Інтегрований урок з інформатики та читання в 3 класі
Автор: вчитель інформатики Завальна Юлія Михайлівна
Згідно Концепції “Нової української школи” в навчальних закладах повинна відбутися реорганізація змісту освіти. Тому, в першу чергу, вчителеві потрібно звертати увагу на формування в кожної дитини компетентностей, необхідних для успішної самореалізації в суспільстві.
Для цього, на мою думку, й потрібно якнайширше використовувати можливості уроків інформатики. Зокрема, проводити бінарні, інтегровані уроки, які дозволять не тільки відійти від старої системи викладу навчального матеріалу, але й зацікавлять дітей своєю незвичною структурою.
Можна з впевненістю говорити, що уроки інформатики можуть бути поєднані з будь-яким іншим навчальним предметом чи то в початковій школі чи в саршій. Бо комп’ютер – це пристрій для роботи з довільною інформацією.
Дуже важливим фактором у проведенні інтегрованих уроків є їх результативність. Діти люблять працювати з комп’ютерною технікою, тому, найперше, це буде зацікавленість предметом вивчення, по-друге, розширення пізнавальних інтересів дитини, її кругозору, а також зниження стомлюваності учнів, оскільки на інтегрованих уроках поєднуються різні форми роботи.
Тема: Пошук в Інтернеті творів для дітей українського поета В. Голобородька. Ключові слова для пошуку. Додавання найкращих результатів в закладки браузера. Структурування закладок у папки.
Мета: сформувати уявлення про рядок пошуку, ключові слова для пошуку, правила пошуку необхідної інформації в Інтернеті; формувати вміння використовувати рядок пошуку для знаходження потрібної інформації, вчити додавати результати пошуку в закладки браузера та структурувати ці закладки. Розвивати увагу, пам’ять, словниковий запас, логічне мислення, формувати ціннісне ставлення до надбань української літератури. Виховувати інтерес до інформатики, повагу до авторських прав, любов до читання.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: комп’ютери, мультимедійна дошка, проектор, підручники Г.В. Ломаковська «Сходинки до інформатики» 3 клас, таблиці-правила безпечної роботи за комп’ютером, презентація до уроку.
Програмне забезпечення: веб-браузер Google Chrome.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП. ПЕРЕВІРКА ПРИСУТНІХ.
2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Гра «Чарівний клубочок»: А чи вірити ви у чудеса? Перед вами чарівний клубочок, який може виконати будь-яке ваше побажання. Зараз по черзі кожен з вас буде передавати цей клубочок один одному і промовляти побажання для себе та своїх однокласників.
Тільки одна умова: початок нитки НЕ ВІДПУСКАТИ.
Підсумок гри: всі ви промовляли гарні слова, але для того щоб вони справдилися, потрібно розгадати загадку: «На що став схожим наш клас?»
Очікувана відповідь: на мережу Інтернет, бо в перекладі з англійської мови – це Всесвітнє павутиння.
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
4. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Проблемне запитання.
На минулому уроці ми вивчали, що кожна веб-сторінка має свою адресу, ввівши яку ми легко можемо знайти ту інформацію, яка нас зацікавила.А що ж робити, якщо ми не знаємо цієї адреси?
Розповідь учителя з елементами демонстрації:
Мережа Інтернет подібна до океану. Вона весь час оновлюється, змінюється. В Інтернеті постійно з’являється нова інформація у великих обсягах. Тому для пошуку інформації тут існують спеціальні пошукові сервери, за допомогою яких ми зможемо знайти потрібні дані. Існує багато пошукових серверів. Ми ознайомимося лише з деякими з них. Кожен пошуковий сервер має власну веб-сторінку. Погляньмо на сторінку пошукової системи Google.
Аналіз сторінок учнями за питаннями вчителя (Демонстрація на мультимедійному проекторі):
- Які елементи сторінки ви можете назвати?
- Для чого призначений рядок пошуку?
- Що відбувається коли натиснути ліву кнопку миші на виділений іншим кольором текст (зображення чи кнопку)?
Коментар вчителя: такий текст називають
Гіперпосилання — це активний (виділеним кольором) текст, зображення чи кнопка на веб-сторінці натиснення на яку (активізація гіперпосилання) викликає перехід на іншу сторінку чи іншу частину поточної сторінки.
Розповідь вчителя про об’єкти пошуку: Усі, лише Зображення, Відео тощо.
- Чи всі сторінки містять потрібну нам інформацію?
