Інтелектуальний розвиток дітей
Хоча процес мислення підпорядковується загальним логічним законам, у різних людей він протікає неоднаково. Індивідуальні особливості розумової діяльності людини — це насамперед результат розвитку її інтелекту в процесі виховання. Особливості людського інтелекту залежать від типу нервової системи, від динаміки основних нервових процесів — збудження і гальмування, а також від співвідношення І і II сигнальних систем.
Відмінності в розумовій діяльності виявляються в різноманітних якостях мислення, найсуттєвішими з яких є широта і глибина, самостійність і критичність, гнучкість і швидкість розуму. Ці якості мислення, або якості розуму, стають своєрідними властивостями особистості людини.
Широта розуму виражається, з одного боку, в широкому кругозорі, а з іншого — характеризується всебічним і творчим підходом до отримуваної інформації. Дитину цікавлять і захоплюють багато сфер діяльності: вона виявляє інтерес до всіх занять у дитячому садку, ходить у різні студії, цікавиться подіями в країні.
Глибина розуму виражається у вмінні побачити проблему там, де в інших питань не виникає, умінні проникнути в сутність найскладніших явищ дійсності.
Самостійність мислення характеризується вмінням отримувати нові завдання і знаходити потрібні рішення та відповіді, не звертаючись по допомогу до інших людей. Маючи тільки дані, діти легко можуть формулювати завдання та знаходити різні способи їх вирішення.
Критичність розуму характеризується вмінням об’єктивно оцінювати свої та чужі думки, ретельно доводити та всебічно перевіряти всі висунуті гіпотези. Діти, в яких розвинена ця властивість, прагнуть перед тим, як що-небудь зробити, усе ретельно перевірити, і якщо одна з думок не витримує перевірки, вони не вагаючись відкидають її і шукають нову, більш правильну.
Гнучкість розуму дитини виражається у легкості, свободі думки при виборі способу розв’язування нових завдань, умінні в разі необхідності швидко переключитися з одного способу розв’язання на інший. Такі діти можуть знаходити кілька варіантів виконання завдання, легко і швидко переходять від одного виду роботи до іншого.
Швидкість розуму — це здатність людини швидко розібратися у складній ситуації, обдумати й негайно прийняти правильне рішення. Діти, наділені цією якістю, швидко реагують у різних несподіваних ситуаціях, дуже кмітливі та спритні. Перед тим як почати роботу, завжди обмірковують.
Квапливість думки характеризується своєрідними «лінощами мислення», відсутністю звички до тривалої і наполегливої праці. Діти, що мають цю особливість, не люблять довго думати, тому приймають перше-ліпше рішення, часто збиваючи ним своїх товаришів.
У деяких дітей вищезгадані індивідуальні особливості виражені яскравіше, в інших вони також є більшою чи меншою мірою.
Люди не народжуються з певними якостями мислення. Усі вони розвиваються в процесі пізнавальної, розумової діяльності і безпосередньо залежать від досвіду виховання і сили волі людини.
Ці індивідуальні особливості проявляються і в розумових операціях, і у видах, формах і якостях мислення.
Вихователь дитячого садка працює з дітьми, в яких тільки-но почали формуватися ці якості, тому він повинен добре знати їх особливості в кожного вихованця. Це дасть можливість здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини, що сприятиме успішному засвоєнню знань і прискоренню розвитку мислення.
Практичний психолог складає карту спостережень за дітьми і на її основі розробляє рекомендації вихователям щодо здійснення індивідуального підходу до дітей.
Ще одна хороша ідея для бесіди з батьками, і для використання в практиці . Обов’язково спробую запропонувати на батьківських зборах мамам і татам. Незважаючи на те, що діти вже в 2 класі, вважаю, матеріал зацікавить багатьох.
Як зрозуміла з публікації, вона адресована вихователям ДНЗ, які мають знати особливості кожного вихованця. А це дасть можливість їм здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини, що сприятиме успішному засвоєнню знань і прискоренню розвитку мислення. Не зрозуміла лише одне, на основі чого практичний психолог складає карту спостережень за дітьми ???
Що це? Для якої категорії працівників чи батьків? По-моєму, на першому місці грамотного педагога повинна бути культура ділового мовлення і кожен документ повинен оформлятися відповідно до вимог діловодства.