повніше познайомитися з :
    – метою проектів, їх завданнями та плануванням дій;
    – формою проектної діяльності;
    – презентацією їх кінцевого продукту.
    Впевнена, що вчителем провелася велика та об’ємна робота, яку двома світлинами не презентуєш. Хочеться побачити більш детально.