Робота з підручником: § 15 с. 69 – Алгоритм пошуку в мережі Інтернет.
5. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
«Австралійський дощ»
- Здіймається вітер (діти потирають долоні).
- Падають перші краплі дощу (клацають пальчиками).
- Почалася злива (б’ють руками по стегнах).
- Злива перетворилася на бурю (тупочуть ногами).
- Буря стихає (б’ють руками по стегнах).
- Падають останні краплі дощу (клацають пальчиками).
- Шумить тільки вітер (потирають долоні).
- Сонце! (руки догори).
6. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Слово вчителя початкових класів:
Діти, готуючись до уроку з літературного читання, я зіштовхнулася з такою проблемою. Тема нашого уроку з читання: «Творчість Василя Голобородька». Але жодного вірша чи інших відомостей про В. Голобородька в нашому підручнику я не знайшла.
Слово вчителя інформатики:
Давайте допоможемо Тетяні Михайлівні й знайдемо інформацію про сучасного українського поета Василя Голобородька!
Пошук учнями в мережі Інтернет фотографій В. Голобородька. (Ключове слово для пошуку — Василь Голобородько, категорія — Зображення).
Ознайомлення з короткою біографією В. Голобородька під час перегляду його фото.(Вчитель початкових класів).
Пошук збірки віршів В. Голобородька «Хлопчик малює літо» (Ключове слово для пошуку — Хлопчик малює літо, категорія — Зображення).
Читання та аналіз віршів зі збірки (проводить вчитель початкової школи):
- Хлопчик малює літо;
- Лис.
Додавання результатів пошуку збірки в закладки браузера.
Кращі результати пошуку варто додати до закладок браузера. Використання закладок у браузері аналогічне до закладок у книжці. Закладка — посилання для швидкого доступу до веб-сторінок сайту зі списку обраних сайтів. У браузері Google Chrome створити закладку можна за допомогою інструмента «Додати цю сторінку до закладок».
Завдання учням:
Додати до закладок браузера знайдену сторінку зі збіркою віршів В. Голобородька «Хлопчик малює літо».
Структурування закладок у папки.
Вчитель демонструє як створити власну папку (через диспетчер закладок) та перемістити збережену сторінку до новоствореної папки.
Завдання учням:
Створити в закладках браузера папку з власним прізвищем та перемістити збережену сторінку зі збіркою віршів В. Голобородька «Хлопчик малює літо» до новоствореної папки.
7. Вправи для очей (З таблиці „Вправи для очей”)
8. ПІДСУМКИ УРОКУ
Інтерактивний метод «Мікрофон» — пропонується учням продовжити речення: «Після сьогоднішнього уроку я зможу …»
У повніій мірі погоджуюся із авторкою щодо поєднання уроку інформатики з будь-яким іншим предметом. Хто ж , як не ми, маємо дати зрозуміти учням, що інтернет – це , насамперед, засіб для навчання. Але тут головне не захопитися й не забути про санітарні норми тривалості роботи за комп`ютером та з мультимедійною дошкою.
Інтегрований урок відносно новий вид роботи з учнями, він дозволяє поєднувати знання з кількох предмтів, що стосується даної розробки, вчитель творчо дійшов до викладу матеріалу і відповідно рівень співпраці вчителя і учнів на такому уроці буде високий, а результат думаю не змусить себе чекати. Хочу відмітити фізкультхвилинку. Дякую за доречний матеріал
Цікавий підхід до вивчення необхідних дій пошуку інформації в Інтернеті. Цікаве поєднання уроку інформатики з уроком літератури. А саме цінне у викладеному матеріалі, на мій погляд, це практична направленість запропонованого уроку. Весь хід уроку свідчить саме про це. На уроці враховані всі педагогічні моменти: від подачі матеріалу, його вивчення, підведення підсумків до пауз (фізкультхвилинка). Гарний доробок. Творчої наснаги його авторові!
Мені дуже сподобалась гра на початку уроку. Я думаю, діти цю вправу запам’ятали надовго. А фізкультхвилинка яка рухлива: і зігріває, і настрій підіймає, і здоров’я укріплює. Дуже гарно, що ви взяли такого українського письменника.Якщо я би проводила такий урок, я би взяла українського письменника або поета з нащої області, щоб діти знали відомих земляків в обличчя.
І знову інтегрований урок. Цікавий нестандартний емоційно налаштований початок, який задає тон усьому уроку. Інтерактивні методи надають уроку сучасності, вимагають від учнів уваги, зосередженості. Дякую.